• Wycieczka Szczecin - Berlin

• W dniach 11-13.09.2024r. uczniowie naszej szkoły z klas VIIa, VIa, VIb i Vd odwiedzili Szczecin, Świnoujście i Berlin.

Pierwszego dnia spacerowaliśmy po Szczecinie. Podziwialiśmy między innymi widok na rzekę Odrę, Wały Chrobrego oraz Filharmonię Szczecińską. Zwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy, gdzie to nasi uczniowie przedstawiali nam historię. Tego dnia nieco zmokliśmy, ale jak przygoda to przygoda :). Obejrzeliśmy również podziemia Szczecina czyli poniemiecki bunkier przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, gdzie przewodnik opowiedział nam o zasadach jego funkcjonowania podczas nalotów bombowych.

Drugiego dnia udaliśmy się na wyspę Wolin do Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsburg-Vineta. Podczas spaceru jeden z wikingów opowiedział nam o specyfice ich życia codziennego i wyprawach wojennych. Następnie spacerowaliśmy po Świnoujściu, obejrzeliśmy port i udaliśmy się do Fortu Anioła, w którym spotkaliśmy się z historią 3 epok: pruską, niemiecką i radziecką, ciekawie opowiedzianą przez przewodnika.

Ostatni dzień naszej wycieczki spędziliśmy w Berlinie. Widzieliśmy m.in. Plac Aleksandra, Bramę Brandenburską, Zamek w Berlinie, Wyspę Muzeów, Uniwersytet Humbolta, a także pozostałe części Muru Berlińskiego i przejście graniczne Checkpoint Charlie. Przeszliśmy labiryntem Pomnika Holokaustu i widzieliśmy budynek Niemieckiego Parlamentu. W  godzinach wieczornych wróciliśmy bezpiecznie do Kutna.