XVIII edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego
„Trzymaj Formę!”
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w realizację założeń Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”, którego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór każdego człowieka. Program stanowił jeden z elementów szkolnej edukacji zdrowotnej. Zaproponowane w roku szkolnym 2024/2025 działania zachęcały do udziału w różnorodnych warsztatach, konkursach, akcjach, programach profilaktycznych, edukacyjnych, medialnych, realizowanych przez uczniów i nauczycieli.
Praca metodą projektu.
W ramach Programu uczniowie pracowali metodą projektu. Zrealizowano trzy projekty - dwa medialne na lekcjach informatyki oraz jeden edukacyjny na lekcjach biologii i zajęciach z wychowawcą.
Projekty medialne polegały na tworzeniu materiałów medialnych (ulotki, plakaty, animacje, prezentacje, strony internetowe) za pomocą narzędzi technologicznych.
Zgodnie z założeniami i wymaganiami Programu przyjęto następujące etapy realizacji projektów:
Etap 1: Przygotowanie do realizacji projektu.
Uczniowie klas IV - VII zostali zapoznani z założeniami projektu oraz tematyką zdrowego stylu życia. Nauczyciel przeprowadził wstępne zajęcia edukacyjne na temat znaczenia warzyw, owoców, ruchu i relaksu dla zdrowia człowieka. Uczniowie dowiedzieli się, jaką rolę odgrywa odżywianie i aktywność fizyczna w codziennym życiu oraz jakie są zasady tworzenia materiałów medialnych (ulotki, plakaty, animacje, prezentacje, strony internetowe). Ustalono także, jakie narzędzia technologiczne będą wykorzystywane w realizacji projektów.
Etap 2: Planowanie.
Uczniowie zostali podzieleni na grupy według klas oraz przypisani do odpowiednich tematów projektowych:
Uczniowie klas IV - VI: projekt pt. „W roli głównej warzywa i owoce”. Forma realizacji: ulotka, animacja lub prezentacja multimedialna.
Uczniowie klas VII: projekt pt. „Odżywianie, relaks, ruch - w zdrowym ciele zdrowy duch”. Forma realizacji: utworzenie strony internetowej w języku HTML.
Na tym etapie uczniowie opracowali plan działania - wybrali formę projektu, zebrali materiały, zaprojektowali układ graficzny oraz ustalili podział zadań w grupie. Nauczyciel czuwał nad poprawnością merytoryczną oraz pomagał w doborze źródeł informacji.
Etap 3: Działanie.
Uczniowie przystąpili do właściwej realizacji swoich projektów medialnych. Powstały różnorodne prace, m.in.:
-
Zuzanna z klasy VI przygotowała ulotkę edukacyjną w formacie PDF.
-
Weronika z klasy IV b zaprojektowała plakat w edytorze graficznym MS Paint.
-
Hubert z klasy VI wykonał plakat promujący zdrowe odżywianie w programie Canva.
-
Marcel z klasy V stworzył animację komputerową w Power Point.
-
Amelia z klasy V przygotowała prezentację multimedialną w Power Point.
-
Amelka z klasy VII zrealizowała stronę internetową w języku HTML, poruszającą temat zdrowego trybu życia.
Uczniowie wykazali się kreatywnością, umiejętnością pracy z narzędziami cyfrowymi oraz zdolnością przekazywania ważnych treści w atrakcyjny sposób.
Etap 4: Prezentacja. Ewaluacja i ocena projektu.
Na zakończenie przeprowadzono prezentację wszystkich prac. Uczniowie zaprezentowali swoje projekty na forum klasy i szkoły, omawiając proces ich tworzenia oraz napotkane trudności. Projekty zostały ocenione pod kątem estetyki, poprawności merytorycznej, zgodności z tematem oraz oryginalności. Zarówno nauczyciel, jak i uczniowie wysoko ocenili zaangażowanie oraz pomysłowość uczestników. Projekt pozwolił uczniom nie tylko poszerzyć wiedzę na temat zdrowego stylu życia, ale również rozwinąć kompetencje cyfrowe i medialne.
