W dniu 26 listopada 2024r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Kutnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kutnowskiego w Szachach Drużynowych. Naszą szkołę reprezentował w tym turnieju Piotr Olejniczak z kl. 6c, który zdobył IV miejsce. Serdecznie gratulujemy Piotrkowi i życzymy kolejnych szachowych sukcesów!
Mistrzostwa Powiatu Kutnowskiego w Szachach Drużynowych
- 3
SZLACHETNA PACZKA 2024
Święta to nie stół i ozdoby, a ludzie z ich uśmiechami i ciepłymi spojrzeniami. Ludzie są w święta najważniejsi.
Po raz kolejny w naszej szkole rusza akcja „Szlachetna Dziewiątka”.
W tym roku ponownie wybraliśmy rodzinę z naszego powiatu. Składa się ona z trzech osób: Pani Moniki, jej syna Artura i babci Ireny. W rodzinie panuje ciepła atmosfera, pomimo choroby genetycznej syna i braku funduszy na podstawowe rzeczy, w tym żywność. Duża część dochodu tej rodziny przeznaczana jest na leczenie Artura.
Gdyby rodzina Pani Moniki otrzymała: pralkę, żywność oraz odzież zimową nie musiałaby martwić się o przyszłość. Podarujmy Im więc na Święta: radość, uśmiech i nadzieję na lepsze jutro . Niech będą one prawdziwym NARODZENIEM.
Potrzeby naszej rodziny:
1. Pralka
2. Żywność trwała, w tym: mleko, płatki, mąka, ryż, kasza, herbata, kawa, cukier, makaron, konserwy rybne, dżem itp..
3. Odzież zimowa: Monika: kurtka rozmiar: M ( czarna, do połowy uda), Irena: kurtka rozmiar: M (czarna, do połowy uda),Artur: kurtka rozmiar M (czarna w stylu parki); obuwie: Monika: kozaki rozmiar: 38 (trapery czarne),Irena: kozaki rozmiar: 38 ( kozaki dłuższe czarne), Artur: kozaki rozmiar: 42 (trapery czarne).
Pozostałe potrzeby rodziny:
1. Środki czystości, w tym: proszek do prania, mydło / żel myjący, płyn do płukania, szampon, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące, pasta do zębów, szczoteczka do zębów.
2. Koc o wymiarach: 140/200, kołdra 140/200, poduszka 60/60, ręcznik 100/150, pościelowe, prześcieradła.
3. Czajnik elektryczny.
W jaki sposób można pomóc?
Macie Państwo możliwość przynoszenia darów serca do biblioteki szkolnej. Wpłaty pieniężne można dokonywać za pośrednictwem przelewów na konto bankowe Rady Rodziców. Każdy zakup będzie udokumentowany fakturą, a Rada Rodziców przy SP 9 dokona rozliczenia finansowego. Dziękujemy za Państwa: zaufanie, zaangażowanie i pomoc.
Nr konta Rady Rodziców Santander Bank Polska S.A. 19109013040000000156772702
Zbiórka pieniędzy będzie odbywać się do 8 grudnia włącznie.
Tytuł przelewu: Szlachetna Dziewiątka
Zbiórka darów będzie trwać do 9 grudnia włącznie.
Dyrekcja Szkoły, Rada Rodziców, Szkolny Klub Wolontariatu
II Memoriał Szachowy Szmula Rzeszewskiego w Zgierzu.
- 11
Szachy to królewska gra, w której każda partia uczy gracza czegoś nowego.
