- Godziny pracy psychologa i pedagoga szkolnego
- TELEFON ZAUFANIA
- WAŻNE NUMERY TELEFONÓW DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
- Hejt wśród dzieci i młodzieży – spot MSWiA skierowany do Rodziców
- STOP PRZEMOCY!
- Spotkanie profilaktyczne „Nie dla nikotyny!”
- Międzynarodowy Dzień Tolerancji
- Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
- Lepszy Internet zależy od Ciebie
- Jak motywować dziecko do nauki?
- Trudne rozstania
- PORADY PEDAGOGA DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
- KAŻDY INNY, WSZYSCY RÓWNI
- GDY ZDANIE RODZICÓW PRZESTAJE SIĘ LICZYĆ
- PRZEMOC BOLI
- Zostań znajomym swojego dziecka
- Style wychowania i ich wpływ na postawy dziecka.
- Jak zaradzić wagarom?
- DRUGIE ŚNIADANIE – SKARB DLA DZIECKA.
- CZEGO DZIECI POTRZEBUJĄ
- BEZPIECZNIE DO SZKOŁY- dla Rodziców
- Dla Rodziców CYBERPRZEMOC- jak pomóc?
- Uzależnienia od mediów elektronicznych
- Jak pomóc dziecku w nauce czytania.
- Jak pomóc dziecku w nauce pisania?
- Nasze dzieci i zagrożenia
- Akceptacja w rodzinie jako wyznacznik dobrego funkcjonowania dziecka
- KONCENTRACJA UWAGI – KLUCZ DO EFEKTYWNEJ NAUKI DZIECKA ( klasy IV -VI)
- Jak pomóc dziecku się skupić?
- Czym jest dysleksja?
- Zaburzenia depresyjne u dzieci i młodzieży.
- 'Bądź kumplem – nie dokuczaj' - spotkanie profilaktyczne
- Spotkanie profilaktyczne dla klas VII-VIII
Nasze dzieci i zagrożenia
Co to są dopalacze?
Dopalaczami określone zostały substancje psychoaktywne, które posiadają właściwości zbliżone do działania narkotyków. Są to produkty pochodzenia zarówno syntetycznego, jak i naturalnego, sprzedawane w sklepach internetowych lub poprzez sieć sklepów stacjonarnych. Sprzedawcy reklamują je jako środki pobudzające, wspomagające funkcje poznawcze ( np. poprawiające czasowo pamięć, koncentrację uwagi) czy pozwalające zrelaksować się, jednocześnie producenci „dopalaczy” w ofercie handlowej zamieszczają informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów, czy sole do kąpieli „ nie do spożycia dla ludzi”.
Jak działają?
„Dopalacze”, jak większość substancji psychoaktywnych, działają na ośrodkowy układ nerwowy i po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka. Część substancji , szczególnie pochodzenia syntetycznego, daje efekty pobudzające. W grupie substancji pochodzenia naturalnego zachodzi duże zróżnicowanie w działaniu tych substancji. Często są to mieszanki ziół o działaniu psychoaktywnym i mogą działać zarówno uspokajająco, wywołać euforię, jak i działać psychodelicznie czy halucynogennie. Skutki użycia mogą być zbliżone do działania narkotyków lub też do skutków zatrucia organizmu toksynami, często nieznanego pochodzenia, co ogromnie komplikuje interwencję medyczną.
Objawy używania.
Nie ma jednego wzorca reakcji na przyjętą substancję – tolerowana przez organizm jednego człowieka, dla innego może być groźną w skutkach trucizną. W zależności od substancji mogą wystąpić między innymi następujące objawy: przypływ energii, podwyższenie nastroju, rozdrażnienie, huśtawka nastroju, pobudzenie psychoruchowe, napady szału, stany depresyjne, halucynacje, a także utrata apetytu, bezsenność, przekrwienie gałek ocznych, wymioty, biegunka. Powodowane przez dopalacze zmiany świadomości lub stany pobudzenia ograniczają zdolność oceny i kontroli sytuacji, co znacząco zwiększa ryzyko niebezpiecznego wypadku, odniesienia urazu, a także utraty przytomności. Używanie dopalaczy może spowodować skutki śmiertelne.
