• Ogólnopolski dzień walki z depresją

          • W dniu 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Ustanowienie tego dnia miało na celu zwrócenie uwagi na potrzebę upowszechniania wiedzy na temat depresji oraz zachęcanie chorych do leczenia. Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju, stopniową utratą radości życia i odczuwania przyjemności, umiejętności cieszenia się rzeczami i wydarzeniami, które do tej pory były odczuwane jako radosne, aż do całkowitego ich zaniku. To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, dzieci i młodzież. Jej objawy to m.in. smutek, brak energii, trudności z koncentracją, z zasypianiem lub nadmierne poczucie winy.

            Dla osób, które doświadczają objawów depresji bardzo ważne jest wsparcie oraz zrozumienie otoczenia. Pomoc można uzyskać m.in. dzięki rozmowie z bliskimi: rodzicami, rodzeństwem, nauczycielami, psychologiem czy pielęgniarką szkolną.

            W ramach szkolnych obchodów tego dnia, nauczyciele specjaliści i Samorząd Uczniowski klas IV-VIII przygotowali akcję profilaktyczną. Uczennice z klas VII i VIII rozdawały karteczki z pozytywnymi sentencjami, dobrymi słowami, wskazówkami, myślami dodającymi otuchy. Można było również w kolorowym pudełku zobaczyć Najbardziej Wartościową i Najbardziej Niesamowitą Osobę w Szkole, czyli SIEBIE.

          • Uczniowie klas I-III świętują Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową  i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące. Uczniowie klas I-III brali udział w wielu działaniach promujących język polski. Dyskutowali o potrzebie pielęgnowania polszczyzny oraz jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się nią w życiu codziennym. Przekonali się, że chociaż nasz język ojczysty do łatwych nie należy, to można nim się świetnie bawić! W klasach mierzyli się  z grami i zabawami językowymi. W programie były: kalambury, wykreślanki, labirynty, praca ze słownikiem, ćwiczenia ortograficzne, tłumaczenie przysłów, zadania z wykorzystaniem technologii informacyjnej, krzyżówki, rebusy, wyrazy ukryte w wyrazach, synonimy, zabawy homofonami. Nie zabrakło ulubionych przez wszystkich łamańców językowych. Wszyscy starali się nie popełnić żadnego błędu, co wcale nie było takie łatwe. Tego dnia uczniowie z uśmiechem na twarzy gimnastykowali swój język oraz umysł i chyba nikt się nie nudził.

            Pamiętajmy, że język polski jest naszym skarbem i wszyscy powinniśmy o niego dbać!

          • Dzień Otwarty Szkoły za nami....

          • Drodzy Rodzice Kandydatów do klas pierwszych!

            Przed Państwem wybór szkoły dla dziecka.

             

            Zachęcamy do wyboru Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie.

            Zapewniamy, że edukacja dziecka w naszej placówce to najlepszy wybór.

            Pozwólcie Państwo swoim dzieciom poznawać świat,

            nowych przyjaciół oraz uczyć się samodzielnego myślenia w szkole  przyjaznej dzieciom!

             

                                                                                                                         Motto naszej szkoły:

                                                                                               ,,Dziecko chce być dobre. Jeżeli nie umie – naucz,

                                                                                                Jeżeli nie wie – wytłumacz, jeżeli nie może – pomóż!”

                                                                                                                                                              Janusz Korczak

            17 lutego 2024 roku odbył się Dzień Otwarty w naszej szkole. Gościliśmy kilkudziesięciu przyszłych pierwszoklasistów wraz z opiekunami, którzy ochoczo przybyli, by poznać nas i naszą szkołę.

            Pani Dyrektor Iwona Pietrzak powitała gości, zaprosiła do zwiedzania szkoły i udziału w licznych atrakcjach przygotowanych przez nauczycieli,  specjalistów szkolnych oraz uczniów  "Dziewiątki".

            Drodzy Kandydaci do klas pierwszych,

            Ogromnie cieszymy się, że mogliście z nami uczestniczyć w zabawach ruchowych, integracyjnych z chustą animacyjną, konstruowaliście projekty z klocków Lego oraz je wspólnie z drugoklasistami kodowaliście, ćwiczyliście interaktywnie język angielski, bawiliście się na ścieżce sensorycznej, dzięki goglom VR przenieśliście się w świat wirtualny, uczyliście się z piątoklasistami doskonalić umiejętności logicznego i matematycznego myślenia grając w Karty Grabowskiego. Uczniowie klasy II c i I b z radością zaprezentowali dla Was krótkie przedstawienie. To tylko część atrakcji, która na Was czekała... 

            Dziękujemy za ten niezwykły czas wspólnie spędzony.

             

            Kochani przyszli pierwszoklasiści! Czekamy na Was! 

