• Strażacy w klasie 1d

          • W listopadzie klasę 1d odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Komadzynie. Panowie opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, pokazali sprzęt strażacki, a także pozwolili każdemu dziecku
            przymierzyć hełm. 

             

          • Szlachetna Dziewiątka

          • Tylko proszę nie oddaj go. …

            Gdyby dziś był twój ostatni dzień życia jakbyś go spędził?

            Jakie byłoby Twoje ostatnie życzenie przed śmiercią ?

            O co prosiłbyś swoich bliskich ?

            Mama Marcina i Adama w swojej onkologicznej chorobie miała czas na rozmyślenia. Co będzie, gdy odejdę ? Czy jestem zastąpiona?

            Jako matka chorego umysłowo dziecka wyzwania nie były dla niej niczym obcym.

            Nie wiedziała jednak, że największe jej wyzwanie dopiero przed nią, było to opuszczenie swojego chorego dziecka.

            Jej skarb, ostatnia nadzieja to starszy syn. Adam nie mógłby postąpić inaczej. Przejął całą odpowiedzialność i trud opieki nad niepełnosprawnym bratem. Pomaganie to jego drugie imię.

            Dziś to on potrzebuje naszej pomocy!.

            Dajmy tej rodzinie święta: zapomnienia, uśmiechu i wzruszenia.

            Niech to będzie prawdziwe BOŻE NARODZENIE, święto miłości, radości i nadziei na lepsze jutro.

            W jaki sposób można pomóc?

            Jeśli chcecie Państwo pomóc rodzinie macie możliwość włączenia się w akcję na dwa różne sposoby:

            Szkolny Klub Wolontariatu zbiera dary na rzecz rodziny w Bibliotece szkolnej.

            Potrzebna jest: żywność trwała , środki czystości oraz ubrania ( głównie: spodnie dresowe XL, buty męskie rozmiar 43 i 44)

            lub

            pomoc za pośrednictwem przelewów na konto bankowe Rady Rodziców przy SP Nr 9 w Kutnie.

            Już dziś zapewniamy Państwa, że każdy zakup będzie udokumentowany fakturą, a Radzie Rodziców przekażemy do wglądu rozliczenie finansowe.

            Dziękujemy za Państwa zaangażowanie i pomoc!


             

            Nr konta Rady Rodziców

            Santander Bank Polska S.A.

            81 1090 1304 0000 0001 1501 5220

            Zbiórka pieniędzy będzie odbywać się do 15 grudnia włącznie.

            Prosimy o dopisek w tytule: Szlachetna Dziewiątka


             

            Rada Rodziców, Szkolny Klub Wolontariatu, Samorząd Uczniowski klas I-VIII

          • Świąteczny Escape Room w klasach I-III

          • To był niesamowity pokój zagadek!

            Z inicjatywy Rady Rodziców uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami rozwiązywali  zagadki o tematyce świątecznej, współdziałali wykonując różne zadania.  Gra została zakupiona z funduszu Rady Rodziców.

            Z serca dziękujemy i przekazujemy świąteczne pozdrowienia.

            Cieszymy się, że św. Mikołaj może bez przeszkód rozdawać prezenty dzieciom  i dorosłym :)

             

          • Klasa 2d i warzywne stworki

          • W ramach tematu o zdrowym żywieniu i witaminach, klasa 2d wykonała fantazyjne ludziki z warzyw i owoców. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podjęły się wyzwania i wykazały się pomysłowością podczas tworzenia warzywnych stworków, które uśmiechały się do drugoklasistów. To były wesołe i zaczarowane zajęcia. Brawa dla naszych małych artystów.