Ryzyko związane z używaniem dopalaczy.
Przyjmowanie tych substancji wiąże się z ryzykiem zdrowotnym , w tym także z uzależnieniem. Odnotowano, coraz liczniejsze przypadki powikłań zdrowotnych po zażyciu dopalaczy, które wymagały interwencji lekarskich i hospitalizacji. W składzie dopalaczy mogą występować substancje nielegalne, w tym narkotyki o wysokim potencjale uzależniającym. Zagrożenie związane z używaniem substancji psychoaktywnych jest szczególnie wysokie w przypadku młodych osób, których organizmy są niezwykle podatne na wszelkie szkody zdrowotne. Dopalacze mogą być również substancjami wprowadzającymi w świat narkotyków.
Okres dorastania przynosi zwykle trudne problemy dla samych nastolatków, ich rodziców i całego otoczenia. Rola rodzica w tym okresie jest szczególnie trudna, dlatego warto jak najwcześniej budować dobre relacje z dziećmi, bo to jedno z ważniejszych narzędzi w wychowaniu.
Udowodniono, że największą moc chroniącą ma:
•Okazywanie miłości i zainteresowania życiem dziecka ( mów dziecku, że jest dla ciebie najważniejszą osobą, że zależy ci , aby było zdrowe szczęśliwe, poznaj jego przyjaciół, zainteresowania i sposoby spędzania czasu wolnego.)
• Dobre porozumiewanie się z dzieckiem ( rozmawiaj z dzieckiem często, pytaj o jego zdanie, uważnie słuchaj, rozmawiaj także na trudne tematy – o narkotykach, alkoholu, dojrzewaniu),
• Zdrowa dyscyplina ( postaw jasne granice – wyraź zdecydowany sprzeciw wobec używania środków psychoaktywnych, podaj oczekiwania dotyczące godzin powrotu do domu, kontaktów z kolegami, sprawdzaj, na co wydawane jest kieszonkowe, itp.),
• Wspieranie dziecka ( doceniaj wysiłki w osiąganiu celów, chwal dziecko za sukcesy i odpowiedzialność – podnosisz tym jego poczucie własnej wartości. Zapewnia, że zawsze może liczyć na twoją pomoc w trudnych sytuacjach).
Co robić, gdy podejrzewamy, że dziecko używa dopalaczy lub narkotyków?
• Nie zwlekaj. Zareaguj od razu, ale nie działaj pod wpływem emocji. Porozmawiaj z dzieckiem,
• Zapytaj o powody – dlaczego używa tych substancji,
•Uświadom mu konsekwencje i zagrożenia związane z ich używaniem,
• Porozmawiaj na temat nacisku i manipulacji ze strony grupy biorącej dopalacze,
• Powiedz, że martwisz się o nie i że zawiodło twoje zaufanie,
• Daj mu szansę poprawy, ale przyglądaj się uważnie postępowaniu,
•Nie daj się przekonać argumentom dziecka, że to niegroźne, naturalne substancje, bezpieczna alternatywa dla narkotyków, lub, że to taka moda,
•Jeżeli uznasz za konieczne wprowadź nowe zasady i konsekwencje (czasowe cofnięcie przywilejów, ograniczenie rozmów telefonicznych, kontaktów z rówieśnikami, dostępu do komputera itp.)
•Jeśli stwierdzisz, że zagrożenie jest poważne, szukaj pomocy u specjalistów ( psycholog, pedagog szkolny lub terapeuta uzależnień),
•Zawiąż koalicję z innymi rodzicami, porozmawiajcie o problemie w szkole – wspólnie łatwiej stawić czoła i znaleźć rozwiązanie.
(Wykorzystano ulotkę Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii)
801 199 990 Antynarkotykowy Telefon Zaufania
WWW.dopalaczeinfo.pl – strona Krajowego biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii
24 254 94 63 pedagog szkolny SP nr 9,
24 355 78 85 Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Kutnie,
24 253 22 07 Sekcja Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej w Kutnie