            Dziękujemy za odwiedzenie naszej szkoły i do zobaczenia już we wrześniu!

             

          • Lekcje biblioteczne dla uczniów klas pierwszych.

          • W ubiegłym tygodniu uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy. Podczas zajęć, pierwszoklasiści zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej. Mieli też możliwość wypożyczenia swojej pierwszej książki. Zajęciom towarzyszyły również mini konkursy z drobnymi upominkami. Uczniowie otrzymali także Wyprawki Czytelnicze przekazane przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci już od najmłodszych lat. Organizatorzy projektu mają nadzieję, że przesłane materiały: „pomogą rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania horyzontów”.

          • Grant "Matematyczno - astronomiczny zawrót głowy"

          • Za nami moduł praktyczny - Nocne niebo nad Kutnem. Uczestnicy grantu korzystali z wiedzy matematyczno – astronomicznej w praktycznej obserwacji wybranych gwiazdozbiorów nieba zimowego nad Kutnem.

            Po przypomnieniu ogólnych zasad obserwacji nieba, dzieci wyznaczały kierunki świata i wskazywały je zielonym laserem. Następne wspólnie z rodzicami oraz przybyłym rodzeństwem, korzystajac z lornetek zawieszonych na statywach ćwiczyły obserwację wybrnaych obiektów. Ze względu na niską temperaturę po obserwacjach na świeżym powietrzu korzystaliśmy również z sali D 12, gdzie podczas pracy zespołowej oraz indywidualnej doskonalona była identyfikacja poznanych gwaizdozbiorów oraz umiejetność posługiwania się obrotową mapą nieba. Dzieci potrafią również coraz sprawnej posługiwać się  program Stellarium, w którym niezaleznie od warunków atmosferycznych obserwowaliśmy np. gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy, Smoka, Oriona, galaktykę Andromedy, gromadę Plejady oraz planety np. Mars, Wenus, Santurn, Jowisz.  Przed nami kolejny moduł  -  Kosmiczne zabawy....  

            Serdeczne podziękowania dla Młodych Astonomów oraz ich Rodziców za współpracę i zaangażowanie podczas realizacji zajęć grantowych. 

          • Sukcesy uczniów w konkursach o tematyce historycznej

          • Miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów w konkursach o tematyce historycznej. Lena Polańczyk z klasy VI c zajęła I miejsce w konkursie na plakat „Jak zmieniło się życie Twojej rodziny w latach 1981-2023?” zorganizowanym przez Podregion NSZZ „Solidarność”. Jakub Ziętek z klasy VI d zajął II miejsce w etapie rejonowym Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”, którego organizatorem było Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego. W tym samym konkursie wziął udział Franciszek Karolczak z klasy VIII b, który z wysokim wynikiem znalazł się tuż za podium. Gratulujemy sukcesów!

          • Światowy Dzień Kota w klasach I-III

          • W piątek, 16 lutego, z inicjatywy Samorządu uczniowie klas I-III włączyli się do świętowania Światowego Dnia Kota. W Polsce ten dzień obchodzony jest od 2006 roku i ma na celu podkreślenie znaczenia tych niesamowitych i tajemniczych stworzeń w życiu człowieka oraz potrzeby niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym kotom.

            Dzisiaj po szkolnych korytarzach wdzięcznie przechadzały się pojedynczo i gromadami całe zastępy kotków: czarnych, szarych, białych, rudych, w paski. Niektórzy przynieśli do szkoły swoje kotki-maskotki, zdjęcia własnych pupili, ulubione książeczki o kociej tematyce. Nauczyciele przygotowali dla uczniów lekcje o kotach lub z kotami w roli głównej. Dzieci zapoznały się z ciekawostkami dotyczącymi życia tych dzikich i domowych zwierząt. Obejrzały prezentacje multimedialne, dzięki którym wzbogaciły swoją wiedzę na temat mruczących czworonogów; wykonały prace plastyczne przedstawiające kociaki; przypomniały sobie historie najsłynniejszych kotów literatury i filmu: „Przygody kota Filemona”, „Kot w butach”, „Garfield ”, „Cukierku, Ty łobuzie.”

            Ponadto uczniowie wykazali się dużą wrażliwością serca. Pamiętając o bezdomnych kotach- zebrali suchą i mokrą karmę, zabawki, kocyki, ręczniki, które zostaną przekazane na rzecz podopiecznych Domu Tymczasowego „Felkowy Stryszek.”

            Aż serce rośnie, gdy można zobaczyć tyle dobra w naszych uczniach!

          • Góra Grosza 2024 XXIV edycja.

          • Po raz kolejny ruszamy w naszej szkole z akcją zbierania groszaków. Zapraszamy wszystkie klasy do wzięcia udziału.

            Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki, które główny organizator - Towarzystwo Nasz Dom przeznaczy na wsparcie dzieci i młodzieży, finansując m.in. pomoc specjalistyczną (terapie, rehabilitacje), pracę z rodziną biologiczną, rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków (stypendia, korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe). Zebrane środki finansowe zostaną również przeznaczone na prowadzenie specjalistycznych Domów dla Dzieci, Ośrodków Wsparcia i Rozwoju Dziecka oraz Rodziny PORT. Na policzone groszaki czekamy do 8 marca 2024 r. (osobno 1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł ). Na klasę, która uzbiera największą górę grosza, czyli największą kwotę czeka niespodzianka.

            Liczymy na WASZE zaangażowanie!

            Szkolny Klub Wolontariatu, Szkolny Samorząd Uczniowski klas I - VIII

          • 32. finał WOŚP

          • Jest taki wyjątkowy dzień, kiedy wszystkie serca biją w rytm Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki ofiarności uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, w naszej szkole w dniach od 15 grudnia 2023 r. do 26 stycznia 2024 r. zebraliśmy do stacjonarnej puszki kwotę 2963,77 zł. W ten sposób pomogliśmy przy realizacji tegorocznego tematu Finału – „Płuca po pandemii”. Zakupiony sprzęt będzie pomagał nie tylko dziecięcym oddziałom pulmonologicznym, ale także oddziałom dla dorosłych. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za dobroć serca i zaangażowanie w 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

            Dyrektor Szkoły – Iwona Pietrzak,

            koordynator - Beata Paluchowska,

            członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu,

            opiekunowie Samorządu Uczniowskiego klas I – VIII

          • WALENTYNKI

          • 14 lutego to dzień zakochanych i zaprzyjaźnionych. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody tego międzynarodowego święta. Za pośrednictwem poczty walentynkowej do szkolnej społeczności docierały pozdrowienia, życzenia i miłe słowa. Korytarze ozdobiły walentynkowe dekoracje, a na holu głównym można było zrobić sobie zdjęcie z zaprzyjaźnioną osobą, na tle ścianki z symbolami Walentynek.

            Organizatorem akcji był Samorząd Uczniowski klas IV – VIII.

          • WE DID IT AGAIN!

          • Międzynarodowy projekt eTwinning pt. "Multidisciplinary STEM skills" zdobył prestiżową Odznakę Jakości!

            Sukces, jakim jest uzyskanie takiej odznaki zawdzięczamy przede wszystkim naszym uczniom, ich zaangażowaniu, kreatywnym działaniom, poświęceniu spotkaniom on-line ze szkołami partnerskimi, i, co najważniejsze w takich projektach, chęci współpracy pomiędzy wszystkimi uczestnikami projektu.

            Projekt ten skierowany był do uczniów zarówno klas 1-3 jak i 4-8. Nasi uczniowie tworzyli w wersji przestrzennej świat podwodny z materiałów, które miały w domu (kartony, kartki, drewno, plastik). Dzięki temu powstały rybki, wieloryby i inne stworzonka wodne z wykorzystaniem dowolnej techniki. Wspólne spotkania on-line z krajami partnerskimi dały nam możliwość stworzenia kreskówek w języku angielskim, gier i zadań matematycznych, prezentacji multimedialnych czy e-booków dot. mórz i oceanów oraz zwierzątek w nich żyjących z wykorzystaniem nowoczesnych aplikacji językowych.

            Po raz pierwszy nasz projekt dotyczył STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) - połączenia następujących dziedzin: nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki. Jego ideą było pokazanie dzieciom, że nauki przyrodnicze są ze sobą powiązane, by ułatwić im przyswajanie wiedzy w szerszej perspektywie. Dodatkowo model ten miał za zadanie rozwijać samodzielne myślenie, umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego oraz wyciągania wniosków z obserwacji, które poczyniły. Nie było tutaj miejsca na wyuczone regułki czy definicję . Dzieci uczyły się poprzez praktykę i zabawę, która bardzo często pobudza jeszcze w większym stopniu ciekawość i motywuje do dalszego działania.

            Gratulujemy tego wyróżnienia uczniom i koordynatorowi projektu!

          • WOŚP - Kutnowska Sztafeta Serc 2024 za nami..

          • Uczniowie z klasy 2d z wychowawczynią p. Anetą Szymańską-Gruszką uczestniczyli w Kutnowska SZTAFETA Serc - VI Bieg dla WOŚP. W sztafecie wzięła udział również reprezentacja klasy 8a - Seweryn, Nikodem, Franek, którzy osiągnęli doskonały wynik, wykonując 45 okrążeń wokół stadionu. Atmosfera podczas biegów była  nieziemska , wszyscy spisali się na medal. Gratulujemy uczestnikom biegu!

