• Ostatnie zajęcia w ramach programu MIKROGRANTY KUTNO 2023 –„Dzieciństwo wczoraj i dzisiaj”

          • 25.10.2023r. odbyło się ostatnie spotkanie w ramach realizacji projektu:„Dzieciństwo wczoraj i dzisiaj” realizowanego wraz z Centrum Seniora.

            Podczas spotkania oglądaliśmy zdjęcia uczestników projektu z dawnych lat. Druga część zajęć obejmowała zajęcia taneczne. Uczniowie uczyli seniorów tańca z Tik Tok'a.

            Podsumowaniem projektu była rozmowa o tym, że naszym spotkaniom towarzyszyła cudowna atmosfera. Wiele nauczyliśmy się od siebie, a przede wszystkim nawiązaliśmy przyjacielską relacje.

          • #SzkołaPamięta!

          • Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji MEiN „Szkoła pamięta”.

            Przygotowaliśmy wystawę o historii Kutna związanej z postaciami Arona Eizyka, Bolesława Wituszyńskiego, Antoniego Troczewskiego i Szaloma Asza. Przekazane informacje wzbogaciły plakaty na temat wymienionych postaci wykonane przez uczniów z klas VI i VII.

          • EU Code Week 2023

          • Zakończył się tegoroczny Europejski Tydzień Kodowania Code Week 2023. Nasza szkoła ponownie włączyła się aktywnie w to największe programistyczne wydarzenie, aby promować wśród uczniów naukę programowania i umiejętności cyfrowe poprzez pokazywanie sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu.

            W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania nasi uczniowie brali udział w wielu szkolnych inicjatywach związanych z nauką programowania, wykorzystując także roboty Codey Rocky zakupione w ramach inicjatywy edukacyjnej Laboratoria Przyszłości. 

            Wszystkie tegoroczne wydarzenia zostały umieszczone na mapie znajdującej się pod adresem: https://codeweek.eu/events

            certyfikat_2023.pdf

          • Uczniowie SP9 laureatami konkursów w II LO im. Jana Kasprowicza

          • 26 października 2023 r. w II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie odbył się finał dwóch konkursów – recytatorskiego pod nazwą „ROZMIŁOWAŁA SIĘ MA DUSZA” oraz plastycznego „PEJZAŻE SŁOWEM MALOWANE. PRACE PLASTYCZNE INSPIROWANE TWÓRCZOŚCIĄ JANA KASPROWICZA”. Oba konkursy wpisują się w obchody 70-lecia II LO.

            Nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca, uzyskując tytuły laureatów. Julian Setta (opiekun p.Joanna Lach-Skrzynecka) podbił serca jury, recytując „Przeprosiny Boga” i tym samym zdobywając I miejsce w konkursie wśród uczniów szkół podstawowych.

            Uczennica kl. VI c, Julianna Bartczak oraz Franciszek Wasiak z kl. VII c (opiekunem obojga jest p. Andrzej Łuczak) zajęli III miejsca w konkursie plastycznym.

            Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody z rąk Starosty Kutnowskiego, p. Daniela Kowalika oraz burmistrza Miasta i Gminy Dąbrowice, p. Doroty Dąbrowskiej. Patronat nad konkursami sprawowało Starostwo Powiatowe w Kutnie oraz Gmina Dąbrowice.

            Gratulacje!

          • Lekcja folkloru w II C

          • W piątek 20 października nasza klasa gościła w Bibliotece Pedagogicznej, gdzie p. Ewa Tomczewska- Budniak barwnie opowiadała nam o folklorze łęczyckim. Skupiła się głównie na opisie stroju łęczyckiego i przybliżyła nam ciekawostki z nim związane. Poznaliśmy niektóre zwyczaje i przykłady rękodzieła artystycznego z okolic Łęczycy. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy też legendy o diable Borucie, który mieszkał w tamtej okolicy i wyrządzał psoty miejscowej ludności. Mieliśmy również okazję zadawać pytania. Na zakończenie wykonaliśmy wycinanki łęczyckie, które są jednokolorowe. Spotkanie to było wzbogaceniem tematu poświęconego kulturze folkloru. Była to cenna i ciekawa lekcja. Jeszcze raz dziękujemy za spotkanie i poświęcony nam czas.

          • Kolejne spotkanie z Seniorami

          • W środę 18 października odbyły się trzecie zajęcia w ramach programu MIKROGRANTY KUTNO 2023 –„Dzieciństwo wczoraj i dzisiaj”.

