• Sukces uczniów naszej szkoły w Wielkim Teście Historycznym o Kutnie

          • Dnia 24 stycznia uczestniczyliśmy w uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu wiedzy o historii naszego miasta. Wielki Test Historyczny o Kutnie odbył się 10 listopada 2023 roku. Organizatorem konkursu było Muzeum Pałac Saski Kutnie. W teście wzięło udział dwudziestu sześciu uczniów z sześciu kutnowskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały cztery osoby i osiągnęły najwyższe wyniki:

            I miejsce - Kinga Mizerska, klasa VII b

            II miejsce - Jakub Wawer, klasa VIII a

            III miejsce - Piotr Olczak, klasa VIII b

            IV miejsce - Franciszek Karolczak, klasa VIII b

            Uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez p. Patrycję Staniszewską i p. Aleksandrę Szymczak.

            Po części oficjalnej, mieliśmy okazję zwiedzić piękny kompleks muzealny Muzeum Pałacu Saskiego w Kutnie.

          • BohaterON – włącz historię!

          • Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Akcja ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie historii Polski XX wieku. Uczniowie wzięli udział w zajęciach lekcyjnych przeprowadzonych w oparciu o materiały otrzymane od organizatorów. Mogli wyrazić swoją wdzięczność dla Powstańców poprzez plakaty, lapbooki, kartki, listy, życzenia. Podziękowania zostały również zamieszczone na portalu Dumni z Powstańców.

          • Dzień Babci i Dziadka - z wizytą w Domu Pomocy Społecznej

          • 19 stycznia 2023 roku uczniowie klasy VI c pod opieką pedagogów szkolnych, w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Każdy inny - wszyscy równi”, udali się do Domu Pomocy Społecznej w Kutnie.

            Celem wizyty było wspólne, przy akompaniamencie gitar, kolędowanie z mieszkańcami DPS. W czasie spotkania uczniowie wręczyli mieszkańcom wykonane przez wychowanków szkolnej świetlicy kartki z okazji Dnia Babci i Dziadka, nad przygotowaniem których czuwała kierownik świetlicy – pani Ewa Milka.  

            Atmosfera spotkania była świąteczna, miła i wzruszająca. Mieszkańcy DPS byli poruszeni i zadowoleni wizytą naszych uczniów. Niektórzy seniorzy aktywnie włączyli się do wspólnego śpiewania.

            Tego typu spotkania pogłębiają więzi uczniów z mieszkańcami DPS, uwrażliwiają ich na sytuację, w której znajdują się osoby starsze i samotne. Spotkanie to stało się bodźcem do organizacji kolejnej akcji … 

          • Warsztaty z przedstawicielem Urzędu Statystycznego

          • Na początku stycznia klasa IId wzięła udział w zajęciach z pracownikiem Urzędu Statystycznego w Łodzi w ramach Edukacji Statystycznej i doradztwa zawodowego. Dzieci dowiedziały się, czym zajmują się pracownicy Urzędu oraz aktywnie uczestniczyły w warsztatach. Na koniec wszyscy otrzymali tematyczne kolorowanki oraz ołówki.

          • Potrójne odznaczenia „Dziewiątki” European Quality Labels

          • 15 stycznia 2024r. Szkoła Podstawowa Nr 9 otrzymała aż trzy Europejskie Odznaki Jakości za ubiegłoroczne projekty "Upcycling Designs", „K210 Water Scarcity” i „Give me a hand”.

            W tych międzynarodowych projektach eTwinning uczniowie z naszej szkoły pod kierunkiem p. Agnieszki Tracz promowali postawy proekologiczne. Tworzyli wiersze w postaci gifów, kreskówek/bajek/e-booków, nowoczesnych prezentacji w języku angielskim, własne awatarki i gry w Scratch przedstawiające wartości ekologiczne. Również dzieci analizowały zmiany zachodzące w przyrodzie w oparciu o słownictwo poznane na lekcjach języka angielskiego. Projekty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ promowały dobrostan uczniów, ich mocne strony i zainteresowania. W ramach powyższych projektów dzieci uczestniczyły w licznych międzynarodowych spotkaniach on-line.

            Europejska Odznaka Jakości jest wyrazem uznania dla nauczycieli

            i uczniów za wysoki poziom działań poświęconych projektowi eTwinning. Dla uczniów jest to wspaniała motywacja do dalszej pracy, a dla szkoły uznanie za jakość i otwarcie się na współpracę europejską.

            European_Quality_Label_-_Upcycling_Designs.pdf

            European_Quality_Label_-_K210_Water_Scarcity.pdf

            European_Quality_Label_-_Give_me_a_hand.pdf
             

          • Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia!

          • "Babciu, Dziadku, cóż Wam dam?

            Tylko jedno serce mam!

            A w tym sercu same róże,

            żyjcie więc nam jak najdłużej!"

