• Realizacja projektu „Zdrowo jem, więcej wiem! "w III b i f

• W  Szkole Podstawowej nr 9 w Kutnie w klasie  II f, III b i III f realizowaliśmy siódmą edycję projektu  „Zdrowo jem, więcej wiem!” – Zima. W projekcie  uczestniczyło  22 uczniów z klasy II f, czyli Luzaków wraz z wychowawcą – Ewą Waśkowską, 25 uczniów z klasy III b, czyli Leoniaków  wraz z wychowawcą – Iwoną Leonowicz oraz 24 uczniów z klasy III f, czyli Dziewięciaków  wraz z wychowawcą – Beatą Zatońską. O realizacji programu poinformowani zostali Rodzice, którym pomysł  bardzo się spodobał.

Na pierwszych zajęciach wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Magiczny strumień”. Strumień ten okazał się naprawdę magiczny. Po chwili na jego brzegach zaczęły rosnąć kwiaty, drzewa, trawy. W wodzie pojawiły się ryby, a na brzegu wodę piły „przybyłe” tu zwierzęta. W górze śpiewały ptaki.

Było bardzo wesoło, gdy zamalowaliśmy niebieską kredką  dwie trzecie konturu człowieka (tyle ile zajmuje woda w organizmie). Szybko bowiem zauważyliśmy, że w ten sposób ubraliśmy dziecko w koszulkę i krótkie spodenki. Zaczęliśmy więc dorysowywać oczy i włosy.

Najbardziej polubiliśmy jednak doświadczenia. Chętnie przenosiliśmy wodę z naczynia do naczynia  za pomocą  gąbki. Szybko przekonaliśmy się, że trochę wody straciliśmy. Tak jak traci wodę nasz organizm. Na następnych zajęciach  przygotowaliśmy więc zdrowe wody smakowe, aby wyrównać niedobory wody. Najbardziej smakowała nam woda z sokiem pomarańczy. A gdy porównaliśmy na podstawie etykiety  skład napoju kolorowego ze składem wody to stwierdziliśmy, że będziemy pić tylko wodę,  ponieważ jest zdrowa i zawiera  składniki mineralne i mikroelementy. Wiemy zatem, że „źródłem życia i zdrowia jest woda”.

Przygotowaliśmy również przedstawienie pt.”Owoce i warzywa źródłem witamin”, które zaprezentowaliśmy dzieciom z klas I-III. Dzieci z zainteresowaniem  obejrzały  to przedstawienie.  Otrzymały także ulotki  promujące zdrowe odżywianie.

Dużą atrakcją okazał się Wodolubek, którego wykonaliśmy z butelek po wodzie. Na przerwie w holu szkoły  zorganizowaliśmy happening, na którym promowaliśmy wodę jako źródło zdrowia. Przebywającym  tam Rodzicom i uczniom spodobały się nasze hasła, ale najwięcej zainteresowania wzbudziły Wodolubki.  Przekazaliśmy także ulotki zachęcające do picia wody.

Systematycznie informowaliśmy Rodziców  o naszych działaniach umieszczając gazetki w holu głównym szkoły, organizując wystawy prac dzieci,  czy też spotykając się z rodzicami. Wszystkie nasze działania dokumentowaliśmy wykonując zdjęcia. Bawiliśmy się doskonale.