• Klasy III b i III c poznają kulturę Wielkiej Brytanii

          • Uczniowie kl. III b oraz III c, wraz z p. Edytą Woźniak przygotowali projekt "It's tea time".

            Dowiedzieli się skąd wzięła się tradycja brytyjskiego podwieczorku, czym dla mieszkańców Wielkiej Brytanii są: aromatyczna filiżanka herbaty, bułeczki z dżemem, kanapki z ogórkiem, ciasteczko lub plasterek puszystego biszkoptu. Poznali angielskie słownictwo związane z podwieczorkiem. Dzieci rozwinęły  swoje umiejętności językowe dzięki piosence "I'm a little teapot" oraz przygotowały dla wszystkich kolegów ze szkoły wystawę własnoręcznie wykonanych filiżanek i czajniczków. Kilkoro uczniów wykonało piękne plakaty opisujące rytuał popołudniowej herbatki. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej oraz galerii prac uczniów.

          • "DZIEWIĄTKA RZECZNICZKĄ PRAW DZIECKA I ŻYCZLIWOŚCI"

          • W minionym tygodniu w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka razem z UNICEF oraz Dzień Życzliwości.

            20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane.

            Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Dlatego też w minionym tygodniu nauczyciele naszej szkoły podczas zajęć edukacyjnych, godzin wychowawczych przybliżali swoim wychowankom prawa dziecka, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, gotowych scenariuszy UNICEF. Wykorzystując klasyczną grę memory z wyjątkowymi ikonami przedstawiającymi wybrane artykuły z Konwencji o prawach dziecka, interaktywne quizy Kahoot, umożliwiono uczniom sprawdzenie swojej wiedzy o prawach dziecka. Klasa IV c wspólnie z wychowawcą przygotowała Lapbooki o prawach dziecka.

            Przybliżanie dzieciom ich praw pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami i stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.


            20 listopada zaprosiliśmy wszystkich uczniów I - VIII do wspólnej akcji ,, Ubierzmy się na niebiesko”, aby okazać solidarność z tymi, których prawa nie są przestrzegane. Młodsi uczniowie nagrali krótki film poświęcony ich prawom. Na szkolnym korytarzu pojawiły gazetki ścienne dotyczące praw dziecka oraz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci na całym świecie.

            W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z Unicef, Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego rozstrzygnęli konkurs na projekt okładki książki o Prawach Dziecka. Wyróżniono następujących uczniów:
            I miejsce : Kapruziak Hanna – I D
            Gralak Katarzyna – III C
            II miejsce: Biegniewska Hanna – VI B
            Kapruziak Filip – VI B
            III miejsce: Dolatowska Aleksandra – IV b

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych, wspaniałych pomysłów plastycznych!

            Kolejną inicjatywą realizowaną w ramach obchodów Dnia Praw Dziecka była konferencja dla reprezentantów uczniów z kl. IV-VI zorganizowana przez uczniów oraz Rzecznika Praw Ucznia pod hasłem "Świadoma Dziewiątka" i dotyczyła bieżących problemów dzieci i młodzieży:

            - Dzień jak pizza – jak wykroić więcej czasu dla siebie i jak go nie marnować?
            - Czego nie wiemy o swoim mózgu?
            - Jak to się dzieje, że ekrany nas uzależniają?
            - Nowe prawo – Prawo do bycia odłączonym.
            - Jak pozostać bezpiecznym w przestrzeni cyfrowej?


            21 listopada przypadał Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Samorząd Uczniowski klas I – VIII wraz z opiekunami, nauczycielami specjalistami oraz Rzecznikiem Praw Ucznia zaprosili wszystkich uczniów do wspólnego świętowania. Tego dnia, wchodząc do szkoły każdy mógł wylosować myśl, słowo, które będzie towarzyszyło mu tego dnia. Uczniowie mogli te sentencje zatrzymać dla siebie lub podarować je drugiej osobie. Wychowawcy klas oraz specjaliści szkolni przeprowadzili w klasach I-III warsztaty na temat życzliwości i uprzejmości na co dzień.

