SP9 i Eco Fashion Design
Uczniowie naszej szkoły zostali zakwalifikowani do udziału w projekcie organizowanym przez Łódzki Dom Kultury „Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”. Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi objęte zostało patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.
Główna idea projektu opiera się na wykorzystaniu materiałów z recyklingu i upcyklingu w działaniach projektowych czyli promocji ekologii w pracy artystycznej i w życiu.
Grupa uczniów z klas IIa, IIc, 4a, 4d, 5b, 5c, 6b, 7a,7b, 7d pod opieką nauczycieli p. Doroty Andrzejewskiej, p. Julity Szczygielskiej i p. Iwony Pietrzak oraz pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie p. Pauliny Garstki i p. Radosława Wąsa (kutnowskiego współorganizatora projektu) w dniu 22 kwietnia uczestniczyła w wycieczce do Łodzi, w czasie której wzięli udział w warsztacie pn. „ Praktyczne wykonywanie ubiorów z surowców odzyskanych” poprowadzonym przez pracowników Politechniki Łódzkiej – Instytutu Architektury Tekstyliów panie dr Aleksandrę Wereszkę i dr Monikę Czarską.
Uczniowie w parach przygotowywali projekty strojów, które prezentowali na drewnianych fantomach. Młodzi projektanci mogli skorzystać z przygotowanych książek, skrawków materiału, sznurków, guzików i innych surowców udostępnionych przez organizatorów.
Efekt ich prac był imponujący, co prezentują poniższe zdjęcia.
Dopełnieniem warsztatów było zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. I tu uczestnicy poznali surowce wykorzystywane do tkania materiałów, zobaczyli maszyny, poznali historię Łodzi jako miasta słynącego z włókiennictwa, ale również usłyszeli o warunkach pracy w zakładach włókienniczych, mogli również zobaczyć pod mikroskopem strukturę materiałów, a co najciekawsze przeszli dróżką mody polskiej w czasach przedwojennych, powojennych. Zobaczyli historię miejsc, w których dokonywano sprzedaży odzieży w Warszawie i Łodzi. I tu pojawiły się takie miejsca: Dom Mody „Telimena”, Domy Handlowe „Centrum” i „Uniwersal”, Hoffland, a nawet Bazar Różyckiego czy Stadion Dziesięciolecia.
Nasi uczniowie postawili pierwszy krok do świata mody. Przed nimi jeszcze kolejne warsztaty – wspólne spotkania i wspólne działania zarówno w Łodzi jak i w Kutnie, które mają doprowadzić do
wykonania najciekawszego stroju oraz przygotowania pokazu mody. Musimy podkreślić, że rozpiętość wiekowa uczestników jest dużo, ale sympatia, jaką się darzą i umiejętność współpracy pokazują, że stanowimy jedną wspólną szkolną rodzinę.