Z Romą Ludwicką w świat wartości Janusza Korczaka
29.10.2019 r. uczniowie – uczestnicy działań projektowych związanych z grantem „Nasz sztetl – żydowskie wycin(an)ki – historie regionalne” udali się do Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku.
Spotkanie, prowadzone przez Panią Romę Ludwicką, pedagoga teatru, reżysera, opiekuna artystycznego, wychowawcę, terapeutę, starego korczakowca, laureatkę Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Janusza Korczaka odznaczoną Orderem Uśmiechu, miało na celu przybliżenie działalności wybitnego pedagoga przedwojennej Polski i jego prekursorskich, cenionych po dziś dzień metod wychowawczych.
Uczniowie dowiedzieli się, że uznanie autonomii i godności dziecka było dla niego sprawą priorytetową. Zaproponował system zachęt i trzy zasady wychowawcze: współgospodarzenie, współzarządzanie oraz oddziaływanie opinii społecznej, które realizował przez organizowanie sklepików szkolnych, gazetek, kółek zainteresowań, dziecięcego samorządu oraz sądów koleżeńskich, rozstrzygających konflikty i zatargi, a zarazem uczących odpowiedzialności i empatii. Wspierał wysiłek dzieci związany z samodoskonaleniem, stosując różnego rodzaju zachęty, np. ceremoniał rannego wstawania, uroczyste wyprawianie do szkoły, konkursy życzliwości i przedstawienia teatralne. Twierdził: można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić.
Uczniowie zostali zachęceni do przeczytania powieści i opowiadań Janusza Korczaka: Króla Maciusia I, Bankructwa małego Dżeka, Sławy.
Pani Roma Ludwicka zaprezentowała młodzieży sylwetkę Korczaka – pedagoga i wychowawcy, który rozwój młodego człowieka rozumiał jako uczenie samodzielności, kreatywności i motywowania do działań, w których to dziecko ma odgrywać główną rolę.
Ostatnim elementem spotkania w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku było spontaniczne odegranie przez uczniów fragmentu powieści Król Maciuś I – Światowy Sejm Dziecięcy.
Muzeum Żydów Mazowieckich zachęciło nie tylko do poznania sylwetki Janusza Korczaka, ale i poprzez interaktywną wystawę do poznania języka, historii, zwyczajów żydowskich.
Kolejnym miejscem była mykwa, kiedyś łaźnia żydowska, a obecnie Płocka Galeria Sztuki. Uczniowie przypomnieli sobie historię sztuki, nauczyli się odróżniać malarstwo od rysunku oraz wyrazili swój pogląd na temat twórczości Mariusza Łukasika, który pokazał, jak zatrzymać w kadrze sztuki czas.