Kwiecień to miesiąc pamięci o Żydach. Właśnie 19 kwietnia przypadła 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tak jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w społeczno-edukacyjnej akcji ,,Żonkile” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
W ostatnim tygodniu kwietnia nauczycielki historii pani Patrycja Staniszewska oraz pani Aleksandra Szymczak przeprowadziły w klasach VI i VII lekcje, bazując na materiałach otrzymanych przez organizatorów akcji. Uczniowie poznali Marka Edelmana, ostatniego przywódcę Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta. Przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Dlaczego akurat Żonkile? Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.