Drodzy Uczniowie oraz Rodzice.
Poniżej zamieszczone zostały informacje dotyczące organizacji oraz przebiegu egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023.
1. Termin główny egzaminu:
- język polski – 23 maja 2023 r. (wtorek), czas trwania 120 min. *180 min. czas wydłużony dla uprawnionych,
- matematyka – 24 maja 2023 r. (środa), czas trwania 100 min. *150 min. czas wydłużony dla uprawnionych,
- język obcy nowożytny – 25 maja 2023 r. (czwartek), czas trwania 90 min. *135 czas wydłużony dla uprawnionych.
Jako termin dodatkowy, dla tych którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w dniach 23-25 maja, wyznaczono 12-14 czerwca 2023 r.
2. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy.
3. Uczniowie na egzamin przychodzą w stroju galowym najpóźniej o 8.25.
4. Uczniowie nie wnoszą na salę egzaminacyjną urządzeń telekomunikacyjnych, żadnych książek (oprócz słowników przez uprawnionych uczniów), maskotek poza: długopisem z czarnym wkładem może być cienkopis (nie może być ścieralny), linijką na matematyce, małą butelką wody, którą stawiają na podłodze przy nodze stolika.
5. Uczniowie, wchodząc do szkoły głównym wejściem na hol, podają dyżurującemu nauczycielowi swoje imię i nazwisko oraz klasę.
6. Uczniowie zostawiają swoje rzeczy w wyznaczonej sali (szatni), która będzie zamknięta w trakcie egzaminu:
Przydział sal z przeznaczeniem na szatnie:
C13 – uczniowie piszący egzamin w salach na 2 piętrze – segment C
C14- uczniowie piszący egzamin w salach na 1 piętrze– segment C
C12 – uczniowie piszący egzamin w salach w segmencie B
7. Uczniowie udają się pod wyznaczoną salę egzaminacyjną.
8. Jeden z uczniów piszący w danej sali idzie z przewodniczącym zespołu nadzorującego i członkiem zespołu do PZE – dyrektora szkoły po testy egzaminacyjne.
9. Uczniowie w poszczególnych salach egzaminacyjnych piszą egzamin zgodnie z imiennymi listami wywieszonym na drzwiach do segmentów oraz na drzwiach sal egzaminacyjnych (poniedziałek o 13.00).
10. Uczniowie są wpuszczani do sali egzaminacyjnej po okazaniu dokumentu tożsamości (np. legitymacji szkolnej). Po wyczytaniu z listy uczeń wylosuje numer stolika, przy którym będzie pracował. Numer ten zostanie zapisany do Wykazu zdających w danej sali. Uczeń nie może zmienić wylosowanego miejsca.
11. Następnie uczniowie otrzymają od przewodniczącego zespołu nadzorującego paski z imieniem i nazwiskiem, kodem, nr PESEL oraz naklejki (po 2 naklejki na każdy egzamin z j. polskiego i j. angielskiego oraz z matematyki).
12. Na wylosowane miejsce pracy będą kierowani przez członka zespołu nadzorującego.
13. Następnie zostaną zapoznani przez przewodniczącego z zasadami zachowania na egzaminie (m.in. że każdy problem, pytanie uczeń zgłasza przez podniesienie ręki - o zasadach oddawania arkuszy po zakończeniu pracy; o tym że na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem będą mieli przypomniane o konieczności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi; - o dodatkowych 5 minutach, które otrzymają po zakończeniu czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań wyłącznie na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi – dotyczy uczniów bez dostosowań.
14. Uczniowie z dostosowaniami, nie przenoszą rozwiązań zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi. Ich prace kodują członkowie zespołu nadzorującego.
15. O wyznaczonej godzinie, nie wcześniej, otrzymują arkusze egzaminacyjne. Po otrzymaniu zeszytów egzaminacyjnych na polecenie przewodniczącego zespołu nadzorującego odczytują instrukcję i muszą sprawdzić, czy zestaw egzaminacyjny jest kompletny, tzn. czy ma wszystkie strony, czy są one wyraźnie wydrukowane. Jeżeli byłyby istotne braki należy natychmiast zgłosić przewodniczącemu zespołu nadzorującego. Po czynnościach organizacyjnych (sprawdzeniu poprawności danych na naklejkach, wpisaniu kodu, nr PESEL, naklejeniu naklejek (najpierw na karcie odpowiedzi a później na arkuszu, uzyskaniu informacji na temat zaznaczania odpowiedzi i nanoszenia poprawek, itd.), o czym zostaną poinformowani przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, zapisany zostaje czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu, co sygnalizuje rozpoczęcie pracy z testem egzaminacyjnym.