             

            Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z klasy 2d wykonały przepiękne, przestrzenne laurki, które 21 i 22 stycznia podarują swoim kochanym "Dziadkom".

            Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia!

          • Matematyczne układanki

          • Uczniowie klasy IIb realizując styczniowy moduł „Matematyczne układanki” ogólnopolskiego projektu „ Kreatywna matematyka,” świetnie bawili się patyczkami i zapałkami.

            Dokładne odwzorowywali ułożenia zapałek według schematu, rozwiązywali zapałczane łamigłówki o różnym stopniu trudności. Mieli też czas na układanie własnych wzorów. Ponadto tworzyli przestrzenne konstrukcje geometryczne według wzoru oraz budowały własne kompozycje. Dzięki tym praktycznym działaniom uczniowie rozwijali zdolność koncentracji uwagi, doskonalili motorykę małą i koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijali logiczne myślenie, możliwości twórcze oraz orientację przestrzenną, która pomocna jest w geometrii.

          • Twórczy sposób na lekturę

          • Uczniowie kl. IIb wyczarowali świat, jaki wyobrazili sobie po przeczytaniu książki Waldemara Cichonia ,,Cukierku, ty łobuzie!”, tworząc "Lekturę w pudełku". Dzieci bardzo zaangażowały się w pracę, wykazały się dużą kreatywnością i znajomością treści lektury. W przyozdobionych pudełkach znalazły się maskotki czy też figurki, przeróżne przedmioty wycięte z papieru lub ulepione z plasteliny. Dziecięce pomysły nie znały granic! Były tam np.: koty, Marcel, jego rodzice, komoda, choinka, bombki, szczotka, sweterek, strzykawka, kocie przysmaki…. Zadanie bardzo podobało się dzieciom, sprawiło im ogromną „lekturową” radość. Dało możliwość nie tylko zaprezentowania zawartości swoich pudełek, ale także argumentowania, podzielenia się wrażeniami po poznaniu przygód niezwykłego i wesołego urwisa, stworzenia ciekawych form wypowiedzi ustnych.

          • Bardzo słodka lekcja w IIc

          • W środę 10 stycznia uczniowie klasy IIc wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę do Manufaktury Słodyczy “RĘCZNIE ZROBIONE" w Kutnie. Wspaniałe zapachy od wejścia i moc słodyczy stworzyły pyszną atmosferę. Dzieci miały możliwość zobaczyć cały proces powstawania lizaków od momentu wylania gorącego karmelu na stół po złożenie całego wzoru lizaka . Słodycze barwione były głównie naturalnymi barwnikami z owoców i warzyw. Po skończonym pokazie dzieci uczestniczyły w warsztatach, w których samodzielnie wykonały lizaki wg własnego pomysłu.

            Na zakończenie warsztatów, każdy otrzymał swoje dzieła – piękne, zakręcone lizaki. Było miło i słodko! To była najsłodsza i bardzo kolorowa lekcja.

          • Dziewiątkowe sukcesy plastyczne

          • Niedawno zakończyliśmy kolejny rok kalendarzowy i szybkimi krokami zbliżamy się do zakończenia I półrocza roku szkolnego 2023/2024, które to obfitowało w rozliczne mniejsze lub większe sukcesy plastyczne naszych uczniów. O niektórych już wcześniej wspominaliśmy, ale początek Nowego Roku, to czas podsumowań i stawiania przed sobą nowych zadań.

            Przypomnijmy, że pierwsze sukcesy pojawiły się już w październiku, podczas rozstrzygnięcia powiatowego konkursu plastycznego „Pejzaże słowem malowane”, którego organizatorem było II Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Kutnie, gdzie nasi uczniowie:

             Julianna Bartczak (kl. VI c) i Franciszek Wasiak (kl. VII c) zajęli równorzędne  III m-ce.

            Na następne sukcesy nie trzeba było czekać zbyt długo – mówi Andrzej Łuczak, nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej nr 9 im. Wł. Jagiełły w Kutnie. I tak, pod koniec listopada i w grudniu ubiegłego roku docierały do nas kolejne informacje o osiągnięciach naszych uczniów w konkursach plastycznych. 

             - W  konkursie, pt „Z dala od alkoholu i innych uzależnień”,  którego organizatorami byli Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kutnie oraz Prezydent Miasta Kutno, a który był skierowanym do uczniów klas V-VIII z terenu Miasta Kutno komisja konkursowa doceniła prace naszych dwóch uczennic, przyznając odpowiednio:

            II m-ce Lenie Wojtczak (kl. VI a) oraz wyróżnienie Alicji Ochmańskiej  (kl. VII d), 

            - W konkursie, pt. „Bądźmy radośni…” zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie w ramach realizacji projektu „Masz Moc, by Pokonać Przemoc”

            Bogusława Czuba (kl. V c) zajęła III m-ce w kategorii uczniowie IV-VI.

