• Nauka poprzez zabawę dzięki programowi #LaboratoriaPrzyszłości

          • Uczniowie klasy 1a i 1d doskonalili myślenie logiczne, swoje umiejętności i zainteresowania tworząc konstrukcje samodzielnie lub zespołowo, wykorzystując zestawy klocków LEGO, zakupione w ramach programu MEiN Laboratoria Przyszłości. To dopiero początek naszej przygody, która stanie się doskonałą okazją do nauki kodowania i programowania.

          • Mali kucharze z Ib przygotowują zdrowe, pełne witamin kanapki

          • Uczniowie z klasy Ib w ramach promocji zdrowego żywienia, samodzielnie przygotowali z przyniesionych produktów pyszne drugie śniadanie. Wykorzystali wiedzę nabytą na lekcjach – o tym, jak się zdrowo odżywiać, jak przygotować posiłek, jak bezpiecznie posługiwać się przyborami kuchennymi. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonali doskonale. Dzieci z zaangażowaniem dobierały składniki, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo. Z jednego talerzyka uśmiechał się wesoły kotek, z drugiego miś, a z kolejnych rybka, sowa i inne ciekawe, kolorowe postacie. Oczywiście na koniec zajęć była degustacja. Kanapki z talerzyków znikały w błyskawicznym tempie. Smakowały wyśmienicie!

            Samodzielne przygotowanie drugiego kolorowego i „wesołego śniadania” wywołało wiele radości i napawało pierwszoklasistów wielką dumą.

          • Laureaci Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej

          • Uczniowie klasy Id wzięli udział w Kutnowskim Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Dla Ciebie Polsko". Był to bardzo udany występ, uwieńczony wysokimi nagrodami. Zosia Marzec została Laureatką Konkursu , a zespół wokalny "Śmieszki", w składzie: Natalia Baczyńska, Hania Miszewska, Nadia Kolińska, Łucja Żylak, Michasia Chróścik, Zosia Marzec, Piotr Matysiak i Bartek Chmurski, dostali wyróżnienie.  Dzieci wraz z rodzicami i wychowawcą zostali zaproszeni na udział w Koncercie Galowym i rozdaniu nagród w dniu 10 listopada 2022r.

            Gratulujemy udanego występu i życzymy dalszych sukcesów!

            Zdjęcia- KDK Kutno

          • Wycieczka do Grzybowa klas III A i III D

          • W dniu 3 listopada 2022r. uczniowie klas III A i III D wraz z opiekunami wybrali się do gospodarstwa ekologicznego Ewy i Petera Stratenwerth w Grzybowie, na warsztaty edukacyjne. Przed przystąpieniem do zajęć praktycznych uczestnicy zajadali się kanapkami z chleba razowego własnego wyrobu, z miodem i serem.

            W Grzybowie dzieci poznały zasady funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego , przyjrzały się z bliska pracy rolnika, dowiedziały się skąd pochodzą podstawowe produkty żywnościowe. Największą atrakcję dla dzieci stanowiły zwierzęta hodowlane: kozy, krowy,koń. Bezpośredni kontakt z młodymi kózkami budził zachwyt dzieci, radość i śmiech. Uczniowie mogli również doić kozy co czynili z wielkim zaangażowaniem i ciekawością. Pogoda dopisała, więc był też spacer po gospodarstwie połączony z zapoznaniem z maszynami rolniczymi , zwiedzaniem serowarni , poznaniem ekosystemu łąki , zwiedzaniem sadów. Nie zabrakło też zabaw ruchowych na powietrzu , po których dzieci chętnie zjadły obiad prosząc o dokładkę. Bardzo ciekawe dla dzieci były zajęcia – „Od ziarna do bochna”. W ich trakcie dowiedziały się wszystkiego o zbożach oraz rodzajach mąki, zobaczy jak miele się ziarno. Każdy zrobił swoją bułeczkę , która przybrała różne kształty: delfina, warkocza, rogalika, piłeczki. Inwencji twórczej nie było końca. Upieczone w piecu bułki dzieci zabrały ze sobą do domów. Następnym punktem programu było samodzielne wyrabianie świec z wosku. Kolejnym etapem były zajęcia z wycinankarstwa. Składając i wycinając serwetki dzieci mogły wzorować się na pokazanych przykładach lub wymyślać własne wzory. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Kutna.