W piątek 22 listopada 2024r. dwaj uczniowie: Franciszek Chwiałkowski z kl. 7a i Piotr Olejniczak z kl. 6c reprezentowali naszą szkołę w II Memoriale Szachowym Szmula Rzeszewskiego, który odbył się w Zgierzu. Impreza ta ma na celu popularyzację gry w szachy wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz upamiętnienie urodzonego w Ozorkowie „złotego” szachowego dziecka, późniejszego 6-krotnego Mistrza Stanów Zjednoczonych w tej dyscyplinie i czołowego szachisty świata w połowie XX wieku - Szmula Rzeszewskiego. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego, Starosta Zgierski i Prezydent Miasta Zgierza. W tegorocznym turnieju, który stał na bardzo wysokim poziomie, wzięło udział około trzystu zawodników ze szkół podstawowych i średnich województwa łódzkiego. Nasi uczniowie: Franciszek i Piotr zdobyli w tym Memoriale wyróżnienia. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że chłopcy godnie zaprezentowali szkołę w tak prestiżowym turnieju.
Życzymy im wielu sukcesów w tej niezwykle pięknej, ale i trudnej grze, jaką są szachy!
"Przytul się do drzewa"
- 4
Klasa Ia wzięła udział w akcji „Przytul się do drzewa”. Dzięki niej dzieci okazały miłość drzewom otaczającym naszą szkołę. Aby lepiej rozpoznawać drzewa odbijały na papierze strukturę kory wybranych gatunków. Nauka przyrody stała się dla najmłodszych uczniów okazją do dobrej zabawy i miłych przeżyć.
Tydzień Kariery w klasie Ia
- 10
W ramach szkolnych obchodów Tygodnia Kariery uczniowie z kl. Ia prezentowali kolegom swoje talenty. Mogli się pochwalić umiejętnościami plastycznymi, tanecznymi i sportowymi. Swoje mocne strony wykorzystają podczas zajęć w pracy indywidualnej i grupowej.
Obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole
- 2
W naszej szkole z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień odbyły się wyjątkowe obchody, mające na celu promowanie pozytywnych postaw i wzajemnej życzliwości. Tego dnia wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do wspólnego świętowania, które miało na celu zbliżenie członków szkolnej społeczności.
Wszystko rozpoczęło się od spotkania reprezentantów klas I-VIII przy "Moście Życzliwości", który został specjalnie utworzony na tę okazję. Most stał się symbolem łączności i otwartości, a jego celem było przypomnienie, jak ważne jest dzielenie się dobrem i życzliwością z innymi.
Uczniowie, którzy reprezentowali swoje klasy, symbolicznie przekazali życzliwość do swoich kolegów i koleżanek w klasach, a także nauczycieli. Ten gest miał na celu wzmacnianie więzi między wszystkimi członkami społeczności szkolnej.
W ramach obchodów zorganizowane zostały także "życzliwe wyzwania". Uczniowie, zarówno ci młodsi, jak i starsi, mieli okazję wykonać zadania, które miały na celu szerzenie pozytywnych emocji i dobrej energii wśród innych. Były to zadania takie jak: pomoc koleżance lub koledze w nauce, uśmiech dla każdego, czy też dobre słowo dla wybranej osoby.
W szkole pojawiło się także specjalna „Skrzyneczka Życzliwości i Pozdrowień", do której każdy uczeń oraz nauczyciel miał okazję wrzucić życzliwe podziękowania, pozdrowienia lub życzenia. „Życzliwe karteczki” zostały przekazane adresatom. Miły i motywujący tekst na pewno wywołał uśmiech na wielu twarzach naszych uczniów i nauczycieli.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień w SP 9 był pełen uśmiechu, pozytywnej energii i wzajemnej serdeczności. Liczymy na to, że życzliwość będzie towarzyszyć nam przez cały rok!
Pedagodzy szkolni
„Dziewiątka” nagrodzona!
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa Nr 9 w Kutnie została odznaczona kolejną nagrodą eTwinning za realizację projektu "Multidisciplinary STEM skills" !!!! W projekcie brało udział 47 uczniów pod kierunkiem p. Agnieszki Tracz.
Tym razem otrzymaliśmy Europejską Odznakę Jakości :-)
-
Europejska Odznaka Jakości
Europejska Odznaka Jakości przyznawana jest przez Centralne Biuro Programu eTwinning szkołom działającym w partnerstwach, które zdobyły Krajową Odznakę eTwinning i których projekty uznawane są za wybitne z europejskiego punktu widzenia.