16. Zespół nadzorujący może udzielać uczniom wyjaśnień tylko w kwestii instrukcji, nie może udzielać wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich komentować.
17. W czasie trwania egzaminu uczeń pracuje samodzielnie i nie zakłóca przebiegu egzaminu, a w szczególności:
- nie opuszcza sali egzaminacyjnej (tylko w szczególnie uzasadnionej sytuacji, np. zdrowotnej może opuścić salę po uzyskaniu pozwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego i przy zachowaniu warunków uniemożliwiających kontaktowanie się zdającego z innymi osobami),
- nie opuszcza wylosowanego miejsca,
- w żadnej formie nie porozumiewa się z innymi zdającymi, nie wypowiada uwag i komentarzy,
- nie zakłóca przebiegu egzaminu.
18. Na egzaminie z j. polskiego, matematyki i j. angielskiego pracują z całym arkuszem egzaminacyjnym, nie odrywają kart odpowiedzi.
19. Na egzaminie z matematyki uczniowie nie piszą rozwiązań na marginesie, mogą robić notatki w brudnopisie.
20. Uczeń, który ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza przez podniesienie ręki i czeka na podejście członka zespołu nadzorującego.
21. Po zakończonym egzaminie (co zgłaszają przez podniesienie ręki) uczniowie czekają na instrukcje przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.
22. Po arkusz podchodzi członek zespołu, który w obecności ucznia sprawdza kompletność arkusza, poprawność zakodowania arkusza i uzupełnienie karty odpowiedzi (w przypadku uczniów z dostosowaniami zaznaczenie odpowiedzi w arkuszu). Gdy pozwala na to czas, nakazuje uczniom uzupełnienie karty odpowiedzi. Uczeń wykonuje czynności samodzielnie.
23. Uczeń może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem), ale najpóźniej na 10 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 10 minut przed zakończeniem egzaminu uczeń (nawet jeżeli skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) nie opuszcza sali egzaminacyjnej.
24. Uczniowie opuszczają salę, gdy otrzymają zgodę przewodniczącego zespołu nadzorującego. Wychodząc, zostawiają na ławce paseczki z kodami, spinacze.
25. Pracom zespołu egzaminacyjnego przypatruje się jeden z uczniów, który pozostaje w sali egzaminacyjnej do zakończenia prac komisji.
26. Starajcie się wykorzystać w pełni, maksymalnie czas przeznaczony na pracę z arkuszem. Czytajcie dokładnie polecenia – podkreślcie w poleceniu czynności, które macie wykonać. Zapisujcie czytelnie odpowiedzi. Dokładnie zamalowujcie kwadraciki na karcie odpowiedzi i sprawdźcie, czy przenieśliście poprawnie odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
27. W razie stwierdzenia naruszenia przepisów Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej może unieważnić egzamin w stosunku do wszystkich zdających albo do poszczególnych zdających.
28. Najczęstsze powody unieważnienia mogą być następujące, np.:
- niesamodzielne rozwiązanie zadań,
- występowanie w pracy egzaminacyjnej ucznia jednakowych sformułowań wskazujących na udostępnianie/korzystanie z rozwiązań innego ucznia,
- niemożność ustalenia wyników danej części sprawdzianu z powodu zniszczenia pracy egzaminacyjnej
- wniesienie przez ucznia do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego albo korzystanie z niego podczas egzaminu
- zakłócanie przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym.
29. Wyniki zostaną opublikowane 3 lipca w ZIU SIOEO i przekazane szkołom (uczniowie otrzymają loginy i hasła na najbliższych (po egzaminie) zajęciach z wychowawcą), do 6 lipca zostaną przekazane zaświadczenia przez OKE do szkół, 6 lipca nastąpi wydanie uczniom zaświadczeń (informacja w e- dzienniku).
Życzymy Wam odwagi, bo ona rodzi sukces, mobilizacji, bo ona wpływa na jasność myśli, spokoju, bo on decyduje o dokładności.
Połamania piór!
Dyrektor szkoły
Małgorzata Margulska-Haczyk
Wicedyrektor
Iwona Pietrzak