• Wspominamy Królową Elżbietę II

          • Dnia 29 września w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie klasy czwartej c przygotowali lekcję o życiu brytyjskiej królowej.

            Pracując w zespołach wyszukiwali ciekawostki oraz zdjęcia rodziny królewskiej. Następnie wspólnie wykonali plakaty w języku angielskim i polskim. Lekcja była nie tylko zabawą i nauką współpracy w zespole. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat Królowej Elżbiety II oraz jej rodziny. Uświadomiła uczniom jak ważną postacią w historii świata była monarchini.

          • Międzynarodowy projekt edukacyjny „Kreatywne prace plastyczne”- III edycja

          • Klasa Id pod opieką wychowawczyni p. Anety Szymańskiej-Gruszki przystąpiła do III. edycji międzynarodowego projektu edukacyjnego „Kreatywne prace plastyczne”. Organizatorką i pomysłodawczynią projektu jest autorka najpopularniejszego w Polsce edukacyjnego bloga plastycznego - "Kreatywne Prace Plastyczne". Projekt trwa od września 2022r. do maja 2023r. i jest zgodny z podstawą programową edukacji wczesnoszkolnej oraz kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/23 - p.2 - "Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży", p.8 - "Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów", a szczególnie myślenia krytycznego i innowacyjnego, wytrwałości, różnorodności i szacunku dla środowiska. Podczas trwania projektu uczniowie muszą wykonać 9 zadań podanych przez organizatora. Główne cele projektu to:

            - Prowadzenie twórczych działań plastycznych wspierających rozwój, a szczególnie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci, uwagi i mowy.
            - Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

            - Arteterapia rozwojowa dla dzieci oraz profilaktyka zdrowia psychicznego.

            - Tworzenie prac plastycznych inspirowanych przyrodą, naturą i najbliższym otoczeniem za pomocą różnych technik rysunkowych, malarskich, graficznych, papierowych i mieszanych.

            - Rozwijanie samodzielności, wzmacnianie poczucia wiary we własne możliwości.

            - Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez recykling plastyczny oraz wykluczenie materiałów zawierających plastik.

            Uczniowie z klasy Id wykonali już pierwsze zadanie projektowe, gdzie musieli namalować „Słoneczniki” na dowolnym materiale higienicznym. Pierwszaki doskonale poradziły sobie z tym zadaniem, co potwierdza zamieszczona relacja fotograficzna.

          • Wycieczka do Kłodawy

          • 28 września 2022r. klasa 3b i 3c uczestniczyła we wspaniałej wycieczce do kopalni soli w Kłodawie. Uczniowie przeżyli niezapomniane chwile pod ziemią i pełni wrażeń wrócili do domu. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca.

          • Wizyta w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

          • Dnia 27 września 2022 roku grupa 21 osób z klasy VII A i VIII F zwiedziła Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem pod opieką nauczycielek Patrycji Staniszewskiej i Aleksandry Szymczak.

            Wyjazd edukacyjny był kontynuacją realizacji zadania publicznego pod nazwą ,, Na krawędzi pamięci …, rzecz o kutnowskich Żydach”, przygotowanego przez TPZK. Młodzież zwiedziła wystawę „To są ostatnie dni naszego życia, dajemy więc znać o sobie” , spichlerz, w którym obejrzała relację Michała Podchlebnika- uciekiniera z obozu, zarysy piwnic, z których wyprowadzano ofiary do mobilnych komór gazowych. Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach edukacyjnych,a ostatnim etapem była wizyta w Lesie Rzuchowskim, w którym znajduje się Cmentarzysko – miejsce pochówku 200 000 zamordowanych Żydów z okolicznych miejscowości, m.in. Kutna, Krośniewic, Żychlina, Łodzi.

          • Przedstawienie "A friend in need is a friend indeed"

          • 27 września 2022r. uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą / n-lem języka angielskiego p. Edytą Woźniak zaprosili koleżanki i kolegów z klas 6 na przedstawienie polsko-angielskie "A friend in need is a friend indeed. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". 

            Uczniowie poznali historię  uczennic - Jenny i Lany, które mimo początkowej niechęci i uprzedzeń zrozumiały jak ważne są dla każdego człowieka przyjaźń, szacunek i chęć pomocy innym. Młodzi aktorzy wykazali się biegłą znajomością języka angielskiego, a zaśpiewana przez wszystkich uczniów kl. 6c  piosenka "F-R-I-E-N-D-S" była wspaniałym podsumowaniem przedstawienia.

