Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!” 2020/2021

• Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”

• Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia oparty na zbilansowanym odżywianiu połączonym z regularną aktywnością fizyczną.

Nauczyciele wychowania fizycznego i uczniowie klas V - VIII włączyli się w realizację zadań związanych z promocją aktywności fizycznej, prawidłowym czyli zróżnicowanym i zbilansowanym sposobem odżywiania się dzieci i młodzieży.  Pomysły prozdrowotne miały formę różnorodnych projektów i działań podejmowanych podczas lekcji wychowania fizycznego, biologii, języka angielskiego.

Piramida żywienia, zdrowy styl życia dzieci i młodzieży, dietetyka sportowa, przepisy na zdrowe potrawy, obliczanie wskaźnika BMI - to niektóre elementy zdrowotne, przygotowane przez nauczycieli: p. Monikę Antczak, p. Mariusza Baranowskiego, p. Tomasza Kaba, p. Jacka Kudła, p. Tomasza Pasińskiego, p. Radosława Saganiaka, p. Marcina Smakowskiego, zrealizowane wspólnie z uczniami podczas lekcji wychowania fizycznego. Do programu dołączyły także nauczycielki języka angielskiego: p. Dominika Gwizdała - Pawlik, p. Agnieszka Tracz, p. Edyta Woźniak, p. Marzena Zielińska. Swoje propozycje na lekcjach biologii wdrożyły p. Edyta Kaba i p. Beata Ostrowska.

Nie zabrakło quizów, konkursów wiedzy o zdrowym żywieniu i aktywności fizycznej, o wybranych przepisach z koszykówki, lekkiej atletyki, historii IO czy dotyczących zasad hartowania organizmu. Uczniowie mogli się sprawdzić, wykonując testy sprawności ogólnej, zaproponowane przez nauczycieli wychowania fizycznego.

Dzięki współpracy z dietetykiem żywienia klinicznego, p. Lidią Antczak uczniowie otrzymali wskazówki dotyczące żywienia młodzieży aktywnej sportowo, poznali żywieniowe fakty i mity.

Realizacja kolejnych działań potrwa do połowy maja br. Szkolnym koordynatorem programu jest p. Radosław Saganiak.

Oto przykładowe materiały z realizacji programu:

Prezentacja pt.:

„Żywienie młodzieży aktywnej sportowo”..pdf

Test wiedzy o historii i przepisach z koszykówki.

Test wiedzy o przepisach z lekkiej atletyki.