• Drugie spotkanie w Centrum Seniora

          • W środę 8 października odbyły się drugie zajęcia w ramach programu MIKROGRANTY KUTNO 2023 –„Dzieciństwo wczoraj i dzisiaj”.

            Zajęcia zaczęły się od wspólnej rozmowy nt. smaków dzieciństwa. Uczniowie klasy 6C przygotowali prezentację multimedialną a Seniorzy opowiadali o swoich przysmakach.

            Trzeba przyznać, że i Seniorzy i Młodzież często byli bardzo zaskoczeni swoimi opowieściami.

            Druga część zajęć zagoniła nas wszystkich do kuchni gdzie wspólnymi siłami przygotowaliśmy SzYSzKi.

          • Podróż do wnętrza Ziemi

          • 16 października uczniowie klas IIb i IId uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Kłodawie. Niezwykłym przeżyciem dla uczestników był zjazd windą do podziemnych korytarzy na poziom 600 metrów. Szybkość zjazdu robiła wrażenie. Ubrani w ochronne kaski wszyscy z ogromnym zainteresowaniem przemierzali trasę turystyczną kopalni. Wszędzie zachwycała sól w przeróżnych kolorach - od białej, różowej, po szarą, czarną, a niekiedy nawet niebieskawą. Uczniowie słuchali historii o powstaniu kopalni i legend z nią związanych. Podziwiali kaplicę św. Kingi, patronki górników, rzeźby z soli np. Skarbnika, grotę strasznego Drakuli. Uczestniczyli również w symulacji detonacji ładunku wybuchowego, która wywołała atmosferę grozy. Drugoklasiści odwiedzili też salę koncertową, gdzie odbywają się różne górnicze uroczystości. Zobaczyli maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym. Na koniec podróży każdy wybrał sobie bryłkę odłamków solnych.

            Wycieczka do Kopalni Soli dostarczyła wszystkim niezapomnianych przeżyć.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie odbyła się uroczystość przygotowana przez Samorząd Uczniowskidla Nauczycieli oraz Pracowników Administracji i Obsługi.

            Prowadzący powitali zgromadzonych gości: p. Agnieszkę Szczech, wizytatora Kuratorium Oświaty w Łodzi z Delegaturą w Kutnie, p. Danutę Blus, przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji, p. Janusza Kaczmarka, prezesa LOK, p. Katarzynę Jabłońską, przewodniczącą Rady Rodziców oraz nauczycieli i uczniów.

            Następnie prowadzący uroczystość uczniowie przypomnieli historię październikowego święta, które upamiętnia powołanie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej. 250 lat temu przejęła ona prowadzenie szkół po zakonie jezuitów. Podlegały jej wszystkie szkoły w kraju. Starano się w nich wychowywać młodzież na mądrych obywateli i patriotów. Lekcje odbywały się w języku polskim, a nie, jak dotąd – po łacinie. Od 1982 r., w dniu powołania Komisji Edukacji Narodowej, czyli 14 października, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej.

            Następnie głos zabrała p. dyrektor, Iwona Pietrzak, wskazując szczególny charakter święta, jakim jest Dzień Edukacji Narodowej. Pani Agnieszka Szczech, wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi z Delegaturą w Kutnie podziękowała gronu pedagogicznemu za trud i poświęcenie, z jakim pracują wszyscy pracownicy SP9 – nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji. Podziękowanie były też motywem przewodnim przemówienia p. Katarzyny Jabłońskiej, przewodniczącej Rady Rodziców.

            Kolejnym ważnym punktem uroczystości było wyróżnienie nauczycieli Nagrodami Prezydenta Miasta Kutno oraz Nagrodami Dyrektora.

            Po przemówieniach prowadzący uroczystość zaprosili zgromadzonych nauczycieli, uczniów oraz zaproszonych gości do obejrzenia części artystycznej. Przyświecało jej hasło: Zmieniamy się z Wami i dla Was. Zgodnie z jego przesłaniem mieliśmy możliwość ujrzeć przemianę uczniów – ze znudzonych, apatycznych i biernych w aktywnych, pełnych życia, energicznych. Młodzież „Dziewiątki”, różnorodnie utalentowana, zaprezentowała swoje zdolności muzyczne, wokalne i taneczne.

          • Matematyka w przyrodzie

          • Uczniowie klasy IIb w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Kreatywna Matematyka” wybrali się do pobliskiego lasu w poszukiwaniu oznak jesieni. Wykonywali zadania I modułu – Matematyka w przyrodzie. Odnajdowali, przeliczali oraz zaznaczali na karcie zaobserwowane zwiastuny nowej pory roku. Chętnie przytulali się do drzew, dając w ten sposób wyraz, że kochają polskie lasy i mówią stanowczo -Nie dla pożarów w lasach!! Po zebraniu jesiennych darów , wykonywali w klasie mandale z wykorzystaniem kasztanów, żołędzi, szyszek, patyków, liści, kamyków, jarzębiny. Pracując w zespołach wykazali się dużą twórczą inwencją. Ponadto tworzyli własne jesienne drzewka oraz ukryte w instrukcji słownej na KodujMacie oraz macie wirtualnej. W ten sposób rozwijali swoją kreatywność, wyobraźnię i logiczne myślenie.

