• Prelekcja na temat zdrowego odżywiania się

          • W ramach obchodów Dnia Zdrowia 2024 na stołówce szkolnej 23 kwietnia odbyła się prelekcja, którą przeprowadziła dla uczniów klas czwartych i klasy Vb, pani Agnieszka Matysiak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kutnie.

            Prowadząca uświadamiała uczniów jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie poprzez właściwe odżywianie się. Mówiła o korzyściach wynikających z wybierania produktów ekologicznych,  zachęcała do podejmowania świadomych wyborów żywieniowych każdego dnia, zastępowaniu produktów przetworzonych, wysokokalorycznych, słodkich zdrowszymi. Podczas pogadanki omówione zostały również inne filary zdrowego trybu życia, czyli aktywność fizyczna, higiena osobista i profilaktyka chorób.

          • I miejsce w Turnieju BRD

          • W dniu 23 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kutnie odbyły się eliminacje powiatowe XLV Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych.

            Naszą szkołę w eliminacjach powiatowych turnieju reprezentowały trzyosobowe drużyny w dwóch kategoriach wiekowych: Igor Kamiński VA, Wiktoria Sikora VA, Ksawery Węckowski VB – I grupa; Damian Cywka VIID, Jakub Wawer VIIIA, Nikodem Wikiński VIIIA – II grupa.

            Damian Cywka VII D,  Jakub Wawer VIII A, Nikodem Wikiński VIII A zdobyli I miejsce w eliminacjach powiatowych Grupy II i awansowali do eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju BRD, w których będą reprezentować powiat kutnowski.

            Wszyscy nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami w każdej z trzech części rywalizacji: teoretycznej ze znajomości przepisów i zasad ruchu drogowego, praktycznej z udzielania pierwszej pomocy i sprawnościowej z umiejętności jazdy rowerem po torze przeszkód.

             

          • EKO-MODA w klasach 1-3

          • Z okazji Dnia Ziemi w klasach 1-3 odbył się dziś ekologiczny pokaz mody. Pomysły i kreatywność Dzieci i Rodziców przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym Rodzicom, a naszym małym modelom dziękujemy za wspaniałe widowisko.

          • Warsztaty sensoryczne w ramach obchodów Miesiąca Świadomości Autyzmu

          • 19 kwietnia 2024 r. przeprowadzone zostały przez: p. Marzenę Karbowską, p. Katarzynę Żółtowską-Osmolak i p. Agnieszkę Sodulską warsztaty sensoryczne, skierowane do uczniów kl. II c i II d.

            Uczestnicy mieli możliwość poznania w jaki sposób odbierają świat osoby neuroróżnorodne. Podejmując zaplanowane aktywności zrozumieli odmienne możliwości i potrzeby takich osób.

          • Podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego „Skarby przyrody wokół mnie”

          • Rozstrzygnięty został szkolny konkurs fotograficzny „Skarby przyrody wokół mnie”, jaki zorganizowały Edyta Kaba, Anna Dałek i Agnieszka Mikołajczyk - nauczycielki przedmiotów przyrodniczych w ramach obchodów „Dnia Ziemi 2024”.

            Celem konkursu było zwrócenie uwagi na piękno i różnorodność przyrody najbliższej okolicy. W konkursie wzięło udział 38 uczniów klas IV – VIII. Jury (Anna Dałek, Andrzej Łuczak, Agnieszka Mikołajczyk) oceniło ponad 100 zdjęć wyjątkowych miejsc i obiektów. Uczniowie wykazali się umiejętnością obserwacji i utrwalenia tego, co ulotne i wyjątkowe – od pomników przyrody w naszej okolicy, po chrząszcze, owady i kwiaty zwiastujące wiosnę i ukazujące niezwykły urok natury.

            Wystawę wszystkich zdjęć można obejrzeć na holu szkoły. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, gratulują laureatom i zachęcają wszystkich do wnikliwego obserwowania przyrody i utrwalania ulotnego piękna swojej okolicy.