            W ramach ,,Akcji Integracji” zaprosiliśmy uczniów oraz nauczycieli, aby tego dnia ubrali się na żółto oraz wykonali zdjęcia przy skrzydłach życzliwości.

            W ten sposób chcieliśmy podkreślić, że pozytywne słowa nas uskrzydlają i powinniśmy się nimi dzielić oraz używać ich jak najczęściej.

            Bądźmy życzliwi na co dzień i dbajmy o swoje prawa!

          • Panorama Historii Kutna widziana okiem „Dziewiątki”

          • W tym roku szkolnym realizujemy grant o tematyce regionalnej. Za nami zajęcia o historii Kutna, kutnowskich zabytkach i postaciach związanych z historią naszego miasta. To ostatnie uświetniła swoją obecnością Pani Bożena Gajewska – regionalistka, członkini TPZK.

            W miniony piątek udaliśmy się do pawilonu wystawienniczego przy Placu Wolności. Uczniowie rywalizowali ze sobą, wykonując zadania w oparciu o wiedzę zawartą w Panoramie Historii Kutna. Najlepsi w tej rywalizacji okazali się: Julianna Bartczak i Antoni Szymczak, Julia Pigłowska i Nina Pietrusiak, Liliana Firaza i Alicja Ochmańska. W realizacji grantu bierze udział 30 uczniów z klas VI i VII, pod opieką Pani Patrycji Staniszewskiej i Pani Aleksandry Szymczak.

          • IId pamięta o Światowym Dniu Pluszowego Misia

          • 25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Do wspólnej zabawy z misiami przyłączyły się dzieci z klasy IId, gdyż mimo coraz nowocześniejszych zabawek moda na Misie nie przemija. "Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny MIŚ".

          • Kreatywna Matematyka w IIb

          • W listopadzie, uczniowie kl. IIb w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Kreatywna Matematyka” wykonywali zadania II modułu – Matematyka wokół nas.. Bawiąc się darami jesieni tworzyli  zbiory, każdy według jednej cechy, rytmy o różnym stopniu trudności, a także dorysowywali brakującą część obrazka w oparciu o oś symetrii. Zadania te wymagały od nich umiejętności skupienia uwagi na prawidłowościach, klasyfikowania według różnych cech, porównywania obiektów oraz dostrzegania podobieństw i różnic. Uczniowie czekają na kolejne wyzwania w grudniu, by rozwijać swą samodzielność oraz kreatywność.

          • Ozoboty w akcji w IIb

          • Uczniowie klasy IIb uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych z elementami kodowania przygotowanymi przez p. Ewę Tomczewską – Budniak, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie. Dzieci miały okazję poznać Ozoboty i ich uruchamianie. W grupach za pomocą puzzli układały trasę jazdy dla robota. Była to dla nich rewelacyjna zabawa i nauka programowania.

          • Emp@tyczna klasa 2d

          • 21 listopada w ramach IV edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Emp@tyczna klasa , dzieci z klasy 2d wraz z wychowawczynią p. Anetą Szymańską-Gruszką obchodziły Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Uczniowie ubrali się na żółto, w "kolor życzliwości", wyrażając w ten sposób chęci bycia życzliwym. Na zajęciach komputerowych wykonali piękne kartki z pozdrowieniami i wesołymi emotkami. Nie zabrakło również plakatów z pozytywnymi i wspierającymi hasłami oraz sesji fotograficznej przy szkolnych skrzydłach, bo jak wiadomo, dobre słowo, szacunek i akceptacja wszystkim dodaje skrzydeł. Najwięcej emocji wzbudziły w dzieciach kartki z imionami, na których koleżanki i koledzy z klasy musieli wpisać jakieś miłe słowa skierowane do jej właściciela. Na twarzach drugoklasistów pojawiły się serdeczne uśmiechy. Wychowawczyni przypomniała dzieciom, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z podwójną siłą. Był to wesoły, ale i pouczający dzień. Mamy nadzieję, że dzieci będą zawsze przestrzegać zasad bycia życzliwym dla innych. 

