• Mali smakosze w etapie wiosennym

• W drugiej części etapu wiosennego Mali Smakosze Zdrowia zmagali się z ostatnimi zadaniami projektu. A były to:

Lekcja Piramida Zdrowia Pierwszoklasisty

Zajęcia rozpoczęto od  zbudowania wehikułu czasu, który powstał z ławek, krzeseł, pudełek, misek. Przeniósł on dzieci w czasy starożytnego Egiptu, aby mogły poznać historię powstawania piramid. Po wylądowaniu nauczyciel w oparciu o prezentację multimedialną, zapoznał uczniów z historią i budową piramid. Nawiązując do egipskich piramid przystąpiono do omówienia Piramidy Zdrowia Pierwszoklasisty, która przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Ponadto przeprowadzono zabawę „ Na które jadę piętro?” Rozpoczęto ją od zbudowania z pudełek piramidy. Następnie każdy uczeń po otrzymaniu  rysunku jakiegoś produktu, pokazywał go za pomocą gestów lub układał zagadkę, pozostali po odgadnięciu umieszczali go na odpowiednim piętrze piramidy. Odbyła się też dyskusja na temat – Jak zmienić zwyczaje żywieniowe na lepsze? oraz  Jakie są postanowienia odnośnie zmian żywieniowych. Uzupełnieniem lekcji były zajęcia komputerowe, na których dzieci wykonywały ćwiczenia interaktywne. Ponadto na lekcji języka angielskiego dzieci przyswoiły sobie słówka związane ze zdrowym odżywianiem oraz aktywnością fizyczną, robiły rysunki, podpisywały je, a potem stworzyły piramidę w języku angielskim.

Konkurs: Najlepszy rysunek Piramidy Zdrowia

Rysunki Piramidy Zdrowia nauczyciel polecił uczniom do wykonania w domu. Był to sposób nie tylko na utrwalenie zasad zdrowego odżywiania, ale również na wspólnie spędzony czas dzieci z ich rodzicami. Na wykonanie zadania były dwa tygodnie. Wszystkie prace cechowały się oryginalnością i pomysłowością. W drodze głosowania wyłoniono najładniejszą Piramidę. Była to praca Jakuba Wawera.

Promocja podjętych działań w szkole

Uczniowie chętnie promowali wiedzę na temat Piramidy Zdrowia wśród uczniów klas młodszych, nakłaniali do zmiany nawyków żywieniowych i zachęcali do większej aktywności fizycznej. Były to następujące działania:

• Konkursy plastyczne - Zbożowa mandala,Zdrowy styl życia w j. angielskim
          • Gazetka Uczymy się dobrych zwyczajów żywieniowych, która  zawierała Kodeks Żywienia Uczniów, rysunek nowej piramidy i jej opis, ankietę Czy odżywiasz się prawidłowo? oraz materiały edukacyjne dla rodziców
          • Uroczystość klasowa Wielkanocne śniadanie, na której nie zabrakło żurku z majerankiem, jajek, marchewkowych mazurków i bananowej baby
          • Ilustrowany Kodeks Zdrowego Ucznia - tworzono hasła zachęcające do dobrych wyborów i ilustrowano je wycinankami z gazet.
          • Dzień Edukacji Wczesnoszkolnej „ Sport i zabawa to świetna sprawa”- zaproszono 5 grup z Przedszkoli Nr 15 i 16 ( 105 dzieci), wystawiono przedstawienie Recepta na zdrowie, przeprowadzono gry ruchowe na hali sportowej.
          • Ulotka dla  uczniów w formie piramidy zawierająca zasady zdrowego żywienia.
          • Stworzenie piramidy w języku angielskim – uczniowie wykorzystując stopnie schodów ustawili piramidę rysunkową
          • Wykonanie zdrowej pizzy w bistro Ale smacznie. Wszyscy wykazali się zaangażowaniem i pomysłowością w ozdabianiu zdrowymi warzywnymi dodatkami swoich przekąsek, a samodzielnie przyrządzona potrawa smakowała wybornie.
          • Podchody zdrowotne - gra terenowa z zadaniami – ułożenie piramidy z puzzli, malowanie kredą na chodniku warzyw i owoców, zagadki, przeprowadzenie gimnastyki porannej i zabawy Raz, dwa, trzy. Punktem docelowym gry był sklep warzywny, w którym każdy otrzymał jabłko.
          • Inscenizacja Wiemy co jemy i zdrowo żyjemy dla klas I-III. Przekazywane informacje  miały formę wywiadu z lekarką i pielęgniarką, które opowiadały o składnikach odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.  Ich wypowiedzi wzbogacane były rolą dziecka przebranego za pełnowartościowy produkt.  Występy przeplatane były żartobliwymi reklamami  zdrowych produktów spożywczych i promowały ruch.
          • Dzień Promocji Zdrowego Odżywiania „ Uczymy się zdrowych nawyków żywieniowych” – stworzono wystawę piramid, na stołach rozstawiono zdrowe produkty, segregując je na grupy, odpowiadające poszczególnym piętrom piramidy. Rozdawano uczniom ulotki, każdy mógł popróbować zdrowych pokarmów. Dzieci proponowały też proste ćwiczenia gimnastyczne.
          • Udział w Międzyszkolnym Dniu Integracji Koloriadzie w SP1 – gry i zabawy w hali sportowej, prezentacje muzyczno- ruchowe, wspólne tańce.

Forum dla Rodziców: Nowa Piramida Zdrowia

Nauczyciel przedstawił  zmiany w piramidzie - przesunięcie warzyw i owoców na najniższe piętro i nadanie im rangi najważniejszych produktów spożywczych w codziennym jadłospisie, podział produktów zbożowych na pełnoziarniste i oczyszczone, fundament piramidy -  aktywność fizyczną, która warunkuje zdrowie. W czasie zebrania rodzice obejrzeli wystawę prac plastycznych z Piramidami Zdrowia oraz  Kodeks Zdrowego Ucznia. Wybrana grupa dzieci zapoznała rodziców z działaniami klasy podjętymi w ostatnim etapie projektu, które opracowano w formie prezentacji multimedialnej oraz zaprezentowała rysunki piramid.

Dokumentacja zdjęciowa znajduje sie w Albumie fotograficznym