            Zadania były dla dzieci bardzo atrakcyjne, czerpały z nich radość, widoczne było skupienie w dążeniu do celu.

          • IIIc świętuje Dzień Drzewa na języku angielskim

          • Dzieci z klasy IIIc, wraz z nauczycielką języka angielskiego, p. Edytą Woźniak, dołączyły do obchodów Dnia Drzewa również na lekcji języka angielskiego. Śpiewaliśmy piosenkę o spadających, jesiennych liściach, obejrzeliśmy film i na jego podstawie poznaliśmy nazwy części drzewa po angielsku a na koniec stworzyliśmy tematyczne słowniczki obrazkowe. Każda okazja jest dobra do nauki języka angielskiego! Na pewno zaowocuje na przyszłość tak jak piękna apple tree, którą poznaliśmy na lekcji!

          • „Dzieciństwo wczoraj i dzisiaj”

          • Projekt realizowany w ramach programu MIKROGRANTY KUTNO

            Za nami pierwsze spotkanie z członkami Centrum Seniora w Kutnie!

            Uczniowie klasy 6c realizują projekt, którego celem jest integracja dwóch wydawałoby się skrajnie rożnych środowisk - młodzieży i seniorów. Jednak poprzez wspólne spędzenie czasu i poznawanie się stworzymy przestrzeń do dialogu i współpracy.

            Pierwsze spotkanie pozwoliło nam się zapoznać, słuchaliśmy opowieści o ulubionych zabawach i grach naszego dzieciństwa. Było dużo śmiechu i wzajemnej życzliwości. Młodzież na zakończenie spotkania uczyła Seniorów gry w Rummikub i Uno.

            Koordynatorzy projektu:

            Aleksandra Lewandowska

            Aneta Marczak

          • Dzień Chłopca w klasie 7c

          • Z okazji Dnia Chłopca dziewczęta z klasy 7c przygotowały dla chłopców wiele zabaw, słodki poczęstunek i prezenty. Zobaczcie jak wspaniale bawiliśmy się w tym dniu!

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2023

          • W dniu 29 września 2023r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania nasza szkoła wzięła udział w akcji czytelniczej. Warto zaznaczyć, że święto to ma już ponad 20 – letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie idei głośnego czytania i rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w obchody tego święta. Przez cały dzień, uczniowie klas I - VIII czytali wybrane przez siebie książki i czasopisma. W akcję zaangażowali się również uczniowie oddziału przygotowawczego, którzy głośno czytali fragmenty utworów w swoim rodzimym – ukraińskim języku. Po zakończonej lekturze, nauczyciele rozmawiali z uczniami na temat zalet czytania, które stymuluje rozwój młodego człowieka, wzbogaca słownictwo, rozwija zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania.

          • Ogólnopolski Dzień Tornistra

          • Uczniowie klasy IIIc razem z panią Martą Dawidowicz-Jarota oraz panią Anetą Karlikowską przypomnieli sobie jak ważna jest waga naszych plecaków. Sprawdziliśmy czy w naszych tornistrach nie ma zbędnych rzeczy. Zważyliśmy siebie z plecakami i bez nich, tym sposobem obliczając ile ważą nasze tornistry. Pani obliczyła czy jest to odpowiednia waga. Wiemy też jak zmienić ciężar naszych plecaków. Jeśli ty nie wiesz zapoznaj się z materiałem umieszczonym na drzwiach głównych naszej szkoły.

            W zdrowym ciele zdrowy duch!

          • Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2023

          • 29 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Uczniowie klas 1-3 podejmowali szereg działań popularyzujących aktywność fizyczną. Zajęcia rozpoczęliśmy od wspólnej rozgrzewki oraz biegu jednego okrążenia na nowo wybudowanym obiekcie sportowym. Po zakończonym biegu przeszliśmy na halę gimnastyczną, gdzie przedstawiciele klas brali udział w wyścigach rzędów. Zgromadzeni na hali uczniowie przygotowali transparentny i kibicowali uczestnikom. Przez cały dzień uczniowie podejmowali wiele aktywności związanych z szeroko rozumianą dbałością o sprawność ruchową.

          • Dzień Chłopaka w klasach I-III

          • Dnia 29.09.2023r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Chłopca. Z tej okazji Samorząd zorganizował akcję Dzień Przystojniaka. Dziewczęta podziwiały „elegantów” ubranych w koszule, krawaty czy muszki, bowiem prezentowali się szczególnie uroczo i szykownie. W każdej klasie wybrano też „Najsympatyczniejszego chłopca.” Koleżanki przygotowały dla swoich kolegów wiele niespodzianek i zadań, z którymi chłopcy doskonale sobie poradzili. Nie zabrakło też serdecznych życzeń, upominków oraz słodkiego „co nieco.” Dzień ten minął w bardzo radosnej atmosferze, a każdy chłopiec czuł się kimś wyjątkowym.