• Wycieczka klasy II A do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi oraz do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego.

      • 24 listopada 2021r. uczniowie klasy II A byli na wycieczce w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi oraz w Muzeum Przyrodniczym. Wycieczka ta odbyła się w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” .

        Pierwszym punktem programu naszej wycieczki była Ulica Żywiołów. Ulica Żywiołów to przestrzeń zorganizowana wokół pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza. Tu na ponad 2 tysiącach metrów kwadratowych przestrzeni dzieci doskonale bawiły się w ruchu. Czekało na nie wiele atrakcji i niespodzianek, mi. in. Przeprawa kajakowa, Skaner, Bieg po orbicie, Rakieta, Park wag, Tęcza żywiołów, Ścianka wspinaczkowa, Pasaż Nauki i Pasaż Wyobraźni. Miejsce to niewątpliwie pobudziło dzieci do myślenia, angażowało i zaskakiwałoDowiedzieliśmy się bardzo dużo o otaczającym nas świecie i o własnych umiejętnościach. Uczniowie mogli przeprowadzać różne doświadczenia. Każda stacja była okazją do zdobywania nowej wiedzy przyrodniczej, technicznej, językowej oraz doskonalenia koordynacji ruchowej. Po dwóch godzinach świetnej zabawy przeszliśmy do Centrum Nauki i Techniki .

        łódzkim EC1 zapoznaliśmy się z tematyką skupioną wokół energii i jej przetwarzania. Ogromne maszyny zrobiły na dzieciach wrażenieTprzeprowadzaliśmy eksperymenty z ustawiania fal radiowych, prześwietlaliśmy samodzielnie własny bagaż , sprawdzaliśmy, którędy ulatnia się ciepło m. in. z domu i własnego ciała za pomocą kamery termowizyjnej. Zobaczyliśmy ; jak działa pole magnetyczne Ziemi, i jak świecą różne świetlówki, czy rurki Geisslera. Wykonaliśmy bardzo ciekawe doświadczenie z kulą plazmową, dotykając jednocześnie z drugą osobą – jedną ręką kuli, a drugą dotykając się wzajemnie palcami – poczuliśmy delikatne kopnięcie prądu. A to tylko mały fragment tego, co tu faktycznie było do zrobienia! Multimedialne elementy wystawy zaskoczyły nas i zachwyciły jednocześnie. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego do którego udaliśmy się pieszo, ponieważ jest ono niedaleko EC1.

        Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego w roku 2019 przeszło generalny remont. Oglądaliśmy eksponaty w zupełnie odmienionych salach o łącznej powierzchni 4 razy większej niż przed rozbudową. Nowe wnętrza powitały nas spektakularnymi makietami, które są częścią wystawy głównej pt. „ Zwierzęta i środowisko, czas i przestrzeń”, które ukazują życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Zobaczyliśmy fragmenty m. in. sawanny, europejskiego lasu czy arktycznej pustyni. Ponad 1000 eksponatów – przedstawiających przekrój życia na Ziemi, na przestrzeni miliardów lat zostały rozstawione w szklanych gablotach oraz na podestach. W sali na piętrze obejrzeliśmy wystawę paleontologiczną, opisującą wybrane elementy z historii naszej planety np. proces tworzenia się skamieniałości. Naszą uwagę przykuły również bogato prezentowane zbiory muszli i owadów oraz ptaków. Dzieci bardzo zainteresowałyszkielet słonia, wielbłąda oraz kości dinozaura, a także modele między innymi mamuta.

        Był to dzień niezapomnianych wrażeń, wypełniony zabawą, nauką i nowymi doświadczeniami. Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki i z entuzjazmem rozmawiały o swoich wrażeniach . W miłej atmosferze wróciliśmy do Kutna.