Najciekawsze prace uczniów zaprezentowano na ekranie gazetki wirtualnej w holu szkoły, dzięki czemu poszerzyły grono odbiorców wśród innych uczniów, rodziców i nauczycieli oraz podniosły wartość edukacyjną projektu. Przygotowaniem i koordynacją prac przy obu projektach zajęła się p. Małgorzata Margulska - Haczyk.
Projekt edukacyjny pt. „Zdrowie to nie tylko ciało - uczę się dbać o swój dobrostan fizyczny i psychiczny”, zrealizowany w klasie VI b. Głównym celem projektu było kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, promocja aktywności fizycznej oraz rozwijanie kompetencji emocjonalnych i społecznych wśród uczniów danej klasy.
Etap 1: Przygotowanie do realizacji projektu.
Przeprowadzenie mini - ankiety lub rozmów diagnozujących problemy uczniów (np. stres, relacje, nawyki żywieniowe) - rozpoznanie potrzeb klasy VI b. Analiza Programu Wychowawczo - Profilaktycznego Szkoły. Przeanalizowanie oferty edukacyjnej „Uniwersytetu Dzieci w Klasie”. Prezentacja uczniom i rodzicom.
Etap 2: Planowanie.
Zaplanowanie harmonogramu działań - podział na cztery obszary tematyczne. Propozycja terminów spotkań z gośćmi (PSSE, CRE, pedagog szkolny). Przygotowanie materiałów na warsztaty.
Etap 3: Działanie.
Zdrowie fizyczne. W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia na zajęciach z wychowawcą i lekcji biologii uczniowie w grupach przygotowywali plakaty o swoim czasie wolnym, sposobach na jego spędzanie. Obejrzeli prezentację o zaleceniach odżywiania w okresie dorastania. Na jej podstawie w parach przygotowywali quiz w postaci „Fiszek” pytanie i odpowiedź. Na zakończenie lekcji całą klasą zagrali w quiz.
Uczestniczyli w prelekcji: „Jak czytać etykiety i wybierać świadomie” i spotkaniu z p. Joanną Kosmalą, pracownikiem Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Kutnie. Uczniowie wysłuchali prelekcji, po której mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie o zdrowiu.
Wzięli udział w zajęcia: „W pułapce pokus - co wpływa na nasze odżywianie?” oraz spotkaniu z dietetykiem - rozmowa o zdrowych nawykach.
Zdrowie psychiczne i emocjonalne. Realizując założenia Dnia Życzliwości uczniowie po rozmowie z nauczycielem wymyślali i spisywali na kartkach, co miłego można powiedzieć koleżance czy koledze. Każdy miał napisać dwie propozycje. Na koniec lekcji losując wychodzili z życzliwym słowem.
Byli uczestnikami warsztatów wychowawczych - zajęcia na podstawie scenariuszy udostępnionych przez Fundację „Uniwersytet Dzieci w Klasie”. Każde warsztaty obejmowały krótki film, prelekcję/dyskusję z uczniami i część praktyczną do pracy w grupie: Warsztaty z pedagogiem” ,” Zdrowie psychiczne i emocje”, „Jak oswoić lęk?”, „Co mogę zrobić ze swoją złością?”, „Czy mam wpływ na to, jak się czuję?”
Odbyły się zajęcia metodą metaplanu: „Co sprawia, że nie wszyscy czują się dobrze?” Uczniowie odpowiadali na pytania w krótkiej ankiecie przygotowanej przez nauczyciela.
Na następnej godzinie w grupach szukali rozwiązań dla klasy.
Trening: „Jak zachować się asertywnie?” - uczniowie losowali różne sytuacje, mieli je odegrać i zaproponować jak asertywnie się zachować.
Warsztaty z pedagogiem szkolnym „Nie porównujmy się, każdy z nas jest inny”.