          • Detektywi z IIb w akcji

          • Uczniowie kl. IIb uczestniczyli w świątecznej grze zagadkowej „ Uwolnić Świętego Mikołaja!” Mieli tajną misję - Odnaleźć mieszkańca miasteczka, który uwięził Mikołaja, aby święta nie odbyły się. Wszyscy chętnie stawili czoła wyzwaniu. Niczym prawdziwi detektywi, z lupkami i notesami w dłoniach przechodzili miasteczko w poszukiwaniu informacji o krnąbrnym „Gałganie.”Pod kierunkiem Mistrza Gry – wychowawczyni, dzieci odwiedzały kolejne miejsca i w grupach rozwiązywały zadania, które powoli dawały im coraz więcej informacji, pozwalających na zidentyfikowanie sprawcy. Dzielni detektywi odnaleźli wszystkie wskazówki. Udało im się rozszyfrować kod i uwolnić Świętego Mikołaja, z czego byli bardzo dumni. W nagrodę otrzymali dyplom, list gratulacyjny oraz bileciki ze świątecznymi gadżetami.

            To była niesamowita przygoda, wywołująca emocje i radość wśród dzieci.

            Uczniowie kl. IIb serdecznie dziękują Radzie Rodziców za zakup gry!

          • Grant "Matematyczno - astronomiczny zawrót głowy"

          • Uczestnicy innowacyjnego działania pt. "Matematyczno - astronomiczny zawrót głowy" relizowanego w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych ph. "Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga" potrafią już korzystać z map nieba nad Polską, bezpłatnego oprogramwoania Stellarium, znają wybrane gwiazdozbiory i obiekty astronomiczne, odkrycia Mikołaja Kopernika. Uczniowie klasy II a i I a poznali również zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu obserwacyjnego i wykorzystywali wiedzę w praktyce.  Dzieci nie mogą się już doczekać styczniowych obserwacji nieba w plenarze...

          • I MY MOŻEMY BYĆ ŚWIĘTYMI MIKOŁAJAMI

          • 6 grudnia w naszej szkole zakończono akcję charytatywną zbiórki gier planszowych oraz puzzli na rzecz wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Franciszkowie, zorganizowaną w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Każdy inny-wszyscy równi.
            Mikołajki to doskonały czas na wręczanie prezentów, dlatego właśnie tego dnia wszystkie dary ze zbiórki przekazaliśmy podopiecznym placówki, sprawiając im tym niezwykłą radość.


            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz opiekunom Szkolnego Klubu Wolontariusza i Wolontariuszom, z których pomocą udało się nam przeprowadzić powyższą akcję. Po raz kolejny udowodniliście, że macie wielkie serce i jesteście gotowi nieść bezinteresowną pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna.

            Dziękujemy!

            Koordynatorki projektu Agnieszka Sodulska i Marzena Karbowska

          • „KAŻDY INNY-WSZYSCY RÓWNI” - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

          • Tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, w naszej szkole, towarzyszyły różnorodne przedsięwzięcia:

            - PLENER MALARSKI pod kierunkiem nauczyciela plastyki - pana Andrzeja Łuczaka, w ramach którego uczniowie wykonali prace plastyczne bez użycia rąk. Prace te zostały wyeksponowane na holu szkoły.

            - WYSTAWA TWÓRCZOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI, przygotowana we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym Nr 1 im. M. Konopnickiej w Kutnie, który udostępnił prace swoich wychowanków;

            - ZAJĘCIA WARSZTATOWE kształtujące postawy otwartości i akceptacji w stosunku do osób z niepełnosprawnościami przeprowadzone w klasach I d, II d i III c przez pedagoga specjalnego;

            Wszystkie działania wzbudzały w uczniach wiele emocji, pobudzały do refleksji i stawiania ciekawych pytań, a przede wszystkim uwrażliwiały na potrzeby drugiego człowieka.

            Koordynatorkami projektu „Każdy inny – wszyscy równi”, w ramach którego odbyły się akcje są Marzena Karbowska i Agnieszka Sodulska.

          • Co może powstać z drewna? - niezwykłe spotkanie

          • W bieżącym roku szkolnym w klasie I A realizowany jest ogólnopolski projekt pt. Ciekawskie pierwszaki.Jak poznawać świat w klasie? W dniu 5 grudnia 2023 roku odbyło się spotkanie z panem Pawłem Krajewskim na temat: Co może powstać z drewna? Pan Paweł w sposób profesjonalny i dostępny dla Dzieci przekazał swoją bogatą wiedzę na ten temat. Uczniowie dowiedzieli się i zobaczyli co można wykonać z drewna, poznali jego rodzaje, barwę, twardość oraz ciężar. Dowiedzieli się wiecej na temat pracy stolarza oraz obróbki drewna.  Mogli także uczestniczyć w pracach praktycznych związanych z drewnem. Obejrzeli również film, układali elementy wyspy i wykonali kartę pracy. Wszyscy byli zachwyceni tym spotkaniem.

