W tym roku nasza szkoła ponownie wzięła udział w CodeWeek, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. To największe programistyczne wydarzenie w Europie skierowane jest do tych wszystkich, którzy zainteresowani są programowaniem.
Nasi uczniowie i nauczyciele także wykazali się dużym entuzjazmem i przeprowadzili wiele ciekawych działań związanych z programowaniem.
Kodujemy z Pixblocks!
Uczniowie klas 4-8 zagłębiali się w świat kodowania z pomocą aplikacji Pixblocks!
Programujemy w języku Logo
Uczniowie klasy VIII D na zajęciach informatyki poznawali technikę programowania rysunków w języku Logo. Programujący wydawali żółwiowi polecenia, kodując jego czynności w postaci procedur. On z kolei, wykonując polecenia, tworzył na ekranie odpowiednie rysunki, motywy graficzne.
Kodowane obrazki w Excelu
Podczas swojej przygody z Excelem dziewczynki w klasie VI E odkrywały rysunki zakodowane w komórkach arkusza kalkulacyjnego. W tym celu dzieci uzupełniały tabelę arkusza, kolorując określonymi kolorami komórki/zakresy komórek o podanych adresach.
Tworzenie programów w języku Scratch
Dziewczynki na lekcji informatyki w klasie VIII C poznawały podstawowe algorytmy, które zapisywały w języku programowania. Pierwsze algorytmy zapisały w języku Scratch. Uczennice tworzyły programy w języku Scratch, stosując zmienne, polecenia warunkowe i iteracyjne.
Jak zakodować wiadomość?
Na lekcji informatyki w klasie VA dziewczynki układały tabelę szyfrów. W tym celu wykonały w edytorze tekstu Word tabelę, gdzie w nagłówkach kolumn znalazły się kolejne litery alfabetu od A do H, a w wierszach cyfry od 1 do 4. W utworzone puste pola tabeli dzieci wpisywały, w dowolny sposób, wszystkie litery polskiego alfabetu. Uczennice zakodowały wiadomość: Nauka kodowania. Zaszyfrowana informacja została przedstawiona za pomocą współrzędnych liter - określnych literą i cyfrą, które oznaczają położenie danej litery w tabeli.
Zaszyfrowany dzień
Dziewczynki w klasie V B sprawdzały na informatyce i odszukiwały, wśród wielu czcionek edytora tekstu Word takie, które zamiast liter prezentują różne znaki specjalne. Następnie tworzyły w edytorze tekstu tabelę, w której umieściły plan swojego dnia, a codzienne czynności zaszyfrowały, wykorzystując symbole zawarte w czcionkach. W ten sposób dziewczynki napisały także zaszyfrowaną wiadomość do nauczyciela. Dokument przekazały do odszyfrowania odbiorcy.
Programujemy algorytm Euklidesa w języku Scratch
Dziewczynki na lekcji informatyki w klasie VIII A i chłopcy w klasie VIII B poznali praktyczny i szybki sposób obliczania największego wspólnego dzielnika dwóch liczb naturalnych - algorytm Euklidesa. Algorytm został zaprogramowany przez uczniów w języku Scratch. Następnie uczniowie analizowali i sprawdzali działanie programu realizującego algorytm Euklidesa.