• I b Zdrowo jem, więcej wiem- etap wiosenny

• W etapie wiosennym Mali Smakosze Zdrowia  mieli do wykonania  wiele zadań.

Przeprowadzenie lekcji Zostań sportowym asem

Lekcję „Zostań sportowym asem” przeprowadzono w sali gimnastycznej. Zajęcia rozpoczęto się od zabawy w „Skojarzenia”, w której każdy uczeń podawał słowo kojarzące się mu z wyrazem sport.  Wyciągnięto wniosek, że sport to uprawianie różnych dyscyplin zawodowo lub amatorsko. Uczniowie uzasadniali potrzebę ruchu, podkreślając, że każdy powinien ćwiczyć dla lepszej kondycji i zdrowia, lepszego samopoczucia, czy pracy umysłowej. Przeprowadzono zabawy  Zwierzęta – liczby,  Piętnastka, Wąż. Wykonywano ćwiczenia na pięciu stacjach celem uzyskania Dyplomu Sportowego Asa. Najsprawniej dzieciom wychodziły skoki na piłkach, czworakowanie po ławeczce i czołganie pod nią oraz wspinanie i zejście po ławeczkach opartych o szczeble drabinek. Wielkim wyzwaniem, ale też problemem dla wielu było wykonanie przewrotu w przód oraz trzech płynnych skoków przez skakankę. Klasowy turniej sportowy dostarczył uczniom wiele radości, a wygrali wszyscy, bo najważniejsza była dobra zabawa. Tytuł Sportowego Asa uzyskał każdy uczestnik biorący udział w zajęciach.

KONKURS: Klasowy ogródek ziołowy

Na zajęciach przyrodniczych uczniowie poznali niezbędne warunki do wzrostu rośliny, potem obejrzeli film „Jak siać zioła w doniczce?” Dowiedzieli się jakie zioła można hodować na parapecie i jak to najlepiej wykonać. W domu wspólnie z rodzicami zbierali informacje na temat różnych ziół i prezentowali je na forum klasy. Z opracowanych kart stworzono Ziołową Książeczkę. Podjęto wspólnie decyzję zasiania: mięty, bazylii, oregano, melisy, tymianku, estragonu, lubczyku, kolendry, majeranku i rzeżuchy. Prowadzono dziennik obserwacji, w którym wybrane osoby zapisywały, rysowały kolejne fazy rozwoju roślin. Codziennie rano sprawdzano hodowlę i systematycznie podlewano rośliny. Uprawy ziołowe zostały zaprezentowane w Dniu promocji ziół.

KONKURS: Strefa aktywności - stwórzcie własną grę zespołową

Uczniowie opracowali grę zespołową Wędrujące piłki. Wykonano plakat, na którym przyklejono opis gry  i umieszczono go na szkolnym korytarzu, aby każdy uczeń mógł z niego skorzystać. Ponadto zachęcano inne klasy do przeprowadzenia gry podczas zajęć wf. Ponadto Mali Smakosze sami zorganizowali rozgrywki z klasami IIa, IIe.  Uczniowie innych klas chętnie korzystali z zaproponowanej gry. Po jej przeprowadzeniu mówili, że jest ciekawa. Tak jak każda gra zespołowa wymagała pracy całej grupy, walki do samego końca, aby uzyskać jak najlepszy wynik.

PROMOCJA podjętych działań w szkole

Realizując zadanie związane z wypromowaniem wiedzy na temat aktywności fizycznej i ziół, podjęto wiele działań. Oto niektóre z nich:

• Wykonanie Ziołowej Księgi Dań
          • Wykonanie ulotek zachęcających do aktywności fizycznej, ograniczenia grania na komputerze, oglądania telewizji
          • Przygotowanie przedstawienia Recepta na zdrowie dla kl. I – III
          • Przeprowadzenie Rozgrywek tanecznych i sportowych na Xboxie Just Dance, Dance Central oraz Kinect Sports.
          • Projektowanie Pucharu dla Asa Sportu
          • Wykonanie Ziołowej Książeczki
          • Przygotowanie gazetek: W zdrowym ciele – zdrowy duch oraz Zioła to skarbnica witamin.
          • Zorganizowanie Dnia promocji ziół dla kl. I-III – zaproszone klasy mogły obejrzeć klasowy ogródek ziół,a dzieci z wykorzystaniem przygotowanych haseł, informacji na temat danego zioła, przygotowanej herbaty miętowej zachęcały do ich spożywania. Herbatka stała się hitem dnia. Ponadto zaproszona farmaceutka, przekazała dzieciom wiedzę na temat leczniczych właściwości ziół.
          • Udział w VI Integracyjnej Międzyszkolnej Imprezie Sportowej „ Sprawni i zdrowi” realizowanej w ramach kutnowskich grantów oświatowych.

Dokumentacja zdjęciowa znajduje się w Albumie fotograficznym.