• Mali ratownicy!

          • 29 kwietnia dzieci z klasy Ia uczestniczyły w warsztatach udzielania pierwszej pomocy przeprowadzonych przez ratowników medycznych. Przypomniały sobie i utrwaliły numery telefonów alarmowych, ćwiczyły ocenianie stanu poszkodowanego, sytuacji i miejsca zdarzenia – bezpieczeństwo własne i poszkodowanego, prawidłowe wezwanie pierwszej pomocy, ocenę i kontrolę stanu przytomności. Z dużym zaangażowaniem trenowały ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Dzieci poznały podstawy udzielania pierwszej pomocy i otrzymały miano MAŁYCH RATOWNIKÓW.

          • Dzień Ziemi 2022

          • Konkurs z okazji  obchodów „Dnia Ziemi” 2022 w ramach projektu EKO MISTRZOWIE dla uczniów klas IV – V zorganizowali nauczyciele przyrody i biologii. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej na temat „Chcę oddychać czystym powietrzem”, która miała być apelem dzieci do dorosłych, by chronić powietrze atmosferyczne.

            Oceny prac dokonała komisja w składzie: Dorota Andrzejewska, Edyta Kaba, Agnieszka Mikołajczyk. Uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy a osoby wyróżnione również nagrody podczas apelu podsumowującego rok szkolny.

            Osoby wyróżnione:

            Maja Zawiślak, klasa 4a                                                                            

            Antoni Gapiński, klasa 4a                                                                           

            Lena Polańczyk, klasa 4c                                                                          

            Julianna Bartczak, klasa 4c                                                                       

            Tatiana Chyska, klasa 4b

            Julia Pigłowska, klasa 5b                                                                          

            Jakub Morga, klasa 5c                                                                                                                         

            Alicja Ochmańska, klasa 5d

          • Kwartet Flamenco i niesamowita lekcja muzyki.

          • Dzień 26 kwietnia 2022 r. upłynął w naszej szkole w rytmie gorących hiszpańskich rytmów, a wszystko to za sprawą koncertu muzycznego pt. „Muzyczna podróż do Andaluzji”. Prowadzący spotkanie - p. Piotr Muszyński najpierw przedstawił artystów, a następnie opowiedział krótką historię flamenco. Początkowo była to prymitywna muzyka ludowa andaluzyjskich Cyganów, która z czasem zaczęła przyjmować bardziej wytworne formy, zdobywając uznanie szerokiej publiczności nie tylko w całej Hiszpanii, ale także za granicą.

            Występująca tancerka pokazała sposób grania na kastanietach, po czym zaprezentowała kilka żywiołowych tańców, w których dało się zaobserwować charakterystyczne dla flamenco elementy. Użyte w tańcach akcesoria takie jak wachlarz czy chusta, wzbogacały ich choreografię. Artyści, poza muzyką, śpiewem i tańcem przygotowali dla uczestników mini konkurs „Jaka to melodia?”, a najodważniejsi mogli spróbować swoich tanecznych umiejętności na scenie podczas lekcji tańca flamenco lub grając na instrumencie perkusyjnym o tajemniczej nazwie cajón. Wykonany na zakończenie spotkania światowy przebój „Bamboleo” spontanicznie zaśpiewali wszyscy uczniowie.

            Program edukacyjny przygotowany przez Łódzkie Biuro Koncertowe „Wirtuoz”, podczas którego dynamiczne brzmienie gitar, kastaniety oraz cajón, na długo zostanie zapamiętany przez naszych uczniów.

          • Klasa 3d z wizytą w Radio Q

          • W dniu 25.04.2022r. klasa 3d pod opieką wychowawcy p. Anety Szymańskiej-Gruszki wybrała się w odwiedziny do Radia Q. Naszą przewodniczką była prezenterka radiowa p. Kinga Sikora. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy studio nagrań, a następnie udaliśmy się do studia, w którym puszczane są programy na żywo. Pani Kinga opowiedziała dzieciom, na czym polega praca prezenterów radiowych oraz dziennikarzy i reporterów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali i przyglądali się pracy prezentera podczas audycji na żywo, a także poznali techniczne aspekty pracy radiowca. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i podziękowaliśmy za tak ciepłe przyjęcie. Dzieci zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia, szczęśliwie wróciły do szkoły.

            fot. A.Szymańska-Gruszka, K. Sikora

          • SP9 i Eco Fashion Design

          • Uczniowie naszej  szkoły zostali zakwalifikowani do udziału w projekcie organizowanym przez Łódzki Dom Kultury  „Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion – projekt  ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”. Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi objęte zostało patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera. 

            Główna idea projektu opiera się na wykorzystaniu materiałów z recyklingu i upcyklingu w działaniach projektowych czyli promocji ekologii w pracy artystycznej i w życiu. 

