Życzenia od klasy 8c
Kulinarna podróż po zdrowie uczniów klas I-III w ramach Szkolnej Kampanii Profilaktycznej „Zdrowie i bezpieczeństwo na szóstkę”
- 144
Samorząd klas I-III zachęcił najmłodszych uczniów do zwiększenia spożywania owoców i warzyw w codziennym życiu. Przez cały tydzień zdobywano wiedzę na temat wartości odżywczych warzyw i owoców i ich wpływu na zdrowie człowieka. Wymyślano hasła promujące zdrowe odżywianie, przeprowadzono Quizy wiedzy, układano przepisy na potrawę, koktajl, sok z warzyw lub owoców. Wykonano prace plastyczne - Talerz pełen witamin. W dniu 09.10.2024r. zorganizowano Festiwal Owocowo-Warzywny. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności kulinarne, pod okiem wychowawców, przygotowując wyjątkowe w smaku sałatki, surówki, szaszłyki, soki. Przepyszne smakołyki prezentowano na przygotowanych stolikach, zachęcając wszystkich do degustacji. Ciekawe kompozycje przygotowane przez dzieci pokazały, że zdrowe jedzenie, w szczególności z warzyw i owoców, może nie tylko fantastycznie wyglądać, ale i smakować.
Klasa 3d na wycieczce w Chempaku.
Klasa 3d , z wychowawcą p. Anetą Szymańską-Gruszką wybrała się na wycieczkę do firmy CHEM PAK, producenta opakowań plastikowych. Uczniowie zostali zaproszeni przez właścicieli firmy, Państwa Martę i Krzysztofa Wojtczaków, którzy z dużym zaangażowaniem pokazali dzieciom jak produkuje się plastikowe butelki, oprowadzili po hali produkcyjnej, przygotowali quizz ze zdobytej wiedzy. Dzieci z radością odpowiadały na pytania i rozwiązywały zagadki. Na koniec trzecioklasiści z humorem udzielali wywiadów i szczęśliwi wrócili do szkoły. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie, miłą atmosferę i prezenty firmowe. Podsumowaniem wizyty w CHEMPAKu były słowa dzieci : "To była najlepsza wycieczka na jakiej byliśmy".
foto- Chempak Sp. z o.o.
43
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
- 21
Czwartek - 10 października w naszej w szkole był dniem, w którym szczególną uwagę zwracaliśmy na nasze zdrowie psychiczne, pamiętając, że jest ono podstawą do prawidłowego funkcjonowania i pełnego zdrowia fizycznego.
W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego mieliśmy możliwość odpoczynku na przerwach śródlekcyjnych w strefie relaksu. Uwalnialiśmy endorfiny podczas gier planszowych. Spacerując holem mogliśmy wzmacniać się pozytywnymi cytatami i odprężać przy wtórze śpiewu ptaków. Na zajęciach wychowania fizycznego, dzięki kombinacji fizycznej aktywności oraz ćwiczeniom relaksacyjnym i wyciszającym, mogliśmy poczuć się bardziej zrelaksowani, co z pewnością pozytywnie wpłynęło na naszą zdolność radzenia sobie ze stresem oraz umiejętność „stawiania czoła” kolejnym wyzwaniom edukacyjnym.
Istotnym elementem tego dnia była możliwość poszerzenia wiadomości, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne. Służyły temu rozmowy ze specjalistami oraz broszury informacyjne przygotowane przez specjalistów i uczennice kl. VII c. Młodsi uczniowie poprawiali swoje samopoczucie słuchając bajki relaksacyjnej. Dziś szczególnie zachęcaliśmy do uważności na siebie i drugiego człowieka, a przyświecało nam hasło „Odrzuć stres-załóż dres!”
Książki w ramach ogólnopolskiego programu „Czytam sobie z radością”.
Kochani, miło nam poinformować, że w ramach ogólnopolskiego programu „Czytam sobie z radością”, nasza biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o nowe pozycje książkowe. Są one przeznaczone przede wszystkim dla uczniów klas I – III, ponieważ głównym zadaniem wspomnianego już programu jest pomoc nauczycielom, dzieciom i rodzicom w nauce czytania na pierwszym etapie edukacyjnym.
Zapraszamy do biblioteki i gorąco zachęcamy do lektury!
Bibliotekarze:
Beata Paluchowska
Monika Olejniczak
Szkolny konkurs pięknego czytania pt. „Książka Mówi”.
- 2
W dniu 07.10.2024 r. w bibliotece szkolnej odbył się pierwszy etap szkolny konkursu pięknego czytania pt. „Książka Mówi”. Jego celem jest promowanie czytelnictwa oraz popularyzowanie dorobku artystycznego patronów roku 2024: Czesława Miłosza, Kazimierza Wierzyńskiego, Witolda Gombrowicza, Marka Hłaski oraz Melchiora Wańkowicza.