            Tym razem wspieraliśmy się wzajemnie w tworzeniu makramy. Spotkanie było okazją do zdobycia nowych doświadczeń, ale przede wszystkim uświadomiło nam, że pomimo różnicy wieku zmagamy się z tymi samymi trudnościami: brakiem cierpliwości, czasami zbyt łatwo poddajemy się gdy pojawiają się problemy, nie umiemy prosi o pomoc. Jednak w grupie wszystko jest możliwe.

          • Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie LISTY GRATULACYJNE

          • Ostatnio informowaliśmy o Odznakach Jakości, jakimi nauczycielka naszej szkoły Pani Agnieszka Tracz została wyróżniona wraz z uczniami za realizację aż trzech międzynarodowych projektów eTwinning: „Upcycling Design”, K210 Water Scarcity” oraz „Give me a hand”. Na tę okoliczność, Pani Dyrektor Iwona Pietrzak otrzymała listy gratulacyjne z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z Warszawy.

            Dziękujemy i serdecznie gratulujemy!

            A oto ich treść:

            011.pdf

            023.pdf

            139.pdf

             

             

          • "Bardzo mądre bajki" spektakl teatralny

          • 23 października 2023 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się do Kutnowskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt. „Bardzo mądre bajki” w wykonaniu aktorów wrocławskiego Teatru ARTENES.

            Bohaterowie opowieści zaprezentowanych na scenie starali się przekazać młodym widzom życiowe drogowskazy. Promowali takie wartości jak: przyjaźń, tolerancja, miłość i bezpieczeństwo. Aktorzy ukazali, że sercem i rozumem można pokonać wszystkie przeszkody. Podczas ostatniej części poruszono temat cyberprzemocy i przedstawiono dzieciom, dlaczego nie powinny korzystać z urządzeń informatycznych (komputer, telefon itp.) dłużej niż 30 minut w ciągu dnia. Wpadająca w ucho muzyka i wizualne efekty świetlne stworzyły niepowtarzalny klimat widowiska.

          • Ogólnopolski Tydzień Kariery w klasie VIII a

          • Klasa VIII a, pod opieką p. Agnieszki Sodulskiej i p. Patrycji Staniszewskiej uczestniczyła w warsztatach na temat komunikacji, autoprezentacji i asertywności w Młodzieżowym Centrum Kariery w Kutnie.

            Zajęcia prowadzone przez doradcę zawodowego odbyły się 20 października 2023 r. z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Po warsztatach uczniowie spędzili czas na zabawie w kręgielni. Dziewczyny zaprosiły tam swoich kolegów z okazji nieco spóźnionego Dnia Chłopca.

          • Międzynarodowe szkolenie dla nauczyciela

          • 7 października 2023r. o godz. 19.30 p. Agnieszka Tracz ze Szkoły Podstawowej Nr 9 wzięła udział w wyjątkowym międzynarodowym szkoleniu on-line. Swoją obecnością zaszczycili nas, między innymi, nauczyciele z krajów partnerskich: Turcji, Północnej Macedonii, Jordanii, Turcji i Azerbejdżanu. Celem spotkania było przedstawienie w jaki sposób projekty eTwinning wspomagają naukę języków obcych, wspierają rozwój współpracy międzynarodowej między szkołami w całej Europie oraz zapewniają bezpłatny dostęp do różnych form rozwoju zawodowego dla nauczycieli. Uczestnicy tego spotkania zgodnie stwierdzili, iż projekty eTwinning są synonimem nowoczesnej edukacji językowej.

          • Ślubujemy! Ważna uroczystość nie tylko dla pierwszoklasistów

          • Dnia 18 października br. odbyła się w naszej szkole Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Ucznia. 