            Grupa uczniów z klas IIa, IIc, 4a, 4d, 5b, 5c, 6b, 7a,7b, 7d pod opieką nauczycieli p. Doroty Andrzejewskiej, p. Julity Szczygielskiej i  p. Iwony Pietrzak oraz pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie p. Pauliny Garstki i p. Radosława Wąsa (kutnowskiego współorganizatora projektu)  w dniu 22 kwietnia uczestniczyła w wycieczce do Łodzi, w czasie której wzięli udział w warsztacie  pn. „ Praktyczne wykonywanie ubiorów z surowców odzyskanych” poprowadzonym przez pracowników Politechniki Łódzkiej – Instytutu Architektury Tekstyliów panie dr Aleksandrę Wereszkę i dr Monikę Czarską. 

            Uczniowie w parach przygotowywali projekty strojów, które prezentowali na drewnianych fantomach. Młodzi projektanci mogli skorzystać z przygotowanych książek, skrawków materiału, sznurków, guzików i innych surowców udostępnionych przez organizatorów. 

            Efekt ich prac był imponujący, co prezentują poniższe zdjęcia. 

            Dopełnieniem warsztatów było zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. I tu uczestnicy  poznali surowce wykorzystywane do tkania materiałów, zobaczyli maszyny, poznali historię Łodzi jako miasta słynącego z włókiennictwa, ale również usłyszeli o warunkach pracy w zakładach włókienniczych, mogli również zobaczyć pod mikroskopem strukturę materiałów, a co najciekawsze przeszli dróżką mody polskiej w czasach przedwojennych, powojennych. Zobaczyli historię miejsc, w których dokonywano sprzedaży odzieży w Warszawie i Łodzi. I tu pojawiły się takie miejsca: Dom Mody „Telimena”, Domy Handlowe „Centrum” i „Uniwersal”, Hoffland, a nawet Bazar Różyckiego czy  Stadion Dziesięciolecia.  

            Nasi uczniowie postawili pierwszy krok do świata mody. Przed nimi jeszcze kolejne warsztaty – wspólne spotkania i wspólne działania zarówno w Łodzi jak i  w Kutnie, które mają doprowadzić do 

            wykonania najciekawszego stroju oraz przygotowania pokazu mody. Musimy podkreślić, że rozpiętość wiekowa uczestników jest dużo, ale sympatia, jaką się darzą i umiejętność współpracy pokazują, że stanowimy jedną wspólną szkolną rodzinę. 

              

          • Wyniki konkursu plastycznego

          • W dniu 22 kwietnia 2022 roku zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Wiosenny pejzaż” organizowanego przez Kutnowski Dom Kultury. Do organizatorów konkursu wpłynęło 170 prac, a Jury przyznało nagrody w czterech kategoriach wiekowych. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

            • Kategoria II – 7-9 lat

            Nagrody Główne:

            • Magdalena Chlebosz

            • Kategoria III – 10-11 lat

             Nagrody Główne:

            • Krystian Olczak

            • Antoni Gapiński

            • Kategoria IV – 12-15 lat

            Nagrody Główne:

            • Wanesa Kaczor 

            Wyróżnienia:

            • Karolina Jurkowska

            Gratulujemy sukcesu.

          • Co jedli królowie? Nietypowe spotkanie w ramach grantu

          • Dnia 22 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji grantu „Rusz z Dziewiątką” - szlakiem odkrywców Małej Ojczyzny, zorganizowanym przez Panią Patrycję Staniszewską, Panią Agnieszkę Srokę – Świstak oraz Panią Aleksandrę Szymczak. Ze względu na zamknięcie Muzeum Walk nad Bzurą, uczniowie wzięli udział w spotkaniu poprowadzonym przez pracownika muzeum Pana Piotra Kowalskiego, który przybliżył uczniom temat dotyczący kulinariów czyli tego co jedli królowie?

            Uczestnicy grantu dowiedzieli się między innymi w czym przyrządzano potrawy, jak wyglądała kuchnia w średniowieczu, skąd sprowadzano towary i co jedzono w średniowieczu. Spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem krótkiego filmu – skąd wziął się widelec. Ponadto młodzież poznała przykładowe dania jedzone przez królów i inne osoby z różnych stanów społecznych.  

          • Geometria wokół nas

          • W kwietniu Samorząd klas I-III ogłosił konkurs plastyczny „Figurami malowane”. Konkurs miał na celu doskonalenie u uczniów rozpoznawania figur geometrycznych w otoczeniu, tworzenia kompozycji z figur geometrycznych, dostrzegania symetrii.

          • I miejsce w eliminacjach powiatowych w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          • W dniu 22 kwietnia 2022 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kutnie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych. 

            Damian Cywka V D,  Jakub Wawer i Nikodem Wikiński VI A zajęli I miejsce w eliminacjach powiatowych Grupy I  w XLIII Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2022. Damian Cywka jest także jednym z dwóch zawodników, którzy zdobyli najwięcej punktów z części teoretycznej turnieju.

            Eliminacje składały się z trzech części: teoretycznej, praktycznej z udzielania pierwszej pomocy i sprawnościowej. Naszą szkołę w turnieju reprezentowały trzyosobowe drużyny w dwóch kategoriach wiekowych:
            Damian Cywka V D,  Jakub Wawer i Nikodem Wikiński VI A – I grupa oraz Karina Dopieralska, Antoni Marzec i Maria Ratajczyk  VII D – II grupa.

