• Sukces ucznia z klasy Id i uczennicy z klasy Va w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Ojciec, Pasterz, niezwykły Polak - kardynał Stefan Wyszyński".

          • Piotr Matysiak z klasy Id zajął I miejsce w województwie w kategorii klas I – III, opiekun p. Anna Kowalska, a Lena Wojtczak z klasy Va otrzymała wyróżnienie w kategorii klas IV – VI, opiekun p. Agnieszka Sroka - Świstak. Organizatorami konkursu byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Goszczanowie, Gminny Ośrodek Kultury w Goszczanowie, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chlewie.

            Cel konkursu to upowszechnianie wiedzy o osobie, życiu i działalności błogosławionego Kardynała Wyszyńskiego. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej.

                                                                                    Gratulujemy Piotrowi i Lenie!

          • Ślubujemy! - uroczyste pasowanie na ucznia

          • 27 października 2022 roku  odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. W tej ważnej chwili uczestniczyli zaproszeni goście: Pani Iwona Kaca - Dyrektor Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie, Pani  Danuta Blus -  Przewodnicząca  Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji, Pan Jarosław Kotliński - Naczelnik Wydziału Edukacji, Pan Piotr Łaszewski - Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Pani Renata Jagodzińska - Falk - kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Pani Ewa Tomczewska - Budniak - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zgierzu, Filia w Kutnie, Pan Janusz  Kaczmarek - Prezes Zarządu Powiatowego LOK w Kutnie, Pani Małgorzata Margulska - Haczyk - Dyrektor  szkoły ,  wicedyrektorzy -  Pani Aneta Krajewska,  Pani Elżbieta Mikołajczyk, Pani Ewa Milka - kierownik świetlicy z dożywianiem, Pani Katarzyna Jabłońska -przewodnicząca Rady Rodziców wraz z reprezentacją Rady Rodziców,  nauczyciele, rodzice i najbliższa rodzina uczniów klas I,  reprezentanci klas II i III.

            Uroczystość poprowadzili uczniowie klasy IIId – prowadzący Franciszek Wawrzyńczak, król – Antoni Minkuszek, marszałek – Wojciech Materka.

            Nasi najmłodsi musieli wkupić w łaski króla i zgromadzonych oraz wykazać się wiedzą , którą zdobyli przez próbny okres pobytu w szkole. Dzieci świetnie sobie poradziły z zadaniami egzaminacyjnymi. Udowodniły wszystkim, że znają polskie symbole, zasady ruchu drogowego, wiedzą jak należy zachowywać się w szkole. Dały też popis swych talentów plastycznych, tanecznych, recytatorskich czy wokalnych. Później nastąpiła ta najważniejsza chwila – ślubowanie, które uczniowie złożyli na Sztandar naszej szkoły. Po nim Pani Iwona Kaca, Pani Małgorzata Margulska -  Haczyk, Pan Jarosław Kotliński oraz Pani  Danuta Blus dokonali wielkim ołówkiem, symbolicznego pasowania na ucznia. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Miłą niespodzianką dla pierwszoklasistów były „torby obfitości” - upominki ufundowane przez Prezydenta Miasta Kutno oraz gry edukacyjne dla klas, zakupione przez Kuratorium Oświaty w Łodzi, z siedzibą w Kutnie.

            Ta szkolna uroczystość dostarczyła pierwszakom niezapomnianych przeżyć, rodzicom wiele wzruszeń, nauczycielom dumy i radości z nowo przyjętych uczniów.  

            Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

          • Nagrodzeni!

          • Z ogromną radością informujemy, iż stypendium Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole przyznano Maciejowi Domagale i p. Agnieszce Tracz. Nagrodzeni to osoby wyróżniające się pomysłowością oraz obdarzone wieloma zdolnościami na różnych płaszczyznach. 

            Pani Agnieszka Tracz odebrała nagrodę za innowacyjność i kreatywność w pracy pedagogicznej. Znalazła się w gronie 9 najlepszych nauczycieli-innowatorów naszego województwa. Niezwykłe słowa uznania kierujemy pod adresem naszego absolwenta Macieja Domagały, który znalazł się wśród 18 stypendystów województwa łódzkiego wyróżnionych przez Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole. Maciej to obdarzony wieloma talentami artysta: gra, śpiewa, aktywnie uczestniczy w życiu szkoły. To również wolontariusz oraz wielokrotny laureat wielu konkursów i festiwali pianistycznych. 

            Stypendia i nagrody zostały wręczone podczas uroczystej XXVII edycji gali organizowanej pod patronatem Prezydenta Miasta Łodzi w dniu 27 października 2022r.  

            Maćkowi i p. Agnieszce serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.  

