Politechnika Warszawska wspiera czwartoklasistów z SP9

      • Projekt edukacyjny „Matematyka – wstęp do kariery wynalazcy” pod patronatem Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej realizowany jest w naszej szkole od początku października br. Biorą w nim udział wszyscy uczniowie klas czwartych.

        Inicjatorem przedsięwzięcia jest Prezydent Miasta Kutno.

        Założenia projektu

        Projekt, to innowacyjny w skali światowej system, który, dzięki sztucznej inteligencji, dostosowuje poziom trudności kolejnych matematycznych zadań do wiedzy konkretnego dziecka. W ten sposób uczniowie, którzy dobrze opanowali dany materiał, otrzymują ćwiczenia będące dla nich wyzwaniem, a mający problemy z matematyką, mogą szybko poznać ich przyczynę i uzupełnić zaległości.

        Podzielony jest na dwie części - indywidualną naukę matematyki w autorskim systemie e-learningowym, koordynowaną przez organizatora projektu oraz zajęcia warsztatowe, które będą odbywały się w Warszawie w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Część warsztatowa, ze względu na pandemię, może przebiegać zdalnie.

         

        Działania praktyczne

        Uczniowie w trakcie realizacji projektu korzystają z zeszytów online, do których otrzymują dostęp po zalogowaniu na stronę. Zadania podzielone na moduły są systematycznie udostępniane uczniom i przez nich rozwiązywane. Co ważne, system nie podaje od razu gotowych rozwiązań, tylko tak prowadzi użytkownika, by ten samodzielnie był w stanie udzielić właściwej odpowiedzi. Inteligentna asystentura uświadamia uczniowi, że to on jest odpowiedzialny za podejmowane działania w systemie. Szkolni opiekunowie projektu czuwają na realizacją zadań przez uczniów i wspierają ich matematyczne działania.

        Korzyści

        Czwartoklasiści z kutnowskiej dziewiątki, bawiąc się, uzupełniają wiedzę i podnoszą swoje kompetencje matematyczne, co w przyszłości może zaważyć nad ich wyborami życiowymi. Uczą się gospodarować czasem przeznaczonym na wykonanie zadań, analitycznego spojrzenia na popełniane błędy, pokonywania własnych uprzedzeń do matematyki oraz samodzielności. Mogą mieć satysfakcję, że działają w projekcie o zasięgu ogólnopolskim.

        Opiekunowie projektu

        Joanna Czuba

        Aneta Marczak