• Z WIZYTĄ W STOLICY!

          • 6 marca, uczniowie klasy IVa, IVb, i IVd pod opieką p. Iwony Pietrzak, p. Beaty Ostrowskiej, p. Agnieszki Tracz i p. Edyty Kaby uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. 

            Ten dzień, pełen wrażeń, rozpoczęliśmy spektaklem "Królowa Śniegu" w Teatrze Capitol. Następnie, podziwialiśmy piękny krajobraz wielkomiejski z wieży widokowej Pałacu Kultury i Nauki. Ostatnim punktem wycieczki, bardzo oczekiwanym przez dzieci, była wizyta w fabryce czekolady Wedel. Dzieci miały okazję zapoznać się z historią tej firmy, kosztować przepysznej gorącej czekolady oraz wcielić się w role cukierników, dekorując torciki wedlowskie. Pełni emocji i wrażeń, trochę zmęczeni wróciliśmy do Kutna. Wszyscy żałują, że wycieczka trwała tak krótko i z chęcią wrócimy do Warszawy jeszcze raz.

          • Uczniowie klasy VII a w Młodzieżowym Centrum Kariery i na kręglach

          • 9 marca, uczniowie klasy VII a pod opieką p. Patrycji Staniszewskiej i p. Agnieszki Sodulskiej uczestniczyli w warsztatach na temat predyspozycji zawodowych, poprowadzonych przez p. Małgorzatę Katarzyńską – doradcę zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery w Kutnie.

            Pogoda tego dnia nie sprzyjała, ale idąc śladem kutnowskich zabytków (Stary Szpital, Fabryka Maszyn Rolniczych „Kraj”, Szkoła Żydowska) dotarliśmy do kręgielni. Tutaj uczciliśmy obchodzony 8 marca Dzień Kobiet. Wyprawę zakończyliśmy na ulicy Norberta Barlickiego, przy pamiątkowym kamieniu, w miejscu zburzonej przez Niemców Synagogi.

            Zostało jeszcze wiele miejsc do odkrycia, dlatego już planujemy kolejny spacer.

          • Uczestniczyliśmy w nagraniu programu Dzień Dobry TVN

          • Dnia 8 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w nagraniu na żywo w ramach cyklu: ,,Widzimy się”, prowadzonego przez zespół Dzień Dobry TVN.

            Na Placu Piłsudskiego spotkali się z Anna Kalczyńską, Andrzejem Sołtysikiem, którzy rozmawiając ze swoimi gośćmi poznali historię i kulturę Miasta Róż. Następnie uczniowie klas VI b, VI c, VII a wraz z opiekunami p. Anetą Szymańską – Gruszką, p. Patrycją Staniszewską oraz p. Aleksandrą Szymczak udali się do odrestaurowanego Pałacu Saskiego, którego wystawy będziemy mogli zobaczyć już we wrześniu. Przewodnicy pokazali nam wyremontowane sale, wskazali jakie prace będą jeszcze wykonane. Przypomnijmy, że Pałac podróżny Augusta III, zbudowany został w 1750 r., miał zapewnić królowi wygodny odpoczynek podczas podróży. Zniszczony został przez pożar w 2003 roku.

          • Najmłodsi uczniowie świętują Dzień Kobiet

          • 8 marca –  Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta, w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.  W ten wyjątkowy dzień zostały one powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami, a w klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę. Dzień Kobiet w klasie Ic, Id i IIIc  był obchodzony bardzo uroczyście. Chłopcy zachowali się jak dżentelmeni. Swoim wychowawczyniom i koleżankom wręczyli kwiaty i upominki. Był pokaz mody, kalambury, odśpiewane sto lat i wyzwanie dla chłopców, w postaci pomalowania ust dziewczynek z zasłoniętymi oczami. Zabawy i śmiechu było co nie miara. Z dziewczęcych buziek uśmiech nie schodził przez cały dzień, a chłopcy byli przemili, uczynni i sympatyczni.

