• Lekcja z Ozobotami w klasie 2A

          • Dnia 14 listopada klasa 2a wzięła udział w zajęciach z Ozobotami w Bibliotece Pedagogicznej w Kutnie. Uczniowie uczyli się programować, wykorzystując Ozoboty. Za pomocą kolorowych kodów programowały trasę, po której poruszał się robot. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały. 

          • Niepodległościowy Apel Pamięci

          • Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w kolejnej uroczystości związanej z odzyskaniem niepodległości –Niepodległościowym Apelu Pamięci.

            Autorzy i wykonawcy tej uroczystości pragnęli w ten sposób uczcić wszystkich rodaków, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 11 listopada 1918r. odrodziła się wolna Polska. Uczniowie jako spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej, sięgnęli do skarbnicy dokonań naszych walecznych przodków. W 105. rocznicę odzyskania niepodległości przywołali pamięć uczestników powstań narodowych, twórców II Rzeczypospolitej i jej obrońców. Ich poświęcenie i ofiara, niech będzie dla współczesnych i przyszłych pokoleń Polaków przykładem patriotyzmu, wierności i miłości do Ojczyzny oraz gotowości służenia Jej w potrzebie.

            Chwała Bohaterom! Cześć Ich Pamięci!

          • Klasy I-III dla Święta Niepodległości

          • 10 listopada uczniowie klas I-III aktywnie włączyli się w obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole. Swój patriotyzm zaprezentowali ubierając się tego dnia w stroje w barwach narodowych. Nie zabrakło też chorągiewek, biało-czerwonych kotylionów, szalików z napisem - Polska. Z inicjatywy Samorządu odbył się Festiwal Pieśni i Piosenek Patriotycznych, podczas którego klasy zaprezentowały wybraną pieśń. Repertuar był niezwykle różnorodny - od „Pierwszej Brygady”, poprzez „Przybyli ułani,” „Wojenko, wojenko”, ”Serce w plecaku”, „ Płynie Wisła płynie”, aż do „ Gdy nasi chłopcy maszerują,” „Moja Ojczyzna.” Przepiękną interpretację piosenki „ Chłopaki z AK” zaprezentował również uczeń kl.Ic, Filip Iżyński. Festiwal połączył wszystkich, gdyż wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Ponadto o symbolicznej godz. 11.11 wraz z uczniami klas starszych, wszyscy odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.  Potem w klasach dzieci oglądały film edukacyjny „Karolek i 11 listopada”, odbyły się Pokazy Mody Patriotycznej, konkursy plastyczne -Polska widziana oczami dziecka- dla klas I, Szlakiem najpiękniejszych zabytków Polski- dla kl.II oraz literacki dla kl.III - Rymowanka o tematyce patriotycznej.  Dla wszystkich uczniów ten dzień był niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu.

            Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

          • Tydzień SuperMocy Uczniowskich w klasie III c

          • Tydzień SuperMocy Uczniowskich w klasie III c

            Jak ważny jest czas? 

            Jak nim zarządzać?

             Jak go nie marnować? 

            My już wiemy! 

            Lekcje z czasem zwieńczone powstaniem pięknych plakatów z ciekawymi sentencjami to dzień z życia klasy trzeciej c pod opieką pani Marty Dawidowicz- Jarota i pani Anety Karlikowskiej

          • Zostań królową i królem swojego czasu Tydzień Uczniowskiej SuperMocy W SP 9

          • W dniach 23-27 października 2023 r. w naszej szkole przeżywaliśmy TYDZIEŃ UCZNIOWSKIEJ SUPERMOCY.

            Był to czas odkrywania talentów i supermocy, jakimi odznaczają się nasi uczniowie, a przede wszystkim - nabywania umiejętności efektywnego zarządzania swoim czasem. W tegorocznej edycji zwracaliśmy szczególną uwagę, na to, co robić, aby zostać królową i królem swojego czasu! 

          • Projekt Krokus i Projekt Żonkil

          • Klasa VII c pod opieką p. Aleksandry Szymczak wzięła udział w projekcie Krokus, którego koordynatorem jest Żydowskie Muzeum Galicja. Uczniowie posadzili 25 cebulek krokusów przy kamieniu pamiątkowym postawionym w miejscu synagogi przy ul. Barlickiego w Kutnie.

            Klasa VIII a pod opieką p. Patrycji Staniszewskiej uczestniczyła w realizacji projektu Żonkil. Jego celem jest zbudowanie na całym świecie Żywego Pomnika Holokaustu poprzez posadzenie 1,5 miliona żonkili ku pamięci dzieci, które zginęły w Holokauście oraz w celu wsparcia dzieci cierpiących w kryzysach humanitarnych w dzisiejszym świecie. Jest to inicjatywa Am Yisrael Chai, organizacji non-profit Edukacji o Holokauście i Świadomości Ludobójstwa. Uczniowie posadzili przed szkołą 100 cebulek żonkili.

