• Wielkiego kodowania ciąg dalszy...

• W kolejnym tygodniu października nasza szkoła nadal aktywnie uczestniczyła w #CodeWeek 2019, realizując hasło „Ja koduję. Ty kodujesz. On koduje. Kodujmy wszyscy”. Nauczyciele i uczniowie zrealizowali kolejnych pięć wydarzeń, których celem było poszerzanie i promowanie kompetencji przyszłości – programowania, jak również zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem.

Nasze nowe inicjatywy zostały zarejestrowane i włączone do europejskiego rankingu wydarzeń związanych z programowaniem (https://codeweek.eu/events).

1. Odkrywamy tajemnice programowania ze Scottie Go!

Na lekcjach informatyki dziewczęta z klasy VI d, VII d, VII a, VII c oraz chłopcy z klasy V e, poznali innowacyjną grę do nauki programowania - Scottie Go!. Uczniowie układali z kartonowych klocków komendy - "pisali" program dla kosmity Scottiego. Poprawność zapisu programu weryfikowali za pomocą aplikacji.

2. Rozkodowuję informacje - ciekawie spędzam przerwy.

Uczniowie klas IV-VIII w czasie przerw śródlekcyjnych szukali rozmieszczonych w szkole, zakodowanych za pomocą kodów QR, informacji (Inwokacja, wierszowane definicje matematyczne). Dzieci skanowały kody za pomocą telefonu komórkowego, co pozwoliło im odczytać wiadomości.

3. Kodowanie po angielsku.

Uczniowie klas IV – VIII przekonali się, że nauka kodowania może odbywać się także na lekcjach języka angielskiego. Lekcje rozpoczynały się od obejrzenia krótkiego przesłania byłego prezydenta USA Baracka Obamy, który mówił jak ważna dla naszej przyszłości jest nauka kodowania (https://www.youtube.com/watch?v=6XvmhE1J9PY&feature=youtu.be). Następnie uczniowie poznali proste komendy w języku angielskim, używane w programowaniu. Rozwijali umiejętność strategicznego myślenia oraz podawania współrzędnych, grając w grę Battleship (Statki).

4. Przesyłamy "tajne" wiadomości.

Na lekcji historii w klasie VI d uczniowie poznali metody szyfrowania - kodowania informacji (szyfr Cezara, alfabet Morse’a). Po obejrzeniu i omówieniu przez nauczyciela filmu "Kod Cezara", dzieci pracowały indywidualnie z kartą pracy oraz w zespołach dwuosobowych, kodując i odczytując różne wiadomości - fakty historyczne.

5. Uczymy się kodowania na lekcji wychowania fizycznego. Kształtujemy koncentrację, pamięć wzrokową i ruchową.

Na torze biegu dziewcząt z klasy VIII c i d rozłożone były plansze z rysunkami stóp. Zadaniem ćwiczących, w dwóch rywalizujących zespołach, było poruszanie się zgodnie z ustalonym kodem. Wygrała grupa, która szybciej wykonała zadania. Następnie nauczyciel zaprezentował ćwiczącym uczennicom karty z rysunkami – kodami. Dziewczęta wykonywały określone ruchy i starały się zapamiętać obrazek – ruch. Później prowadzący wybrał 6 uczennic. Pięciu dziewczętom został przydzielony losowo wybrany rysunek – kod. Szósta otrzymała zestaw obrazków – cyfr (ilość powtórzeń). Wybrane uczennice prezentowały przydzielone obrazki, a pozostałe wykonywały odpowiedni ruch, wg kodu z ilością wylosowanych powtórzeń. Ćwiczenie było powtarzane kilka razy – przy zmieniających się osobach prezentujących karty.

Każdy uczeń, który brał udział w szkolnych inicjatywach mógł przekonać się, że programowanie to przede wszystkim duża frajda i świetna zabawa, a jego nauka staje się coraz bardziej popularna i bardzo ważna.