Celem przyznawania Odznaki Jakości jest: wyróżnienie nauczycieli i szkół, których działania w ramach eTwinningu reprezentują wysoki poziom. Dla nauczycieli jest to uznanie ich pracy, dla uczniów to większa motywacja do prowadzenia zaplanowanych działań, a dla szkoły - publiczne potwierdzenie zaangażowania i dążenia do jakości oraz otwartość na współpracę europejską.
Kryteria przyznawania Odznaki Jakości
Projekt zgłoszony do Odznaki Jakości musi odznaczać się wysokim poziomem w następujących aspektach:
• trwałość,
• wykorzystanie w projekcie technologii ICT,
• rezultaty i korzyści,
• integracja międzyprzedmiotowa,
• wymiar europejski,
• innowacja/kreatywność,
• ogólna jakość.
-
Warsztaty z Rummikub
- 11
W dniu 19 listopada w naszej szkole odbyła się pierwsza część warsztatów poświęconych grze Rummikub, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wydarzenie to było szczególne, ponieważ mieliśmy przyjemność gościć uczniów ze Szkół Podstawowych nr 2 i 4 wraz ze swoimi opiekunkami p. Anną Bartczak i p. Bogumiłą Rozkosz, co stworzyło doskonałą okazję do integracji międzyszkolnej oraz wspólnej nauki w przyjaznej atmosferze. Pod czujnym okiem trenerek, pani Joanny Czuby i pani Anety Marczak, uczestnicy z zapałem poznawali zasady gry oraz doskonalili swoje umiejętności strategicznego myślenia i logicznego planowania. Warsztaty przebiegały w atmosferze pełnej zaangażowania, a uczestnicy wykazywali się nie tylko dużą chęcią do nauki, ale również współpracą i zdrową rywalizacją. Zarówno dla doświadczonych graczy, jak i dla osób rozpoczynających swoją przygodę z Rummikub, była to doskonała okazja do rozwijania umiejętności i wymiany doświadczeń. Spotkanie zakończyło się wnioskiem, że takie wydarzenia są nie tylko okazją do nauki, ale również świetną formą spędzenia czasu w grupie rówieśników. Każda uczestnicząca w warsztatach szkoła otrzymała od nas dyplom z podziękowaniem oraz upominek w postaci gry Rummikub 3w1.
Szczypta życzliwości, to mnóstwo radości!
- 49
21 listopada dla uczniów klas I-III, był to dniem wyjątkowym, pełnym uśmiechów, miłych słów i gestów, które są najpiękniejszymi iskierkami codzienności. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień stał się okazją do przeprowadzenia w klasach pogadanek na temat: empatii, tolerancji, przyjaźni, szacunku, serdeczności i życzliwości w stosunku do innych. Dzieci oglądały bajki - „O Ciepłym i Puchatym,” „Pollyanna”, słuchały wiersza Jolanty Wybieralskiej „Dzień życzliwości”. Tworzyły „Łańcuch Życzliwości”, w którym każdy dobry uczynek jaki dokonały lub doświadczyły dodawał nowe ogniwo. W klasach powstały „Kąciki Pozdrowień”, gdzie pozostawiano pozytywne wiadomości dla kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły. Powstała też „Klasowa Drabina Uprzejmości,” po której uczniowie wspinali się, wykonując konkretne życzliwe działanie. Ponadto dzieci chętnie wykonywały plakaty propagujące kulturalne, grzeczne zachowanie, kolorowanki, wesołe emotki, medale, ćwiczenia interaktywne, uczyły się piosenek o przyjaźni i pomaganiu innym Małej Orkiestry Dni Naszych. Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia uczniowie i nauczyciele posiadali żółte akcenty ubioru jako symbole radości i optymizmu.