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w klasach I-III

          • 21 listopada po raz kolejny społeczność klas I-III włączyła się w obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. W klasach dominował kolor żółty, symbolizujący radość i optymizm. Podczas zajęć uczniowie rozmawiali o empatii, tolerancji, szacunku w stosunku do innych, słuchali ‘ Bajki o Ciepłym i Puchatym” Doroty Żuczkowskiej, tworzyli Mapy Myśli. Zorganizowano także klasowe konkursy na ułożenie krzyżówek z hasłami – uśmiech, radość, przyjaźń, życzliwość oraz projektowano Życzliwiaki, podpowiadające jak na co dzień można okazywać życzliwość. Dzieci również chętnie wykonywały zdjęcia przy „Skrzydłach Życzliwości.” To święto było doskonałą okazja, by zrozumieć, ile w naszych codziennych relacjach znaczą słowa:: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia oraz jak ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.

            To był dzień pełen miłych słów, gestów, uśmiechów, pozytywnych emocji.

          • Prawa dziecka – poważna sprawa!

          • 20 listopada uczniowie klas I-III włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF 2023.  W tym szczególnym dniu uczniów i nauczycieli połączył kolor niebieski, który jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, zwłaszcza tymi, których prawa nie są właściwie przestrzegane. Podczas zajęć z wychowawcami dzieci obejrzały film „Wszyscy mamy prawa”, czytały wiersze Marcina Brykczyńskiego “O prawach dziecka,” Jana Brzechwy „Kwoka,” omawiały poznane prawa oraz wyjaśniały, w jaki sposób mogą być one realizowane. Zapoznały się z Konwencją Praw Dziecka. Dowiedziały się także, dlaczego powstał zbiór takich praw i co zrobić, kiedy są one łamane. Uczniowie utrwalali znajomość poznanych praw w grach online, wykonywali kolorowanki „Pokoloruj swoje prawa,” ćwiczenia w zeszycie „Poznaj swoje prawa.” Ponadto nauczyciele przybliżyli uczniom postać Janusza Korczaka, największego przyjaciela dzieci, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego ich traktowania, prekursora tworzenia praw dziecka.

            Życzymy wszystkim naszym uczniom, aby ich prawa były przestrzegane, szanowane i chronione

          • Memoriał Szachowy Szmula Rzeszewskiego

          • 17 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły: Franciszek Chwiałkowski 6a, Marcel Saczuk 6a, Piotr Olejniczak 5c oraz Łucja Saczuk 3d wzięli udział w pierwszym Memoriale Szachowym Szmula Rzeszewskiego, który odbył się na hali MOSiR w Zgierzu.

            W zawodach nasi reprezentanci zmierzyli się z przedstawicielami szkół podstawowych ze Zgierza, Łodzi Aleksandrowa Łódzkiego oraz Dąbrówki Wielkiej. Uczestnicy byli podzieleni na dwie kategorie wiekowe: I-III oraz IV-VIII i rozgrywali szybkie partie na czas. Każda z 7 rozgrywek przewidywała 10 minut na ruch dla każdego zawodnika.

            Celem rozgrywek była popularyzacja gry w szachy wśród dzieci i młodzieży, zachęcanie do spędzania czasu wolnego w sposób aktywny.

            Jak wiemy, szachy to doskonały sposób na rozwijanie naszej sprawności umysłowej, stymulacja mózgu, rozwój myślenia strategicznego, krytycznego oraz planowania.

            Reprezentanci naszej szkoły dzielnie walczyli w tych rozgrywkach. Na szczególne uznanie zasługują Franciszek Chwiałkowski, który zajął II miejsce w kategorii wiekowej kl. VI oraz Piotr Olejniczak, który wywalczył III miejsce w kategorii klas V. Pozostali uczestnicy otrzymali za swój udział w zawodach pamiątkowe medale.

            Relację z turnieju można było obejrzeć w Teleexpressie oraz na TVP 3, gdzie nasz reprezentant Piotr Olejniczak udzielał swojego pierwszego turniejowego wywiadu.

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą grę i życzymy wielu okazji do szachowych przygód i zbierania doświadczeń w następnych turniejach.