            W uroczystości wzięli udział uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami: panią Dorotą Andrzejewską, Jolantą Dąbrowską, Aleksandrą Rutowską oraz panem Adamem Gajdzińskim. Swoją obecnością zaszczycili nas również pan Zbigniew Wdowiak - Zastępca Prezydenta Miasta Kutno, pani Iwona Kaca - Dyrektor Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie, pan Mariusz Sikora – Przewodniczący Rady Miasta Kutno, pani Danuta Blus -  Przewodnicząca  Komisji Edukacji  Kultury, Sportu i Promocji, pani Ewa Tomczewską- Budniak - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zgierzu, Filia w Kutnie, pani Iwona Pietrzak - dyrektor szkoły, pani Joanna Czuba – wicedyrektor szkoły oraz pani Katarzyna Jabłońska - przewodnicząca Rady Rodziców wraz z reprezentacją rodziców. Na widowni licznie zgromadzili się również rodzice i dziadkowie uczniów klas pierwszych, którzy chcieli im towarzyszyć w tym ważnym dla nich dniu. Uroczystość poprowadziła pani Aneta Krajewska - wicedyrektor szkoły. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dokonano symbolicznego pasowania na ucznia kolorową kredką. Uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców oraz upominki od Prezydenta Miasta Kutno i Przewodniczącego Rady Miasta Kutno oraz pani Dyrektor Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie. Bardzo serdecznie dziękujemy! Po zakończeniu uroczystości wykonano również pamiątkowe zdjęcia klasowe.

             Pierwszakom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

          • Ogólnopolski Tydzień Kariery w klasach I-III

          • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, którego hasło przewodnie brzmiało „Talent i praca - to się opłaca.” Dzieci pod kierunkiem swoich wychowawców poznawały różne zawody, wskazywały te, które ich najbardziej interesują. Zastanawiały się jak swój talent czy mocne strony rozwijać, by w przyszłości na nich budować swoją karierę zawodową. W klasach kreatywni pasjonaci prezentowali swoje talenty muzyczne, taneczne, sportowe, plastyczne. Uczniowie układali też hasła motywujące do osiągnięcia sukcesu. Przygotowali ciekawe prace plastyczne na tematy - Twój talent, Twoja przyszłość oraz Odlotowy zawód. Odbyły się spotkania z przedstawicielami różnych zawodów. Stworzono też Klasowe Drzewa Talentów.

             Nie bójmy się iść powoli, obawiajmy się jedynie stania w miejscu”-  mądrość chińska.

          • Wyjątkowe nagrody i ogromne wyróżnienie!

          • Z wielką radością informujemy, że Nagrodą Ministra Edukacji i Nauki oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej została odznaczona nasza Pani Dyrektor Iwona Pietrzak. Nagroda jest przyznawana szczególnym osobom za wybitne osiągnięcia w edukacji oraz za działalność innowacyjną w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej. Medalem Komisji Edukacji Narodowej została wyróżniona również Pani Małgorzata Margulska-Haczyk za szczególne zasługi dla oświaty. Nagrody i medale zostały wręczone podczas uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Teatrze Miejskim w Sieradzu.

            Obydwu paniom składamy z tej okazji z serca płynące najgorętsze podziękowania i słowa uznania za trud włożony w realizację wszystkich zawodowych wyzwań i zrealizowanych zadań.

            https://liblink.pl/TWxoUAZKv1

            https://liblink.pl/NP9AFNSFCs

             

          • Noc Bibliotek 2023

          • Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek 2023 trwała w naszej szkole od 09.10.2023 r.  do 13.10.2023 r. Wzięło w niej udział 230 uczniów z klas I – VIII. W ramach Nocy Bibliotek, nauczyciele bibliotekarze zorganizowali w naszej szkole wiele ciekawych inicjatyw, w które bardzo chętnie zaangażowali się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

            Oto one:

            1. W dniach od 09.10.2023 r. do 13.10.2023 r. odbyła się w projekcja dwóch filmów: „Pamiętniki tatusia Muminka” (w klasach I – III) oraz „Moja mama Gorylica” (w klasach IV – VIII).

            2. W klasach I - III zorganizowany został szkolny konkurs plastyczny pt.
            "W niezwykłym świecie Muminków” w oparciu o przeczytane przez nauczycieli fragmenty utworów z tej serii oraz obejrzany film pt. „Pamiętniki tatusia Muminka”.

            3. Opracowany i przeprowadzony został test na podstawie filmu dla uczniów, którzy go obejrzeli.

            4. Uczniowie klasy III c wzięli udział w edukacyjnych podchodach zorganizowanych na terenie szkoły przez bibliotekarzy.

            5. Z uczniami uczęszczającymi na świetlicę szkolną przeprowadzone zostały różne zajęcia w ramach Nocy Bibliotek: gry i zabawy słowem, kolorowanki, czytanie fragmentów utworów o Muminkach, projekcja filmu.

            6. Ogłoszona została akcja pt. „Podaruj książkę do biblioteki szkolnej”.

            Noc Bibliotek 2023 upłynęła w naszej szkole w miłej i twórczej atmosferze. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję tej ogólnopolskiej akcji.

