• Kim są Żydzi? Spotkanie z p. Szymonem Gotowskim

• Spotkanie z p. Szymonem Gotowskim - edukatorem, współpracownikiem Muzeum Żydów Polskich „Polin” wprowadziło uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie w świat kultury, którą wielu ludzi kojarzy z tragedią wojenną - holokaustem. A przecież wspomnienie o Żydach łączy się również z historią sławnych postaci, które rozsławiły nasze miasto i dało światu świadectwo, że obok siebie w tolerancji i szacunku żyli ludzie różnych narodowości.

Warsztaty w dniu 14.10.2019r. zapoczątkowały cykl zajęć realizowanych w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. Tytuł grantu „Nasz sztetl – żydowskie wycin(an)ki – historie regionalne” miał zachęcić uczniów do poznawania związków między kulturą polską, ludową i żydowską. Większość dzieci po raz pierwszy spotkała się z tematyką żydowską. Poznały kalendarz świąt żydowskich, tradycje żydowskie, zabawy, pojęcia i słowa, które na stałe weszły do języka polskiego, a ich źródłem był język jidysz lub hebrajski, np. fryga, belfer, machlojka, rejwach, bajgiel, ciuch, mecyje, ślamazara, geszeft, plajta, git, itd.. Lekcje inne niż tradycyjne umożliwiły uczniom spojrzeć na Żydów, ale i inne narodowości z tolerancją i szacunkiem.

Dowiedziałam się, że dzieci uczestniczyły w świętach żydowskich i poprzez zabawę poznawały historię narodu. Spodobała mi się gra w drejdel i wygrana – słodycze” – Blanka.

Najbardziej podobały mi się przedmioty związane z Żydami, jak menora, jarmułka. Pierwszy raz mogłam je zobaczyć nie tylko na zdjęciach” – Hania.

Podobała mi się praca w grupie. Mogłam współpracować z kolegami i koleżankami, których nie znałam. Nauczyło mnie to, że należy być odważnym i otwartym na innych” - Julka.

Na spotkaniu mogłam wyrazić swoje zdanie i nie bałam się, że ktoś mnie wyśmieje. Dowiedziałam się, że słowo Żyd oznacza człowieka narodowości żydowskiej, a żyd - wyznawcę religii judaistycznej” – Natalia.