- Podsumowanie grantu 'I love Maths'
- W świetle szabasowych świec
- „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – wycieczka do Chełmna
- Moje niezwykłe miasto...
- Na krawędzi pamięci...
- CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA W ŁODZI – miejscem kolejnego spotkania z kulturą żydowską
- Gra miejska śladami kutnowskich Żydów
- Bliskie spotkania z kutnianami, czyli sondaż grantowiczów
- Historia, tolerancja, świadomość – te słowa odnalazły swoją treść w Polinie
- Spotkanie z wiceprezydentem miasta Kutno, Panem Zbigniewem Wdowiakiem
- Komu zawdzięczamy, że dziś Kutno to miasto róż?
- Spotkanie z Szalomem Aszem i panią Grażyną Baranowską
- Warsztaty taneczne z choreografem
- Lekcja historii w Muzeum
- Przegląd Kutnowskich Grantów Oświatowych
- Urządzamy różane przyjęcie
- ,,Obradujemy, dyskutujemy”
- Dzień kreatywności
- Ferie na sportowo i samorządowo.
- Ferie z historią
- Grant oświatowy 2018
- Festiwal Matematyki
- My lubimy matematykę
- Klocki Numicon na grancie
- Konkurs matematyczny „Windą na szczyt”
- Prezentacja grantu oświatowego "Moje Miasto i Ja"
- Moje Miasto i Ja – wycieczka do Muzeum Regionalnego w Łowiczu
- Plaster miodu
- Piramida Sierpińskiego
- Most Leonarda
- Mozaiki
- Gięcioboki i gięciościany
- „Moje Miasto i Ja” – wizyta w grupowej oczyszczalni ścieków SP. Z O.O. w Kutnie
- Schodkami do celu
- Ferie zimowe z grantem oświatowym ,,Moje Miasto i Ja’’
- Geometryczne zoo
- Figlowanie z żonglowaniem
- Przestrzenne zabawy
- Grantowe wielościany część II
- Wizyta uczniów w magistracie
- Bryły patońskie, archimedesowe i inne wielościany
- Wyszywanki matematyczne
- „Moje Miasto i Ja” – „Szczodry wieczór, szczodre dni”
- „Moje Miasto i Ja” – „Lustereczko, przenieś mnie w odległe czasy”
- „Moje Miasto i Ja” - Za pan brat z przyrodą
- Matematyczne origami
- "Moje Miasto i Ja"
- Matematyka w praktyce
- Myśl logicznie
- Lustrzana symetria
- Matematyczny grant z wirtualnym sudoku
- Granty oświatowe w SP 9
- Zarządzenie Prezydenta Miasta Kutno
CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA W ŁODZI – miejscem kolejnego spotkania z kulturą żydowską
29 marca 2019r. uczniowie biorący udział w „Spotkaniach przy szabasowych świecach…” – grancie realizowanym w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” wybrali się do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Wzięliśmy udział w kolejnej ciekawej lekcji historii, której nie przeżylibyśmy, siedząc w szkolnej ławce. Przewodnik zainteresował nas szczegółami z życia Marka Edelmana i Jana Karskiego Dowiedzieliśmy się, jaką rolę w ujawnieniu historii eksterminacji polskich Żydów odegrał Polak, Jan Karski. Weszliśmy na kopiec jego imienia wzniesiony w Parku Ocalałych przy Centrum Dialogu. Mimo przeszywającego, zimnego wiatru, przysiedliśmy na ławeczce Karskiego – symbolicznym pomniku. W Parku Ocalałych posadzonych jest na ich cześć 628 drzew. Następnie przeszliśmy pod pomnik w kształcie gwiazdy Dawida, na jego murach umieszczone są tabliczki z nazwiskami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na szczycie postumentu znajdował się orzeł, który z założenia architekta miał osłaniać gwiazdę.
Kolejnym punktem naszej wycieczki stał się Pomnik Pękniętego Serca Matki. Stoi on w miejscu, gdzie kiedyś był obóz koncentracyjny dla dzieci polskich, w którym przetrzymywano i wykorzystywano do niewolniczej pracy dzieci od 10 do 15 roku życia (często również młodsze), np. dlatego, że ich rodzice działali w konspiracji, sprzedawały gazety na rynku, zostały złapane na drobnych kradzieżach. Dzieci, które przebywały w obozie, musiały wykonywać różnego rodzaju prace: wyrównywanie terenu i ubijanie ziemi, prostowanie igieł do maszyn dziewiarskich, czyszczenie butów po zmarłych żołnierzach, itp.
Spod pomnika ruszyliśmy spacerem na cmentarz żydowski. Pierwszym miejscem, jakie tam zobaczyliśmy, był dom pogrzebowy. Przewodnik opowiedział o rytuałach zgodnych z religią judaistyczną, jakich dokonywano w trakcie ceremonii pogrzebowej. Przed pogrzebem dokładnie myto ciało od najczystszych części ciała do najbrudniejszych, przy użyciu wyłącznie wody bieżącej. Następnie ciało było osuszane specjalnymi materiałami, po czym zawijano je w całun i chowano do trumny.
Następnie poszliśmy na cmentarz, na którym oglądaliśmy macewy – nagrobki zmarłych Żydów. Dowiedzieliśmy się, że wielu ludzi nie może wejść na cmentarz, np. kapłani czy kobiety podczas menstruacji. Mężczyźni powinni mieć zakryte głowy. Przewodnik poinformował nas o tym, że na macewach znajdują się napisy głównie w języku hebrajskim i symboliczne płaskorzeźby, rysunki, pozwalające domyślić się, kto spoczywa w grobie. Na murach okalających cmentarz widnieją tabliczki, na których znajdują się imiona i nazwiska osób zamordowanych przez hitlerowców. Zobaczyliśmy okazałe mauzoleum rodziny Poznańskich (Izrael Poznański wybudował budynek znany dziś jako Manufaktura). Wewnątrz, na sklepieniu, widniał obraz raju, wykonany ze złota. W trakcie długiego spaceru zobaczyliśmy również nagrobki rodziców Juliana Tuwima. Przewodnik zaprowadził nas również na Pole Gettowe, na którym pochowano więźniów getta.
Tragiczna okazała się historia robotników pracujących w getcie. Musieli wykopać doły, w których mieli być pochowani. Uratowali się ucieczką, gdy armia radziecka wtargnęła na przedmieścia Łodzi.
Zwiedzaniu towarzyszyły ciekawe, ale wstrząsające historie o losach Żydów. Przenieśliśmy się do wolnej Polski i usłyszeliśmy historię o zamordowanych trzech młodych chłopakach w wieku 21 do 24 lat zakatowanych tylko dlatego, że byli Żydami.
Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. Pokazała, jak ważna jest tolerancja wobec innych kultur i uświadomiła, że wojna jest zaprzeczeniem człowieczeństwa.