          • Kodowanie- Ozoboty

          • 26 października 2022 roku uczniowie klasy IIIC odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Kutnie i utrwalili sobie wiedzę na temat kodowania, czyli logicznego myślenia, dedukcji i obserwacji poprzez zabawę Ozobotami.
            Te małe i sympatyczne roboty stworzone specjalnie z myślą o nauce programowania, zachwyciły dzieci, które bawiły się rewelacyjnie.

          • Ogólnopolski Tydzień Kariery w klasach IV - VIII

          • W dniach 17-21.2022 obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem: „Łap za stery do swojej kariery”.

            Uczniowie klas IV-VIII w ramach zajęć z wychowawcami klas podejmowali temat kariery zawodowej. Wykorzystując technikę burzy mózgów opracowali skojarzenia ze słowem KARIERA. Wytwory ich prac, a także symbol przewodniego hasła – STER  wykorzystano  do przygotowania szkolnej gazetki.

          • Eliminacje powiatowe XV. edycji Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa

          • 25 października w Szkole Podstawowej nr 9 odbyły się eliminacje powiatowe XV. edycji Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa. Do konkursu przystąpiło 13 drużyn z powiatu kutnowskiego, które były reprezentowane przez dwuosobowe zespoły uczniów klas II szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu wiedzy o bezpieczeństwie oraz pokonanie w jak najkrótszym czasie przygotowanego toru przeszkód. Reprezentantami naszej szkoły byli Basia Skrzypińska- uczennica klasy IId oraz Tytus Hakało- uczeń klasy IIa, którzy spisali się znakomicie, zdobywając wysokie drugie miejsce. Składamy serdeczne podziękowania i gratulacje uczestnikom, ciesząc się z możliwości propagowania wiedzy o bezpieczeństwie wśród uczniów.

          • Światowy Dzień Origami

          • Dnia 24 października uczniowie klasy 1d obchodzili Światowy Dzień Origami. Origami to japońska sztuka składania papieru, poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Ćwiczy ona precyzję, sprawność manualną i koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. Z tej okazji pierwszaki uczestniczyły w warsztatach origami, przeprowadzonych przez instruktorki plastyki z Kutnowskiego Domu Kultury. Dzieci z dużą dokładnością i cierpliwością wyczarowały niesamowite wiewiórki z papieru. Po godzinie warsztatów powstały piękne prace, a uczniowie świetnie się bawili.

          • Wycieczka do Łodzi

          • W dniu 19.10.2022 uczniowie klas 8a, 8b i 8c wzięli udział w wycieczce do Łodzi. Najpierw obejrzeli musical Tadek na tropach Minotaura w Teatrze Muzycznym. Następnie udali się do Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie czekały na nich ścieżki zwiedzania dotyczące przetwarzania energii, mikroświata i makroświata oraz rozwoju wiedzy i cywilizacji. Na koniec obejrzeli pokaz w Kinie Sferycznym. Podczas wizyty młodzież zapoznała się między innymi z tajnikami naszej galaktyki. Dzięki nowatorskim efektom multimedialnym uczestnicy mogli przeżyć wirtualną podróż w przestrzeń kosmiczną. Wizyta w EC1 udowodniła wszystkim, że nauka to nie tylko teoria, ale także świetna zabawa.

          • #CodeWeek 2022

          • 8 – 23 października 2022 r. nasza szkoła aktywnie włączyła się w Europejski Tydzień Kodowania –  społeczną inicjatywę, której celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. 

            W tych dniach europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. CodeWeek to znakomita okazja do ćwiczenia umiejętności analitycznego, logicznego i kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów oraz współpracy przy programowaniu. To także doskonały sposób na naukę poprzez zabawę. W naszej szkole przeprowadziliśmy wiele aktywności inspirujących rozwój kodowania. Uczestniczyli w nich wszyscy uczniowie, którzy dopiero rozpoczynali lub kontynuowali swoją przygodę z magią kodowania.

          • Sukces młodej pływaczki!

          • 21 października 2022 r. w Łodzi w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej odbyły się Mistrzostwa Województwa Łódzkiego 8, 9, 10 lat w pływaniu organizowane przez Łódzki Okręgowy Związek Pływacki. W zawodach brali udział zawodnicy z całego województwa łódzkiego.  

            Zuzanna Żydowo z klasy 4a brała udział w dwóch konkurencjach, gdzie zajęła następujące miejsca:  III miejsce w konkurencji 50m klasyczny styl z wynikiem 46.24  oraz IV miejsce w konkurencji 50m dowolny style z wynikiem 35.98. 