            Laureaci konkursu

            1.miejsce

            Julianna Bartczak z klasy VIc

            2.miejsceKamila Balawajder z klasy VIId

            3.miejsca

            Maciej Kurnatowski z klasy Vb

            Paulina Puzdrowska z klasy VIIb

            Zofia Ratajczak z klasy IVb

            Ksawery Węckowski z klasy Vb

            Zuzanna Żydowo z klasy Va

            WyróżnieniaEdyta Domańska z klasy IVd Bartosz Gralak z klasy VIIc Jakub Morga z klasy VIIc Igor Nieradko z klasy VIa

          • Warsztaty „W niebieskim rytmie”

          • W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu "Autystycznie aktywni", uczniowie klasy Vb, razem z wychowawczynią Agnieszką Mikołajczyk i Agnieszką Sodulską – szkolnym koordynatorem projektu, udali się do SOSW nr 2 w Kutnie. Tam uczestniczyli w warsztatach „W niebieskim rytmie”, podczas których mieli możliwość pogłębienia wiedzy na temat autyzmu.

            Przygotowane przez nauczycielki pracujące w ośrodku filmy i aktywności zachęcały uczniów do empatycznego myślenia i wyobrażania sobie, jakie uczucia i potrzeby mają osoby doświadczające trudności związanych z zaburzeniami wynikającymi ze spektrum autyzmu. Po warsztatach uczniowie z zainteresowaniem oglądali sale lekcyjne, które znacząco różniły się od tych, do których są przyzwyczajeni w swojej szkole. Duże zainteresowanie wzbudziła sala gastronomiczna, terapeutyczna, siłownia, pokój wyciszeń czy świetlica z łóżkami. Podczas zwiedzania uczniowie zadawali dużo pytań dotyczących funkcjonowania szkoły oraz specyfiki pracy nauczycieli i terapeutów, uczenia się i pobytu uczniów w szkole z internatem. Mieli możliwość spotkań w klasach szkolnych podczas lekcji i krótkich rozmów z dziećmi doświadczającymi różnych trudności.

            Spotkanie przygotowane przez nauczycieli SOSW nr 2 w Kutnie pomogło uczniom zrozumieć, jakie działania i postawy mogą przyczynić się do poprawy życia osób z autyzmem.

          • I Szkolny Turniej Rummikub

          • W ramach podsumowania grantu: Matematyka z Rummikub (2 grupy), realizowanego w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych w czwartek 18 kwietnia 2024r. w naszej szkole w godzinach popołudniowych odbył się I Szkolny Turniej Rummikub. W tym wydarzeniu mieli możliwość wziąć udział uczniowie z klas I -VIII. Zgłosiło się 28 śmiałków, którzy stanęli w szeregach do walki o tytuł Mistrza Rummikub. Nad przebiegiem turnieju czuwał skład certyfikowanych Trenerów Rummikub, którzy zaangażowali się w organizację i promowanie pasji do gry w Rummikub wśród uczniów naszej szkoły: p. Joanna Czuba i p. Aneta Marczak,

            Po około 4 godzinach grania wyłoniono TOP 4 naszej szkoły:

            I miejsce - Jan Hakało, kl. 7a

            II miejsce - Antoni Gapiński, kl. 6a

            III miejsce - Zuzanna Truszczyńska, kl. 6a

            IV miejsce - Franciszek Chwiałkowski, kl. 6a

            Rummikub to świetna gra, która rozwija umiejętności logicznego myślenia i strategii. Takie działania przyniosły wiele korzyści, nie tylko podczas turnieju, ale także przez rozwijanie umiejętności społecznych, logicznego myślenia i strategii. Wspaniale było zobaczyć, że gra przyniosła wiele pozytywnych emocji. To wydarzenie zbliżyło społeczność szkolną i umożliwiło uczniom nawiązywanie nowych przyjaźni. Mamy nadzieję, że kolejne turnieje również będą równie udane!