Dzięki podjętym działaniom uczniowie zrozumieli, że warto być człowiekiem życzliwym, bo dobro zawsze do nas wraca. Zwykły uśmiech, ciepłe słowo, miły gest potrafią zmienić komuś dzień.
DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF
- 24
W naszej szkole w dniu 20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, inicjatywę organizowaną przez UNICEF, która ma na celu przypomnienie o prawach dzieci na całym świecie oraz o ich ochronie i wsparciu. Kolor niebieski ubioru naszych uczniów podkreślał to ważne wydarzenie.
Z tej okazji uczniowie wzięli udział w różnych działaniach edukacyjnych, które miały na celu pogłębienie wiedzy na temat praw dzieci i ich znaczenia. W wielu klasach (I-III, kl. 7a, 7b) zorganizowane zostały specjalne zajęcia poświęcone tematyce praw dziecka, a także projekcje filmów edukacyjnych o prawach dzieci na świecie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa, ale także, jak ważna jest ich ochrona w różnych częściach globu, w tym w krajach dotkniętych konfliktami zbrojnymi, głodem czy ubóstwem. Klasa Ia miała możliwość spotkania się z pedagogiem na warsztatach plastyczno-edukacyjnych, podczas których, z wykorzystaniem materiałów UNICEF, zapoznawała się ze swoimi prawami.
W ramach obchodów zorganizowano także warsztaty plastyczne dla reprezentantów klas III z udziałem pracowników Kutnowskiego Domu Kultury p. Anną Jasińską oraz p. Magdaleną Mitlas-Kostrzewą, na których dzieci wspólnie tworzyły plakaty origami promujące świadomość na temat praw dziecka. Zajęcia te miały na celu nie tylko rozwijanie kreatywności, ale także angażowanie uczniów do aktywnego działania. Prace uczniów udekorowały szkolny hol.
Podsumowaniem obchodów była akcja happeningowa – przemarsz reprezentantów klas IV- VIII przed szkołą w obronie praw dzieci na całym świecie. W ten sposób uczniowie wyrazili solidarność z rówieśnikami z różnych zakątków świata i dołączyli do globalnej sieci na rzecz lepszej przyszłości dla dzieci.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i przypomnieli o tym, jak ważna jest troska o prawa najmłodszych, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
Pedagodzy szkolni oraz Samorząd Uczniowski
20 listopada - Światowy Dzień Praw Dziecka
- 18
Klasa 3d przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Praw Dziecka, obejrzała animację "Wszyscy mamy prawa", wykonała serca z hasłami praw dzieci oraz podkreśliła solidarność z wszystkimi dziećmi na świecie poprzez ubiór w kolorze niebieskim.
Zapraszamy do udziału w Dniu Życzliwości i Pozdrowień
Warsztaty z suchego lodu
- 38
W piątek 15 listopada w klasie 3d odbyły się warsztaty z suchym lodem, przeprowadzone przez mamę Łucji - Panią Katarzynę Sawicką. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się czym jest suchy lód, do czego jest wykorzystywany oraz nauczyły się robić wybuchowe eksperymenty, dymiący wulkan oraz bańki buchające parą. Był to bardzo widowiskowy pokaz, pełen efektów wizualnych, który zachwycił dzieci i zapewnił im niezapomniane przeżycia. Bardzo dziękujemy Pani Kasi za poświęcony czas i za interesujące warsztaty.
"Dzieciństwo bez Przemocy"
W ramach realizacji kampanii: "Dzieciństwo bez Przemocy" nasza szkoła na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w całej Polsce rozświetliła się na czerwono. To finał kampanii, który przypada na 19 listopada!
Wizyta paramotolotniarzy
- 24
W środę 20 listopada naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście, pasjonaci paramotolotni i motolotni. Panowie: Robert Szafrański, Wojciech Dusza i Paweł Radke zaciekawili uczniów, opowiadając o swojej nietypowej pasji. Zgromadzeni w szkolnej hali sportowej uczniowie klas IV - VI usłyszeli ciekawą historię o powstaniu para i motolotni. Dowiedzieli się o możliwościach uprawiania tej dyscypliny. Zobaczyli, jak wygląda i z czego składa się strój paramotolotniarza.
