Trzymaj Formę 2024/2025
- XVIII edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!", którego uczestnikami będą uczniowie klas V-VIII
- Kartka z kalendarza zdrowia
- „Wiele możliwości sportowej aktywności” - spotkanie z paramotolotniarzami.
- Spotkanie z dietetykiem
- Projekty medialne.
- Łamigłówki o zdrowiu
- Mistrzostwa Szkoły w skoku wzwyż
- Światowy Dzień Zdrowia.
- Artystycznie o zdrowiu i uzależnieniach - profilaktyczny konkurs plastyczny.
- Projekt edukacyjny
- Sprawozdanie z projektu
Projekt edukacyjny
Projekt edukacyjny pt. „Zdrowie to nie tylko ciało - uczę się dbać o swój dobrostan fizyczny i psychiczny”, zrealizowany w klasie VI b. Głównym celem projektu było kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, promocja aktywności fizycznej oraz rozwijanie kompetencji emocjonalnych i społecznych wśród uczniów danej klasy.
Etap 1: Przygotowanie do realizacji projektu.
Przeprowadzenie mini - ankiety lub rozmów diagnozujących problemy uczniów (np. stres, relacje, nawyki żywieniowe) - rozpoznanie potrzeb klasy VI b. Analiza Programu Wychowawczo - Profilaktycznego Szkoły. Przeanalizowanie oferty edukacyjnej „Uniwersytetu Dzieci w Klasie”. Prezentacja uczniom i rodzicom.
Etap 2: Planowanie.
Zaplanowanie harmonogramu działań - podział na cztery obszary tematyczne. Propozycja terminów spotkań z gośćmi (PSSE, CRE, pedagog szkolny). Przygotowanie materiałów
na warsztaty.Etap 3: Działanie.
-
Zdrowie fizyczne. W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia na zajęciach
z wychowawcą i lekcji biologii uczniowie w grupach przygotowywali plakaty o swoim czasie wolnym, sposobach na jego spędzanie. Obejrzeli prezentację o zaleceniach odżywiania w okresie dorastania. Na jej podstawie w parach przygotowywali quiz
w postaci „Fiszek” pytanie i odpowiedź. Na zakończenie lekcji całą klasą zagrali w quiz.
Uczestniczyli w prelekcji: „Jak czytać etykiety i wybierać świadomie” i spotkaniu
z p. Joanną Kosmalą, pracownikiem Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE
w Kutnie. Uczniowie wysłuchali prelekcji, po której mogli sprawdzić swoją wiedzę
w quizie o zdrowiu.Wzięli udział w zajęcia: „W pułapce pokus - co wpływa na nasze odżywianie?” oraz spotkaniu z dietetykiem - rozmowa o zdrowych nawykach.
-
Zdrowie psychiczne i emocjonalne. Realizując założenia Dnia Życzliwości uczniowie po rozmowie z nauczycielem wymyślali i spisywali na kartkach, co miłego można powiedzieć koleżance czy koledze. Każdy miał napisać dwie propozycje. Na koniec lekcji losując wychodzili z życzliwym słowem.
Byli uczestnikami warsztatów wychowawczych - zajęcia na podstawie scenariuszy udostępnionych przez Fundację „Uniwersytet Dzieci w Klasie”. Każde warsztaty obejmowały krótki film, prelekcję/dyskusję z uczniami i część praktyczną do pracy
w grupie: Warsztaty z pedagogiem” ,” Zdrowie psychiczne i emocje”, „Jak oswoić lęk?”, „Co mogę zrobić ze swoją złością?”, „Czy mam wpływ na to, jak się czuję?”Odbyły się zajęcia metodą metaplanu: „Co sprawia, że nie wszyscy czują się dobrze?” Uczniowie odpowiadali na pytania w krótkiej ankiecie przygotowanej przez nauczyciela. Na następnej godzinie w grupach szukali rozwiązań dla klasy.
Trening: „Jak zachować się asertywnie?” - uczniowie losowali różne sytuacje, mieli
je odegrać i zaproponować jak asertywnie się zachować.Warsztaty z pedagogiem szkolnym „Nie porównujmy się, każdy z nas jest inny”.
-
Higiena cyfrowa i bezpieczeństwo. Pogadanki: zasady zachowania na przerwach
i w sieci. Warsztaty: „Bezpieczny Internet”. Wyjście do CRE w Kutnie - na warsztaty „Polubić hejtera”.
Warsztaty biblioterapeutyczne „Bezpieczeństwo w cyberświecie”.
-
Kompetencje uczenia się i odporność psychiczna. Cykl zajęć: „Uczymy się uczyć - strategie uczenia się”.
Warsztaty relaksacyjne: „Jak radzić sobie ze stresem”, ćwiczenia oddechowe, krótkie sesje mindfulness.
Trening autoprezentacji: „Jak skutecznie zaprezentować siebie” - ćwiczenia
z wystąpień.Etap 4: Prezentacja. Ewaluacja i ocena projektu.
Formą ewaluacji były: ankieta podsumowująca dla uczniów: „Co zapamiętałem?”, „Co mi pomogło?” oraz analiza efektów - rozmowy z uczniami, pedagogiem szkolnym, nauczycielami. Uczniowie wspólnie z wychowawcą przeanalizowali realizację zadań, a ich wyniki przedstawili rodzicom. Projekt pozwolił na upowszechnienie wśród uczniów właściwych nawyków żywieniowych, dbałości o zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne od najmłodszych lat. Efektem podjętych działań jest większa świadomość zdrowotna uczniów, poprawa klimatu emocjonalnego w klasie, lepsze relacje rówieśnicze. Prace nad organizacją i przebiegiem w/w projektu koordynowała p. Agnieszka Mikołajczyk - wychowawca klasy VI b.
-