W konkursie wzięli udział następujący uczniowie:
-
Lena Wojtczak z klasy 7a
-
Hanna Biegniewska z klasy 7b
-
Julia Skoczeń z klasy 7b
-
Julianna Bartczak z klasy 7c
-
Oskar Janiak z klasy 8c
-
Franciszek Wasiak z klasy 8c
Miło nam poinformować, że do kolejnego etapu konkursu zostali zakwalifikowani dwaj uczniowie klasy 8c – Oskar Janiak i Franciszek Wasiak.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnym etapie!
Bibliotekarze:
Beata Paluchowska
Monika Olejniczak
-
Zbiórka darów dla Powodzian
- 4
Szanowni Państwo, zakończyliśmy już zbiórkę darów dla Powodzian.
Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim, którzy włączyli się w zorganizowaną przez nas akcję. Wasza hojność, empatia i zaangażowanie są nieocenione i dają nadzieję tym, którzy w obliczu tragedii potrzebują wsparcia. Każdy przekazany dar przyczynił się do poprawy sytuacji osób dotkniętych skutkami powodzi. Wasza pomoc to nie tylko dary materialne, ale również wyraz solidarności, która dodaje otuchy i siły do przezwyciężania przeciwności losu.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wsparcie i życzliwość. Razem możemy zmieniać świat na lepsze!
Z wyrazami wdzięczności
Organizatorzy
Reaguj! Bądź dzielny i zatrzymaj przemoc rówieśniczą
- 12
Uczniowie klas VI realizują międzysektorowy, pilotażowy, innowacyjny projekt partnerski. Jego celem jest zmniejszenie zjawiska jakim jest przemoc rówieśnicza, wskazanie uczniom sposobów reagowania na nią, a także wyposażenie ich w umiejętności społeczne.
W dniu 04.10.2024 odbył się pierwszy etap realizacji projektu - Teatra Forum dla uczniów z udziałem Hanny Jarzębskiej Gazella – edukatora, instruktora dramy, muzykoterapeuty oraz Sylwestra Janka – trenera umiejętności społecznych, socjoterapeuty a także nauczycieli ze szkół podstawowych SP nr 1 i SP nr 9 w Kutnie.
Drugim etapem realizacji projektu będą warsztaty w klasach VI.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Wieliczka, Zakopane Kraków – przygoda pełna historii i natury dla klas VIb, VIc i VId
- 7
Od 30 września do 2 października uczniowie z klas VIb i VIc oraz kilka uczennic z klasy VId uczestniczyli w wycieczce do Wieliczki, Zakopanego i Krakowa. Wycieczka zorganizowana została w ramach programu „Podróże z klasą” przez wicedyrektor szkoły Joannę Czubę i wychowawczynie klas – panie Agnieszkę Maćkowską i Agnieszkę Mikołajczyk.
Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, gdzie przewodnik oprowadził ich po podziemnych korytarzach, opowiadając o historii wydobycia soli oraz pokazując imponujące solne komory i kaplice tego niezwykłego miejsca. Drugiego dnia pojechali do Zakopanego, gdzie zorganizowano pieszą wycieczkę Doliną Strążyńską do Wodospadu Siklawica. Po drodze podziwiano malownicze widoki Tatr, szczyty przyprószone śniegiem i urokliwe zbocza przystrojone polską jesienią. Uczniowie zobaczyli ważne zakopiańskie obiekty, kupili pamiątki na Krupówkach. Wiedzę na temat regionu i przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego poszerzyli odwiedzając multimedialne Centrum Edukacji Przyrodniczej. Trzeciego dnia zwiedzali Kraków, zaczynając od Zamku Królewskiego na Wawelu. Mieli okazję podziwiać królewskie komnaty, pełne zabytkowych mebli, arrasów i dzieł sztuki, a także zobaczyć Skarbiec Koronny, w którym przechowywane są insygnia królewskie i inne cenne przedmioty. W Katedrze Wawelskiej odwiedzili krypty, gdzie spoczywają królowie Polski (z najważniejszym dla nas Władysławem Jagiełło – patronem szkoły) oraz wybitni Polacy, m.in. Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki. Wielkim przeżyciem było wejście na dzwonnicę, by z bliska zobaczyć słynny Dzwon Zygmunta. Wszyscy mieli okazję dotknąć serca dzwonu, co według tradycji przynosi szczęście. Następnie zwiedzili słynny Kościół Mariacki, gdzie podziwiali przepiękny gotycki ołtarz autorstwa Wita Stwosza, zachwycając się bogatą dekoracją i szczegółowością rzeźb. Wysłuchali na żywo hejnału mariackiego, który co godzinę rozbrzmiewa z wieży kościoła. Po wizycie w Kościele Mariackim udali się do Muzeum Podziemia Rynku Głównego, które znajduje się pod Sukiennicami. Muzeum dało uczniom możliwość przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądał średniowieczny Kraków. Interaktywne wystawy, makiety i znaleziska archeologiczne przybliżyły wszystkim życie codzienne mieszkańców.