            - W konkursie, pt. „Świat w kolorach” – Jesień, którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie w kategorii klas VI - VIII  Julianna Bartczak (VI c) zajęła III m-ce. Warto dodać, że była to już kolejna edycja tego konkursu plastycznego, który swoim zasięgiem objął powiat kutnowski.

            - W konkursie „Gdy za oknem pada deszcz – jesienny pejzaż”, którego organizatorem było Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni w dwóch kategoriach i tak odpowiednio zajęli poszczególne miejsca:

             kategoria kl. IV-VI

            Hanna Biegniewska (kl. VI b) I m-ce

            Bianka Piechocka (kl. VI d) II m-ce

            Lena Wojtczak (kl. VI a) III m-ce

             kategoria kl. VII-VIII

            Julia Mikołajczyk  (kl. VII c) I m-ce

            Karolina Jurkowska  (kl. VII a) II m-ce

            Alan Bobrowski  (kl. VII c) III m-ce

            wyróżnienie:  Zuzanna Pawłowska ( kl. VII b)

            - W konkursie, pt. ”Kolorowy świat folkloru powiatu kutnowskiego”, którego organizatorem było Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu wraz z Biblioteką Pedagogiczną w Zgierzu z Filią w Kutnie, nasze uczennice w kategorii  klas IV – VI zajęły odpowiednio:

            Lena Wojtczak (VI a) I m-ce

            Julia Pokorska (V b)  II m-ce

            Warto dodać, że konkurs był organizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego „Łódzkie na plus” na rok 2023, pt. „Powiat kutnowski na pograniczu folklorów, dwa oblicza kultury ludowej – folklor łęczycki & łowicki” .

            Wszystkim laureatom i wyróżnionym gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.

          • Profilaktyka zdrowia wraz z pasją zawodową, czyli spotkanie z lekarką w kl. I A

          • Dnia 05.01.2024r. w ramach doradztwa zawodowego w klasie IA odbyło się spotkanie z panią doktor Magdaleną Kozińską ( alergolog, internista).
            Gość pokrótce omówił charakterystykę i specyfikę wykonywanego przez siebie zawodu oraz zwrócił uwagę na to, co jest ważne przy jego wyborze. Uczniowie mogli zobaczyć, dotknąć oraz używać stetoskopu, pulsoksymetru, maseczek, fartucha, gazików itp.,  posłuchać wskazówek w jaki sposób mogą wzmocnić swoją odpowrność i dbać o zdrowie swoje oraz innych.  Dzieci otrzymały drobny upominek oraz zadanie do wykonania w domu (narysować lekarza). Wszystkie prace plastyczne zostaną przekazane pani doktor. Uczniowie podziękowali pani Magdalenie za przybycie i przeprowadzenie wspaniałego spotkania.

            Był zachwyt i dużo emocji.
            Bardzo dziękujemy :)

          • WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2024

          • Po raz kolejny na terenie naszej szkoły rusza Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To już 32. edycja tej akcji! Jej mottem w tym roku są słowa „Tu wszystko gra OK!” 

            W dniach od 4 stycznia do 26 stycznia 2024 roku w bibliotece szkolnej wystawione będą puszki, do których można przekazać dowolną kwotę na rzecz WOŚP-u.

            Cel 32. Finału WOŚP-u:

            Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”

            Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

            Wszystkich chętnych zapraszamy do wsparcia akcji!

            Zagrajmy jeszcze raz razem, by ratować zdrowie Polaków!

          • NO BARRIERS

          • 2 stycznia 2024r. o godz. 20.00 pani Agnieszka Tracz wzięła udział w ostatnim już międzynarodowym spotkaniu online na platformie Zoom, który dotyczył projektu eTwinning „Multidisciplinary STEM skills”.

            W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele z Turcji, Jordanii, Północnej Macedonii, Azerbejdżanu i Rumunii. Zaprezentowali swoje szkoły oraz dokonali ewaluacji projektu. To była świetna okazja do wymiany doświadczeń i współpracy z naszymi międzynarodowymi przyjaciółmi.

            Z niecierpliwością czekamy na kolejne międzynarodowe projekty i spotkania online.

          • Grant "Matematyczno - astronomiczny zawrót głowy"

          • Uczestnicy grantu pt. "Matematyczno - astronomiczny zawrót głowy" realizowanego w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych ph. "Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga" zakończyli kolejny moduł tematyczny: "Wielki - mały Układ Słoneczny".

            Dzieci poznały budowę Układu Słonecznego i wykonały jego model. Uczyły się o planetach karłowatych i wspólnie obliczały przyloty komenty Halleya. 

            Uczniowie doświadczyli korelacji matematyki i astronomii w praktycznym działaniu: odkrycie Kopernika (np. pojęcie okręgu, kolejność planet), odkrycie Keplera (pojęcie elipsy, rysowanie elipsy wykorzystując sznurek, ołówek I 2 pinezki).  Dzieci ćwiczyły również obsługę lornetki przed styczniowymi obserwacjami nieba nad Kutnem.