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

          • Ogólnopolski Tydzień Kariery w klasach I-III

          • W dniach 17.10.2022 – 21.10.2022r. uczniowie klas I-III aktywnie włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem” Złap za stery do swojej kariery.” Dzieci obejrzały filmy edukacyjne - „Zawody”, „Uczymy się z Adasiem - Poznajemy zawody.” W klasach przeprowadzono quizy, kalambury, stworzono plakaty reklamujące wybrane profesje. Odbyły się też  klasowe konkursy plastyczne: „Mój wymarzony zawód”, kl.I, „Zawody moich dziadków” kl.II,Genealogiczne drzewo zawodowe mojej rodziny”, kl.III. Ponadto na zajęciach komputerowych uczniowie odwiedzili Miasto zawodów i poznali te zawody, które najbardziej ich interesują. Trzecioklasiści uczestniczyli też w zajęciach warsztatowych ,,Świat zawodów”, które poprowadziła pani Joanna Szczepańska - psycholog i doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Kutnie. Natomiast w czwartek Samorząd klas I-III zaproponował akcję „Dzień Zawodów”, dzięki czemu szkoła stała się jednym wielkim rynkiem pracy. Uczniowie przebrani za przedstawicieli różnych profesji chętnie opowiadali o wybranym zawodzie oraz z dumą prezentowali swoje wspaniałe stroje. Można było spotkać: lekarzy, żołnierzy, nauczycieli, piłkarzy, policjantów, kucharzy i wielu, wielu innych. Przez cały dzień panował duch kariery zawodowej. Tydzień przepełniony bogactwem zawodów przechodzi do historii oraz wpisuje się już w kalendarz stałych wydarzeń naszej szkoły.

          • Zaprzysiężenie sportowców z klasy IV a

          • W czwartek 20 października br. odbyło się zaprzysiężenie młodych sportowców - koszykarek i baseballistów z klasy IV a, którzy złożyli ślubowaniei zobowiązali się do godnego reprezentowania szkoły, miasta i kraju w zawodach sportowych.

            Z rąk pani wicedyrektor Elżbiety Mikołajczyki opiekunów grup pana Tomasza Pasińskiego i pana Marcina Smakowskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców SP 9. Tym samym uczennice i uczniowie przyjęci zostali w poczet sportowców szkoły i rozpoczęli swoją sportową przygodę.

            Czwartoklasistom życzymy wytrwałości w dążeniu do celu oraz niezapomnianych, licznych startów w zawodach.

          • Włóczkowe inspiracje w kl. IIa

          • 19 października 2022r. dzieci z klasy IIa odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną w Kutnie i wzięły udział w warsztatach pt. „Włóczkowe inspiracje”. Węzły, supełki, sploty… Sznurki, wełna, włóczka. Poczuły ich miękkość, nauczyły się splatać, przekładać, wiązać i zaplatać. Stworzyły ozdobne sznureczki, które mogą stać się zakładką do książki, przywieszką do kluczy, bransoletką… .Przy okazji poćwiczyły swoją sprawność manualną.

          • Zabawy z optyką

          • 17 października uczniowie klas IB i ID wzięli udział w warsztatach z optyki, zorganizowanych przez Zakątek Odkrywców w Starym Boryszewie. Pierwszoklasiści poznali zasady rządzące światłem, dowiedzieli się czym różni się załamanie od rozszczepienia, zbudowali własny kalejdoskop. Wielkie zainteresowanie uczniów wzbudziło malowanie światłem. Dzieci zamieniły się w księżniczki, aniołki, zajączki, motylki, rycerzy, a panie w czarodziejki. „Młodzi naukowcy” po serii ciekawych eksperymentów i solidnej porcji dobrej zabawy, wrócili bardzo zadowoleni.

            Warsztaty pomogły dzieciom zrozumieć otaczający świat, rozbudziły ich ciekawość i zainteresowanie fizyką.

          • „Razem działamy, czysto oddychamy”

          • Niemal cały świat oddycha toksycznym powietrzem. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 99% ludności świata żyje w miejscach, w których poziom zanieczyszczeń powietrza przekracza dopuszczalne limity.

            Wdychamy dwutlenek azotu i pył zawieszony, a w naszej krwi krążą plastik i ołów. Negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza, dotykają nas wszystkich, a najmocniej dzieci. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o poprawę jakości powietrza w naszym najbliższym otoczeniu.

            Z tego powodu nasza szkoła wzięła  udział w konkursie „Razem działamy, czysto oddychamy” - realizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, zainicjowanej przez Otrivin Oddychaj Czysto.

            W naszej szkole w miesiącu wrześniu i październiku Szkolny Koordynator Konkursu p. Edyta Kaba zorganizowała kilka działań tj.: SZKOŁA W KWIATACH, PUSTA SALA, ZDROWY ODDECH, AUTORSKI SCENARIUSZ  „Zanieczyszczenie powietrza w życiu człowieka ” (I-III) i  Recepta na czyste powietrze (IV-VIII). W działania te włączyło się wielu  nauczycieli, uczniów i rodziców.

