• Dzień Edukacji Wczesnoszkolnej- gościmy przedszkolaków w naszej szkole

          • 27 lutego w naszej szkole odbył się Dzień Edukacji Wczesnoszkolnej , na który zaproszono dzieci najstarszych grup z kutnowskich przedszkoli. Miał on na celu przybliżenie naszej placówki przyszłym pierwszoklasistom. Motywem przewodnim tego dnia było hasło - „ W Krainie Bajek na sportowo.”

            W wydarzeniu wzięło udział 150 dzieci wraz z opiekunami z Przedszkoli Nr 8, 15, 16 i 17. Najpierw przedszkolaki obejrzały bajeczne przedstawienie „Groch z kapustą,” przygotowane przez uczniów klasy VIc pod kierunkiem p. Joanny Lach- Skrzyneckiej. Zostało ono nagrodzono gorącymi oklaskami. Potem maluchy uczestniczyły w integracyjnych zabawach ruchowych. Przenosząc się w świat wyobraźni i podążając za bajkowymi bohaterami musiały wykazać się zręcznością, szybkością oraz wspólnym działaniem. Małym sportowcom zorganizowano zabawy z: Kopciuszkiem, Czerwonym Kapturkiem, Kubusiem Puchatkiem, Fredem Flintstonem, Bobem budowniczym, Szewczykiem Dratewką, Rybakiem i złotą rybką oraz Jasiem i Małgosią. Wszyscy przy dźwiękach wesołej muzyki i dopingu publiczności, z ogromnym zaangażowaniem wykonywali wyznaczone zadania. Rywalizując w różnych konkurencjach dzieci udowodniły, że lubią sport, są sprawne, potrafią wspólnie świetnie się bawić. Za zaangażowanie i aktywny udział w Turnieju, grupy przedszkolne otrzymały pamiątkowe dyplomy. Pobyt gości w naszej placówce dostarczył wszystkim wielu miłych emocji.

            Przedszkolaki opuszczały naszą szkołę zadowolone i pełne entuzjazmu.

            Organizatorzy imprezy dziękują wszystkim przedszkolakom i i ich opiekunom za wspólną zabawę w SP9.

          • Sensoryczna matematyka w IIb

          • Uczniowie klasy IIb realizując kolejny moduł ogólnopolskiego projektu „Kreatywna matematyka” stworzyli sensoryczne plansze demonstracyjne z cyframi. Każda z cyfr była wyjątkowa, bo charakteryzowała się innym wypełnieniem, kolorem, wielkością, użyciem różnych faktur czy tekstur. Podczas wyklejania kształtów produktami spożywczymi, czy pisania palcem na mące, ryżu, kaszy, piasku, dzieci miały okazję doświadczyć różnorodności faktur. Dokładne odwzorowanie kształtu cyfr w odmiennych wypełnieniach, przypomniało niektórym uczniom o poprawności ich zapisu. Sensoryczna matematyka stała się doskonałą okazją do zaangażowania rąk i rozwijania sprawności manualnej, a gotowe cyfry będą ozdobą klasowej gazetki.  

          • Trzeci wymiar edukacji

          • Chcesz się przenieść do wirtualnej rzeczywistości? Nasi uczniowie na lekcjach informatyki mają możliwość wejścia w tzw. rzeczywistość rozszerzoną. Z wielkim zapałem korzystają z edukacyjnych programów wirtualnej rzeczywistości, co w znaczący sposób poprawia ich zdolności myślenia przestrzennego. 

            Gogle VR zostały zakupione w ramach programu Labaratoria Przyszłości.

          • Informatyka z Codey Rocky

          • W naszej szkole na lekchach informatyki uczniowie "zapoznają się" z edukacyjnymi robotami Codey Rocky.  Te zwinne małe urządzenia pomagają dzieciom w logicznym myśleniu oraz w poznawaniu zasad sztucznej inteligencji. Roboty Codey Rocky zapewniają najbardziej zaawansowaną technologię do nauczania programowania. 

            Uczniowie nie tylko programują ścieżki ruchu, ale również "uczą" robota wyrażać emocje dzięki wyświetlaczowi LED. Natomiast przy pomocy czujnika podczerwieni oraz dźwięku i światła to szkolne programowanie jest dla nich bardzo intuicyjne i przyjemne.