Wycieczka była bardzo udana, uczniowie mieli okazję nie tylko poznać ważne miejsca historyczne i przyrodnicze, ale także zintegrować się i spędzić miło czas w gronie koleżanek i kolegów.
„Zachor znaczy pamiętaj!”
Dnia 1 października 2024 roku uczniowie klasy VIII D pod opieką p. Aleksandry Szymczak mogli obejrzeć film dokumentalny „Ukos światła” w ramach finału realizacji zadania publicznego pt. „Zachor znaczy pamiętaj!” dofinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego w ramach Budżetu Obywatelskiego „ŁÓDZKIE NA PLUS”. Film ukazywał wysiłki Dariusza Popieli, medalisty olimpijskiego, oraz grupy młodych polskich studentóww odbudowie zapomnianych żydowskich cmentarzy.
Wydarzenie miało na celu uczczenie pamięci ofiar Zagłady oraz budowanie świadomości na temat historii społeczności żydowskiej w Kutnie. Film ten nie tylko opowiadaosobistą historię, ale również może stać się wzorem dla mieszkańców Kutna i okolicw działaniach mających na celu upamiętnienie żydowskiego dziedzictwa lokalnej społeczności.
Po projekcji uczniowie mieli okazję wysłuchać opowieści Yosefa Kutnera o kutnowskim cmentarzu żydowskim. Dzięki tłumaczeniu Krzysztofa Bielawskiego, uczniowie dowiedzieli się o losach nagrobków oraz o pracy, jaką wykonała Jewish Kutno Group, aby przywrócić pamięć o zmarłych.
Wycieczka do Zakątka Odkrywców
- 6
1 października uczniowie klasy 1b i 1d uczestniczyli w swojej pierwszej wycieczce do Zakątka Odkrywców w Starym Boryszewie. Dzieci w tajemniczej atmosferze ciemności poznały zasady rządzące światłem i jego różne modyfikatory. Mali Odkrywcy mogli stać się prawdziwymi naukowcami. Samodzielnie przygotowali roztwory, badali ich właściwości oraz przeprowadzali zaskakujące reakcje.
Wycieczka kl. 5b i 5d do Kruszwicy, Wenecji i Biskupina
- 64
4 października uczniowie klas piątych uczestniczyli w ciekawej wycieczce.
Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Mysiej Wieży w Kruszwicy. Jest to pozostałość zamku zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego. Z jej szczytu roztacza się niezapomniany widok na jezioro Gopło, na jego malownicze wysepki i półwyspy.
Stamtąd uczniowie udali się do Wenecji, w której znajduje się weneckie muzeum z jednym z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm. Zgromadzonych jest tam kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów – między innymi 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku, kilka następnych z okresu I wojny światowej), wagony o najróżniejszym przeznaczeniu – towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe.
Na sam koniec pojechaliśmy do Biskupina, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Jest to jeden z największych w Europie rezerwat archeologiczny. . Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii.
Na podsumowanie wycieczki odbyła się lekcja muzealna z warsztatami, na których uczniowie własnoręcznie lepili dzbanki i miseczki z gliny.
Zdrowie i bezpieczeństwo na szóstkę w klasach I-III - PRZYŁAPANI W RUCHU
- 38
Samorząd klas I-III zorganizował dla najmłodszych Szkolną Kampanię Profilaktyczną ph.” Zdrowie i bezpieczeństwo na szóstkę.” która będzie realizowana w kilku modułach - Przyłapani w ruchu, Kulinarna podróż po zdrowie, Pierwsza pomoc, Zdrowie psychiczne.
