Nowa galeria Jesienne zabawy na powietrzu z klasą III d została dodana do albumu fotograficznego
Jesienne zabawy na powietrzu z klasą III d
- 12
Na sportowo w II d
6 października uczniowie klasy IId wzięli udział w spotkaniu z instruktorem Radosławem Topólniakiem. Pan instruktor przybliżył dzieciom ideę Krav Maga, jako techniki i taktyki służącej do samoobrony, która równocześnie umożliwia redukcję stresu, samokontrolę, doskonalenie samodyscypliny. Uczniowie mieli okazję ćwiczyć swoją siłę, szybkość, sprawność i koordynację ruchową, a także umiejętność współdziałania w grupie w formie bardzo atrakcyjnych zabaw.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Świetliczaki na tropie… zagadek”
W tym roku szkolnym uczniowie klas II, III i IV uczęszczający do świetlicy szkolnej biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Świetliczaki na tropie… zagadek”. Organizatorem projektu jest Redakcja dwumiesięcznika „Świetlica w Szkole”.
Cele projektu:
- wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia;
- uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;
- działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;
- rozwijanie zdolności manualnych ucznia;
- zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.
Warsztaty z pszczelarzem
- 37
01.10.2021 r. klasa Ia uczestniczyła w warsztatach, które poprowadził pszczelarz ze Stowarzyszenia „Wesoła Pasieka” Pan Tomasz Wiśniewski. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o życiu i zwyczajach pszczół, poznały rodzaje pszczół i rolę jaką pełnią w ulu. Na czas tej opowieści „zamieniły się” w trutnie, robotnice i królową. Bardzo widowiskowa była prezentacja ramki z pszczelą rodziną (żywe pszczoły), kószki – ula ze słomy, przenośnego ula, plastra miodu, stroju pszczelarza, sprzętu pasiecznego i pszczelich produktów. Dzieci dowiedziały się: Co to są miejskie pasieki? Jak pomagać pszczołom? Jak postępować w razie użądlenia? Zwieńczeniem warsztatów było wykonywanie świec z wosku. Takie zajęcia to wielka przygoda z nauką dla Małych Odkrywców z kl. Ia.
Zbiórka karmy dla czworonogów.
„Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje”.
Szkolny Klub Wolontariatu ogłasza zbiórkę suchej karmy dla podopiecznych Stowarzyszenia „Cztery Łapy” z Żychlina. W dniach od 11.10.2021 r. do 22.10.2021 r. w holu głównym szkoły będzie wystawiony pojemnik, do którego wszyscy chętni będą mogli wrzucać przyniesioną karmę.
Niech serca naszej szkolnej społeczności po raz kolejny otworzą się na potrzeby czworonogów! Nie odkładajmy gestów szlachetności i wrażliwości na później! Pomagajmy już dziś!
Szkolny Klub Wolontariatu
Międzynarodowy projekt edukacyjny "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki" edycja 3
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 3b, pod kierunkiem wychowawczyni – Jolanty Stasiak, biorą udział w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym wspierającym rozwój czytelnictwa “CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” edycja 3 – Poznajemy zawody. Projekt będzie realizowany od 01.10.2021r. do 31.05.2022r. Jest on skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu całego kraju oraz zagranicznych szkół polonijnych. Jego autorem i organizatorem jest Honorata Szanecka – dyrektor i nauczyciel w Szkole Podstawowej w Klonowie. Partnerem projektu jest: Wydawnictwo MAC Edukacja, natomiast patronat honorowy objęli: Minister Edukacji i Nauki, Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty, Mapa Karier, Wydawnictwo Dwukropek, Portal Niezbędnik Nauczyciela. Główne cele projektu to: rozwijanie aktywności czytelniczej, zgłębienie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody, wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie, integracja zespołu klasowego.
Projekt składa się z trzech MODUŁÓW:
I MODUŁ– PODRÓŻE MAŁE I DUŻE
II MODUŁ – NAUKOWY ZAWRÓT GŁOWY
III MODUŁ – NA RATUNEK
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- 14
W dniu 29 września 2021r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania nasza szkoła wzięła udział w akcji czytelniczej. Warto zaznaczyć, że święto to ma już 20 – letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie idei głośnego czytania i rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w obchody tego święta. Przez cały dzień czytaliśmy różne książki i czasopisma. Nauczyciele rozmawiali
również z uczniami na temat zalet czytania, które stymuluje rozwój młodego człowieka, wzbogaca słownictwo, rozwija zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania.To był naprawdę niezwykle inspirujący intelektualnie dzień!
XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2021
W naszej szkole w dniach 01.10 oraz 04.10.21r. odbędą się obchody XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia - ŚDTM 2021 pod hasłem: "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!".
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Osoba, która w tym dniu zda w szkole egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia uzyskuje tytuł: Ekspert Tabliczki Mnożenia!
Maciek Osobowością Roku
Uczeń naszej szkoły Maciej Domagała zdobył tytuł Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura w powiecie płockim.
W tej kategorii nominowanymi są artyści, którzy osiągnęli różnorodne sukcesy pomimo ograniczeń działalności kulturalnej, które narzuciła pandemia. Statuetkę wraz z dyplomem otrzymał podczas oficjalnej gali, w której wzięli udział wszyscy wyróżnieni w następujących kategoriach: Biznes, Działalność Społeczna i Charytatywna, Kultura, Polityka, Samorządność i Społeczność Lokalna oraz Nauka.
Maciejowi osobiste gratulacje złożyła pani Dyrektor Szkoły Małgorzata Margulska- Haczyk wraz z wicedyrektor p. Iwoną Pietrzak, zaś w imieniu Rady Rodziców gratulacje wraz z upominkiem przekazała p. Katarzyna Jabłońska.
Maciek znalazł się w gronie ludzi najzdolniejszych, wykazujących się niezwykłym talentem i zaangażowaniem w rozwój kultury, szczególnie tej wysokiej.
Życzymy Ci Maćku kolejnych sukcesów.
Dzień Chłopaka w klasach I-III
- 36
30 września w klasach I-III zorganizowano Dzień Chłopaka. Obchodzono go bardzo wesoło. Dziewczęta z poszczególnych klas zaplanowały wiele konkursów, zadań, z którymi chłopcy musieli sobie poradzić. Na zakończenie zmagań przyznawały tytuł Super Chłopaka. Nie zabrakło też życzeń i prezentów. Było miło, wszyscy świetnie się bawili.
Chrzest Świetliczaka
- 26
Dnia 24 września w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość pasowania na świetliczaka dla klas pierwszych.
Wszystkie dzieci przeszły test gotowości świetlicowej, bawiły się przy tym wyśmienicie. Wspólnie złożyły świetlicowe ślubowanie oraz otrzymały pamiątkowe ordery i upominki.
Klasa II C na wycieczce w Parku Wiosny Ludów
- 20
Uczniowie klasy II C wybrali się na wycieczkę do Parku Wiosny Ludów. Dzieci poznały różne gatunki drzew rosnących w parku, zbierały kasztany i żołędzie, a także bawiły się na placu zabaw. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z takiej lekcji na świeżym powietrzu.
Z okazji Dnia Chłopca
Europejski Dzień Języków w SP9
- 3
Prace nadesłała p. Agnieszka Tracz
Klasa II A na wycieczce w sadzie
- 7
Jesień to czas dojrzewania pysznych, zdrowych jabłek i gruszek. Uczniowie klasy II A we wrześniu mieli okazję wybrać się na niezwykłą wycieczkę do sadu . Celem wycieczki było poznanie środowiska przyrodniczego, jakim jest sad, obserwacja prac wykonywanych jesienią i poznanie gatunków drzew owocowych rosnących w sadzie. Wycieczka była dla uczniów ciekawą lekcją przyrody i doskonałym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.
Wybory na Opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Ucznia
Dnia 15 września odbyły się wybory na Opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Ucznia.
Nowymi opiekunami Samorządu Uczniowskiego zostały: Pani Marzanna Dwojacka, Pani Joanna Czuba, Pani Aneta Marczak, zaś Rzecznikiem Praw Ucznia: Pani Agnieszka Sroka - Świstak.
Serdecznie gratulujemy oraz życzymy nowych pomysłów i owocnej współpracy.