          • Patriotycznie w klasach I-III

          • Dnia 10 listopada 2022r. korytarze naszej szkoły i klas przybrały biało-czerwone barwy. Opiekunki Samorządu klas I-III ogłosiły akcję ph „Dzień Mody Patriotycznej.” Wszyscy zaangażowali się w ten pomysł całym sercem. Dziewczynki ubrały białe bluzki, czerwone spódnice, sukienki. Ozdoby typu: korale, kokardy, bransoletki, wianki, były również w narodowych barwach. Chłopcy założyli białe koszule przyozdobione kotylionami, koszulki z Orłem czy czerwone bluzy. Niektórzy mieli szaliki, czapki z napisem POLSKA. Mogliśmy zobaczyć także piękne stroje ludowe. Uroku dodawały również patriotyczne rekwizyty - chorągiewki, flagi, czy kwiaty. Wszystkie kreacje dzieci były wyjątkowe. W czasie zajęć uczniowie utrwalali wiedzę na temat symboli narodowych i wybranych wiadomości historycznych. Ponadto brali udział w konkursach plastycznych: kl. I –„Kolory niepodległości”, kl. II – „Polska… Mój Kraj, Moja Ojczyzna”, kl. III - „11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości”. Razem ze społecznością uczniowską zademonstrowali swój patriotyzm uczestnicząc w Szkolnym Marszu Niepodległości.

            Wzorem lat ubiegłych, w ramach akcji „Szkoła do hymnu” o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego.”

            Takie wydarzenia zmuszają do refleksji i pozytywnie integrują całą społeczność szkolną. Było biało-czerwono i bardzo patriotycznie.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i kreatywność w przygotowanie strojów dla swoich pociech.

          • Szkolny Marsz Niepodległości

          • Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole zrealizowano projekt „Drogi do wolności”. Uczniowie klas starszych przygotowali plakaty informacyjne na temat wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania naszej niepodległości, a młodsi wykonali transparenty z patriotycznymi hasłami oraz emblematy w tonacji biało-czerwonej.

            9.11. odbył się Szkolny Marsz Niepodległości, będący manifestacją uczuć do Ojczyzny. W trakcie marszu rozbrzmiewała pieśń legionowa, znana każdemu - Pierwsza brygada. Uczniowie zakończyli swój marsz na hali, gdzie wspólnie odśpiewano pieśń, łączącą wszystkich Polaków, hymn narodowy.

            Głos zabrała p. dyrektor Małgorzata Margulska- Haczyk, która nie tylko odniosła się do wydarzeń 1918 roku, ale także przedstawiła program obchodów tego święta w mieście. Uczestnicy marszu poznali kilka faktów z tragicznej historii Polski i Kutna opowiedzianych przez zaproszonego gościa z Muzeum Regionalnego w Kutnie p. Piotra Bielickiego.

            Zgromadzeni mogli wysłuchać wspaniałych dziewczynek Natalii i Zosi z klasy I d- laureatek Konkursu Pieśni Patriotycznej oraz Oliwki z klasy VIII a- zwyciężczyni Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. Odczytany został również przez Franka z klasy VII a List do potomnych, zapisany w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Treści zawarte w nim nie straciły nic na aktualności. Uczniowie swoją postawą, zaangażowaniem udowodnili, że są młodymi patriotami i mają szacunek do historii własnego narodu.

            10.11. wszyscy uczniowie wzięli udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu”. Na korytarzach szkolnych o symbolicznej godz. 11.11. rozbrzmiał hymn narodowy, który połączył wszystkich zgromadzonych.

            W naszej szkole historia dzieje się dziś!

            zdjęcia - Olek Sadowski

          • I miejsce Oliwii Migały w Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej „Dla Niepodległej”!

          • Coroczną tradycją Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie jest organizacja Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „Dla Niepodległej”. W tym roku miała miejsce jego V edycja. Głównym celem przedsięwzięcia było uczczenie Narodowego Święta Niepodległości oraz obchodów Roku Romantyzmu Polskiego. Konkurs skierowany został do uczniów szkół podstawowych powiatu kutnowskiego i przeprowadzony w dwóch kategoriach: klasy 4-6 oraz 7-8. Każdy uczestnik zobowiązany był do zaprezentowania jednego wiersza z epoki romantyzmu o tematyce patriotycznej. Jury, oceniając recytację, brało pod uwagę: opanowanie tekstu, dykcję, dobór i rozumienie tekstu oraz ekspresję wypowiedzi.

            Z wielką radością informujemy, że I miejsce w wyżej wymienionym konkursie w kategorii klas: 7-8 zajęła uczennica klasy 8a naszej szkoły – Oliwia Migała.

            W Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej „Dla Niepodległej” naszą placówkę reprezentowali również: Wanesa Kaczor z klasy 8b i Jan Hakało z klasy 6a.

            Zwyciężczyni i pozostałym uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych recytatorskich sukcesów!

          • Zdrowe śniadanie w klasie 1a

          • 8 listopada uczniowie klasy Ia obchodzili Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty, m.in.: sałatę, ogórki, pomidory, jajka, pieczywo razowe. Zajęcia były nie tylko świetną zabawą, a zarazem nauką, o tym jak ważne jest codzienne i zdrowe śniadanie.

