- Godziny pracy psychologa i pedagoga szkolnego
- TELEFON ZAUFANIA
- WAŻNE NUMERY TELEFONÓW DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
- Hejt wśród dzieci i młodzieży – spot MSWiA skierowany do Rodziców
- STOP PRZEMOCY!
- Spotkanie profilaktyczne „Nie dla nikotyny!”
- Międzynarodowy Dzień Tolerancji
- Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
- Lepszy Internet zależy od Ciebie
- Jak motywować dziecko do nauki?
- Trudne rozstania
- PORADY PEDAGOGA DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
- KAŻDY INNY, WSZYSCY RÓWNI
- GDY ZDANIE RODZICÓW PRZESTAJE SIĘ LICZYĆ
- PRZEMOC BOLI
- Zostań znajomym swojego dziecka
- Style wychowania i ich wpływ na postawy dziecka.
- Jak zaradzić wagarom?
- DRUGIE ŚNIADANIE – SKARB DLA DZIECKA.
- CZEGO DZIECI POTRZEBUJĄ
- BEZPIECZNIE DO SZKOŁY- dla Rodziców
- Dla Rodziców CYBERPRZEMOC- jak pomóc?
- Uzależnienia od mediów elektronicznych
- Jak pomóc dziecku w nauce czytania.
- Jak pomóc dziecku w nauce pisania?
- Nasze dzieci i zagrożenia
- Akceptacja w rodzinie jako wyznacznik dobrego funkcjonowania dziecka
- KONCENTRACJA UWAGI – KLUCZ DO EFEKTYWNEJ NAUKI DZIECKA ( klasy IV -VI)
- Jak pomóc dziecku się skupić?
- Czym jest dysleksja?
- Zaburzenia depresyjne u dzieci i młodzieży.
- 'Bądź kumplem – nie dokuczaj' - spotkanie profilaktyczne
- Spotkanie profilaktyczne dla klas VII-VIII
DRUGIE ŚNIADANIE – SKARB DLA DZIECKA.
Często słyszymy, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Powinno nam dostarczyć energii na znaczną część dnia. Powinno zatem być nie tylko zdrowe, ale również skomponowane w taki sposób, aby zapewnić organizmowi wszystkie węglowodany, minerały i witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Rano, my dorośli, rozpoczynamy pracę, a dzieci biegną do szkoły, gzie spędzają wiele godzin.
Pożywne i zaspokajające wszystkie potrzeby młodego, rozwijającego się organizmu śniadanie jesteśmy w stanie przyrządzić w domu. Ale jak przygotować naszym pociechom pełnowartościowe śniadanie do szkoły? Najczęściej robimy kanapki, co jest absolutnie zrozumiałe. Są bowiem smaczne i bardzo wygodne w konsumpcji, a dzieci właśnie po nie najchętniej sięgają w przerwie śródlekcyjnej. Możemy także kupić funkcjonalne, lekkie pojemniki, w których, oprócz kanapek, zmieszczą się owoce lub inne zdrowe przysmaki.
Smutne są docierające w ostatnich latach informacje, że coraz więcej dzieci ma problemy z nadwagą i otyłością. W tak młodym wieku zdecydowanie nie powinno się to mieć miejsca. Dlaczego więc tak się dzieje? Wystarczy spojrzeć na to , co pojawia się w jadłospisie maluchów – ile tam jest cukru, słodzonych gazowanych napojów, kanapek z masłem czekoladowym czy różnego rodzaju batoników, które ze zdrowiem nie mają nic wspólnego.
Przygotowując kanapki, warto pamiętać o rzeczy podstawowej, czyli o pieczywie. Najlepiej, wybyło orkiszowe, razowe, żytnie – na pewno pełnoziarniste, z dodatkiem słonecznika czy pestek dyni, które nie tylko dodają sił, ale taż dobrze wpływają na przemianę materii. Margarynę zamieniamy na masło zawierające m. In. Witaminę A – tak ważną dla wzroku dzieci, zmęczonego siedzeniem przed monitorem komputera. Rezygnujemy z kanapek z wędlinami, ponieważ jest to połączenie węglowodanów z białkami, którego powinniśmy unikać, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.
Do kanapek „samo zdrowie” dobieramy twarożek, pastę rybną, np. z makreli, wędzonego łososia, czy jajka. Nie zapominamy też o warzywach i owocach, bo to fantastyczny dodatek i zdrowa przekąska. Pomidor ,sałata, awokado, rzodkiewka, wszelkiego rodzaju kiełki, banan, jabłko czy gruszka to produkty, które zaspokoją głód i zapewnią porcję energii. Do plecaka naszego ucznia warto też zapakować orzechy, które są niezwykle odżywcze, lub suszone owoce – jedną z najzdrowszych przekąsek świata.
Najlepiej byłoby, gdyby napojem, po który sięgają dzieci, była woda niegazowana. Fantastyczne są też soki, ale te naturalne wyciskane. Dlatego jeśli nie przygotowujemy ich sami w domu, dopilnujmy, żeby te kupione w sklepie były rzeczywiście świeżo przygotowane i niedosładzane sztucznie.
O drugie śniadanie dzieci warto zawalczyć jak najwcześniej, bo im prędzej wprowadzimy zdrowe nawyki żywieniowe, tym częściej będą się zdrowo uśmiechać.Za: Agnieszka Ciesielska, W zgodzie z sobą, w: Skarb, 08.2014r.