            Roboty Codey Rocky zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości #laboratoriaprzyszłości

          • Projektowanie komputerowe w "9"

          • Technologie przyszłości i proces drukowania 3D pozwala tworzyć trójwymiarowe obiekty na podstawie modelu stworzonego w oprogramowaniu do projektowania wspomaganego komputerowo. Nasi uczniowie z wielką pasją i zainteresowaniem projektują i drukują w 3D.

            Przykłady wykorzystania drukarek 3D zachwycają nie jednego odbiorcę. Uczniowie na lekcjach informatyki ćwiczą umiejętności modelowania obiektów trójwymiarowych według swoich pomysłów.

            Szkolne drukarki 3D to realizacja programu Laboratoria Przyszłości.

          • Płatek śniegu w 3D

          • Zapraszamy do obejrzenia uczniowskich projektów wykonanych w ramach szkolnego konkursu informatyczno-matematycznego na model płatka śniegu w 3D.

            Gwiazdki zostały wydrukowane na drukarkach 3D zakupionych w ramch programu Laboratoria Przyszłości.

          • Nauka matematyki z klockami Numicon w IA

          • Klocki Numicon pomagają dziecku w zrozumieniu relacji pomiędzy liczbami, poprawiają efekty nauki matematyki. Uczniowie układając klocki zgodnie z poleceniami nauczyciela, ucząc się, jednocześnie świetnie się bawili. Zabawa była super!

          • Sukcesy naszych ósmoklasistów

          • Z niezwykłą dumą informujemy, że uczniowie klasy VIII a - Seweryn Zaborowski i Kuba Wawer zajęli I miejsce, a uczniowie kl. VIII b - Franciszek Karolczak oraz Piotr Olczak – miejsce III w Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym dla uczniów klas VIII „Być jak Skłodowska – Curie” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 6 w Kutnie.

            W konkursie wzięło udział 7 dwuosobowych drużyn z 4 kutnowskich szkół. Został on przeprowadzony w niezwykle ciekawej formie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii: gogli VR oraz długopisów 3D. Obejmował tematykę z zakresu fizyki oraz geografii. Poszczególne konkurencje wywoływały wiele emocji u uczestników, pozwalały na sprawdzenie posiadanej przez siebie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności. Niezwykłym walorem spotkania była integracja uczniów. Zwycięzcy zostali nagrodzeni cennymi upominkami.

          • Ogólnopolski dzień walki z depresją

          • W dniu 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Ustanowienie tego dnia miało na celu zwrócenie uwagi na potrzebę upowszechniania wiedzy na temat depresji oraz zachęcanie chorych do leczenia. Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju, stopniową utratą radości życia i odczuwania przyjemności, umiejętności cieszenia się rzeczami i wydarzeniami, które do tej pory były odczuwane jako radosne, aż do całkowitego ich zaniku. To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, dzieci i młodzież. Jej objawy to m.in. smutek, brak energii, trudności z koncentracją, z zasypianiem lub nadmierne poczucie winy.

            Dla osób, które doświadczają objawów depresji bardzo ważne jest wsparcie oraz zrozumienie otoczenia. Pomoc można uzyskać m.in. dzięki rozmowie z bliskimi: rodzicami, rodzeństwem, nauczycielami, psychologiem czy pielęgniarką szkolną.

            W ramach szkolnych obchodów tego dnia, nauczyciele specjaliści i Samorząd Uczniowski klas IV-VIII przygotowali akcję profilaktyczną. Uczennice z klas VII i VIII rozdawały karteczki z pozytywnymi sentencjami, dobrymi słowami, wskazówkami, myślami dodającymi otuchy. Można było również w kolorowym pudełku zobaczyć Najbardziej Wartościową i Najbardziej Niesamowitą Osobę w Szkole, czyli SIEBIE.

          • Uczniowie klas I-III świętują Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową  i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące. Uczniowie klas I-III brali udział w wielu działaniach promujących język polski. Dyskutowali o potrzebie pielęgnowania polszczyzny oraz jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się nią w życiu codziennym. Przekonali się, że chociaż nasz język ojczysty do łatwych nie należy, to można nim się świetnie bawić! W klasach mierzyli się  z grami i zabawami językowymi. W programie były: kalambury, wykreślanki, labirynty, praca ze słownikiem, ćwiczenia ortograficzne, tłumaczenie przysłów, zadania z wykorzystaniem technologii informacyjnej, krzyżówki, rebusy, wyrazy ukryte w wyrazach, synonimy, zabawy homofonami. Nie zabrakło ulubionych przez wszystkich łamańców językowych. Wszyscy starali się nie popełnić żadnego błędu, co wcale nie było takie łatwe. Tego dnia uczniowie z uśmiechem na twarzy gimnastykowali swój język oraz umysł i chyba nikt się nie nudził.