            Dziękujemy Panu Sławkowi Wiechowskiemu za wsparcie i użyczenie gier.

            Dziękujemy i pozdrawiamy:

            @Fani Rummikub

            @Trenerzy Rummikub

          • Kolorowy Eko-Tydzień w klasach I-III

          • W dniach 15.04.-19.04.2024r. Samorząd klas I-III zaprosił uczniów do udziału we wspólnej akcji „Kolorowy Eko-Tydzień”. Akcja ta miała na celu włączenie wszystkich do działań na rzecz ochrony środowiska, zachęcanie do pogłębiania wiedzy na temat problemów ekologicznych oraz efektów niszczenia środowiska naturalnego. Każdy dzień tygodnia przebiegał pod innym hasłem i w tym, dniu, zarówno uczniów, jak i nauczycieli obowiązywał inny kolor ubioru: w poniedziałek – Dzień ochrony przyrody – kolor zielony, we wtorek – Dzień powietrza- kolor biały, w środę – Dzień słońca i energii- kolor żółty, w czwartek – Dzień recyklingu – kolor brązowy, w piątek – Dzień wody- kolor niebieski. Uczniowie byli uczestnikami wielu aktywności, promując w ten sposób postawę proekologiczną. Wykonano ciekawe plakaty ph. „Okaż kulturę i chroń naturę,” hasła ekologiczne, planszowe gry, kolorowanki, ogródki zielne, gazetki, mapy myśli... Podczas zajęć uczyli się jak racjonalnie korzystać z dóbr danych nam przez środowisko, poznali pojęcie recyklingu i sposoby segregacji odpadów. Wiedza o wzrastającej ilości śmieci na świecie, zainspirowała ich do dania drugiego życia zużytym, niepotrzebnym odpadom. Poznawali Parki Narodowe, gatunki roślin i zwierząt, którym grozi wyginięcie, obejrzeli wiele filmów edukacyjnych, prezentacji, sprawdzali swoją wiedzę wykorzystując gry online, quizy, klasowe konkursy  „Mały Ekolog.” Warto także  wspomnieć, że niektóre klasy w poniedziałek pójdą sprzątać teren wokół szkoły. Pokażą w sposób czynny jak troszczą się o czystość naszej planety.

            To był wspaniały i pracowity tydzień. Mamy nadzieję, że zaowocuje on wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi

          • Julian Setta – II miejsce w rejonowych eliminacjach konkursu recytatorskiego PIĘKNIE BYĆ CZŁOWIEKIEM 2024

          • W trzecim dniu rejonowych eliminacji XLV edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka "Pięknie być człowiekiem" uczeń klasy VIIa, Julian Setta (opiekun Joanna Lach-Skrzynecka), zajął II miejsce. Julek startował w najstarszej grupie wiekowej i będzie reprezentował naszą szkołę 8 czerwca w finale konkursu w Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była empatia, życzliwość, szacunek i dobroć.

            Serdeczne gratulacje i powodzenia w finale!

          • Smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe

          • W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w klasie IId było smacznie i przede wszystkim zdrowo!  Uczniowie własnoręcznie przygotowali na drugie śniadanie, pyszne szaszłyki owocowe. Przynieśli świeże owoce: jabłka, banany, kiwi, pomarańcze, truskawki, mandarynki i winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Drugoklasiści samodzielnie nadziewali na patyczki owoce tworząc pyszne i zdrowe szaszłyki. Degustacja była udana, a bezpieczeństwo zapewnione. Przygotowanie deseru dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy i owoce we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