          • Dzień Dziewczynek w klasie Ib

          • 8 MARCA dla Małych dam z kl. Ib był wyjątkowy. Chłopcy nie zapomnieli o Dniu Kobiet i stając na wysokości zadania, obdarowali swoje koleżanki kwiatami oraz słodkościami. Nie obyło się też bez wspólnych zabaw i konkursów. Dziewczynki musiały wykazać się: sprawnością fizyczną, skacząc na skakance; czujnym okiem, szukając ukrytych cukierków; precyzją w nawlekaniu koralików z makaronu oraz umiejętnościami tanecznymi. Uśmiechnięte buzie dziewczynek, świadczyły o miło spędzonym czasie. Ten dzień na pewno długo pozostanie  w ich pamięci. 

          • Rewalidacja przyszłości

          •  W styczniu i lutym uczniowie kl. I-III zrealizowali kolejne zajęcia z cyklu REWALIDACJA PRZYSZŁOŚCI z wykorzystaniem klocków LEGO Education BricQ Motion Essential oraz Spike Prime.

            Tym razem oprócz tworzenia konstrukcji, zgodnie z podaną instrukcją, budowaliśmy roboty, które wprawialiśmy w ruch za pomocą programowania w języku opartym na Scratch. Było to dla nas niezwykłe przeżycie. Prowadząc własne obserwacje, wspólnie rozwiązywaliśmy problemy i udoskonalaliśmy powstałe roboty oraz konstrukcje. Ćwiczyliśmy też umiejętność współpracy, koncentrację i uwagę.  

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji filmowej pokazującej efekty naszej pracy.  

          • Wygraliśmy z robotem!

          • 4 marca 2023 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie odbyły się powiatowe zawody w układaniu kostki Rubika na czas ph. „Wygraj z robotem”.

            W rywalizacji uczestniczyli również pasjonaci kostki Rubika z naszej szkoły: Zuzanna Wawrzyńczak kl.VIII B, Mikołaj Charlak kl.VIII C, Michał Baranowski i Igor Kamiński kl.IV A, Maciej Kurnatowski i Ksawery Węckowski kl.IV B.

            Nasi uczniowie zdobyli wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej.

            II miejsce Zuzanna Wawrzyńczak kl.VIII B
            III miejsce Igor Kamiński  kl. IV A

            W  dniu zawodów uczniowie uczestniczyli także w pokazie robotyki oraz prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa w sieci (w ramach obchodów DBI 2023).

          • Najmłodsi ze swoimi pupilami

          • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski klas I-III:

            - Mój pupil - konkurs fotograficzny kl. I-III

            - Stop uzależnieniom od komputera, telefonu, tabletu - konkurs plastyczny- kl. I

          • Turniej Rycerski klas trzecich z okazji Dnia Patrona Szkoły

          • Nowa galeria Turniej Rycerski klas trzecich z okazji Dnia Patrona Szkoły została dodana do albumu fotograficznego

            3 marca w naszej szkole rozbłysły miecze i zalśniły korony. Nic dziwnego... Tego dnia na hali sportowej zagościły wytworne księżniczki i mężni rycerze. Na turniej rycerski zaprosił ich Król Władysław Jagiełło patron naszej szkoły.

            Władca przemówił do zebranych rycerzy takimi słowy - ,,Pamiętajcie wszakże wszyscy przestrzegać tego, co obyczaj rycerski nakazuje. Honor jest wartością najwyższą - lepiej jest zginąć, niż go splamić! Wzywamy zatem wszystkich, aby stanąwszy w szranki dzielność swą, a męstwo okazali."

            W turnieju walczyły cztery drużyny z klas trzecich. Byli to rycerze: Zawiszy Czarnego , Farureja z Garbowa , Zbigniewa z Brzezia i Żelisława Złotorękiego.

            Każda drużyna musiała wykonać 10 prób: wykazać się umiejętnością przenoszenia rannych rycerzy, stoczyć walką ze smokiem, zbudować zamkową wieżę, pokonać tunel i wyprawić się po skarb, przenieść bezpiecznie kule armatnie, odnaleźć część własnej garderoby, obdarować wybrankę swojego serca czerwoną wstążką i wykazać się umiejętnością czytania.

            Wszyscy rycerze znakomicie wykonali zadania. Pokazali, że są kwiatem i nadzieją polskiej ziemi, zasłużyli więc na tytuł Rycerzy Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Władysława Jagiełły.

            Dzielni wojowie radowali się po zaciętych bojach , a w nagrodę otrzymali słodkie przysmaki.

