OGÓLNOPOLSKI PROGRAM TRZYMAJ FORMĘ 2021/2022

• Sprawozdanie z realizacji programu edukacyjnego “TRZYMAJ FORMĘ!”

• W roku szkolnym 2021/2022 w naszej szkole realizowany był program edukacyjny “TRZYMAJ FORMĘ!” w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej oraz zdrowia.

Celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

Realizacja projektu, mimo sporych utrudnień związanych z globalną pandemią, takich jak zdalny tryb nauczania lub ograniczona ilość interakcji międzyludzkich, przebiegła pomyślnie.

W ramach owego projektu edukacyjnego, przez Szkołę Podstawową nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie, zorganizowane zostały następujące aktywności oraz przedsięwzięcia:

● W dniu 23 marca 2022 r. wygłoszony został referat dla klas piątych dotyczący roli zdrowego odżywiania w życiu dzieci oraz młodzieży.

● W dniu 31.03.2022 r. w naszej szkole odbył się pokaz sztuki samoobrony oraz sportów walki. W pokazie udział wziął nauczyciel wychowania fizycznego Adam Grzelak oraz jego podopieczny, zawodnik Gladiator Gym, Krystian Rosa. Po pokazie odbyła się nauka dla uczniów. Dzieci chętnie wzięły udział w nauce samoobrony i były mocno zaangażowane. Na koniec brawami podziękowali prowadzącym.

● W dniu 07.04.2022 r. pod okiem nauczycielki j. angielskiego Agnieszki Tracz, dzieci z klasy piątej D realizowały swoją kreatywność tworząc wierszyki o owocach w języku angielskim w ramach przedsięwzięcia “Ma favourite food”. Nie tylko poszerzyło to ich horyzonty językowe, ale także pomogło zrozumieć jak ważne jest zdrowe odżywianie w ich codziennym życiu.

● Podczas kwietniowych lekcji wychowania fizycznego, uczniowie klas piątych tworzyli rymowanki, wierszyki, opowiadania, promujące zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Rozwijało to uczniów na poziomie lingwistycznym oraz edukowało nt. zdrowego trybu życia. Był to jeden z pomysłów na realizację działań w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „TRZYMAJ FORMĘ!”. Z tym zadaniem uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze.

● W dniu 23.05.2022 r. odbyły się zawody w piłce nożnej chłopców dla klas V i VI. Wszystkie klasy zgłosiły się do turnieju. Gra przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze i wedle zasad ''fair play''.

Cały turniej wygrała i uplasowała się na pierwszy miejscu klasa VI A, która w finale wygrała z klasą VI B. - Mecz o I miejsce: VI B - VI A (0:3) - Mecz o II miejsce: V D - V A (1:4) - Mecz o III miejsce: V B - V C (0:4) - Miejsce IV: klasa V D - Miejsce V: klasa V C - Miejsce VI: klasa V B Organizatorami zawodów byli nauczyciele wychowania fizycznego Adam Grzelak oraz Radosław Saganiak w ramach projektu „Trzymaj formę”.

● W dniu 27 maja 2022 r. wygłoszony został referat dla klas piątych dotyczący roli aktywności fizycznej w rozwoju dzieci i młodzieży.

Łącznie w projekcie edukacyjnym “TRZYMAJ FORMĘ!” wzięło udział 144 uczniów, w tym:

96 uczniów z klasy piątych pod wychowawstwem:

- Joanny Lach Skrzyneckiej (klasa V A)

- Dominiki Gwizdały Pawlik (klasa V B)

- Edyty Woźniak (klasa V C)

- Ewy Gawrońskiej (klasa V D)

48 uczniów z klas szóstych pod wychowawstwem:

- Patrycji Staniszewskiej (klasa VI A)

- Agnieszki Gątarek (klasa VI B)

PODSUMOWANIE: Uczniowie klas piątych i szóstych realizujący program, mogli wykazać się swoimi pomysłami, talentami twórczymi , organizatorskimi, a także umiejętnościami sportowymi. Zdobyli i poszerzyli wiedzę dotyczącą wpływu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej oraz higieny osobistej na zdrowie człowieka. Pogłębili wiedzę i umiejętności praktyczne dotyczące organizacji imprez sportowych. Aktywnie spędzali czas wolny uczestnicząc w zajęciach ruchowych.

Program cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Z analizy i rozmów wynika, że uczniowie i nauczyciele widzą potrzebę realizacji takiego programu w szkole i chcą by w przyszłym roku szkolnym, również był realizowany program edukacyjny “TRZYMAJ FORMĘ!”.

Koordynator projektu “TRZYMAJ FORMĘ!” Adam Grzelak