            POMAGAMY, BO POTRAFIMY TO ROBIĆ! :)

          • "Witajcie w naszej Dziewiątce!" - integracyjny bal karnawałowy

          • 26 stycznia  2024 roku w naszej szkole odbyła się integracyjna, barwna zabawa karnawałowa „Witajcie w naszej Dziewiątce” z udziałem dzieci z kutnowskich Przedszkoli nr 8, 15, 16 oraz uczniów klas I-III. Był to pomysł Rady Rodziców, w realizację któego chętnie zaangażowalii się  nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego,  wybrani uczniowie klas starszych wraz z nauczycielami, pracownicy administracji i obsługi oraz  Oddziałowe Rady Rodziców. 

            Hala sportowa zmieniła się w barwną salę balową zapełnioną różnymi postaciami z bajek i filmów. Prowadzące imprezę panie z Rady Rodziców - Patrycja Michalak,  Dorota Kaźmierczak i  Justyna Wiśniewska, nikomu nie pozwoliły się nudzić. Wodzirejki, przebrane w kolorowe stroje, ani na chwilę nie zwalniały tempa zabawy. Przy dźwiękach skocznej muzyki i różnorodnych utworach znanych wykonawców, maluchy mogły pobawić się ze starszymi kolegami. Również nauczyciele i opiekunowie grup dali się porwać muzyce i atmosferze zabawy Tworzono korowody, węże, kółka, pociągi. Wspólna zabawa przyniosła wiele wrażeń i radości! Atrakcją balu było również przybycie misia, z którym można było przybić piątkę, zrobić zdjęcie pamiątkowe lub zatańczyć. Dla wszystkich dzieci został zorganizowany poczęstunek ufundowany przez Oddziałowe Rady Rodziców. Każdy uczestnik zabawy otrzymywał drobne upominki, a wychowawcy grup przedszkolnych podziękowania za udział w imprezie.

            Jesteśmy wdzięczni Rodzicom za zaangażowanie, kreatywność

            i wspólnie wykonaną pracę na rzecz  szkolnej społeczności. 

            Dziękujemy wszystkim Przedszkolakom oraz ich Wychowawcom i Opiekunom

            za przyjęcie naszego zaproszenia i przybycie w progi naszej szkoły!

             

          • Apel podsumowujący I półrocze dla uczniów klas I-III

          •   W czwartek, 25  stycznia 2024 roku, w naszej szkole odbył się uroczysty apel podsumowujący pierwsze półrocze roku szkolnego 2023/2024, który poprowadziła pani wicedyrektor Aneta Krajewska. Podczas apelu przedstawione zostały dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy uczniów klas I-III. Pani Dyrektor Iwona Pietrzak złożyła wszystkim gratulacje za włożony trud i pracę, za sukcesy, nawet te najmniejsze oraz życzyła udanego wypoczynku podczas ferii zimowych. Panie Beata Paluchowska oraz Monika Olejniczak podsumowały również  konkursy plastyczne i biblioteczne  skierowane do uczniów klas I-III.

               Przed zbliżającymi się feriami zimowymi uczniowie klasy II c i I b wraz z wychowawcami panią Beatą Zatońską i panem Adamem Gajdzińskim w swoim programie artystycznym, udzielili wszystkim przydatnych rad dotyczących bezpiecznych i zdrowych ferii zimowych. Mali artyści przekazali kolegom przestrogi mające na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z zabaw w niedozwolonych miejscach. Zwrócili uwagę na zdrowy rozsądek i ostrożność podczas zimowego wypoczynku. 

             

            Życzymy wszystkim uczniom bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych!!!

          • Sukces uczniów naszej szkoły w Wielkim Teście Historycznym o Kutnie

          • Dnia 24 stycznia uczestniczyliśmy w uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu wiedzy o historii naszego miasta. Wielki Test Historyczny o Kutnie odbył się 10 listopada 2023 roku. Organizatorem konkursu było Muzeum Pałac Saski Kutnie. W teście wzięło udział dwudziestu sześciu uczniów z sześciu kutnowskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały cztery osoby i osiągnęły najwyższe wyniki:

            I miejsce - Kinga Mizerska, klasa VII b

            II miejsce - Jakub Wawer, klasa VIII a

            III miejsce - Piotr Olczak, klasa VIII b

            IV miejsce - Franciszek Karolczak, klasa VIII b

            Uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez p. Patrycję Staniszewską i p. Aleksandrę Szymczak.

            Po części oficjalnej, mieliśmy okazję zwiedzić piękny kompleks muzealny Muzeum Pałacu Saskiego w Kutnie.