REALIZUJEMY PROJEKT „MATEMATYKA-WSTĘP DO KARIERY WYNALAZCY”
Miło nam poinformować, iż kolejny raz w naszej szkole realizowany jest projekt edukacyjny „Matematyka – wstęp do kariery wynalazcy”. Weźmie w nim udział 95 uczniów klas piątych.
Projekt jest realizowany dzięki współpracy Prezydenta Miasta Kutno z Politechniką Warszawską Wydziałem Matematyki i Nauk Informacyjnych.
Projekt polega na pracy uczniów z wykorzystaniem innowacyjnej platformy zeszyt.online, wspomagającej rozwiązywanie zadań matematycznych w systemie, który za pomocą sztucznej inteligencji wspiera i kontroluje na bieżąco postępy uczniów, dostosowuje tempo, stopień trudności i zakres treści matematycznych – indywidualizuje rozwój każdego dziecka i pomaga rozwinąć zdolności matematyczne.
Projekt "Matematyka - wstęp do kariery wynalazcy" jest jedną z form przybliżenia królowej nauk dla jej przyszłych adeptów.
Koordynatorzy projektu
Joanna Czuba
Aneta Marczak
Kropkowy zawrót głowy
- 59
15 września, z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki, Samorząd klas I-III zorganizował akcję „ Kropkowy zawrót głowy.” Dzień Kropki miał na celu pobudzenie kreatywności, pomysłowości uczniów, zachęcenie ich do tworzenia i uwierzenia w to, że każdy może być nieszablonowy. Na korytarzach szkolnych królowały, groszki – kolorowe, brokatowe – do wyboru do koloru. W kropki, kropy, kropeczki były stroje, dodatki, a nawet barwne piegi na policzkach. Uczniowie poznali historię małej dziewczynki Vashti – bohaterki opowiadania Petera Reynoldsa pt. „The Dot,” która była nieśmiała i nie wierzyła w swoje możliwości, rozmawiali o swoich talentach i rozwijaniu skrzydeł, tworzyli kropkowe obrazy.
Najważniejsza jednak w tym dniu była radość naszych uczniów, wynikająca z tego, że za sprawą małej kropki mogli stać się wielkimi artystami.
Warto pamiętać, że w każdym z nas drzemie ukryty talent, trzeba go tylko w sobie odnaleźć.
Świetliczaki witają jesień
- 14
9 września 2021 roku tradycyjnie, jak co roku, powitaliśmy jesień bawiąc się podczas pikniku zorganizowanego przy placu zabaw w naszej szkole.
Główną atrakcję stanowiły pieczone kiełbaski, ale nie zabrakło też zabawy. Dzieci mogły korzystać z urządzeń znajdujących się na placu zabaw, a także wziąć udział w zabawach przygotowanych przez wychowawców świetlicy. Znakomita pogoda i radosna piknikowa atmosfera sprawiły, że nikomu nie chciało się wracać do domu
W przygotowanie pikniku licznie włączyli się rodzice, którzy pomagali przy serwowaniu kiełbasek. Impreza świetlicowa została zorganizowana zgodnie z procedurami zapobiegania i przeciwdziałania COVID - 19.
Narodowe Czytanie 2021
- 9
W dniach od 6 do 8 września nasza szkoła włączyła się w dziesiątą odsłonę ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Akcja ta organizowana jest od 2012r. pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku czytaną książką była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Uczniowie klas VII – VIII wraz z nauczycielami polonistami przez kilkanaście minut czytali wybrane fragmenty dramatu, zwracając szczególną uwagę na zawartą w utworze ważną refleksję społeczną. Mieli również możliwość wykonania afisza teatralnego, tematycznie związanego z utworem Gabrieli Zapolskiej.
Nawiązując do treści listu Prezydenta RP, „Moralność pani Dulskiej”: „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.[…] Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.
Reasumując, warto czytać utwory należące do polskiej literatury klasycznej, gdyż jest to zestaw książek, które przetrwały próbę czasu i dowiodły swojej wartości w zmieniających się okolicznościach. Chociaż pozycje klasyczne powstawały w różnych epokach i portretowały wielorakie obyczaje społeczne, ukazane w nich opowieści zdołały przekroczyć ciasne ramy czasowo - przestrzenne i potwierdzić swoje uniwersalne walory.
Archiwum Aktualności