Dnia 2 kwietnia b.r. uczniowie klasy VII C podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu uczestniczyli w Marszu w geście solidarności i jedności z osobami w spektrum autyzmu. "Marsz na niebiesko" przeszedł ulicami naszego miasta i zakończył się integracyjnymi grami i zabawami. Po uroczystości udaliśmy się do restauracji na wspólną, pyszną pizzę. Dopisywało nam słoneczko, czyste niebo i dobry humor. :)
MARSZ NA NIEBIESKO
- 12
Prace plastyczno-techniczne w 2a
- 8
Kocie odwiedziny
- 4
W miniony piątek uczniów klas 1B oraz 2B odwiedziły Panie, wraz ze swoimi podopiecznymi, ze Stowarzyszenia Kociniec- kocia ostoja. Rozmawialiśmy dosłownie o wszystkim, począwszy od tematów poważnych, takich jak, w jaki sposób dbać o zwierzęta, jak się nimi zajmować i troszczyć, jak należy zachować się w sytuacjach kiedy spotkamy bezpańskiego kota. Były również tematy mniej poważne ponieważ uczniowie chętnie dzielili się z przybyłymi gośćmi śmiesznymi anegdotami dotyczącymi kotów z ich życia prywatnego.
Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Kociniec - kocia ostoja za wizytę i poświęcony czas.
Spotkanie z językiem włoskim
- 7
Dzięki uprzejmości i kreatywności mamy Ani, p.Sylwii Ratajczak, uczniowie klasy 2c wzięli udział w bardzo interesującym spotkaniu warsztatowym, w czasie którego m.in. poznały włoskie nazwy najpopularniejszych produktów wykorzystywanych do przyrządzenia ulubionej pizzy. Nauczyły się też zamawiać pizzę w języku włoskim. Może zajęcia te zainspirują niektórych uczniów do rozpoczęcia nauki języka włoskiego…
DZIEŃ BEZ PLECAKA
- 12
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego dnia 1.04.2025 obchodziliśmy w Naszej szkole Dzień bez plecaka z ang. no backpack day polegał on na przyniesieniu do szkoły wszystkich potrzebnych przyborów we wszystkim tylko nie w plecaku. Liczyła się pomysłowość i spryt.
Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Akcja miała na celu zwiększać świadomość trudnych warunkó w bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Powodem zabawy było również uruchomienie wyobraźni oraz pomysłowości w przygotowaniu ciekawych rozwiązań. Kreatywność uczniów nie znała granic.
Uczniowie w tym dniu zamienili plecaki/torby na unikatowe, oryginalne zamienniki: kosze, worki, walizki, torby na zakupy, transportery, torby podróżne, zabawki, powłoczki, wiadra, pokrowce i wiele innych. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tego udanego dnia.
To wszystko dzięki Wam:)
Jak nie dać się manipulacji w mediach?
Klasa VIb razem z wychowawczynią Agnieszką Mikołajczyk wzięła udział w akcji edukacyjnej Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod nazwą Klikam z głową. Uczniowie uczestniczyli w webinarze na temat manipulacji w mediach społecznościowych.
EkoMisja w podstawówce
W roku szkolnym 2024/25 nasza szkoła uczestniczyła w kolejnej edycji projektu EkoMisja w podstawówce.
Jego celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej wśród uczniów, w tym edukacja o tym jak nie marnować żywności i innych zasobów oraz prowadzić ekologiczny i zdrowy styl życia.
Tegoroczna edycja dotyczyła świadomego odżywiania. Na godzinach wychowawczych uczniowie poznawali zasady zdrowej diety - dla ucznia i przyjaznej dla planety.
Koordynatorem projektu była Agnieszka Mikołajczyk.
Zbiórka karmy dla czworonogów.
„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”.
Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski klas I - VIII ogłaszają zbiórkę dla podopiecznych Felkowego Stryszka – Domu Tymczasowego dla Zwierząt: karmy suchej i mokrej dla psów i kotów, ryżu, makaronu, kaszy, smyczy, obroży, legowisk, kocy, kołderek, poduszek (bez pierza), używanych ręczników, pościeli, małych chodniczków, żwirku dla kotów, środków czystości, ręczników papierowych, rękawiczek jednorazowych, pluszowych zabawek, itp.
W dniach od 31.03.2025 r. do 4.04.2025 r. w holu głównym szkoły będzie przygotowane miejsce, w którym wszyscy chętni będą mogli zostawić przyniesione dary. Niech serca naszej szkolnej społeczności po raz kolejny otworzą się na potrzeby czworonogów! Nie odkładajmy gestów szlachetności i wrażliwości na później! Pomagajmy już dziś!
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego klas I - VIII
Czy matematyka może przydać się w kuchni?
