• 8 sekretów szczęśliwej rodziny

• Czy są uniwersalne reguły budowania szczęśliwej rodziny? Nie wiemy. Wydaje nam się, że szczęśliwa rodzina to taka, w której wszyscy czują się dobrze, bezpiecznie, cieszą się sobą i potrafią spędzać ze sobą czas, ale także wspólnie pokonują problemy i konflikty.

1. Budowanie tradycji

Unikalne rytuały – jak nic innego – potrafią wzmacniać więzi rodzinne. Naleśniki
        na kolację w piątkowy wieczór, wspólne powitanie domu po powrocie z podróży, sobotnia poranna bitwa na poduszki, specyficzny sposób obchodzenia urodzin – to zachowania szczególne dla danej rodziny. Tradycja daje dzieciom poczucie tożsamości i przynależności.

2. Wspólne posiłki

Wspólne siedzenie przy stole to nie tylko spożywanie posiłków, ale także okazja do rozmowy. Koniecznie przy wyłączonym telewizorze! Według naukowców z Uniwersytetu w Columbii, dzieci z rodzin, które często wspólnie spożywają posiłki,
        są o 31% mniej narażone na pokusę sięgnięcia po papierosa, alkohol czy narkotyki zarówno w wieku młodzieńczym, jak i w życiu dorosłym. Jeśli wspólne obiady nie
        są możliwe, zorganizujmy się tak, by razem jeść śniadania lub/i kolacje. Stół
        i przestrzeń wokół stołu powinny być miejscem tętniącym życiem. Doceńmy czas spędzony razem, bo ani się obejrzymy, a każdy z nas pójdzie własną drogą.

3. Można sprzątać razem…

choćby garaż czy strych. Wypełnianie codziennych obowiązków również może być „wzmacniaczem” więzi. Dzieci mogą narzekać, kiedy poprosisz je o sortowanie prania czy pozmywanie po posiłku, ale czynności te pomagają budować uczucie spełnienia
        i połączenia. Proste, codzienne czynności, takie jak wspólne zakupy, tankowanie auta czy spacery z psem, tworzą uczucie bliskości i zacieśniają więzi.

4. Duch zespołu

Aby go wywołać, najlepiej bycie razem połączyć ze… sportem. Zapiszcie się na zajęcia, w których mogą uczestniczyć razem dorośli i dzieci (np. pływanie, karate, gry zespołowe). Możecie też wybrać się całą rodziną na mecz lub inne zawody sportowe, aby wspólnie kibicować! Jeśli dziecko bierze udział w ważnym wydarzeniu sportowym, bądźcie z nim, wspierajcie je, dopingujcie. Mówcie o emocjach, nazywajcie je.

5. Pielęgnacja duchowości

Nieważne, czy wasza rodzina jest religijna, czy nie – warto zadbać o wewnętrzny spokój, chwile refleksji. Rozmowa na tematy metafizyczne, ale także dotyczące sztuki (np. muzyki), uczy wyrażania na głos swoich myśli. I to także buduje bliskość.

6. Gest

Przytulanie, głaskanie, całuski – to wszystko jest bardzo ważne. Rodziny, w których występują silne więzi, okazują sobie dużo miłości właśnie za pomocą prostych gestów, dotyku. Nie należy lekceważyć potęgi nawet najmniejszego przejawu uczuć.

7. Humor

Dzięki niemu w domu panuje dobra atmosfera. Humor potrafi uratować sytuację, kiedy robi się nerwowo. Uśmiech może sprawić, że trudny moment przeradza się
        w zabawną historię, którą będziemy wspominać z sentymentem. Nie jest łatwo pokonać własne trudne emocje, ale zdobycie się na poczucie humoru w nerwowej chwili może uratować atmosferę całej rodziny.

8. Wzajemny szacunek

Wszyscy członkowie rodziny są równoważni, wszystkim należy się szacunek. Dzieci wychowujące się w rodzinach, w których obdarzane są szacunkiem, mogą wzrastać
        w poczuciu bezpieczeństwa i zaufania do siebie, ludzi, świata.