Higiena cyfrowa i bezpieczeństwo. Pogadanki: zasady zachowania na przerwach i w sieci. Warsztaty: „Bezpieczny Internet”. Wyjście do CRE w Kutnie - na warsztaty „Polubić hejtera”.
Warsztaty biblioterapeutyczne „Bezpieczeństwo w cyberświecie”. Kompetencje uczenia się i odporność psychiczna. Cykl zajęć: „Uczymy się uczyć - strategie uczenia się”. Warsztaty relaksacyjne: „Jak radzić sobie ze stresem”, ćwiczenia oddechowe, krótkie sesje mindfulness.
Trening autoprezentacji: „Jak skutecznie zaprezentować siebie” - ćwiczenia z wystąpień.
Etap 4: Prezentacja. Ewaluacja i ocena projektu.
Formą ewaluacji były: ankieta podsumowująca dla uczniów: „Co zapamiętałem?”, „Co mi pomogło?” oraz analiza efektów - rozmowy z uczniami, pedagogiem szkolnym, nauczycielami. Uczniowie wspólnie z wychowawcą przeanalizowali realizację zadań, a ich wyniki przedstawili rodzicom. Projekt pozwolił na upowszechnienie wśród uczniów właściwych nawyków żywieniowych, dbałości o zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne od najmłodszych lat. Efektem podjętych działań jest większa świadomość zdrowotna uczniów, poprawa klimatu emocjonalnego w klasie, lepsze relacje rówieśnicze. Prace nad organizacją i przebiegiem w/w projektu koordynowała p. Agnieszka Mikołajczyk - wychowawca klasy VI b.
Pozostałe działania.
Powiązanie treści na różnych lekcjach sprzyjało kształtowaniu nawyków w zakresie sprawności fizycznej i psychicznej uczniów. Działania wspierające realizację Programu obejmowały tematykę związaną z żywieniem człowieka, edukacją konsumencką i aktywnością fizyczną. Oto nasze działania:
-
Żywienie człowieka.
-
Realizacja projektu ”Ekomisja w podstawówkach” - edycja 2024/25 dotycząca świadomego odżywiania. Projekt organizowany przez Federację Polskich Banków Żywności. Przeprowadzenie pogadanek i warsztatów na zajęciach z wychowawcą w klasach: V a, V d, VI b, VII a, VII d.
-
Projekt międzyklasowy „Świadomie wybieram zdrowie” dla uczniów klas VII
na temat świadomości skutków uzależnień, konieczności dbania o zdrowie już
w wieku szkolnym, kształtowania postaw prozdrowotnych i asertywnych. Wykonanie plakatów i lapbooków. Prezentacja prac na ekranie gazetki wirtualnej.
-
„Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”. Prelekcja dla uczniów klas IV poprowadzona przez p. Joannę Kosmalę, pracownika Oświaty Zdrowotnej
i Promocji Zdrowia PSSE w Kutnie.
-
„Kartka z kalendarza zdrowia”. Cykl prezentacji multimedialnych umieszczanych na ekranie gazetki wirtualnej, dotyczących przepisów na zdrowe, dietetyczne soki
i napoje.
-
Zasady korzystania z Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Spotkanie uczniów klas V - VI z dietetykiem p. Natalią Topólniak.
-
Odżywianie a nasze zdrowie - zajęcia z wychowawcą w klasie VII d.
-
„Łamigłówki o zdrowiu”. Krzyżówki, rozsypanki wyrazowe, zgadywanki logiczne dla uczniów klas IV - VIII zorganizowane podczas mistrzostw szkoły w skoku wzwyż.
-
Nie tylko pędzlem. Pisanie i ilustrowanie tekstu - „Jedz owoce i jarzyny,
bo to same witaminy”. Wykonanie prac na lekcjach informatyki z użyciem programu MS Paint - uczniowie klas IV b, c, d chł.
