• „Świętujmy razem”

          • 28 kwietnia społeczność naszej szkoły wzięła udział w projekcie edukacyjnym z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Jednym z elementów projektu był  konkurs fotograficzny „Majówka z historią w tle”. Ponadto na godzinach z wychowawcą uczniowie zapoznali się z multimedialną prezentacją na temat historii związanej z uchwaleniem konstytucji oraz wzięli udział w grze edukacyjnej escape room. Mogli również sprawdzić swoją wiedzę w teście konkursowym w formie on-line.            

            Zwieńczeniem projektu był uroczysty apel z udziałem harcerzy z zastępów „Jutrzenka” i „Płomienie”, którym przewodziła druhna Klaudia Stańczyk. Podniosłe chwile i patriotyczną atmosferę przeżywaliśmy, gdy wybrzmiały dźwięki pieśni „Witaj jutrzenko swobody” wykonanej przez szkolny chór pod kierunkiem p. Agnieszki Sroki-Świstak oraz podczas poloneza zaprezentowanego przez uczniów klasy III A pod opieką p. Marioli Michalskiej, a także przez uczniów klas ósmych przygotowanych przez p. wicedyrektor Elżbietę Mikołajczyk. Młodsze dzieci na zakończenie stworzyły „żywą flagę”.

            Uroczystość uświetnił „król” Stanisław August Poniatowski, który skierował do młodzieży przejmujący list. Szkolne obchody Święta 3 Maja zostały utrwalone dzięki uprzejmości p. Mariusza Stańczaka, który zatrzymał dla nas te piękne chwile  z wykorzystaniem dronu.

            Organizatorki projektu dziękują wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, którzy przyczynili się do tego, że Jutrzenka Swobody zapadła nam głęboko w serca.                                          

            Marzanna Dwojacka

            Ewa Gawrońska

            Patrycja Staniszewska

            Aneta Marczak

            Aleksandra Szymczak

             

            LIST KRÓLA

            Kutno, 28 kwietnia 2023 r.

            Droga Młodzieży!

            Ja, ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski piszę ten list, by Was, Droga Młodzieży, zapoznać z historią uchwalenia Konstytucji 3 Maja, abyście nie zapominali o wielkich reformatorskich dziełach Waszych przodków. Posłuchajcie!   

            Marszałek koronny, Stanisław Małachowski otworzył  w 1788 roku sejm zwany Wielkim. Posłowie zebrali się, aby wzmocnić kraj i zerwać z zależnością od Rosji i samym decydować o losie Rzeczpospolitej.

            To ostatnia może chwila, aby ratować ojczyznę. Postanowiliśmy przeprowadzić reformy, wzmocnić wojsko i rząd oraz nadać prawa mieszczanom.

            Ważne i mądre słowa padły z ust  Ignacego  Potockiego. Pamiętam je dobrze, pozwólcie więc, że je przytoczę : „Uważam, iż powinniśmy nadać prawa mieszczanom i ulżyć doli chłopów."  Tak, aby każdy Polak poczuł się wolnym obywatelem naszego kraju. Jan Dekert w imieniu mieszkańców miast domagał się także praw dla mieszczan,  aby i oni mogli mieć reprezentantów w sejmie. Żądali też prawa do nabywania ziemi i do nietykalności osobistej. Poprosili mnie, by uchwalić konstytucję, która wzmocni państwo.

            Usłyszałem znamienne słowa: „Dziś 3 Maja 1791 roku, ogłaszamy ustawę rządową. Królu! Prosimy o jej zaprzysiężenie.”

            Dlatego też ja, Stanisław August Poniatowski, Król Polski złożyłem przysięgę i podpisałem pierwszą w Europie konstytucję, aby zapewnić niepodległość zewnętrzną i wolność osobistą Polaków. Aby ocalić ojczyznę przed szlachecką samowolą w postaci liberum veto (co znaczy: ,,wolny, nie pozwalam”) oraz zakusami Rosji, Austrii i Prus.

            Drodzy Uczniowie! Pamiętajcie o przeszłości  i o twórcach naszej konstytucji!

            Cieszcie się mądrą  wolnością!