          • Wycieczka do Kłodawy

          • W środę 17 kwietnia klasy Ic i IIc wyjechały na wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie. Trasa turystyczna kopalni, którą zwiedzaliśmy, leżała na poziomie 600 metrów pod ziemią. Zjechaliśmy do niej szybem Michał. Pan Przewodnik z wielką pasją i przywiązaniem do tego miejsca, przekazał nam wiele ciekawych informacji o kopalni, powstawaniu i wydobywaniu soli oraz Świętej Kindze-patronce górników. Dowiedzieliśmy się, że w tej kopalni znajduje się najgłębsza podziemna trasa turystyczna na świecie z czynną kopalnią, czyli taką, w której trwają prace wydobycia soli. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie, jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, do zimowego utrzymania dróg . Po prawie dwugodzinnym zwiedzaniu, wyjechaliśmy na powierzchnię ziemi i udaliśmy się do sklepiku, w którym można było kupić wiele wyrobów solnych, w tym także różową sól kłodawską-jedyną w Polsce. Pełni wrażeń, po niesamowitej przygodzie, udaliśmy się do Kutna.

            Zachęcamy do zwiedzania kopalni-warto.

          • Ia w Urzędzie Miasta Kutno

          • Klasa IA w dniu 16.04.2024 roku była z wizytą w Urzędzie Miasta Kutno. Oprowadzała nas pani Joanna Brylska z Biura Prasowego Urzędu Miasta. Mieliśmy spotkanie z panem Prezydentem Miasta Zbigniewem Burzyńskim, a także zobaczyliśmy Wydział Edukacji, Biura Sportu i Turystyki. Dzieci spotkały się również z panami ze Straży Miejskiej. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie.

          • Na warsztatach artystycznych w kutnowskim MDK-u

          • Uczniowie klas IIb i IIc raz w miesiącu biorą udział w warsztatach artystycznych dla szkół, organizowanych przez MDK w Kutnie. Warsztaty obejmują trzy moduły edukacyjne – zajęcia umuzykalniające, teatralne i plastyczne. Uczniowie pracując pod okiem wspaniałych instruktorów, chętnie tańczą, śpiewają, poznają tajniki gry aktorskiej, improwizacji, tworzą ciekawe prace plastyczne.

            Jest to dla dzieci wspaniała zabawa i zero nudy!

          • NINE CHALLENGES

          • NINE CHALLENGES - CZYLI 9 WYZWAŃ CHROMKA, SZKOLNEJ MASKOTKI PROMUJĄCEJ OCHRONĘ DANYCH OSOBOWYCH.

            Chętni uczniowie klas 4-8 wzięli udział w niezapomnianej przygodzie, która trwała przez cały miesiąc marzec 2024r. Zadaniem uczniów było zmierzenie się z zadaniami - dziewięcioma wyzwaniami Chromka, czyli szkolnej Maskotki promującej ochronę danych osobowych. Uczniowie podejmowali wyzwania w grupach. Każda drużyna miała do wykonania dwa wyzwania do zrealizowania w danym terminie.

             

            Pierwsza kategoria zadań dotyczyła sporządzenia scenariusza zajęć o ochronie danych osobowych i wizerunku dla danej grupy wiekowej. Zajęcia w oparciu o przygotowane scenariusze odbyły się w klasa I-III Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Wł. Jagiełły w Kutnie, w oddziale przedszkolnym w Miejskim Przedszkolu Nr 15 w Kutnie, w szkole branżowej I stopnia w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym Nr 2 Kutnie, dla uczniów z Turcji, Jordanii, Litwy, północna Macedonia w ramach eTwinning, który dotyczył międzynarodowego projektu „The sky is the limit- motivation to learn”.  

            Druga kategoria dotyczyła przygotowania multimedialnych rzeczy jako pomocy dydaktycznych promujących ochronę danych osobowych i wizerunku. Poszczególne grupy opracowały: interaktywną grę komputerową, autorski film, podcast oraz plakat.Za trafność i merytoryczne wykonanie wyzwania otrzymywali punkty. Wygrać miała ta drużyna, która zdobyła największą ilość punktów.