          • Antek – Stypendystą SP 9

          • 9 października 2023r. w gościnnych progach III LO w Łodzi odbyła się XXVIII Gala Stypendialna Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, w trakcie której wybitnie uzdolnieni uczniowie woj. łódzkiego otrzymali stypendia, nagrody oraz listy gratulacyjne. Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. : pan Marcin Gołaszewski – Przewodniczący Rady Miejskiej, pani Małgorzata Moskwa-Wodnicka – Wiceprezydent Miasta Łodzi, pani Joanna Skrzydlewska – Wiceprezydent Miasta Łodzi.

            Ponadto obecna była pani Iwona Bartosik wieloletnia przewodnicząca ŁSPS – pomysłodawczyni Akcji Stypendialnej, z rąk której uczeń, absolwent naszej szkoły Antek Marzec, odebrał dyplom, stypendium naukowe oraz wielkie uznanie za wieloletnią pracę artystyczną. Antek Marzec jest jednym z 22 uczniów województwa łódzkiego, który otrzymał tak duże uznanie Łódzkiego Stowarzyszenia.

            Antoni pragnie podziękować wszystkim pedagogom za osiem lat wspólnej nauki. Absolwent dziękuje nauczycielom oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie za wszystkie cenne rady, wszelkie wsparcie, wyrozumiałość, cierpliwość, wspólne dni, podczas których razem odkrywaliśmy świat.

            Dziękuję Państwu za systematyczną motywację do zdobywania wiedzy, jestem wdzięczny za wszystko... Dziękuję za zgłoszenie mojej kandydatury do otrzymania łódzkiego stypendium. Pozdrawiam Państwa Śpiewająco :)

          • Mamy Niepodległą!

          • Społeczność klas 1-3 miała przyjemność obejrzeć występ klasy trzeciej c pod opieką pani Marty Dawidowicz-Jarota. Aktorzy oddali tym wystąpieniem hołd Niepodległej Polsce! Wolność kochamy! Wolność rozumiemy! Wolności oddać nie umiemy!

          • Świętujemy Niepodległość!

          • Świętujemy Niepodległość!Klasa trzecia c razem z panią Martą Dawidowicz-Jarota wzięła udział w teście uważności o Polsce. Spójrzcie tylko na efekty.#mamyniepodległą

          • Międzynarodowy Dzień Jeża w klasie 1d

          • W ramach zajęć plastyczno- technicznych dzieci z klasy 1d wykonały jeże oraz grzyby z ziemniaków i pietruszki. Obejrzały również krótki film, dzięki któremu dowiedziały się kilku ciekawostek o jeżach. 

          • Trening umiejętności społecznych – warsztaty profilaktyczne w klasie 2a

          • Dnia 10 listopada uczniowie klasy 2a wzięli udział w warsztatach profilaktycznych. Zajęcia poprowadził p. Sylwester Janek – socjoterapeuta, trener treningu interpersonalnego i umiejętności społecznych, pedagog. Trener wykorzystywał m.in. techniki uważności, sposoby na reagowanie w sytuacjach stresowych. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób emocje wpływają na zachowanie. Warsztaty miały na celu poprawić relację w grupie, zbudować atmosferę bezpieczeństwa i zaufania oraz wzmocnić pozytywnie uczniów.

          • Warsztaty z folklorem w klasie 2d

          • Dnia 10 listopada dzieci z klasy 2d bawiły się w folklor. Razem z wychowawczynią p. Anetą Szymańską-Gruszką wybrały się na warsztaty do Biblioteki Pedagogicznej. Zajęcia poprowadziła pani kierownik biblioteki Ewa Tomczewska-Budniak, gdzie wyjaśniła, czym jest folklor i zapoznała z tradycją, obrzędowością i folklorem naszych łowickich i łęczyckich sąsiadów. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali dawne i współczesne stroje łowickie, aktywnie odpowiadali na zadawane pytania , a na koniec wykonali piękne kolorowe serwety. Warsztaty bardzo się podobały drugoklasistom i już nie mogą się doczekać, kiedy znów pojawią się na lekcji bibliotecznej.