Jedną z podstawowych potrzeb zdrowotnych naszego organizmu jest aktywność fizyczna. To ona sprawia, że jesteśmy silniejsi, bardziej wytrzymali na zmęczenie, poprawia samopoczucie i zapewnia dobry nastrój. Pozwala też na zachowanie odpowiedniej wagi ciała. Pamiętając o tym, wdrażano działania zwiększające aktywność ruchową oraz zapobiegające agresji słownej i fizycznej. W ramach modułu PRZYŁAPANI W RUCHU uczniowie uczestniczyli w obchodach Europejskiego Dnia Sportu. Trzecioklasiści biorą udział w programie Umiem pływać, uczą się lub doskonalą umiejętności w pływaniu w kutnowskim Aquaparku pod okiem instruktorów. Wiele klas odbyło zabawy w terenie, wybrało się na wycieczki, jesienne spacery. Podczas przerw międzylekcyjnych chętnie ruszano się w rytm znanych i lubianych melodii lub organizowano zabawy ruchowe. Świetną zabawą był Dzień Chłopaka na sportowo, w której płeć męska mogła zmierzyć się w różnych konkurencjach, przygotowanych przez dziewczynki. Również ruch wykorzystywano podczas zajęć z edukacji polonistycznej, matematycznej czy muzycznej. Ponadto każda z klas dbając o bezpieczne spędzanie przerw, przygotowała ciekawe plakaty.
Uczniowie w sposób bezpieczny i atrakcyjny spożytkowali swoją energię i miło spędzali wolny czas. Mamy nadzieję, że nauka dobrych nawyków pozostanie z dziećmi.
BohaterOn w IIIb
- 23
Uczniowie klasy IIIb wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii historycznej "BohaterOn w Twojej szkole", objętej ptronatem honorowym Rzeczniczki Praw Dziecka. Akcja ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć edukacyjnych, które pokazały im czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Obejrzały przedstawienie lalkowe Pracowni za piecem "Niebajka o Powstaniu Warszawskim", wysłuchały opowiadań - "Niezwykła piosenka" oraz "Jak zostać bohaterem?" . Poznały elementy ubioru powstańczego , dowiedziały się jakie role w powstaniu pełnili jego najmłodsi uczestnicy. Poszerzyły rozumienie słów- wojna, powstanie, bohater, pokój, patriota, niepodległość. Przeprowadzono pogadankę na temat znaczenia szyfrowania w historii i w życiu codziennym. Poznano wybrane metody szyfrowania wiadomości, opisywano znak Polski Walczącej, uzupełniano opis. Dzieci zrozumiały, że mają szczęście żyć w pokoju, ale mogą być takimi samymi patriotami jak Powstańcy Warszawscy. Każdy człowiek, zarówno dorosły jak i dziecko może na swój sposób walczyć o wolność. Bohaterem można być każdego dnia, nawet w czasach współczesnych. Z chęcią wykonały kolorowanki, plakaty "Jestem patriotą/patriotką w czasie pokoju", słuchały piosenki "Warszawskie dzieci".
Uczniowie klasy IIIb są dumni z Powstańców i ich bohaterskiej postawy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- 1
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to coroczne wydarzenie obchodzone 29 września, którego celem jest promowanie czytelnictwa oraz zachęcanie do głośnego czytania, szczególnie dzieciom i młodzieży. Dzień ten został ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku i przypada na rocznicę urodzin wybitnej pisarki Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci.
Głośne czytanie ma wiele korzyści – rozwija wyobraźnię, słownictwo, zdolności językowe oraz wspiera więź między osobą czytającą, a słuchaczem. Szczególnie istotne jest w przypadku dzieci, gdyż ma pozytywny wpływ na ich rozwój emocjonalny i intelektualny. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to doskonała okazja, aby promować te wartości w szkołach, bibliotekach oraz domach. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, nasza placówka również włączyła się w obchody tego święta. Uczniowie wraz z nauczycielami czytali fragmenty ciekawych książek i czasopism oraz rozmawiali na temat zalet czytania, które stymuluje rozwój młodego człowieka, wzbogaca słownictwo, rozwija zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania.
Hodowla cebuli w IIa
Dzieci z klasy IIa własnoręcznie posadziły cebulę, następnie ją podlały i będą obserwowały proces jej rozwoju.
Z wizytą w Centrum Edukacyjnym EC1
- 88
We wtorek, 1 października uczniowie klasy IIc i IIIc były na wycieczce w Centrum Edukacyjnym EC1 w Łodzi. Zwiedzanie zaczęliśmy od ul. Żywiołów, która porwała nas w wir zabawy, rozpaliła emocje i pokazała jak współpracować z rówieśnikami. Eksperymentowaliśmy z takimi żywiołami jak: woda, ogień i powietrze. Następnie udaliśmy się do planetarium, gdzie odbyliśmy podróż kosmiczną do niektórych planet Układu Słonecznego. Zapoznaliśmy sie z podziałem nieba na gwiazdozbiory i przykładowymi mitami starożytnej Grecji, które się z nimi wiążą. W starej elektrociepłowni dowiedzieliśmy się wiele o przemianach energetycznych i urządzeniach pracujących w elektrowni . Sprawdziliśmy, czy energetyka może być ekologiczna.
Zabawa była przednia. Musimy to kiedyś powtórzyć!
Dzień Chłopca w 2a
- 5
Archiwum Aktualności