Od 7 października 2019 r. społeczność naszej szkoły ph. „Ja koduję. Ty kodujesz. On koduje. Kodujmy wszyscy” włączyła się aktywnie w naukę programowania w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania – #CodeWeek 2019. Głównym celem tego Święta Programowania jest popularyzacja i promocja wśród wszystkich nauki programowania. Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
Nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli brali udział i realizowali w szkole wiele inicjatyw, które mają zachęcić do uczenia się programowania i nabywania kompetencji młodego programisty.
1. Programujemy Ozoboty.
W klasach trzecich, uczniowie z klasy VII D Igor Czajkowski, Maciej Mizerski, Jakub Marciniak, Karol Machoń, Aleksandra Chlebna, Paulina Gontarek, Maja Kondracka, Anna Czarnecka, Paulina Pietrzak, Wiktoria Dembowska, pod opieką nauczycieli, przeprowadzili zajęcia "Programujemy Ozoboty". Dzieci pod kierunkiem starszych koleżanek i kolegów poznawały zasady obsługi Ozobotów i ich programowania. Następnie trzecioklasiści ćwiczyli samodzielne zaprogramowanie działania Ozobotów, tworząc dla nich trasy z określonymi sekwencjami kolorów-kodami. Była to zabawa połączona z nauką programowania.
2. Kodowanie fajna sprawa – nauka i zabawa.
W klasach pierwszych i drugich uczniowie na zajęciach uczyli się kodowania poprzez zabawę, ruch, gry na dywanie. Dzieci, wykorzystując różne narzędzia, rozwiązywały również zadania przygotowane przez nauczycieli - odczytywały zakodowane informacje, a także samodzielnie je kodowały.
3. Tworzymy program w języku Scratch.
Podczas zajęć informatyki w klasach siódmych uczniowie wykorzystywali podstawowe polecenia języka Scratch do poruszania Duszków na scenie lub wykonywania przez nie innych czynności, zgodnie ze skryptami zawartymi w utworzonym programie.
4. Jak zakodować mBota?
W trakcie krótkich warsztatów, uczniowie z klasy VIII D Jakub Sujecki i Krzysztof Kuźmiński, podzielili się z uczniami klas młodszych swoimi umiejętnościami programowania mBotów. Później biorący udział w zajęciach sami tworzyli prosty program sterujący ruchem robota.
5. Pierwiastkowanie, potęgowanie, kodowanie.
Zadaniem uczniów na lekcji matematyki w klasie VIII D było odnalezienie ukrytych w klasie kodów QR, pod którymi zostały zakodowane działania dotyczące potęg i pierwiastków. WYNIKI działań utworzyły hasło: KODOWANIE.
Wszystkie wydarzenia, które odbyły się w naszej szkole zostały zarejestrowane i wpisane na mapę europejskich działań na stronie https://codeweek.eu/events, czyli są wliczone do europejskiego rankingu.