            W ten sposób upamiętniliśmy dzieci, które mieszkały w Kutnie i zginęły w wyniku Zagłady. Koordynatorem realizacji obu projektów w naszym mieście jest p. Bożena Gajewska – regionalistka i aktywistka w Sieci Forum Dialogu.

          • eTwinningowe spotkanie w ramach projektu Multidisciplinary STEM skills

          • W październiku nasza szkoła dołączyła do projektu eTwinning promującego współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych, oferujących wsparcie, narzędzia i usługi, tak by szkoły w prosty sposób mogły tworzyć w ramach różnych dziedzin  krótko i długoterminowe partnerstwa.

            Współtworzymy projekt pt. “Multidisciplinary STEM skills” ze szkołami z Turcji, Jordanii, Północnej Macedonii, Rumunii i Azerbejdżanu. 11 listopada 2023r. o godz. 18.00 nauczyciele ze szkół partnerskich rozmawiali o zadaniach projektowych, celach i wspólnie stworzonych pracach. Szkołę Podstawową Nr 9 w Kutnie reprezentowała p. Agnieszka Tracz.

            Zatem let's do this together & have fun.

             

          • Zosia Marzec laureatką konkursu Piosenki Patriotycznej

          • 9 listopada 2023r. odbył się w Centrum Teatru Muzyki i Tańca konkurs Piosenki Patriotycznej "Dla Ciebie Polsko 2023". Wzięli w nim udział uczniowie szkół z powiatu kutnowskiego. Zosia Marzec z klasy 2d została laureatką tego konkursu w swojej kategorii wiekowej i zaśpiewała w finałowym koncercie. Koncert Laureatów odbył się 11 listopada na kutnowskim Placu Wolności.

            Gratulujemy Zosi i życzymy dalszych sukcesów muzycznych!

          • Ciekawe spotkanie z Historią Polski

          • W dniu 7 listopada 2023 roku w klasie Ia i Ic odbyło się spotkanie i pouczająca, pełna patriotyzmu prelekcja nt. umundurowania i uzbrojenia żołnierzy polskich w latach 1939 - 1945 z panem Wiesławem Paluchowskim - Prezesem Stowarzyszenia Historycznego "Pułk 37" w Kutnie. Spotkanie było bardzo ciekawe, przyniosło wiele nauki i radości uczniom.
            Prowadzący zainteresował dzieci historią z tamtych lat oraz pokazał autentyczne rekwizyty z czasów II wojny światowej, otrzymał od uczestników dyplom oraz serdeczne podziękowania. To była „żywa lekcja Historii". 

          • Mój świat fantazji- klasa IIa

          • We wtorek, 7 listopada, klasa IIa udała się do Biblioteki Pedagogicznej. Dzieci pracując w grupach miały możliwość zaprezentowania swojego punktu widzenia świata, poprzez pryzmat jesieni. Powstały pomysłowe prace z wykorzystaniem soli.

          • VI edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej ,,Dla Niepodległej"

          • W Zespole Szkół Nr 1 im. St. Staszica  w Kutnie,  07.11.2023r., odbyła się VI  edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej ,,Dla Niepodległej".

            Przedstawicielami Szkoły Podstawowej nr 9 było czworo uczniów, którzy zaprezentowali artystyczne interpretacje utworów patriotycznych.

            Uczestnicy konkursu oceniani byliw dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII szkół podstawowych. Talent i umiejętności recytatorskie naszych uczniów zostały  zauważone i  docenione przez  komisję konkursową.

            ll miejsce zajął Julian Setta z kl. 7a (opiekun p. J. Lach - Skrzynecka), interpretujący wiersz Jonasza Kofty  ,,W moim domu".

            lll miejsce zajął Franciszek Lewański z kl. 8a (opiekun p. M. Dwojacka), prezentujący  utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego  ,, Pokolenie".

            Bardzo dobrze zaprezentowali swoje umiejętności pozostali reprezentanci naszej szkoły:

            Bogusława Czuba z kl. 5c, recytująca  wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ,,Bajka" oraz Jan Ignaczak z kl. 5b występujący z  wierszem Tadeusza Różewicza - ,,Oblicze ojczyzny".

            Wszystkim uczestnikom  gratulujemy.

            Notatkę przygotowała Bogusława Czuba  - klasa 5 c.

          • Szkolny Konkurs ph. Zawsze bezpieczni na drodze - rozstrzygnięty!