            Podsumowaniem wszystkich wyzwań i ich prezentacją był teleturniej „Postaw na Chromka”. Teleturniej polegał, na odpowiadaniu na pytania. Zdumiewające było dla nas, że wygrały wszystkie grupy, co świadczy o dużej wiedzy i kompetencjach naszych uczniów w zakresie ochrony danych osobowych.

          • Spacer śladem kutnowskich zabytków i historii miasta

          • W piątkowe popołudnie 12 kwietnia, uczniowie realizujący grant Panorama Historii Kutna widziana okiem Dziewiątki wybrali się na spacer ulicami Kutna. Poznali historię budynków, w których dawniej mieściły się: koszary 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty, Szpital św. Walentego, Fabryka Maszyn Rolniczych „Kraj”, Strażacki Dom Dochodowy, Ratusz Miejski, Pałac Podróżny Augusta III Sasa. Przypomnieli sylwetki postaci związanych z naszym miastem, m.in. Antoniego Troczewskiego, Alfreda Vaedtke, Bolesława Wituszyńskiego. Zdobytą wiedzę utrwalili wykonując zadania przygotowane przez realizatorki grantu p. Aleksandrę Szymczak i p. Patrycję Staniszewską.

          • Program Leader100Sport realizowany na lekcjach WF w klasie IId

          • Uczniowie klasy IId realizują zadania z programu Leader100Sport-przez sport do kompetencji. Rozwijają swoje kompetencje społeczne, doskonalą umiejętności sportowe, uczą się współpracy w grupie, tworzą nowe pomysły na udoskonalenie zadania oraz dobrze się bawią. Trening stacyjny pozwolił dzieciom wykazać się pomysłami na ćwiczenia oraz dał wiele powodów do zabawy i śmiechu..

          • Żydzi w pamięci "Dziewiątki"…

          • Idąc do szkoły możemy zauważyć oznaki wiosny…. Nasz wzrok przyciągają piękne żonkile, które zakwitły przed budynkiem naszej szkoły….Przypomnijmy, że klasy VIII a i VII c wraz z nauczycielkami historii p. Patrycją Staniszewska i p. Aleksandrą Szymczak jesienią sadziły cebulki krokusów i żonkili, biorąc udział w Projekcie Krokus i Projekcie Żonkil. Posadziliśmy kwiaty przed szkołą oraz przy kamieniu pamiątkowym postawionym w miejscu synagogi przy ul. Barlickiego w Kutnie. Upamiętniliśmy w ten sposób wydarzenia Holokaustu. Żółte kwiaty upamiętniają Dzieci – ofiary Zagłady Żydów. Projekt Daffodil realizujemy we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej – Panią Bożeną Gajewską. Jego celem jest zbudowanie na całym świecie Żywego Pomnika Holokaustu poprzez posadzenie 1,5 miliona żonkili ku pamięci dzieci oraz w celu wsparcia dzieci cierpiących w kryzysach humanitarnych w dzisiejszym świecie.

            Kształt i kolor żonkili nawiązują do żółtych gwiazd, które Żydzi byli zmuszeni nosić podczas Holokaustu. Żółty to kolor pamięci. Żonkile reprezentują naszą przejmującą nadzieję na przyszłość. Są odporne i każdej wiosny powracają z rozbłyskiem koloru, co oznacza nadzieję, odnowę i piękno. Żonkile honorują również tych, którzy przeżyli Holokaust i po tym mrocznym i trudnym okresie budowali nowe życie.

            Kwiecień to szczególny miesiąc, w którym pamiętamy o Żydach. Nasza szkoła w tym roku już po raz 5 będzie brała udział w projekcie ,, Żonkile”, we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Właśnie 19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

            Wspomnianej akcji towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.


             

            Realizatorki projektu, nauczycielki historii:

            Patrycja Staniszewska

            Aleksandra Szymczak