            Król Stanisław August Poniatowski

          • Malowanie palcami - realizacja projektu "Kreatywne prace plastyczne"

          • Klasa Id w ramach projektu "Kreatywne prace plastyczne" malowała palcami. Tematem pracy były tulipany. Zadanie nie było łatwe, ponieważ obrazy powstały na podkładzie z kleju. Dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniem i wykazały się dużą kreatywnością.

          • Wycieczka do Łodzi

          • 27 kwietnia dla uczniów klas Ic i II b rozpoczął się wczesnym rankiem. Dzieci wraz z opiekunami wyruszyły na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym celem wyjazdu było Orientarium. Kolejnym punktem było Experymentarium. W Orientarium uczniowie mogli obserwować jego mieszkańców z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. Były to rośliny i zwierzęta z Azji Południowo Wschodniej. Experymentarium umożliwiło dzieciom samodzielne poznawanie zagadnień z wielu dziedzin nauki, techniki i kultury. To był bardzo udany dzień!

          • Pierwsza pomoc przedmedyczna w klasie 1a

          • 25 kwietnia uczniowie klasy 1a wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy, które poprowadził ratownik medyczny pan dr n. med. Dariusz Zawadzki. Zademonstrował on sposoby udzielania pierwszej pomocy, a następnie uczniowie pod jego czujnym okiem mogli sami wykonać wszystkie zaprezentowane ćwiczenia. Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Dzieci zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało dyplom ,,Małego Ratownika’’.

          • Zajęcia klasy Ib w ramach Programu Leader100SPORT

          • Uczniowie klasy Ib  z dużym zapałem realizują zadania programu "Leader100 SPORT – Przez sport do kompetencji." Doskonalą swoje umiejętności lekkoatletyczne, gimnastyczne, sportowe i ogólnorozwojowe. Odkrywają swój potencjał oraz mocne strony, rozwijają i wzmacniają kompetencje społeczne.

          • Na tropie matematyki w kinie

          • Uczniowie klasy Ib zastanawiali się nad tym, co mają wspólnego matematyka i kino. Sprawdzali w internecie, ile miejsc posiada sala w kinie KDK, szukali repertuaru filmowego dla dzieci, cennika biletów i przekąsek. Utrwalili odczytywanie i zapisywanie daty oraz godziny, nauczyli się rozpoznawać znaki rzymskie, wykonywali obliczenia pieniężne. Głównym zadaniem dzieci było przygotowanie planu wycieczki do kina z uwzględnieniem takich pojęć matematycznych jak: data seansu, czas potrzebny na zrealizowanie wycieczki, cena pojedynczego biletu, cena dla całej grupy, koszty dodatkowe. Uczniowie zaplanowali wyjście na film „Wróżka Zębuszka.” Zadanie nie było łatwe dla pierwszoklasistów, jednak pracując w grupach poradzili sobie. Za wykonanie modułu otrzymali kolejny certyfikat ogólnopolskiego programu „Natalka i Antek w wielkim świecie matematyki.”

          • Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej

          • 24 kwietnia uczniowie klasy 1a wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie. Dzięki uprzejmości starszego kapitana p. Dariusza Miszczaka dzieci mogły z bliska obejrzeć samochody oraz sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakiem dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Dzieci miały możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Z dużym zainteresowaniem dzieci obejrzały strój strażaka do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzały hełm. Wielką atrakcją dla wszystkich dzieci było wejście do wozu strażackiego oraz lanie wody z węża strażackiego.

            Z wycieczki uczniowie wrócili pełni niezapomnianych wrażeń i wspomnień. 

          • Pałac Saski w Kutnie - zagłosuj

          • Szanowni Państwo,

            Zadanie inwestycyjne pn.:"Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie" ma szansę na zwycięstwo w plebiscycie internetowym na najpopularniejszą budowę i modernizację w Polsce w ramach 27 Finału Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego "MODERNIZACJA ROKU & Budowa XXI wieku".

            Przez najbliższy miesiąc, do 12 maja Miasto Kutno gorąco zachęca Państwa do oddawania głosów na Pałac Saski w Kutnie, unikalny w skali kraju obiekt zabytkowy. 