            Przedstawienie przygotowane zostało w ramach Europejskiego Dnia Języków. EDJ  został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy w 2001 roku i od tego czasu obchodzony jest co roku. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Oficjalna strona EDJ: Europejski Dzień Języków > Home (ecml.at)

             

          • Młodzi kreatywni – warsztaty z optyki

          • 22 września 2022r. uczniowie kl. IIa wyjechali na warsztatach z optyki do Zakątka Odkrywców w Stróżewku. W tajemniczej atmosferze ciemności Odkrywcy poznali zasady rządzące światłem i różne jego modyfikatory. Pracując z laserami i światłem białym dowiedzieli się ile kolorów ma tęcza oraz czym różni się załamanie od rozszczepienia. Każdy zbudował swój własny kalejdoskop, a podczas pokazu sprawdził jak silna może być wiązka widzialnego promieniowania elektromagnetycznego. Wyobraźnię rozbudziło natomiast malowanie światłem!

          • Narodowe Czytanie 2022

          • W dniach od 5 do 12 września nasza szkoła włączyła się w jedenastą odsłonę ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Akcja ta organizowana jest od 2012r. pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku czytaną książką były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

            Uczniowie klas V – VIII wraz z nauczycielami polonistami czytali wybrane ballady, zwracając szczególną uwagę na ich wybitną wartość literacką, cenny wymiar moralny i bogactwo kulturowe. Mieli również możliwość zaprezentowania swoich talentów plastycznych, wykonując ilustracje do wybranej ballady Adama Mickiewicza lub rysując postać samego wieszcza. W Bibliotece Pedagogicznej natomiast, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „niezwykłym” czytaniu „Świtezianki”, połączonym z mini konkursem z ciekawymi nagrodami.

            Nawiązując do treści listu Prezydenta RP, „Ballady i romanse”: „Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że „Ballady i romanse” są esencją polskiego romantyzmu”.

            Reasumując, warto czytać utwory należące do polskiej literatury klasycznej, gdyż jest to zestaw książek, które przetrwały próbę czasu i dowiodły swojej wartości w zmieniających się okolicznościach. Chociaż pozycje klasyczne powstawały w różnych epokach, ukazane w nich treści zdołały przekroczyć ciasne ramy czasowo - przestrzenne i potwierdzić swoje uniwersalne walory.


             

          • Nominacja do nagrody w Turynie

          • 20 lipca 2022r. szkoła Podstawowa Nr 9 w Kutnie pod kierunkiem p. Agnieszki Tracz została nominowana do prestiżowej, międzynarodowej nagrody w Turynie: ETF the Innovative Teaching and Learning Award 2022 za innowacyjne nauczanie wdrażane w ramach międzynarodowych lekcji j.angielskiego on-line oraz za innowacje ekologiczne w projektach.

            Szkoła Podstawowa Nr 9 promowała postawy proekologiczne. Uczniowie i nauczyciele z Jordanii, Turcjii, Hiszpanii, Włoch tworzyli wiersze w postaci gifów, kreskówek/bajek/e-booków w języku angielskim, własne obrazy z naturą w roli głównej, kolaże, asamblaże, gry ekologiczne z elementami PROGRAMOWANIA, animowane przemowy proekologiczne. Nieodłącznym elementem innowacyjności było badanie przyrody poza szkołą, analizowanie zmian zachodzących w przyrodzie w oparciu o słownictwo poznane na lekcjach języka angielskiego (treści zawarte w podstawie programowej). Uczniowie w gronie naszych międzynarodowych przyjaciół grali w gry ekologiczne i logiczne on-line oraz tworzyli międzynarodowe logo wspólnego projektu i innowacji.

          • Pierwszaki poznały zasady ruchu drogowego

          • Dnia 16 września 2022 r. klasa I d wybrała się na spacer na pobliskie skrzyżowanie. Głównym celem wycieczki było zwrócenie uwagi na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się w pobliżu jezdni oraz nauka prawidłowego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Dzieci z uwagą obserwowały ruch uliczny, zachowania pieszych i pojazdów. Wychowawczyni podkreślała jak ważne jest przestrzeganie zasad ruchu drogowego i jakie konsekwencje niesie za sobą ich łamanie. Następnie dzieci udały się na szkolne boisko i tam poznały zasady korzystania z boiska Orlik. Dzieci radośnie wróciły do szkoły z większą świadomością wiedzy o bezpieczeństwie.

          • Kreatywne czytanie w klasie Ia - Teatrzyk Kamishibai

          • W dniu 14 września klasa Ia odwiedziła CRE Biblotekę Pedagogiczną filię w Kutnie, mieszczącą się w naszej szkole. Pani Bibliotekarka Ewa Tomczewska – Budniak zaprezentowała dzieciom bajkę wykorzystując teatrzyk kamishibai. Dzieci po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania. Uczniowie wysłuchali bajkę o emocjach pt. "W lustrzanej sali''. To niezwykle oryginalne połączenie książki ilustrowanej z teatrem. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia.

          • Dzień Kropki - Święto kreatywności i odkrywania talentów w klasach I-III

          • W czwartek, 15 września, z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki, Samorząd klas I-III zaprosił wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. Tego dnia obowiązywały ubrania w kropki, kropeczki, kropy, kółka. Dzień Kropki to święto kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału. Każdy ma talent, tylko nie zawsze potrafi go w sobie odnaleźć. Podczas lekcji oglądano  film „The Dot”, którego bohaterką jest mała Vashti. Dziewczynka, dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki, uwierzyła w swoje możliwości. Uczniowie zainspirowani filmem oddali się twórczej działalności plastycznej. W klasach przeprowadzono Festiwale Talentów, rozmowy o swojej wyjątkowości, zabawy i gry z kropką w tle.

