• "Uczeń bezpieczny w sieci"- realizacja zadań

        •       W październiku 2018 r. nasza szkoła  przystąpiła do XI edycji ogólnopolskiego konkursu  „Uczeń bezpieczny w sieci” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.
               
          Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów bezpieczeństwa w sieci. Przystępując do konkursu otrzymaliśmy 8 zadań, których wykonanie będzie oceniane przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. Warunkiem otrzymania certyfikatu  „Uczeń bezpieczny w sieci” jest uzyskanie co najmniej 80% punktów za 8 zadań. 
               W realizacje zadań włączyła się cała społeczność szkolna.
               Podczas zajęć komputerowych i informatyki uczniowie zmagali się z pierwszym zagadnieniem: „Prywatność  i bezpieczeństwo – czy wiesz jak bezpiecznie posługiwać się Internetem”? Podsumowaniem tematu zajęć było grupowe wykonanie tablic z wykazem właściwych zachowań
          w sieci. 

           

                 Uczniowie ze szkolnego koła informatycznego przygotowali tematyczny quiz w środowisku Baltie dla swoich młodszych kolegów.

            

           

           

           

                  Pochylając się nad zagadnieniem anonimowości w sieci, zorganizowaliśmy spotkania ze starszą sierżant Anetą Kowalską, która zwróciła szczególną uwagę na: zjawisko cyberprzemocy, odpowiedzialność sprawcy, możliwości pomocy ofiarom. Pani sierżant w przystępny sposób nawiązała do rozpowszechniającego się zjawiska sekstingu. Podczas prelekcji uczniowie klasy VI  d przedstawili przygotowaną przez siebie prezentację tematyczną, z wykorzystaniem „Materiałów edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w Internecie” opracowanych przez NASK akademia, seferinternet.pl, dyżyrnet.pl.

           

           

            

           

                Kolejne zadanie: „Autoprezentacja uczniów na portalach społecznościowych – pogadanka na temat zagrożeń związanych z zamieszczaniem i udostępnianiem zdjęć oraz treści w sieci” realizowano podczas godzin wychowawczych.  Efektem pracy na zajęciach było opracowanie wniosków metodą metaplan.

           

                    W ramach realizowanego projektu, w styczniów  pracowaliśmy nad zagadnieniem „Jak spędzam wolny czas w sieci?”. W klasach IV- VIII zagadnienie wolnego czasu w Internecie, było realizowane na języku polskim. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli, opowiadali o swoich przygodach z Internetem, zwracali uwagę na zalety, ale również mówili czego należy się wystrzegać,  jak  postępowa, aby bezpiecznie serfować w sieci.  Podsumowaniem tematu były prace pisemne przygotowane przez uczniów. Najciekawsze umieszczono na tablicy w holu szkolnym. 
              
             W klasach  młodszych uczniowie opowiadali, jak spędzają czas wolny w Internecie. Dzieci mówiły z jakich stron korzystają najczęściej. Przy okazji realizowanego tematu zostały przypomniane zasady bezpieczeństwa i netykieta. Zwieńczeniem realizowanego tematu był konkurs na plakat ogłoszony wśród uczniów klas II i III.

           

           

                "Mobilne środowisko edukacyjne w mojej szkole – czyli nowe technologie wykorzystywane
          w nauczaniu".
          Od kilku lat w naszej szkole oprócz komputerów na różnych  lekcjach wykorzystywane są tablety. Najczęściej pracują na nich uczniowie na lekcjach matematyki, ale są rownież używane na innych przedmiotach. 
                W tym roku szkolnym korzystamy również z telefonów do nauki programowania, sterowania robotami. Za zgodą nauczycieli uczniowie mogą również wyszukiwać potrzebne podczas lekcji informacje.

           

           

            

          "Czy gry komputerowe szkodzą uczniom?" 
          W klasach III dzieci debatowały w dwóch grupach nt. zalet i wad gier komputerowych.
          W klasach IV- VIII reprezentanci klas wzięli udział w dyskusji z udziałem przedstawiciela policji, pielęgniarki szkolnej, przedstawiciela Rady Rodziców. Wszystkie te grupy społeczne prezentowały własny punkt widzenia. Na zakończenie podjęto wnioski, z którymi uczniowie zapoznali swoich kolegów podczas godziny do dyspozycji wychowawcy oraz umieszczono je na szkolnej gazetce multimedialnej w holu głównym szkoły.