          • Mali diagności laboratoryjni

          • Uczniowie kl. IIb w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery gościli na zajęciach mamę Michała, Panią Karolinę Popławską, która jest diagnostą laboratoryjnym. Na wstępie dzieci obejrzały filmik „ Dzielny pacjent w laboratorium,” dzięki czemu uzyskali informacje jak wygląda wizyta w takim miejscu, do czego potrzebne są badania krwi oraz co dzieje się z pobranym materiałem do badań laboratoryjnych. Pani Karolina w przystępny sposób przybliżyła dzieciom charakter swojej pracy. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie pracuje diagnosta laboratoryjny, jakie badania przeprowadza się w laboratorium oraz jakie materiały można pobrać i zbadać. Drugoklasiści mieli też okazję obejrzeć sprzęt potrzebny do wykonywania tej pracy. „Mali diagności” pod okiem naszego gościa, mogli sami pobrać krew misiowi, a także wykonać wiele badań z wykorzystaniem sprzętu medycznego. Takie czynne uczestnictwo w zajęciach na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci. Na zakończenie spotkania zrobiono pamiątkowe zdjęcie, a każdy uczestnik otrzymał kolorowe naklejki.

            Serdecznie dziękujemy Pani Karolinie za poświecony czas i cenne informacje dotyczące specyfiki swojego zawodu.

          • "Muzyczny wesoły pociąg" w klasach 1-3

          • 17 października w naszej szkole gościliśmy muzyków z Łódzkiego Biura Koncertowego – Wirtuoz. Poprowadzili oni koncert pt. „Muzyczny wesoły pociąg”, w którym uczestniczyli uczniowie klas 1-3. Artyści zaprezentowali takie utwory jak: OF SIRUM – ludowy utwór ormiański, LA CUCARACHA – ludowa piosenka meksykańska i wiele innych. Dzieciom zostały zaprezentowane różnego rodzaju instrumenty perkusyjne i dęte. Muzycy zapoznali uczniów z budową oraz zasadą działania trąbki. Chętne osoby mogły spróbować swoich sił w grze na tym instrumencie. Artyści przeprowadzili również, wśród zgromadzonych na hali uczniów, konkurs polegający na odgadnięciu i podaniu tytułu utworu muzycznego zagranego na trąbce. Za prawidłowe odpowiedzi wręczali upominki. Na koniec naszego muzycznego spotkania muzycy nauczyli wszystkich podstawowych kroków tanecznych tańca SZALANDY. Wszystkie dzieci bawiły się wyśmienicie, w czasie koncertu wręcz nie mogli usiedzieć na swoich miejscach, radośnie bawili do rytmów zaprezentowanych utworów. Był to dzień pełen radości, muzyki i tańca.

          • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO-SPOŁECZNY „KAŻDY INNY – WSZYSCY RÓWNI”

          • 6 października 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPD).

            Motywem przewodnim tego dnia był kolor zielony, a podczas zajęć wychowania fizycznego zmierzyliśmy liczbę wykonanych przez nas kroków i …UWAGA! Tego dnia zrobiliśmy w czasie WF-u 399 419 kroków! Podejmowany przez nas wysiłek był symbolem solidarności z osobami z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, które wymagają regularnej, intensywnej i często wyczerpującej rehabilitacji, aby móc funkcjonować w codziennym życiu. 

          • Warsztaty teatralne w ramach projektu Legendarne Łódzkie

          • 29 września 2023r. uczniowie klasy 6c uczestniczyli w warsztatach teatralnych, które odbyły się w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi w ramach projektu „Legendarne Łódzkie”. Organizatorem warsztatów była Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

            Podczas zajęć uczniowie poznali wybrane techniki teatralne, które zwiększą ich umiejętności inscenizacji tekstu literackiego. Wprowadzenie do warsztatu elementów pedagogiki teatru czy technik dramowych pozwoli dzieciom na swobodną kreację artystyczną. Umiejętności te pozwolą uczniom myśleć o tekście literackim w sposób obrazowy i dynamiczny. Zajęcia prowadziła  aktorka filmowa i teatralna Anna Sarna.

            Efektem końcowym warsztatów będzie wystawienie przedstawienia przed publicznością szkolną.

            Na warsztaty klasę 6c zaprosiła pani Ewa Tomczewska-Budniak - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie, za co serdecznie dziękujemy.

            Aneta Marczak

            Aneta Karlikowska

            Małgorzata Margulska-Haczyk