• Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

• Narodowe Czytanie to coroczna inicjatywa, której celem jest promowanie literatury klasycznej oraz popularyzacja czytelnictwa w Polsce. W 2024 roku odbyła się jej dwunasta edycja, a dziełem, które zostało zaprezentowane był dramat romantyczny „Kordian” Juliusza Słowackiego.

„Kordian” to jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Premiera dramatu miała miejsce w 1834 roku, a jego tematykę można uznać za kluczową dla zrozumienia epoki romantyzmu. Utwór opisuje losy tytułowego bohatera, który w zawirowaniach epoki powstania listopadowego i osobistych rozczarowaniach poszukuje sensu i celu w życiu. „Kordian” porusza kwestie takie jak: heroizm, patriotyzm, indywidualizm i determinacja w obliczu przeciwności losu. Centralnym motywem jest wewnętrzna walka bohatera, który boryka się z kryzysem tożsamości i szuka odpowiedzi na pytania dotyczące sensu jego działań oraz przyszłości Polski. Dramat nie tylko odzwierciedla emocje i aspiracje Słowackiego, ale także ilustruje szersze problemy społeczne i polityczne tamtego okresu. W ramach Narodowego Czytania „Kordiana” organizowane były liczne wydarzenia na terenie całego kraju. W bibliotekach, szkołach, centrach kultury oraz przestrzeniach publicznych odbywały się odczyty fragmentów dramatu, dyskusje na temat jego treści i znaczenia, a także warsztaty literackie i teatralne. W wielu miejscach pojawiły się również specjalne prezentacje, mające na celu przybliżenie kontekstu historycznego i literackiego dzieła.

Nasza szkoła wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną w Zgierzu Filią w Kutnie również włączyła się w obchody tego niezwykłego wydarzenia. Uczniowie klas VII – VIII wraz z nauczycielami polonistami i bibliotekarzami czytali wybrane fragmenty dramatu. Mieli również okazję zapoznać się z ciekawą prezentacją multimedialną na temat ogólnopolskiej akcji, jaką jest Narodowe Czytanie i utworami, które na przestrzeni lat były w jej trakcie odczytywane. Wzbogacili także swoją wiedzę o ciekawostki z życia Juliusza Słowackiego i epoki, w której tworzył. Celem Narodowego Czytania „Kordiana” było nie tylko przypomnienie o wielkości polskiego romantyzmu, ale także zachęcenie do refleksji nad współczesnymi wartościami i problemami społecznymi. Wydarzenie miało na celu ukazanie uniwersalności problematyki poruszanej przez Słowackiego i jej odniesienia do współczesnych realiów. Narodowe Czytanie „Kordiana” stanowiło ważny moment w kalendarzu kulturalnym Polski, podkreślając znaczenie klasyki literatury oraz jej nieustającej aktualności w życiu społecznym i kulturalnym kraju.