- 26
Mali studenci IIIb Uniwersytetu Dzieci w klasie, tym razem szukali odpowiedzi na pytanie „Czy matematyka jest potrzebna w kuchni?” Podczas podziału bułki, banana, mandarynki poznali ułamki 1/2,1/4,3/4, nauczyli się porównywać wielkości ułamkowe. Testowali też „Ile soku jest w soku?,” próbując sam sok, a następnie mieszając go w różnych proporcjach z wodą. Sok smakował inaczej. Ponadto, bez żadnych sugestii próbowali z przyniesionych produktów wykonać masę solną, ale wykonane ciasto było albo za twarde, albo zbyt rzadkie. Dopiero po podjęciu kolejnej próby, zgodnie z przepisem, masa była idealna. Dała się formować, nie przyklejała się do rąk. . Z przygotowanego ciasta lepili ciekawe figury- misie, zajączki, cynamonki, bałwanki…
Po przeprowadzonych eksperymentach, obejrzeniu filmu edukacyjnego „Jak ważne w kuchni są proporcje?” oraz przeprowadzonej analizie przyniesionych z domu przepisów, stwierdzili, że odpowiednia ilość składników i kolejność ich dodawania ma duży wpływ na efekt końcowy tworzonego produktu.
Od dzisiaj każdy będzie mógł pomóc w domu w przygotowaniu smacznych potraw. Sprawne posługiwanie się mnożeniem oraz dzieleniem pomaga błyskawicznie modyfikować przepisy w taki sposób, aby nadawały się do przygotowywania zarówno większej, jak i mniejszej ilości jedzenia.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena
25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Ten angielski pisarz znany jest przede wszystkim jako autor „Władcy Pierścieni” – trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie. Po raz pierwszy Dzień Czytania Tolkiena ogłoszono 25 marca 2003 roku. Organizatorem było stowarzyszenie The Tolkien Society. Od tamtej pory święto obchodzone jest co roku w kilkunastu krajach na świecie, w tym w Polsce. Nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena. Nauczyciele bibliotekarze wraz z zainteresowanymi uczniami klas VII – VIII czytali fragmenty powieści tego pisarza, na holu głównym przygotowali tematyczną gazetkę, a w bibliotece szkolnej wystawkę książek Tolkiena. Rozmawiali też z czytelnikami na temat ulubionych utworów tego pisarza.
II MIEJSCE IGI PAŁCZYŃSKIEJ W KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM „O ZŁOTE PIÓRO PREZYDENTA MIASTA KUTNO”
27 marca w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie odbyła się XXI edycja Konkursu Orograficznego „O złote pióro Prezydenta Miasta Kutno”. W hali sportowej SP2 spotkali się najlepsi - mistrzowie ortografii z kutnowskich szkół podstawowych. Trudny tekst dyktanda (czytany przez kilkadziesiąt minut!) przygotowany przez organizatorów z okazji 100-lecia szkoły najeżony był wyjątkami związanymi z życiem patrona szkoły – marsz. Józefa Piłsudskiego. Nasza uczennica, Iga Pałczyńska z klasy VII c (opiekun Joanna Lach-Skrzynecka), uzyskała tym razem (wcześniejszy Konkurs Orograficzny „O Pióro Starosty Kutnowskiego” wygrała!) II miejsce.
Igo, gratulacje!
#świadomawiosna 2025
- 8
21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem są kolorowe skarpetki nie do pary.
Święto to ma na celu zwiększenie świadomości na temat zespołu Downa oraz promowanie akceptacji i szacunku dla osób z tą wadą genetyczną.Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przyszli ubrani w kolorowe skarpety, a uczniowie klas trzecich wzięli udział w specjalnych zajęciach, podczas których malowali skarpetki jako znak różnorodności i solidarności z osobami z zespołem Downa.
Była to okazja do rozmowy o tym, jak ważne jest wspieranie i akceptowanie każdego, niezależnie od jego wyjątkowości.
WARSZTATY Z ROBOTYKI w klasach I-III
- 51
Światowy Dzień Poezji w naszej bibliotece!
- 10
Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone corocznie 21 marca. Zostało ono ustanowione w 1999 roku przez UNESCO. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Poezji. Nauczyciele poloniści, wychowawcy klas I - III i bibliotekarze czytali wraz z uczniami wiersze ulubionych polskich poetów. Bibliotekarze przygotowali też na holu głównym tematyczną gazetkę, a w bibliotece szkolnej wystawkę książek z utworami lirycznymi polskich poetów. Rozmawiali też z czytelnikami na temat ulubionych wierszy, ich autorów oraz znaczenia poezji w życiu młodego człowieka.
Sukces w międzyszkolnym konkursie językowym
Dwoje uczniów naszej szkoły: Zuzanna Pawłowska z kl. 8b (op. p. Dominika Gwizdała-Pawlik, p. Beata Majda-Szumigalska) oraz Alan Bobrowski z kl. 8c (op. p. Edyta Woźniak, p. Beata Majda-Szumigalska), po wygraniu eliminacji szkolnych, reprezentowało SP9 w II Międzyszkolnym Konkursie Literowania w Języku Angielskim i Niemieckim "Grabski Spelling Bee 2025", którego organizatorem był Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie. Miło nam poinformować, że Alan Bobrowski zajął II miejsce w finale tego konkursu.