            Uwaga: głosy można oddawać raz dziennie.

            Poniżej przekazuję link do głosowania:

            https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/editions/3413/plebiscite/stage-1?arg_1=stage-1

             

            Proszę o rozpowszechnienie informacji oraz zachęcenie do udziału w konkursie podopiecznych, pracowników, rodzinę, znajomych, bo każdy posiadacz własnego adresu e-mail może oddawać głosy.

            Bardzo dziękuję za zaangażowanie!

            --

             Źródło: UM Kutno Wydział Inwestycji

          • Lenka i Marta wyróżnione w konkursie plastycznym Kutnowskiego Domu Kultury

          • Uczennice klasy Id - Lena Nogalska i Marta Garbalińska dostały wyróżnienie w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Kutnowski Dom Kultury. Konkurs przebiegał w IV. kategoriach wiekowych, brały w nim udział dzieci z Kutna, gdzie musiały wykonać plakat "Chrońmy naszą przyrodę". 

            Lence i Marcie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w następnych konkursach! 

          • Dzień Ziemi w klasie IId

          • Dzień Ziemi to szczególny dzień, w którego obchody zaangażowała się klasa IId. Uczniowie w grupach wykonali pomysłowe plakaty, informujące o tym, jak dbać o czyste powietrze, jak oszczędzać wodę i prąd oraz jak ograniczać odpady. Dzieci były bardzo zaangażowane w wykonanie zadania i poczuły się odpowiedzialne za naszą planetę.

          • Wyniki Powiatowego Konkursu Przyrodniczego

          • Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły, Lena Obiedzińska z klasy 8f, zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie Przyrodniczym organizowanym przez II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie.

            Opiekunami Leny były Panie: Beata Góreczna i Edyta Kaba.

            Lence serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów przyrodniczych.

          • Kuchnia "na niebiesko"

          • Klasa Id w ramach realizacji projektu Autystycznie Aktywni dekorowała na niebiesko muffinki i galaretki. Dzieci bawiły się w kucharzy i cukierników, a następnie konsumowały wykonane przez siebie słodkości. Radości było co nie miara. Wszystko wyglądało pysznie i tak samo smakowało. 

          • I miejsce dla Mai Towalskiej z klasy 8f

          • Z przyjemnością informujemy, że w II Edycji Konkursu geograficznego CZY ZNASZ KRAJE EUROPY LEŻĄCE NAD MORZEM BAŁTYCKIM zorganizowanym przez Zespół Szkół Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie, w kategorii prezentacja multimedialna - uczniowie klas VII-VIII: 1. miejsce zajęła Maja Towalska uczennica klasy VIII F, opiekun Beata Ostrowska. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

          • Franek Lewański z kl. 7a Mistrzem Słowa

          • W XLIV Konkursie Recytatorskim Pięknie być człowiekiem w grupie uczniów klas VII-VIII mistrzem słowa został Franciszek Lewański z klasy VII a.

            Gratulujemy zwycięstwa  i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej.

          • Pamiętamy i szanujemy!

          • W minionym tygodniu, klasy VII a i VIII f pod opieką wychowawczyń p. Patrycji Staniszewskiej i p. Aleksandry Szymczak uczestniczyły w wydarzeniach związanych z historią naszego regionu i państwa.

            17 kwietnia zwiedziliśmy wystawę Byli naszymi sąsiadami – kutnowscy Żydzi. Oprowadziła nas po niej jej inicjatorka p. Bożena Gajewska – członkini TPZK. Tego dnia udaliśmy się również do pawilonu wystawienniczego na Placu Wolności, w którym znajduje się Panorama Historii Kutna. Przyjrzeliśmy się graficznej historii naszego miasta, której kopia znajduje się w holu głównym naszej szkoły.

            20 kwietnia klasa VII a wzięła udział w miejskich obchodach Dnia Pamięci o Kutnowskich Żydach. Zaprezentowaliśmy sztandar naszej szkoły i złożyliśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową na terenie byłego getta w Kutnie. Tym samym dopełniliśmy udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Żonkile.