          • Najmłodsi o jesieni

          • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski klas I-III:

            - Jestem jesiennym artystą- konkurs plastyczny dla klas II

            - Ziemniaczek-Cudaczek - konkurs plastyczny dla klas I.

            - Mały Poeta- twórcze opowiadania o jesieni - konkurs literacki dla klas II i III.

          • Uczniowie kl. VI c w Miejskiej Bibliotece Publicznej

          • Uczniowie kl. VI c uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie (Biblioteka Kutna (bibliokutno.pl)). Warsztaty zatytuowane "Empatyczna klasa- czyli jaka?" dostarczyły wielu pozytywnych emocji, a czas spędzony w bibliotece minął błyskawicznie. Wizyta w bibliotece była też okazją do poznania zasad działania tej instytucji- działu dziecięcego i audiowizualnego- zasad zapisu i wypożyczania książek, gier i pozostałych zbiorów. Serdecznie dziękujemy p. Kindze Zawadzkiej za wspaniale przeprowadzone zajęcia. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie zyskała wielu nowych czytelników!

          • Wizyta w siedzibie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach realizacji projektu pt. „Kutnowskie Babcie Ukraińskim Wnukom”.

          • Dworek Modrzewiowy to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Kutna. To tutaj mają swoją siedzibę: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej (świętujące w tym roku jubileusz 50 – lecia istnienia) i Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Organizacje te bardzo prężnie działają na rzecz krzewienia kultury w naszym regionie, współpracując z samorządem miejskim i powiatowym, szkołami, stowarzyszeniami, kombatantami i samorządami lokalnymi. Organizują wspólnie: sesje naukowe i popularnonaukowe, odczyty, wystawy historyczne i artystyczne, konkursy, koncerty, wycieczki turystyczno - krajoznawcze.

            W piątek 28 października 2022 roku uczniowie Oddziału Przygotowawczego funkcjonującego w Szkole Podstawowej nr 9 w Kutnie, wspólnie z wychowawcą – panią Moniką Olejniczak gościli w Dworku Modrzewiowym. Uczniowie z Ukrainy zostali zaproszeni do siedziby Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach projektu pt. „Kutnowskie Babcie Ukraińskim Wnukom”. Koordynatorką projektu była pani Anna Olejniczak, która na początku spotkania bardzo dokładnie opowiedziała o jego celach i istocie. W ramach projektu, uczniowie mogli obejrzeć efekty pracy pań z sekcji rękodzieła, tj. kolorowe maskotki, piękne czapki, szaliki, rękawiczki i sweterki. Panie opowiedziały o tym, w jaki sposób te oryginalne dzieła powstawały. Każdy uczeń, na pamiątkę spotkania, mógł też wybrać dla siebie jakąś rzecz. Wizytę w Dworku Modrzewiowym zakończył wspólny poczęstunek przygotowany przez członkinie sekcji rękodzieła SUTW. Zaprosiły one również uczniów z Ukrainy na wspólne świętowanie Mikołajek.

            Pobyt w „gościnnym” Dworku Modrzewiowym okazał się miło i kulturalnie spędzonym czasem dla uczniów Oddziału Przygotowawczego ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie, którzy mogli poznać cząstkę lokalnej historii i tradycji. Z pewnością na długo pozostanie on w uczniowskiej pamięci i zachęci do ponownego odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

          • Ib z Natalką i Antkiem w świecie wielkiej matematyki

          • Uczniowie klasy Ib w roku szkolnym 2022/2023 realizują ogólnopolski projekt edukacyjny „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki.” Jego organizatorami są Sabina Piłat oraz Grupa MAC S.A. Celem głównym projektu jest zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką. Składa się on z ośmiu modułów: Matematyka na drodze; Matematyka u krawca; Matematyka na święta; Matematyka w muzyce; Matematyka w architekturze; Matematyka w kinie; Matematyka w ZOO; Matematyka w parku. 

            Pierwszoklasiści mają już za sobą realizację I modułu Matematyka na drodze. Dzieci poszukiwały matematyki podczas wycieczki po najbliższej okolicy. Znalazły kształty, linie, liczby, kierunki. Wykonały wizualizację notatek - mapę myśli. Praktycznie utrwaliły prawidłowe przechodzenie przez jezdnię, obejrzały film edukacyjny, bawiły się w grę „Zgadnij, o jakim znaku myślę?”, wykonały w grupach makietę najbliższej okolicy, umieszczając na niej matematyczne elementy ruchu drogowego. Rozwiązali też zadania przygotowane przez Natalkę i Antka. Uczniowie czekają na kolejne wyzwania, by rozwijać swą samodzielność oraz wykorzystywać posiadaną wiedzę w sposób twórczy.