            Pamiętajmy, że język polski jest naszym skarbem i wszyscy powinniśmy o niego dbać!

          • Dzień Otwarty Szkoły za nami....

          • Drodzy Rodzice Kandydatów do klas pierwszych!

            Przed Państwem wybór szkoły dla dziecka.

             

            Zachęcamy do wyboru Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie.

            Zapewniamy, że edukacja dziecka w naszej placówce to najlepszy wybór.

            Pozwólcie Państwo swoim dzieciom poznawać świat,

            nowych przyjaciół oraz uczyć się samodzielnego myślenia w szkole  przyjaznej dzieciom!

             

                                                                                                                         Motto naszej szkoły:

                                                                                               ,,Dziecko chce być dobre. Jeżeli nie umie – naucz,

                                                                                                Jeżeli nie wie – wytłumacz, jeżeli nie może – pomóż!”

                                                                                                                                                              Janusz Korczak

            17 lutego 2024 roku odbył się Dzień Otwarty w naszej szkole. Gościliśmy kilkudziesięciu przyszłych pierwszoklasistów wraz z opiekunami, którzy ochoczo przybyli, by poznać nas i naszą szkołę.

            Pani Dyrektor Iwona Pietrzak powitała gości, zaprosiła do zwiedzania szkoły i udziału w licznych atrakcjach przygotowanych przez nauczycieli,  specjalistów szkolnych oraz uczniów  "Dziewiątki".

            Drodzy Kandydaci do klas pierwszych,

            Ogromnie cieszymy się, że mogliście z nami uczestniczyć w zabawach ruchowych, integracyjnych z chustą animacyjną, konstruowaliście projekty z klocków Lego oraz je wspólnie z drugoklasistami kodowaliście, ćwiczyliście interaktywnie język angielski, bawiliście się na ścieżce sensorycznej, dzięki goglom VR przenieśliście się w świat wirtualny, uczyliście się z piątoklasistami doskonalić umiejętności logicznego i matematycznego myślenia grając w Karty Grabowskiego. Uczniowie klasy II c i I b z radością zaprezentowali dla Was krótkie przedstawienie. To tylko część atrakcji, która na Was czekała... 

            Dziękujemy za ten niezwykły czas wspólnie spędzony.

             

            Kochani przyszli pierwszoklasiści! Czekamy na Was! 

            Dziękujemy za odwiedzenie naszej szkoły i do zobaczenia już we wrześniu!

             

          • Lekcje biblioteczne dla uczniów klas pierwszych.

          • W ubiegłym tygodniu uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy. Podczas zajęć, pierwszoklasiści zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej. Mieli też możliwość wypożyczenia swojej pierwszej książki. Zajęciom towarzyszyły również mini konkursy z drobnymi upominkami. Uczniowie otrzymali także Wyprawki Czytelnicze przekazane przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci już od najmłodszych lat. Organizatorzy projektu mają nadzieję, że przesłane materiały: „pomogą rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania horyzontów”.

          • Grant "Matematyczno - astronomiczny zawrót głowy"

          • Za nami moduł praktyczny - Nocne niebo nad Kutnem. Uczestnicy grantu korzystali z wiedzy matematyczno – astronomicznej w praktycznej obserwacji wybranych gwiazdozbiorów nieba zimowego nad Kutnem.

            Po przypomnieniu ogólnych zasad obserwacji nieba, dzieci wyznaczały kierunki świata i wskazywały je zielonym laserem. Następne wspólnie z rodzicami oraz przybyłym rodzeństwem, korzystajac z lornetek zawieszonych na statywach ćwiczyły obserwację wybrnaych obiektów. Ze względu na niską temperaturę po obserwacjach na świeżym powietrzu korzystaliśmy również z sali D 12, gdzie podczas pracy zespołowej oraz indywidualnej doskonalona była identyfikacja poznanych gwaizdozbiorów oraz umiejetność posługiwania się obrotową mapą nieba. Dzieci potrafią również coraz sprawnej posługiwać się  program Stellarium, w którym niezaleznie od warunków atmosferycznych obserwowaliśmy np. gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy, Smoka, Oriona, galaktykę Andromedy, gromadę Plejady oraz planety np. Mars, Wenus, Santurn, Jowisz.  Przed nami kolejny moduł  -  Kosmiczne zabawy....  