          • Pierwsza gwiazdka w 3D

          • Naszą szkolną pierwszą gwiazdkę wydrukowaliśmy w technologii 3D.

            Nowe technologie odgrywają coraz większą rolę również w edukacji. Wykorzystując nowoczesne narzędzia, takie jak drukarki 3D uczniowie drugiego etapu edukacyjnego mogą aktywnie uczestniczyć w zajęciach informatyki, a nauczyciele mają większe możliwości uatrakcyjniania zajęć.

            W dwóch pracowniach komputerowych dzieci i młodzież z wielką ciekawością odkrywają sekrety druku w trójwymiarze. Zainstalowane drukarki Banach School 3D umożliwiają tworzenie obiektów przestrzennych o precyzyjnie zadanych kształtach. Drukarki zostały zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

            Dużo emocji towarzyszyło uczniom również podczas drukowania breloczków na potrzeby grantu matematycznego „Matematyka z Rummikub”, realizowanego w naszej szkole przez nauczycieli matematyki.

            Dzięki tym doświadczeniom uczniowie rozwijają technologiczne myślenie i umiejętności, które z pewnością pozwolą stawiać pierwsze kroki w tzw. „zawodach przyszłości”.

          • Mikołajkowy zawrót głowy w klasach 1-3

          • 6. grudnia magia świąt zawitała w progi naszej szkoły. Uczniowie chętnie wzięli udział w akcji Samorządu klas I-III i dołączyli do swojego ubioru mikołajkowe ozdoby świąteczne. Zrobiło się kolorowo, wręcz bajecznie, gdyż pomysłów na ciekawe dodatki było wiele. Po korytarzach krążyły dzieci w  czapkach Św. Mikołaja, opaskach Śnieżynek, Elfów, Reniferów, Bałwanków, Choinek…

            Dla wszystkich był to niezwykle miły dzień, pełen zabawy, uśmiechu i słodkości ufundowanych przez Oddziałowe Rady Rodziców.

          • Kolejny sukces Piotrusia z klasy 2d

          • Piotr Matysiak z klasy 2d zajął drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym "Mam prawo być sobą" zorganizowanym przez Fundację Pro Aperte. Piotruś razem z opiekunem p. Anetą Szymańską-Gruszką uczestniczyli w rozdaniu nagród dla laureatów konkursu oraz Jubileuszu 5-lecia Fundacji. :)

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

          • Magia świąt w klasie 3a

          • Nowa galeria Magia świąt w klasie 3a została dodana do albumu fotograficznego

            Dzień 5 grudnia dał początek czarowi nadchodzących świąt w klasie 3a. W tym dniu dzieci uczestniczyły w warsztatach cukierniczych i przygotowały świąteczne pierniczki. Dzieci z pasją oraz uśmiechem tworzyły swoje słodkości, którymi obdarują najbliższych. Warsztaty poprowadzili cukiernicy z Piekarni-Cukierni Ozdowscy. W trakcie wspólnej pracy podzielili się z małymi ludźmi swoją pasją. Na koniec uczestnicy warsztatów zostali obdarowani piernikowymi medalami i dyplomami.

          • Zdrowe żywienie w klasie 1A

          • Dnia 1 grudnia 2023 roku dzieci z klasy 1A wraz z wychowawcą rozmawiały o zdrowym odżywianiu. Uczniowie dowiedzieli się, że gdy jemy dużo warzyw i owoców to jesteśmy zdrowsi, rzadziej chorujemy, mamy mocniejsze kości i zęby, łatwiej się uczymy. Dzieci dowiedziały się o tym, że owoce i warzywa zawierają dużo witamin i najzdrowsze są na surowo. Na koniec wykonały kolorowe i zdrowe kanapki oraz owocowe szaszłyki, które z apetytem zjadły.