            W ramach tych przedsięwzięć zebraliśmy około 300 kwiatów, które swoim pięknem i dobroczynnym działaniem będą cieszyć nas wszystkich cały rok. Powstało mnóstwo plakatów i wierszy. Wypracowaliśmy  również receptę na czyste powietrze. Na warsztatach zoorganizowanych przez szkolnego logopedę i nauczycieli wychowania fizycznego  dowiedzieliśmy się jak prawidłowo oddychać i jaki jest wpływ oddechu na redukcję stersu. Przeprowadzaliśmy lekcje na świeżym powietrzu, korzystając z uroków złotej polskiej jesieni. Zyskaliśmy praktyczną wiedzę, jak przeciwdziałać smogowi, dbać o czyste powietrze i wpływać na lepszą jakość swojego zdrowia.

          • Dzień Edukacji Narodowej 2022

          • ,,Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze. Dla nas każde dziecko jest wyjątkowe.’’

            Piątek 14 października, to był wyjątkowy dzień w naszej szkole. O godzinie 11.00 w hali sportowej odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 

            Na uroczystość przybyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz zaproszeni goście w osobach: Z-ca Prezydenta Miasta Kutno pan Zbigniew Wdowiak, wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi z Delegaturą w Kutnie pani Agnieszka Szczech, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji pani Danuta Blus, Naczelnik Wydziału Edukacji pan Jarosław Kotliński, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia pani Renata Jagodzińska- Falk, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie Pani Ewa Tomczewska- Budniak, Prezes Zarządu Powiatowego LOK w Kutnie pan Janusz Kaczmarek i przewodnicząca Rady Rodziców pani Katarzyna Jabłońska wraz z reprezentantami Rady Rodziców.

            Akademia rozpoczęła się od części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy II C pod kierunkiem pani Marty Dawidowicz. W części oficjalnej głos zabrała pani Dyrektor Małgorzata Margulska-Haczyk, która przedstawiła sukcesy szkoły, mówiła o jej rozwoju, podziękowała i złożyła życzenia swoim nauczycielom podkreślając ich sumienność, kreatywność i zaangażowanie wkładane w nauczanie i wychowanie dzieci. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty i słowa uznania w stosunku do dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się nauczycielom.

            W tym roku z rąk Ministra Edukacji Narodowej Złoty Krzyż Zasługi odebrała pani wice dyrektor Elżbieta Mikołajczyk. Złoty Medal za długoletnią służbę otrzymała pani Jolanta Stasiak, Srebrny Medal za długotrwałą służbę dostała pani Beata Paluchowska. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Medal Komisji Edukacji Narodowej – przyznano pani Marzannie Kamińskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej wręczono pani Joannie Lach -Skrzyneckiej.

            Nagrodę Prezydenta Miasta Kutno otrzymali w tym roku: pani dyrektor Małgorzata Margulska- Haczyk, pani wice dyrektor Aneta Krajewska, pani Alina Limanowska, pani Beata Ostrowska, pani Joanna Lach- Skrzynecka i pan Tomasz Pasiński.

            Stypendium Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole otrzymała pani Agnieszka Tracz i nasz absolwent Maciej Domagała.

            Nagrody dyrektora otrzymali Państwo: Dorota Andrzejewska, Monika Antczak, Mariusz Baranowski, Hanna Chmielecka , Joanna Czuba, Marta Dawidowicz, Jolanta Dąbrowska, Marzanna Dwojacka, Dominika Gwizdała-Pawlik, Dorota Jagiełło, Edyta Kaba, Marzena Karbowska, Anna Kowalska, Monika Królak, Jacek Kudła, Aleksandra Lewandowska, Aneta Marczak, Agnieszka Maćkowska, Mariola Michalska, Ewa Milka, Monika Olejniczak, Katarzyna Osmolak- Żółtowska, Beata Paluchowska, Agnieszka Sodulska, Patrycja Staniszewska, Jolanta Stasiak, Julita Szczygielska, Aneta Szymańska - Gruszka, Aleksandra Szymczak, Małgorzata Witczak, Beata Zatońska, Edyta Woźniak, Justyna Ziółkowska.

            Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Konkursy z okazji Dnia Edukacji Narodowej w klasach I-III

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski klas I-III zorganizował okolicznościowe konkursy- Kartka pocztowa dla naszych nauczycieli - konkurs plastyczny oraz Wiersz, rymowanka poświęcona nauczycielom - konkurs literacki. Gratulujemy najmłodszym poczucia humoru, serca i talentu.