            Serdeczne podziękowania dla Młodych Astonomów oraz ich Rodziców za współpracę i zaangażowanie podczas realizacji zajęć grantowych. 

          • Sukcesy uczniów w konkursach o tematyce historycznej

          • Miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów w konkursach o tematyce historycznej. Lena Polańczyk z klasy VI c zajęła I miejsce w konkursie na plakat „Jak zmieniło się życie Twojej rodziny w latach 1981-2023?” zorganizowanym przez Podregion NSZZ „Solidarność”. Jakub Ziętek z klasy VI d zajął II miejsce w etapie rejonowym Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”, którego organizatorem było Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego. W tym samym konkursie wziął udział Franciszek Karolczak z klasy VIII b, który z wysokim wynikiem znalazł się tuż za podium. Gratulujemy sukcesów!

          • Światowy Dzień Kota w klasach I-III

          • W piątek, 16 lutego, z inicjatywy Samorządu uczniowie klas I-III włączyli się do świętowania Światowego Dnia Kota. W Polsce ten dzień obchodzony jest od 2006 roku i ma na celu podkreślenie znaczenia tych niesamowitych i tajemniczych stworzeń w życiu człowieka oraz potrzeby niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym kotom.

            Dzisiaj po szkolnych korytarzach wdzięcznie przechadzały się pojedynczo i gromadami całe zastępy kotków: czarnych, szarych, białych, rudych, w paski. Niektórzy przynieśli do szkoły swoje kotki-maskotki, zdjęcia własnych pupili, ulubione książeczki o kociej tematyce. Nauczyciele przygotowali dla uczniów lekcje o kotach lub z kotami w roli głównej. Dzieci zapoznały się z ciekawostkami dotyczącymi życia tych dzikich i domowych zwierząt. Obejrzały prezentacje multimedialne, dzięki którym wzbogaciły swoją wiedzę na temat mruczących czworonogów; wykonały prace plastyczne przedstawiające kociaki; przypomniały sobie historie najsłynniejszych kotów literatury i filmu: „Przygody kota Filemona”, „Kot w butach”, „Garfield ”, „Cukierku, Ty łobuzie.”

            Ponadto uczniowie wykazali się dużą wrażliwością serca. Pamiętając o bezdomnych kotach- zebrali suchą i mokrą karmę, zabawki, kocyki, ręczniki, które zostaną przekazane na rzecz podopiecznych Domu Tymczasowego „Felkowy Stryszek.”

            Aż serce rośnie, gdy można zobaczyć tyle dobra w naszych uczniach!

          • Góra Grosza 2024 XXIV edycja.

          • Po raz kolejny ruszamy w naszej szkole z akcją zbierania groszaków. Zapraszamy wszystkie klasy do wzięcia udziału.

            Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki, które główny organizator - Towarzystwo Nasz Dom przeznaczy na wsparcie dzieci i młodzieży, finansując m.in. pomoc specjalistyczną (terapie, rehabilitacje), pracę z rodziną biologiczną, rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków (stypendia, korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe). Zebrane środki finansowe zostaną również przeznaczone na prowadzenie specjalistycznych Domów dla Dzieci, Ośrodków Wsparcia i Rozwoju Dziecka oraz Rodziny PORT. Na policzone groszaki czekamy do 8 marca 2024 r. (osobno 1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł ). Na klasę, która uzbiera największą górę grosza, czyli największą kwotę czeka niespodzianka.

            Liczymy na WASZE zaangażowanie!

            Szkolny Klub Wolontariatu, Szkolny Samorząd Uczniowski klas I - VIII

          • 32. finał WOŚP

          • Jest taki wyjątkowy dzień, kiedy wszystkie serca biją w rytm Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki ofiarności uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, w naszej szkole w dniach od 15 grudnia 2023 r. do 26 stycznia 2024 r. zebraliśmy do stacjonarnej puszki kwotę 2963,77 zł. W ten sposób pomogliśmy przy realizacji tegorocznego tematu Finału – „Płuca po pandemii”. Zakupiony sprzęt będzie pomagał nie tylko dziecięcym oddziałom pulmonologicznym, ale także oddziałom dla dorosłych. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za dobroć serca i zaangażowanie w 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

            Dyrektor Szkoły – Iwona Pietrzak,

            koordynator - Beata Paluchowska,

            członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu,

            opiekunowie Samorządu Uczniowskiego klas I – VIII