          • Jury konkursu dokonało oceny konkursowych prac uczniów i przyznało następujące miejsca:

            Klasy I-IV  - praca plastyczna pn. Moja bezpieczna droga z domu do szkoły

            I miejsce      Kapruziak Hanna kl. I D, Krawczyk Zofia kl. IV A
            II miejsce     Gronowska Hanna kl. I A, Gronowski Igor kl. I A, Olejniczak Maja Janina kl. I A
            III miejsce    Paluchowska - Tomczyk Ada kl. I A, Kozińska Barbara kl. I A
            Wyróżnienie - Żółtowski Antoni kl. IV B

            Klasy V-VI -  praca plastyczna pn. Z odblaskiem mi do twarzy

            I miejsce      Boroń Patryk kl. VI B, Wiktoria Sikora kl. V A
            II miejsce     Okupska Julia kl. VI D
            III miejsce    Michalak Amelia kl. VI D

            Klasy VII-VIIII - prezentacja multimedialna programu PowerPoint pn. Bezpieczny uczeń na drodze

            I miejsce      Kozłowska Zofia kl. VII D
            II miejsce     Zaborowski Seweryn kl. VIII A
            III miejsce     Dąbrowicz Krzysztof  kl. VII C

            Wręczenie nagród nastąpi na apelu podsumowującym osiągnięcia uczniów w I półroczu bieżącego roku szkolnego.

            Wszystkim uczniom dziękujemy za wykonanie prac, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu!!!

            Alina Limanowska
            Dorota Andrzejewska

          • Październik miesiącem komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC) w SP 9

          • To, że nie wszyscy mogą posługiwać się mową, nie znaczy, że ludzie są skazani na brak porozumienia. Komunikacja wspomagająca i alternatywna to wszelkie strategie pomocnicze, które pozwalają osobom niepełnosprawnym oraz z zaburzeniami mowy na to, żeby porozumieć się z drugim człowiekiem oraz umożliwiają im dostęp do edukacji, kultury oraz lepszego życia.

            Uczniowie z klas Vc i VII d, III c w ramach realizacji projektu "Każdy inny-wszyscy równi" uczestniczyli 24 października w warsztatach z komunikacji alternatywnej. Poznali: język migowy, alfabet Braille'a, piktogramy, alfabet Morse'a i semaforowy.

            Wykorzystując ruchy swojego ciała, zmysły, obrazki, gesty oraz symbole, uczniowie próbowali "pokazać swój głos" i "mówić bez słów". Dodatkowym wyzwaniem było używanie pozawerbalnych form komunikacji w trakcie całych warsztatów!

            Komunikacja za pomocą alfabetu Braile'a, języka migowego czy piktogramów pozwoliła uczestnikom poznać i zrozumieć świat osób, które na co dzień porozumiewają się mową niewerbalną. Natomiast dzięki alfabetowi semaforowemu i Morse'a uczniowie nauczyli się nadawać proste komunikaty na odległość za pomocą chorągiewek oraz systemu kropek i kresek.

            To było bardzo wartościowe doświadczenie również dla nas- osób prowadzących warsztaty, za które Wam drodzy uczniowie dziękujemy!

            Specjaliści szkolni

            -.. --.. .. ..-.. -.- ..- .--- . -- -.-- -.-.--

            ⠙⠵⠊⠱⠅⠥⠚⠑⠍⠽⠀⠊⠀⠏⠕⠵⠙⠗⠁⠺⠊⠁⠍⠽⠮

          • Pokazy TAEKWON-DO w klasach 1-3

          • 30 i 31 października, na prośbę Rady Rodziców, odbyły się pokazowe zajęcia z taekwon-do, zorganizowane przez Sportowy Klub Taekwon-do SIILA. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klas I-III, którzy odważnie i dzielnie ćwiczyli pod okiem instruktora. 

          • Wycieczka do Kłodawy

          • 30.10.2023r. klasa 2a i 3a zwiedziły Kopalnię Soli w Kłodawie. Dzieci wraz z przewodnikiem pokonały całą podziemną trasę turystyczną, która zaczęła się od prelekcji na temat historii powstania złóż kłodawskich. Następnie zjechały windą na poziom 600m pod powierzchnią ziemi, co sprawiło im niezapomniane wrażenia. Uczniowie przemieszczając się podziemnymi korytarzami zobaczyli kaplicę św. Kingi, wyeksploatowane komory solne oraz maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym. Pobyt w kopalni z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki.

          • Emp@tyczna klasa

          • Klasa IId w ramach ogólnopolskiego projektu "Emp@tyczna klasa" zrealizowała pierwsze październikowe zadania. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały film "Lekcja pełna odwagi" oraz "W głowie się nie mieści". Dowiedziały się dlaczego warto być empatycznym oraz stworzyły serca dobrych uczynków. Czekamy na kolejne misje!

          • Pamiętamy...

          • W przeddzień Wszystkich Świętych uczniowie klasy 2d, z wychowawcą p.Anetą Szymańską-Gruszką, wybrali się, by uczcić pamięć i zapalić znicze, pod Pomnik Poległych Harcerek i Harcerzy. W ten sposób uczcili pamięć o harcerzach , którzy oddali życie za wolność ojczyzny.