          • Święto Patrona Szkoły w klasie IIb

          • Jak co roku, w dniu 4 marca obchodzimy Święto Patrona Szkoły. Z tej okazji dzieci z klasy II B kibicowały uczniom klas trzecich zmagających się w  Turnieju Rycerskim. Drugoklasiści mieli możliwość poczuć się jak prawdziwi rycerze i damy dworu w pięknych strojach z epoki. Wykonali w grupach prace plastyczne przedstawiające średniowieczne zamki. Dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących obyczajów na dworze królewskim. Tego dnia odbyli ciekawą wędrówkę w minione epoki i poznali klimat czasów Władysława Jagiełły.

          • "Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki"- robimy sok pomarańczowy

          • Uczniowie z klasy Id wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a  najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Z myślą o pysznych witaminkach, klasa Id wraz z wychowawcą – panią Anetą Szymańską-Gruszką postanowiła sprawdzić jak wyczarować pyszny sok  z pomarańczy i grejpfrutów, bez dodatku cukru i konserwantów. Jednak zanim dzieci przystąpiły do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – wyciskarką, jej działaniem oraz utrwaliły podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Następnie każdy uczeń  samodzielnie wyciskał sok. Po skończonej pracy delektował się jego smakiem. Wykonany sok smakował dzieciom tak bardzo, że pozostawały po nim tylko i wyłącznie „pomarańczowe wąsy”!

          • Nowe życie surowców wtórnych

          • Jest wiele sposobów na ponowne wykorzystanie odpadów. Wyobraźnia dziecka nie zna granic. Sztuka to nie tylko kawałek papieru i kredki, ale tysiące możliwości tworzenia ze wszystkiego co znajdziemy wokół siebie. Uczniowie klasy 1d podjęli wyzwanie i oto ich pomysły na nowe życie surowców wtórnych. Podczas zajęć z edukacji przyrodniczej rozmawialiśmy o segregacji odpadów i recyklingu. Dzieci dowiedziały się o korzyściach płynących z segregacji śmieci,a następnie wykonały pracę techniczną z surowców wtórnych.

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tak właśnie nazywano żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski po II wojnie światowej.

            Uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty oraz prezentacje multimedialne dotyczące tzw. Żołnierzy Niezłomnych, by pogłębić swoją wiedzę oraz uczcić ich pamięć. To właśnie 1 marca 1951 r. zostali rozstrzelani w więzieniu na warszawskim Mokotowie przywódcy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, najliczniejszej organizacji konspiracyjnej. Po II wojnie światowej Polska znalazła się pod wpływem Związku Sowieckiego. Zostały wprowadzone rządy komunistyczne. Na terytorium państwa przebywały sowieckie wojska. Nie można było krytykować władzy. Jednak część Polaków, głównie członkowie dawnej Armii Krajowej, pozostała w konspiracji jako podziemie niepodległościowe. Koncentrowano się na działalności wywiadowczej i propagandowej, ale powstawały również oddziały partyzanckie. Do najbardziej znanych Żołnierzy Niezłomnych należą:

            Rotmistrz Witold Pilecki

            Danuta Siedzikówna „Inka”

            Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”

            Generał August Emil Fieldorf „Nil”

            Podpułkownik Feliks Selmanowicz ,,Zagończyk”

            Sierżant Józef Franczak „Laluś”

            Nasi uczniowie o Nich pamiętają, poniżej jedna z prezentacji uczennicy klasy VIII a - Julii Gospoś.

             https://liblink.pl/LwdORLCCQ7

          • Wycieczka do pizzerii

          • Dnia 28.02.2023r. klasa 1a udała się na warsztaty do pizzerii ,,Na Widelcu’’. Na warsztatach dzieci poznały cały proces przygotowania pizzy. Dzieci wybierając ulubione dodatki tworzyły własne kompozycje smakowe, po czym przyszedł czas na wspólną konsumpcję. Uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie zasad kulturalnego zachowania w pizzerii, a także przy stole podczas posiłku. Ponadto każde dziecko wykonało własnoręcznie czapkę kucharską.

            Wycieczka była bardzo udana! Wszyscy wrócili w doskonałych humorach do szkoły.