            Po takim dniu każdy z pewnością nabrał większej wiary w swoje możliwości i wie, że niepozorna KROPKA, to tylko mały początek czegoś wielkiego!

          • APEL ORGANIZACYJNO-PORZĄDKOWY

          • 6 września 2022r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie odbył się pierwszy w bieżącym roku szkolnym apel organizacyjno-porządkowy dla uczniów klas IV-VIII.

            Pani wicedyrektor, Iwona Pietrzak, powitała wszystkich zebranych. Poinformowała, że uczniowie będą pracowali 10 miesięcy, co oznacza 35 tygodni efektywnej pracy. W II połowie stycznia nastąpi przerwa – ferie zimowe.

            Pani wicedyrektor przeszła następnie do spraw związanych z zachowaniem bezpieczeństwa w szkole. Przypomniała zapisy Statutu szkoły z tym związane, zwracając szczególną uwagę na poruszanie się uczniów po szkolnym holu i korytarzach w czasie przerw lekcyjnych. Podkreśliła wagę zasad kultury, których uczniowie mają przestrzegać w każdej sytuacji.

            Kolejnym istotnym aspektem w przemówieniu pani wicedyrektor było podkreślenie, że uczniowie mogą przebywać w szkole na ściśle określonych zasadach, czyli wtedy, kiedy mają lekcje, ale nie wcześniej niż o 7.45 (jeśli przychodzą wcześniej, mają obowiązek korzystać ze szkolnej świetlicy).

            Pani wicedyrektor podkreśliła również istotną rolę dobrej komunikacji między uczniami i nauczycielami oraz innymi pracownikami szkoły, zwracając uwagę, aby zawsze starać się rozwiązywać problemy w porozumieniu z wychowawcą. Przypomniała też zasady korzystania ze szkolnych szatni i szafek uczniowskich, zwracając uwagę na konieczność zmieniania obuwia. Uczniowie pod żadnym pozorem nie mogą opuszczać szkoły w czasie swoich lekcji.

            Pani wicedyrektor zaapelowała do uczniów, szczególnie obecnych klas ósmych, do angażowania się w wolontariat, akcje charytatywne, projekty realizowane w szkole. Zachęcała do podejmowania różnorodnych inicjatyw, samokształcenia, systematyczności, pokonywania trudności i do samorozwoju: „Pracujcie z pasją, bo bez niej zostaje obowiązek”.

            Na koniec swojego wystąpienia pani wicedyrektor podkreśliła, że w szkole to właśnie uczniowie i ich problemy są najważniejsze, dlatego zawsze mogą oni liczyć na pomoc wychowawców i nauczycieli. Zwracając się do uczniów, zakończyła apel słowami: „Traktujcie szkołę jak świetną przygodę z nowym światem, który otwiera przed Wami olbrzymie wrota. A za nimi kryją się ekscytujące przygody”.

          • Bezpieczni na drodze, kulturalni w życiu szkolnym.

          • Wraz z początkiem nowego roku szkolnego, w Szkole Podstawowej nr 9 w Kutnie podejmowany jest szereg działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczniów w drodze do szkoły.

            W ramach tych czynności we wrześniu zapoznajemy najmłodszych uczniów z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach: omawiamy podstawowe przepisy ruchu drogowego, zwracając uwagę na znajdujące się przy szkole znaki drogowe, zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych, uczymy bezpiecznego korzystania z przejść dla pieszych.

            Dnia 6 września 2022 r. klasy I- IV uczestniczyły w apelu, na który zaproszona została młodsza aspirant - pani Daria Olczyk z KPP w Kutnie. Pani policjantka omówiła z uczniami podstawowe zasady kodeksu drogowego, zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówiła sposoby jak tych niebezpieczeństw unikać lub je pokonywać. Nasz gość przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Następnie do uczniów zwróciła się pani wice dyrektor Aneta Krajewska. Omawiała zachowanie na terenie szkoły, prawa i obowiązki uczniów wynikajace ze Statutu Szkoły . Przypomniała, że mile widziane jest propagowanie właściwych wzorców zachowań, kultury osobistej wśród uczniów, umiejętność kulturalnego zachowania się w szkole oraz stosowania zwrotów grzecznościowych i prezentowanie prawidłowych postaw społecznych.

            Przypominanie podstawowych zasad kodeksu drogowego i motywowanie uczniów do przyjmowania postawy szacunku wobec siebie i innych osób z pewnością przyczynią się do ukształtowania u dzieci właściwych nawyków nie tylko w ruchu drogowym, ale i w życiu codziennym.