• Nasze działania

​​​​

Realizacja programu „Twoje dane - Twoja sprawa” w SP 9

Rok szkolny 2023/2024

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym bierze udział w programie „Twoje dane –Twoja sprawa” organizowanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych w Warszawie.

XIV edycja Programu została oficjalnie rozpoczęta szkoleniem, które odbyło się w formule online 25-26 października 2023 roku. W szkoleniu uczestniczyły: p. dyr Iwona Pietrzak, p. Małgorzata Margulska-Haczyk i p. Agnieszka Sroka-Świstak.

Pierwszy krok w Programie, dostęp do platformy i systemu TDTS.

W celu realizacji Programu nasza szkoła ma założone konto w systemie TDTS na stronie tdts.uodo.gov.pl. Umożliwia to dodawanie inicjatyw edukacyjnych w ciągu roku oraz dostęp do „Tablicy informacyjnej”.

Natomiast dostęp do materiałów edukacyjnych (m.in. publikacje, scenariusze zajęć, nagrania ze szkolenia i webinariów, porady) znajduje się na platformie e-learningowej e-learning.uodo.gov.pl

Drugi krok, przygotowanie informacji na zebranie  rady pedagogicznej.

Następnym krokiem było zapoznanie się szkolnych koordynatorów z materiałami edukacyjnymi i  przygotowanie informacji na zebranie rady pedagogicznej.  Pani dyr I. Pietrzak i M. Margulska-Haczyk omówiły:

1. Zagadnienia poruszane na szkoleniu UODO.

2. Zaprezentowały wybrane materiały edukacyjnych, min. zagadnienia higieny cyfrowej.

3. Przedstawiły najważniejsze kwestie ochrony danych osobowych dotyczące uczniów i nauczycieli oraz pracowników szkoły „w pytaniach i odpowiedziach”.

4. Przedstawiły Harmonogramu działań w ramach TD-TS  ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw, które będą organizowane z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych (28 stycznia 2024r.).

5. Zachęciły też do zapoznania się z publikacjami „Ochrona danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych” oraz „Europejskim podręcznikiem: Nauczanie o ochronie danych i prywatności w szkołach”.

6. Zapoznały z filmami edukacyjnymi, m.in. Dziecko w sieci – Spot.

Zachęciły do odwiedzenia strony internetowej Urzędu Ochrony Danych Osobowych pod adresem uodo.gov.pl,  gdzie można znaleźć informacje nt. wszystkich edycji Programu.

Trzeci krok, zamieszczenie informacji o Programie na stronie internetowej.

Kolejny krok to przygotowanie zakładki o Programie na stronie internetowej szkoły. Zakładka jest już aktywna😉

Koordynatorki Programu zachęciły nauczycieli do wykorzystywania materiałów omówionych podczas zebrania Rady Pedagogicznej. Przekazały wybrane linki do stron przydatnych w celu realizacji zagadnień z ochrony danych osobowych.

Czwarty krok, lekcje z wychowawcą.

Temat: Nietypowe przedstawienie wiadomości o ochronie danych osobowych.

Nauczyciele podzielili klasę na grupy dwuosobowe lub czteroosobowe. Zadaniem każdej grupy było przygotowanie i przedstawienie podstawowych wiadomości o ochronie danych osobowych i wizerunku w następujący sposób:

- klasy I- III – plakaty

- klasy IV- VI- lapbooki

- klasy VII- VIII- sketchnoting

Nauczyciel proszony został o zrobienie zdjęć najciekawszym pracom.

Ze zdjęć powstała wirtualna galeria prac.

Piąty krok, świętujemy Dzień Praw Dziecka.

Szkolny Rzecznik Praw Ucznia zaprosił przedstawicieli wszystkich klas IV, V, VI na uczniowską konferencję zorganizowaną pod hasłem „Świadoma Dziewiątka”. Spotkanie odbyło się we wtorek, tj. 21 listopada 2023r. na terenie szkoły.

Agenda spotkania:

- Dzień jak pizza – jak wykroić więcej czasu dla siebie i jak go nie marnować?

- Czego nie wiemy o swoim mózgu?

- Jak to się dzieje, że ekrany nas uzależniają?

- Nowe prawo – Prawo do bycia odłączonym.

- Jak pozostać bezpiecznym w przestrzeni cyfrowej?

Prowadzące: uczennice klas VII.

Gość specjalny: p. wicedyrektor Aleksandra Lewandowska.

Kreator spotkania: szkolny rzecznik praw ucznia.

Społeczności klasowe zostały poproszone o wytypowanie swoich przedstawicieli. Uczniowie podczas konferencji uzupełniali ankietę o ilości spędzonego czasu przed urządzeniami ekranowymi, którą opracowała Magda – uczennica klasy VII c. Następnie projektowali pizzę symbolizującą jeden dzień z swojego życia i zastanawiali się w jaki sposób nim gospodarować i jak go przede wszystkim nie marnować. Na pytanie „Dlaczego komputery nas uzależniają?” postarały się odpowiedzieć Ola i Kasia z VII b w swoich slajdach przygotowanych w autorskiej prezentacji multimedialnej. Obejrzeli również kolejną prezentację nt. naszego mózgu, przygotowaną przez Ewę z VII c. Dyskutowali na temat „nałogów komputerowych” na podstawie plakatu wykonanego przez Maję i Ulę pod hasłem „Stop uzależnieniom”. O wybranych zasadach higieny cyfrowej mówiła Oliwka z VII c, która zachęcała do ich przestrzegania. Krysia z VII c opracowała materiał „Jak chronić swoje dane osobowe w Internecie?”. Na podstawie omówionych i zaprezentowanych materiałów uczestnicy konferencji w obszarze ewaluacyjnym wykonali koła z hasłami, które przekazali pozostałym koleżankom i kolegom ze swoich klas. Przesłanie „Jak pozostać bezpiecznym w przestrzeni cyfrowej i jak z niej mądrze korzystać? niosło się dalej na szkolne korytarze, sale lekcyjne i domowe zacisza naszych uczniów.

Fotoreportaż z konferencji „Świadoma Dziewiątka” (poniżej).

Zapraszamy do współpracy 😉