• Sprawozdanie z grantu „Matematyka bez granic”

        • „Matematyka bez granic” to czas na rozwijanie matematycznego myślenia i zastosowania matematyki w życiu codziennym. Piątoklasiści spotykali się z prowadzącymi nauczycielami głównie w celu odkrywania praktycznego zastosowania szkolnej wiedzy matematycznej, wspierania twórczego myślenia i stosowania matematycznych zależności w życiu codziennym.

          W ramach zajęć uczniowie prowadzili prace badawcze na terenie szkoły, doświadczenia i eksperymenty. Z dużym powodzeniem wykorzystywali narzędzia komputerowe do swoich obliczeń i do prezentowania wyników. W większości pracowali w grupie, ponieważ ta forma aktywności sprzyjała wymianie doświadczeń i zachęcała do dyskusji.

          Jednak ulubioną formą zajęć dla uczniów było wyjście poza „cztery ściany” sali lekcyjnej. Dlatego zajęcia prowadzone poza jej gmachem cieszyły się największym aplauzem ze strony uczniów. Marsz na orientację, quest regionalno-matematyczny, wystawy interaktywne i  warsztaty eksperymentalne w Centrum Nauki „Experymentarium” w Łodzi wspominają najbardziej. Również spotkanie w łódzkim British Council poszerzyło ich wiedzę o ciekawostki i fakty historyczne z życia Brytyjczyków oraz dało możliwość uczestniczenia w multimedialnej prezentacji z elementami języka angielskiego.

          Działania objęte grantem pozwoliły uczniom stosować matematykę do rozwiązywania problemów praktycznych, np. podczas badania natężenia ruchu drogowego przed szkołą.  Wielokrotnie wyzwoliły u uczestników  istotny rodzaj aktywności poznawczej oraz inspirowały do rozwijania własnej osobowości. Uczestnicy grantu wychodzili po każdych zajęciach z bagażem własnych doświadczeń. Poznawali nowe aplikacje komputerowe (np. arkusz kalkulacyjny), czy słownictwo matematyczne w języku angielskim (m.in. słownik terminów matematycznych w języku angielskim).

          Uczniowie podczas zajęć grantowych pogłębili swoją wiedzę, zdobyli nowe doświadczenia, rozwinęli umiejętność współpracy z innymi, potrafili zaplanować swoją pracę, dostrzegali jej efekty, prowadzili badania i opracowywali ich wyniki za pomocą komputera.

          Jako realizatorzy grantu uważamy, iż zajęcia te przyczyniły się do rozwoju uczniów, ale i również były ciekawą ofertą działalności pozalekcyjnej  szkoły (co potwierdzają rodzice) oraz dodatkowo inspirowały nas do twórczych rozwiązań. Grant doskonale wpisał się w potrzeby edukacyjne szkoły i priorytety edukacyjne Urzędu Miasta Kutno.

          Dokumentacja zdjęciowa znajduje się w albumie fotograficznym.