Serdecznie gratulujemy obojgu uczestnikom i życzymy kolejnych sukcesów!
"Świadoma wiosna 2025"
Uczniowie kl. IV b wraz z panią Agnieszką Sodulską w ramach akcji #świadomawiosna2025 przygotowali krótki film pokazujący, o czym należy pamiętać w relacjach z drugim czlowiekiem.
Bądź świadomy tej wiosny!
PRZYGODA Z CZYTANIEM W KLASIE 5 D
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Wisława Szymborska
Uczniowie klasy 5 d systematycznie zachęcają rówieśników do czytania książek, poznawania współczesnych powieści i opowiadań. W czasie lekcji języka polskiego opowiadają o swoich pasjach czytelniczych, odpowiadają na pytania rówieśników i prezentują egzemplarze ulubionych dzieł literackich. O wybranych książkach opowiadali: Antoni Minkuszek, Edyta Domańska, Roksana Różnowska, Michalina Śmigielska, Nikola Przybysz, Szczęsna Wikoria.Mamy nadzieję, że czytanie stanie się dla wszystkich prawdziwą przygodą - uczniowie klasy 5 d.
Jobs 2.0, Web Tools & Your Future Career”
Podczas zajęć języka angielskiego, które odbyły się 20 marca 2025r. uczniowie kl. 7c mieli okazję odkrywać świat zawodów w nowoczesny i kreatywny sposób! Pod kierunkiem pani Agnieszki Tracz stworzyli animowaną kreskówkę w języku angielskim, interaktywny e-book oraz piosenki – jedną w języku angielskim, dwie po polsku.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych aplikacji językowych oraz sztucznej inteligencji, nauka stała się prawdziwą przygodą! Uczniowie nie tylko rozwijali umiejętności językowe, ale także kreatywność i umiejętność pracy zespołowej. To była świetna lekcja przyszłości – kto wie, może już dziś ktoś z nich odkrył swój wymarzony zawód?
Ich prace są pełne pozytywnej energii, humoru i optymizmu, pokazując, że praca i przyszłość mogą być inspirujące i ekscytujące!
Zapraszamy do odkrycia ich wyjątkowych dzieł!
Zawody__hip-hop__rytmiczny_(2).mp3
https://www.storyjumper.com/book/read/180353611/67dc35d816604#
Szalony Tydzień w klasach I-III za nami
- 20
W dniach 17.03- 21.03.2025 r. Samorząd klas I-III zaprosił najmłodszych uczniów do udziału we wspólnej zabawie „Szalony Tydzień.” Wszyscy wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem w dopasowaniu tematycznie stroju do danego dnia. W poniedziałek chcąc podkreślić swą władzę, siłę, stanowczość i autorytet jako biznesmen i bizneswoman, ubrano eleganckie marynarki, garnitury, koszule, krawaty, klasyczne sukienki, spodnie w kant, żakiety, gustowne torebki, buty, zegarki. A we wtorek, totalna zmiana, bo każdy mógł poczuć się jak mały bobas. Na korytarzach nie brakowało osób w śliniakach, czapeczkach, ze smoczkami, z butelkami, gryzakami czy grzechotkami. Zabawy i śmiechu było co niemiara! Środa była dniem Papierowej fryzury. Wszyscy wykazali się niesamowitą wyobraźnią, a na głowach pojawiły się niezwykłe stylizacje. Dominowały papierowe afro, irokezy, warkocze, dredy, kolorowe pasemka i loki, kwiaty. Natomiast w czwartek przywdziano ludowe stroje różnych regionów Polski. Było na wesoło, na kolorowo, zabawnie, tanecznie i… na ludowo! Ostatni dzień był bardzo zakręcony- wszystko na opak. Połączono go z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa i w ramach solidarności z tymi osobami ubrano się w sposób wychodzący na przeciw przyjętym standardom. Ubrania założono na lewą stronę, a skarpetki i buty nie miały swojej pary. Nawet podręczniki i przybory szkolne przyniesiono w nietuzinkowy sposób. Zamiast plecaków pojawiły się torby zakupowe, koszyki czy worki…
To był to bardzo radosny tydzień.
Opiekunowie Samorządu klas I-III dziękują wszystkim uczniom, za aktywne włączenie się do wspólnej zabawy, a Rodzicom za pomoc w przygotowaniu wspaniałych strojów!
Nowości książkowe w naszej bibliotece szkolnej.
Miło nam poinformować, że księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o nowe części bardzo popularnej serii „Operacja” Jorna Liera Horsta i Hansa Jorgena Sandnesa.
Książki te adresowane są przede wszystkim do młodszych czytelników.
Serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki!
Bibliotekarze:
Beata Paluchowska
Monika Olejniczak
Archiwum Aktualności