• Rywalizacja w rodzeństwie

• Sprzeczki, kłótnie oraz bójki między rodzeństwem są rzeczą naturalną. Powodów tego rodzaju sytuacji jest bardzo dużo a ich intensywność zależy od płci, różnicy wieku czy kolejności narodzin.
        Nie świadczą one jednak o tym, że dzieci się nie kochają.

Rywalizacja o miłość rodziców

• Należy obiektywnie stwierdzić czy nie faworyzujemy jednego z dzieci. Jeżeli nie jesteśmy tego pewni można zapytać o opinię innych osób.

• Dzieci nie powinny być traktowane jednakowo. Każde z nich jest wyjątkowe zamiast starać się, żeby pociechy dostawały wszystko w równych ilościach, należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby każdego dziecka.

• Zamiast zapewniać, że kocha się wszystkie dzieci jednakowo trzeba okazywać dzieciom,
          że każde z nich kocha się w wyjątkowy sposób. Można powiedzieć np. „nikt nigdy nie mógłby mi Ciebie zastąpić”

• Jeśli przeznacza się dzieciom tyle samo czasu, dziecko może mieć wrażenie, że ma się dla niego mniej czasu niż dla rodzeństwa. Każdemu dziecku należy przeznaczyć tyle czasu, ile faktycznie potrzebuje.

Co robić, gdy dzieci się sprzeczają?

• Trzeba zachować spokój. W ten sposób pokazujemy dziecku, że bez krzyków można rozwiązać problem.

• Należy powstrzymać dzieci od wyrządzania sobie krzywdy.

• Potwierdzajmy, że rozumiemy uczucia dzieci jakie do siebie żywią poprzez nazywanie tych uczuć (np.: „Ale jesteś zły”), określanie pragnień („Chciałbyś, aby zapytał zanim weźmie tę zabawkę?”), zachęcając do kreatywnego wyrażania uczuć („Może napisz kartkę ‘Własność prywatna’ i zawieś ją na drzwiach szafy?”).

• Podpowiadajmy jak można wyładować złość np.: za pomocą rysunku: „Czy możesz narysować mi co czujesz?”

Kiedy jedno z dzieci znęca się/dokucza drugiemu

• Nie zwracaj uwagi na napastnika, zajmij się poszkodowanym dzieckiem

Co robić jeżeli dojdzie do bójki?

• Trzeba dać dzieciom do zrozumienia, że dostrzegamy ich gniew „Wygląda na to, że jesteście na siebie wściekli”

• Należy wysłuchać, co każde dziecko ma do powiedzenia. Trzeba określić własnymi słowami punkt widzenia każdego dziecka – to pomoże im ochłonąć „A więc ty Krzysiu chcesz potrzymać pieska, bo dopiero co wziąłeś go na ręce, a ty Marysiu uważasz, że teraz twoja kolej.”

• Doceniajmy wagę problemu „To naprawdę trudny problem: dwoje dzieci i tylko jeden pies”

• Wierzmy w to, że maluchy same potrafią dojść do porozumienia „Jestem pewna,
          że znajdziecie rozwiązanie, które zadowoli was oboje.” Pozostawmy dzieci samym sobie.

Gdy konflikt między rodzeństwem zaostrza się…

Należy przerwać sytuację, w której mogą zrobić sobie krzywdę, a następnie:

• opisać sytuację

• ustalić granice „To bardzo niebezpieczna sytuacja. Obaj musicie ochłonąć”

• rozdzielić dzieci

Warto przeczytać:

Faber A., Mazlich E. (1996). Rodzeństwo bez rywalizacji. Poznań: Wydawnictwo Media Rodzina