• ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9 IM. WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY W KUTNIE

•

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9 IM. WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY W KUTNIE , W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

1.Podstawy opracowania:

Zasady zostały opracowane w oparciu o wytyczne MEiN, MZ, GIS i zalecenia Biblioteki Narodowej.

2. Cele opracowania:

1. Zminimalizowanie zagrożenia zakażeniem chorobą COVID – 19.

2. Umożliwienie uczniom dostępu do książek w postaci tradycyjnej.

3. Sposób prezentacji:

1. Zapoznanie rodziców i uczniów oraz nauczycieli z obowiązującymi w szkole zasadami poprzez zamieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej szkoły i w dzienniku elektronicznym Librus.

2. Zapoznanie pracowników szkoły poprzez zamieszczenie treści dokumentu na tablicy w holu szkoły.

4. Informacje ogólne:

1. Harmonogram pracy biblioteki jest dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły

i udostępniony poprzez e – dziennik.

1. Zapewnia się możliwość korzystania z biblioteki szkolnej wszystkim uczniom

i nauczycielom szkoły.

1. Biblioteka szkolna prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i kulturalną.

2. Biblioteka realizuje e – usługi, np. udzielanie porad bibliotecznych i czytelniczych on – line.

3. Nauczyciele bibliotekarze są w kontakcie z czytelnikami, proponują różne formy aktywności w formie konkursów, zabaw literackich.

4. Nauczyciele bibliotekarze współpracują z pozostałymi nauczycielami, aby wspomagać proces dydaktyczny.

5. Biblioteka prezentuje propozycje książek, a także istotne bieżące informacje dotyczące akcji, konkursów, wydarzeń czytelniczych, itp.

6. Wypożyczenia lub zwrotu książek można dokonywać codziennie (poniedziałek: 7:45 – 15:45, wtorek: 7:45 – 15:45, środa: 7:45 – 15:45, czwartek: 7:45 – 15:45, piątek: 7:45 – 13:45).

7. Przyjęte przez bibliotekarzy książki zostają odłożone na okres 2 dni do kartonu oznaczonego datą zwrotu, odizolowanego od innych egzemplarzy.

8. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych egzemplarzy. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia książki informuje rodzica przez e-dziennik lub innych narzędzi komunikacji o dalszym postępowaniu.

9. Książki znajdujące się w zbiorach biblioteki szkolnej, uczniowie klas I – VIII mogą wypożyczać osobiście, zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego (odległość między czytelnikami powinna wynosić min. 1,5 m; uczniowie zobowiązani są do zasłaniania ust
          i nosa maseczką oraz dezynfekcji rąk). Mogą też zamówić książki przez e – dziennik, wysyłając wiadomość bezpośrednio do bibliotekarza, a następnie dokonać odbioru
          we wskazanym przez niego terminie.

10. W celu zapewnienia sprawnej i bezpiecznej obsługi czytelników preferowane jest zamawianie lektur przez wychowawców klas I – III oraz nauczycieli – polonistów pracujących w klasach IV – VIII.

11. W czytelni biblioteki szkolnej może jednocześnie przebywać 4 uczniów z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego (odległość między czytelnikami powinna wynosić min. 1,5 m; uczniowie zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa maseczką oraz dezynfekcji rąk).

Zasady postępowania:

1. Z biblioteki szkolnej i czytelni uczniowie samodzielnie mogą korzystać tylko przed rozpoczęciem swoich zajęć lub po ich zakończeniu, z          zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

1. W bibliotece mogą przebywać nauczyciele – bibliotekarze i maksymalnie 2 czytelników, którzy oczekują w bezpiecznej odległości zarówno od bibliotekarza, jak i od siebie (rekomendowane min. 1,5 m).

2. Zostają wyznaczone strefy dostępne dla pracowników biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością (oznakowane linią na podłodze) – zapewniającą zachowanie odpowiedniego dystansu między pracownikami a użytkownikami.

3. Każdorazowo należy dezynfekować miejsce kontaktu z przyjmowanymi książkami, często myć i dezynfekować ręce oraz wietrzyć pomieszczenie.

4. Podczas udostępniania księgozbioru lub przyjmowania zwrotów książek, nauczyciele bibliotekarze powinni zasłaniać usta i nos wyłącznie maseczką.

5. Uczniowie mają możliwość tzw. wolnego dostępu do półek z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego (między regałami może przebywać nie więcej niż 2 uczniów, którzy zachowują od siebie dystans min. 1,5 m, mają zasłonięte usta i nos maseczką oraz zdezynfekowane ręce).

6. W przypadku choroby czytelnika lub współmieszkańca należy wstrzymać się ze zwrotem książek do czasu wyzdrowienia wydłużonego do 10 dni.

Wypożyczanie podręczników:

1. Podręczniki i materiały dydaktyczne dla uczniów będą wypożyczane wychowawcom kompletami w wyznaczonym dniu i godzinach.

2. Wychowawcy przekazują podręczniki i materiały edukacyjne swoim uczniom w salach lekcyjnych.

3. W sytuacji zgubienia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników należy skontaktować się z bibliotekarzem lub wychowawcą przez e-dziennik w celu ustalenia dalszego postępowania.

Konsultacje z bibliotekarzami:

i wypożyczeń.