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada 23 kwietnia. Jest on organizowany od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów i wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa. Data Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia, została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np.: Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova i Manuela Mejía Vallejo. Pomysł organizacji tego święta narodził się w hiszpańskiej prowincji – Katalonia. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, w Katalonii obdarowywano tego dnia kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności. Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi,
            u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie.

          • Dzień Ziemi w klasie 1c

          • Dzień Ziemii ogłaszamy codziennie! Nasza planeta potrzebuje nas każdego dnia. Pierwszoklasiści wiedzą jak dbać o Ziemię i dziś świętowali jej dzień. Uczniowie wykonali eksperyment aby sprawdzić jak długo śmieci rozkładają się w glebie, za miesiąc zdamy relację z naszego klasowego laboratorium. Dzień zwieńczyliśmy rozgrywkami "ekologicznego bingo" Chętne osoby zabrały na weekend worki na śmieci w celu wielkiego sprzątania bliskich i dalszych zakątków naszej matki Ziemii.

          • Z lekturą za Pan brat!

          • Klasa 1c czyta z klasą. Po przeczytaniu książki "Detektyw Pozytywka" w celu utrwalenia zdobytej wiedzy o przygodach tytułowego bohatera i jego agencji "Różowe okulary" uczniowie wykonali lapbooka. To nasz pierwszy taki projekt, było z nim wiele zabawy.

          • Spotkanie z trzecim modułem „ Na ratunek” projektu: „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki”

          • W ramach trzeciego modułu Międzynarodowego projektu edukacyjnego Czytam z klasą – lekturki spod chmurki, uczniowie klasy 3b przeczytali książkę ,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta” Hugh John Loftinga. Z wielkim zaangażowaniem uzupełnili swoje lekturniki. Stworzyli lapbooki, w których umieścili mnóstwo kieszonek, zakładek, kopert, schowków o różnych kształtach, a w nich informacje o tym, co w lekturze było interesujące, ciekawe i warte uwagi. Wykonywali też makiety wybranego miejsca, o którym czytali w książce, pracując samodzielnie lub w grupach. Uczniowie zafascynowani doktorem, który kochał zwierzęta, zgłębiali wiedzę na temat profesji weterynarza. W swoich Biurach Detektywistycznych szukali informacji na temat osoby, która wykonuje ten zawód. Tworzyli rysopis poszukiwanego, odwiedzili Miasto Zawodów i na podstawie znalezionych informacji uzupełniali kartę na której wypisywali lub rysowali najistotniejsze informacje na temat tej profesji. Ponadto uczniowie odwiedzili Przychodnię Weterynaryjną Duovet w Kutnie, gdzie obejrzeli gabinet weterynarza, poznali narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Duże wrażenie zrobiła na dzieciach sala operacyjna, w której są przeprowadzane zabiegi. Pani weterynarz wyjaśniła do czego służą znajdujące się w sali urządzenia. Przekazała też wiele cennych wiadomości dotyczących prawidłowego odżywiania zwierząt, pielęgnacji i profilaktyki czy ich mowy ciała.

            Na zakończenie modułu trzeciego planowany jest Piknik pod chmurką.

            Trzecioklasiści powoli kończą realizację projektu, ale nie kończą przygody z czytaniem lektur.

          • Sukces naszych najmłodszych uczniów w konkursie recytatorskim.

          • W dniu 20.04.2022r. odbyły się, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie, eliminacje rejonowe konkursu recytatorskiego "Pięknie być człowiekiem". Tegoroczny konkurs nawiązywał do twórczości poety Władysława Broniewskiego. W kategorii klas I-III wzięło udział 37. recytatorów ze szkół podstawowych z Kutna  oraz z powiatu kutnowskiego. Uczestników oceniało powołane przez organizatorów jury, które przyznało trzy miejsca na podium oraz trzy wyróżnienia. Nasi najmłodsi uczniowie pięknie wyrecytowali, przygotowane przez opiekunów, po dwa wiersze poety.  Filip Szymański z klasy III b zajął drugie miejsce w konkursie , a Igor Pawyza z klasy III d został wyróżniony. Filip będzie reprezentował szkołę w finale konkursu, który odbędzie się w czerwcu , w Książnicy Płockiej.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a Filipowi życzymy sukcesu w finale i trzymamy mocno kciuki!

            zdjęcia - A.Szymańska-Gruszka

          • Śladami kutnowskich zabytków, czyli fotografie przeszłości i współczesności

          • W dniu 13 kwietnia 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji grantu „Rusz z Dziewiątką” - szlakiem odkrywców Małej Ojczyzny.

            Tym razem zadaniem uczestników było stworzenie plakatu przedstawiającego historię zabytków naszego miasta. Uczniowie tworząc prace w dowolnej technice, wykorzystywali swoje fotografie.

            Stworzone dzieła, wezmą udział w konkursie. Jego wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu pod koniec realizacji grantu, a prace będzie można podziwiać na korytarzach naszej szkoły.