Z sali padły interesujące pytania na temat sprzętu, wysokości lotu czy różnic pomiędzy spadochronami. Uczniowie zobaczyli z bliska maszyny, które na co dzień można zauważyć na niebie. Wszyscy uczestnicy byli pod dużym wrażeniem spotkania z osobami, które posiadają ogromną wiedzę, doświadczenie i mnóstwo entuzjazmu wynikającego z tego, że uwielbiają latać wysoko w chmurach. Pani Dyrektor Iwona Pietrzak podziękowała naszym gościom za przybycie i podzielenie się z nami ciekawostkami o tej interesującej formie aktywności fizycznej.
Zajęcia pokazowe z akrobatyki na kole
- 1
W poniedziałek i wtorek uczniowie klas czwartych byli uczestnikami ciekawych zajęć z akrobatyki powietrznej na kole czyli aerial hoop. Jest to rodzaj dyscypliny polegający na wykonywaniu rozmaitych figur i sekwencji ruchów na podwieszonym pod sufitem kole.
Dzięki przychylności Pani Sylwii Szymaniak i Pani Anety Rzymskiej ze Sky Girls Studio w Kutnie uczniowie dowidzieli się, że ćwiczenia na kole poprawiają równowagę, zwinność, koordynację ruchową i doskonale wpływają na rozwój siły mięśniowej. Dzieci obejrzały także układ figur akrobatycznych aerial hoop do wybranej muzyki w wykonaniu naszych uczennic, Wiktorii Szczęsnej i Zuzanny Majchrzak z klasy V d. Uczniowie pod okiem instruktora w bezpieczny sposób próbowali swoich sił, wykonując proste ćwiczenia na kole. Wszyscy uczestnicy zajęć poznali wiele możliwości i korzyści płynących z tej nowej aktywności sportowej.
Wyjście na zajęcia zorganizowała p. Elżbieta Mikołajczyk. Opiekunami podczas wydarzenia byli: p. Radosław Saganiak, p. Tomasz Kaba, p. Tomasz Pasiński, p. Marcin Smakowski oraz p. Alicja Sadło i p. Olena Śmietańska.
Wycieczka kl. 8c i 8b do Zamku Królewskiego oraz Sejmu RP
- 11
14 listopada uczniowie klas 8c oraz 8b uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
Wizyta w stolicy rozpoczęła się od zwiedzania Zamku Królewskiego. Spacerując po jego zjawiskowych wnętrzach młodzież poznała pełne niezwykłych dzieł sztuki Apartamenty Królewskie, dawną Izbę Poselską i sale sąsiednie, sale sejmowe, Galerię Porcelany, Galerię Wettynów, pokoje Matejkowskie (Królewiczowskie), pokoje Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w Sejmie. Podczas godzinnego zwiedzania pani przewodniczka zaprosiła uczniów do Centrum dla Zwiedzających w którym znajduje się imponująca makieta budynków Sejmu RP i opowiedziała historię parlamentu. Następnie młodzież udała się na galerię Sali Posiedzeń Sejmu. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób funkcjonuje współczesny parlament i jak powstaje ustawa. Na holu głównym z uczniowie obejrzeli tablicę pamiątkową dedykowaną Posłom II Rzeczypospolitej, którzy zginęli walcząc o Polskę podczas II Wojny Światowej, tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy Smoleńskiej w 2010, tablice poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II oraz Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Po zejściu na dolny hol uczniowie obejrzeli historyczne laski marszałkowskie uprzednich Marszałków oraz niezwykły krzyż wykonany z pnia dębu z 966 roku.
LAUREACI KONKURSU RECYTATORSKIEGO DLA NIEPODLEGŁEJ
- 3
6 listopada 2024 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie odbył się, po raz kolejny, konkurs recytatorski Dla Niepodległej. Prawie 40 uczniów rywalizowało w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 i 7-8.
