Przed nami majowe dni świąteczne: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja.
1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
Święto Pracy zostało ustanowione w 1889 r. w celu upamiętnienia wydarzeń, mających miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Został zorganizowany strajk robotników, krwawo stłumiony przez policję. Na ziemiach polskich Święto Pracy jest obchodzone od 1890 r. W czasach PRL - u organizowano pochody, dziś 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy, czym podkreśla się zagwarantowane prawo do odpoczynku.
2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Upamiętnia wydarzenia z 2 maja 1945 r., kiedy to polscy żołnierze umieścili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie i siedzibie parlamentu niemieckiego. Podkreśla znaczenie obchodzonego w tym samym dniu Dnia Polaków i Polonii za granicą. 2 maja można w sposób szczególny oddać szacunek polskiej fladze, dekorując nią domy i ulice i zakładając kokardę narodową. Przypomnijmy sobie, że biel oznacza czystość, a czerwień ogień, waleczność, odwagę.
3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Konstytucja 3 maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Uchwalił ją Sejm Wielki 3 maja 1791 r. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła liberum veto i wolną elekcję. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791r. Po odzyskaniu niepodległości ustanowiono je w 1919 r. i ponownie w 1990 r .
Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie odpowiedzieli na propozycje nauczycielek historii i języka polskiego. Wyrazili swoją miłość do Ojczyzny wierszem, obrazem, piosenką. Przygotowali prezentacje, przekazując wiedzę historyczną z wykorzystaniem nowoczesnych aplikacji. Poniżej prezentujemy wykonane prace. Ich wybór nie był łatwy. Poziom był bardzo wysoki. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie!
Każdy z Was zaświadczył, że PIĘKNIE BYĆ POLAKIEM!.