          • Przygotowania do Świąt w klasie 3b

          • We wtorek 5 grudnia uczniowie klasy III B wzięli udział w warsztatach ozdabiania świątecznych pierników. Uczniowie dekorując pierniki czerpali inspiracje z własnej wyobraźni. Dzieci zdobiły pierniki lukrem, kremem i kolorowymi posypkami. Każde ciasteczko było niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Dekorowanie pierników jest wspaniałą świąteczną tradycją. Tworzy niepowtarzalną atmosferę i piękne kreacje, które można zawiesić na choince, podarować komuś bliskiemu lub po prostu … zjeść.
            W czasie tych zajęć było dużo śmiechu i dobrej zabawy. 
            Warsztaty wprowadziły nas w cudowny czas zbliżających się Świąt.

          • Andrzejki w klasach I-III

          • Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. W klasach I-III 30 listopada był dniem radosnych zabaw i wróżb. Uczniowie klas młodszych mogli dowiedzieć się, jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości, co o nich mówi ich data urodzenia. Dzięki wróżbom dzieci dowiedziały się czy będą szczęśliwe, bogate, czy przed nimi dalekie podróże, a może wielka niespodzianka. Przekonały się, że wróżyć można ze wszystkiego, co nam podpowie wyobraźnia. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny rok wróżb.

          • Turniejada klas 2

          • W dniu 29.11.2023 r. w naszej szkole odbyła się Turniejada sportowa dla wszystkich uczniów klas II. Głównym celem tej sportowej rywalizacji było rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, uczestniczenie w zabawach bieżnych, przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej oraz współpraca zespołowa.

            Zawodnicy startowali w 6 konkurencjach:

            1. Bieg z przekazywaniem pałeczki sztafetowej

            2. Wyścig kelnerów

            3. Wyścig z rzutem do celu

            4. Rzut piłki pod nogami

            5. Sadzenie ziemniaków

            6. Przenoszenie piłek

            Uzyskane wyniki w poszczególnych konkurencjach zostały przeliczone na punkty. O zajętym miejscu w Turniejadzie zadecydowała łączna suma zdobytych punktów.

            I miejsce zajęła klasa II B, uzyskując 21 punktów,

            II miejsce zajęła klasa II C, uzyskując 17 punktów,

            III miejsce zajęła klasa II D, uzyskując 15 punktów,

            IV miejsce zajęła klasa II A, uzyskując 6 punktów.

            Po zakończonej rywalizacji uczniowie otrzymali dyplomy dla klas za aktywny udział w zawodach sportowych.

            Gratulacje dla wszystkich uczestników turnieju!!!

            Organizator Monika Antczak


             

          • Codey Rocky w SP9

          • Uczniowie klasy VI C i VI D na zajęciach robotyki nabywają wiadomościi praktyczne umiejętności w zakresie programowania robotów Codey Rocky.

            Uczniowie tworzą programy dla robota w aplikacji mBlock 5, wykorzystując wizualny język programowania Scratch. Podczas zajęć zaplanowali już tor przeszkód,a następnie przejście go przez robota. Robot nie tylko  się poruszał, ale zmieniał wyraz „twarzy” i wydawał dźwięki. Następnie w parach programowali tak swoje Codeye, aby mogły się ze sobą komunikować przy pomocy wbudowanych portów podczerwieni.

            Codey Rocky pomógł uczniom także przy ćwiczeniu tabliczki mnożenia, bo stworzyli dla niego program, w którym przy użyciu przycisków robot losował liczby w wybranym zakresie oraz pokazywał wynik działania. Z robotem poznawali również alfabet Morse’a i kodowali przy jego pomocy swoje pierwsze komunikaty. A programując odpowiednie ruchy Codeya utrwalali wygląd podstawowych figur geometrycznych.

            Okazało się, że dla uczniów programowanie robotów Codey Rocky to świetna zabawa i nauka w jednym!

            Roboty wykorzystywane podczas zajęć zostały zakupione z dofinansowania otrzymanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.