Szkołę Podstawową nr 9 reprezentowało 4 uczniów: Bogusława Czuba kl. 6c, Amelia Michalak kl. 7c, Julian Setta kl. 8a i Franciszek Wawrzyńczak kl. 5a.
III miejsce w kategorii klas 7-8 zajęła Amelia Michalak, recytując Śmierć Pułkownika A. Mickiewicza. Laureatem I miejsca został Julian Setta, który zaprezentował fragm. Kwiatów polskich J. Tuwima.
Gratulacje!
Uczniowie klasy 8c na Warsztatach Młodych Twórców: "Zrób to sam – książka" w Bibliotece Miejskiej
- 19
18 listopada uczniowie kl. 8c wraz z wychowawczynią Edytą Woźniak udali się do Biblioteki Miejskiej gdzie uczestniczyli w warsztatach "Zrób sobie książkę", które poprowadził p. Radosław Wąs.
Uczniwie mieli do wykonania szereg motywujących zadań: poprawiali tekst w którym grasował chochlik, odgadywali znaczenie trudnych słów, wypisywali swoje przywary na fiszkach oraz owoce na osobnych karteczkach. W ten sposób wylosowali tytuły swoich książek: "Skąpa malina", "Gadatliwa truskawka", "Rasistowska mandarynka", "Chciwy banan", "Mało inteligentna wiśnia". Następnie pracując w grupach, tworzyli streszczenie tej książki. Na koniec przedstawiciel każdej z grup odczytał współne dzieło. Te krótkie formy okazały się bardzo zabawne i kreatywne. Czekamy z niecierpliwością na kolejną wizytę w Bibliotece. Dziękujemy za udane zajęcia!
Dzień Tabliczki Mnożenia
- 16
Nasza szkoła 15 listopada włączyła się w obchody XIV edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
Celem wydarzenia jest utrwalenie lub przypomnienie tabliczki mnożenia, budowanie u uczniów pozytywnych skojarzeń z matematyką, integrowanie społeczności szkolnej. W ramach obchodów zorganizowano szereg aktywności, podczas których utrwalano niezwykle ważną umiejętność – znajomość tabliczki mnożenia i świetnie się bawiono.
Jednym z najciekawszych elementów wydarzenia były działania pod nazwą „Patrole tabliczkowe – młodzi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczniowie wcielili się w role egzaminatorów i zadawali pytania z tabliczki mnożenia nauczycielom, rodzicom oraz starszym kolegom. Okazało się, że niektórzy musieli przypomnieć sobie nieco zapomniane działania, co wywoływało wiele śmiechu i dobrej zabawy.
Na długich przerwach odbyły się także różnorodne zabawy ruchowe z tabliczką mnożenia. Uczniowie mieli możliwość połączyć matematykę ze sportem, biorąc udział w takich konkurencjach jak:
-
kozłowanie piłki z odpowiedziami na pytania matematyczne,
-
skoki na skakance, gdzie każde odbicie wymagało podania wyniku działania,
-
kręcenie hula hop i rozwiązywanie przykładów na czas.
Na uczestników czekały również łamigłówki oraz grupowe działania matematyczne. Na specjalnych plakatach rozwieszonych w całej szkole widniały przykłady do wspólnego rozwiązywania i utrwalania tabliczki mnożenia.
Na wszystkich chętnych do tabliczkowej zabawy czekała niespodzianka w postaci słodkich nagród. Dzięki tym wszystkim atrakcjom, tabliczka mnożenia stała się nie tylko matematycznym obowiązkiem, ale także źródłem wspólnej radości i zabawy.
Nauczyciele matematyki, którzy przygotowali obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (Małgorzata Margulska-Haczyk, Joanna Czuba, Agnieszka Maćkowska, Aneta Marczak, Agnieszka Mikołajczyk) dziękują Radzie Rodziców za osłodzenie tego dnia – cukierki były super dodatkiem do zabaw.
-
Archiwum Aktualności