-
Tworzymy poradnik - „W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli jak żyć zdrowo?” Wykonanie prac plastyczno - technicznych na lekcjach techniki - uczniowie klas
V a, b, c.
-
Tworzenie własnej strony internetowej - „Znam zasady zdrowego stylu życia”. Wykonanie prac na lekcjach informatyki z użyciem programu Notepad++ - uczniowie klas VII b, d.
-
Wybrane elementy edukacji konsumenckiej.
-
Udział w VI Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym Dbam o Środowisko
w Łódzkiem pn.: „Jestem świadomym Konsumentem”. Konkurs dla uczniów
klas VI.
-
„Oznakowanie produktów spożywczych. Suplementy diety” - prelekcja dla uczniów klas VI poprowadzona przez p. Joannę Kosmalę, pracownika Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Kutnie.
-
Aktywność fizyczna.
-
Mistrzostwa szkoły w następujących dyscyplinach sportowych:
- Mini piłce nożnej i piłce nożnej chłopców klas V - VIII.
- Skoku wzwyż dla uczniów klas IV - VIII.
- Mini siatkówce i siatkówce dziewcząt klas VI - VIII.
- Mini siatkówce i siatkówce chłopców klas VI - VIII.
-
„Wiele możliwości sportowej aktywności”. Udział uczniów klas czwartych
w zajęciach pokazowych z akrobatyki na kołach.
-
„Wiele możliwości sportowej aktywności”. Spotkanie z pasjonatami paramotolotni i motolotni dla uczniów klas IV - VI. Zapoznanie uczniów z różnymi możliwościami aktywności fizycznej i spędzania czasu wolego.
-
Udzielanie pierwszej pomocy. Warsztaty dla uczniów klas VII b i VII c. Współpraca z Grupą Ratownictwa Medycznego OSP Dąbrowszczak.
-
Badanie sprawności fizycznej uczniów. W ramach lekcji wychowania fizycznego uczniowie klas IV - VIII wykonywali próby sprawnościowe: Test Coopera, skok
w dal z miejsca, rzut piłką lekarską, bieg po kopercie, skłon tułowia w przód, które badały zwinność, moc, siłę, wytrzymałość i gibkość. Próby te miały na celu określenie poziomu sprawności fizycznej uczniów i postępu w usprawnianiu.
-
Program „Sportowe Talenty” posłużył zdiagnozowaniu poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwaniu najbardziej utalentowanych sportowo uczniów za pomocą platformy informatycznej. W celu określenia poziomu sprawności dzieci i młodzieży zostały przeprowadzone badania sprawności w zakresie szybkościowych, siłowych oraz wytrzymałościowych zdolności motorycznych. Badanie wykonywane było w miesiącach kwiecień - maj
we wszystkich klasach IV - VIII. W zakres badania rozwoju somatycznego
i sprawności fizycznej wchodziły:
-
Pomiar wysokości ciała.
-
Bieg 10x5 m - jako pomiar przejawiania się zdolności szybkościowo - siłowo -koordynacyjnych.
-
Beep - test czyli dwudziestometrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy, wykonywany jako pomiar zdolności wytrzymałościowych w biegu.
-
Podpór leżąc przodem na przedramionach (plank), jako pomiar zdolności siłowo - wytrzymałościowych całego ciała.
-
Skok w dal z miejsca, czyli pomiar przejawiania się zdolności siłowo - szybkościowo - koordynacyjnych.
Zaplanowanie, przygotowanie i zrealizowanie w/w aktywności służyło zwiększeniu świadomości uczniów, nauczycieli i rodziców w zakresie dbałości o własne zdrowie. Dzięki współpracy z różnymi instytucjami i specjalistami, uczniowie w bezpośredni sposób pozyskiwali informacje, rozwijali umiejętności i w ciekawych formach łączyli teoretyczne
i praktyczne stosowanie wiedzy.
Szkolny koordynator Programu Elżbieta Mikołajczyk.